Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Nábor do britských speciálních jednotek není snadný proces

Elitní speciální jednotky se všude ve světě těší velké prestiži a uznání.

Společně s vojáky jsou tu proto, aby chránily Zemi před šílenými jednotlivci nebo skupinami, eliminovaly terorismus, zasahovaly u konfliktů, kde veškeré civilizované jednání selhávají, nebo jen zkrátka shromažďovaly důležité a strategické informace o nepříteli.

Napadlo vás někdy, jak se lze dostat například do britských speciálních jednotek SAS? Tak především musíte mít britské občanství. Jenže i když jej máte, nic to ještě neznamená. Čeká vás totiž dlouhá cesta výběrovým řízením.

Samozřejmým předpokladem je nadprůměrná fyzická zdatnost – klasický archetyp chlapa před televizí s bůčkem v jedné a pivem ve druhé ruce by tedy zřejmě neuspěl. To bychom všichni tak nějak obecně předpokládali, ale je to opravdu tak?

V unikátním dokumentárním seriálu SAS: Odvážnému štěstí přeje, máte možnost zjistit, jak takový nábor elitních příslušníků britské armády probíhá v praxi. Štáb v rámci filmování sledoval 25 civilistů, kteří se postupně měli stát bojovníky s charakterem.

Ano, charakter je zde důležitým pojmem. To je totiž přesně to, co instruktoři speciálních jednotek sledují především. Jejich nejdůležitější otázka zní totiž následovně: Chtěl bych mít tohoto člověka po boku ve válečné zóně?

Asi vás překvapí, že k tomu, aby se na tuto otázku dopátrali kladné odpovědi, nepotřebují mít instruktoři před sebou žádného alfa samce. Naopak: být nejrychlejší, nejzdatnější či nejsilnější je v tomto případě spíše kontraproduktivní.

Nejdůležitější je psychická odolnost, jak se ostatně ukáže i v rámci seriálu, který sleduje uchazeče trpících spánkovou deprivací, únavou z množství vytrvalostních testů či podstupujících fingované výslechy nepřítelem.

Náborový proces do britských speciálních jednotek SAS je ve své první fázi několik týdnů trvajícím sítem, jehož cílem je získat pro specifické úkoly elitních bojovníků jen ty nejlepší – tiché a silné typy, disponující potřebnými vlastnostmi.

Toto síto většinu zájemců odradí a ukáže na pár vyvolených, kteří pak v druhé fázi projdou 18 měsíčním speciálním výcvikem.

Možná přemýšlíte nad tím, jací lidé se k SAS vlastně hlásí. Rozhodně to nemohou být žádní ztroskotanci, kteří si jen chtějí léčit své komplexy nebo uspokojit svůj instinkt zabijáka. Takoví lidé by tvrdými psychologickými testy určitě neprošli.

Za příklad člověka, který jimi naopak prošel, si lze vzít bývalého člena elitních jednotek a současného instruktora Anthonyho MIddletona, který svého času musel podstoupit úplně stejně nesnadný výcvik.

Middleton vstoupil do armády už v šestnácti letech, protože chtěl stát na vlastních nohou a být soběstačný; chtěl podstupovat výzvy, a ještě za to být placený.

Přirozeným vývojem se pak dostal právě k SAS. Ale cesta na vrchol byla klikatá – vedla přes Irák (kde působil jako ostřelovač) a Afghánistán, ale i uvědomění, že v tom, co dělá, je dobrý. Ostatně i proto je nyní schopen nováčkovskými testy provádět ostatní.

Ke své práci instruktora Anthony říká, že nejtěžší na ní je ukočírovat všechno tak, aby byl každý rekrut přiveden ke svým psychickým i fyzickým limitům, ale nebyl přitom nucen je překročit.

Toho je velmi složité dosáhnout vzhledem k tomu, že každý člověk je individuální a každý má limity nastavené jinak. Instruktor však musí být vždy jeden krok před nováčky.

Úkolem instruktorů je dohlížet na to, aby přibližování se limitům probíhalo v kontrolovaném prostředí a úroveň nebezpečí nepřekročila neúnosnou mez. I přesto to však mnohé situace vypadají nejen pro externího pozorovatele až příliš dramaticky.

Že náhodou máte britský pas a přes všechno výše zmíněné jste se rozhodli do toho jít? Pak vězte, že podle Anthonyho Middletona je nejdůležitější vlastností každého bojovníka SAS obětavost.

Všichni do toho jdou s tím, že možná nakonec budou muset dát nejvyšší oběť – svůj život. Náročným výcvikem a oním sítem to totiž nekončí, ale naopak začíná.

Příslušníci SAS vyráží na reálné mise, v nichž čas od času utrpí reálná zranění, která jim někdy způsobí smrt. Obětavost bojovníka se projevuje i v tom, že takový člověk dává sám sebe na poslední místo. Za civilisty, spolubojovníky i úspěšnost mise.

V jednotlivých dílech seriálu uvidíte nováčky procházející jednotlivými fázemi výcviku: odjíždějí do hloubi amazonského pralesa, kde po první, brutální fázi hned osm zájemců odstupuje. Zbylých sedmnáct pak podstupuje test, zda dokáží ovládat svou agresi.

Po druhé fázi odchází dalších pět rekrutů a nastává fáze třetí, která spočívá ve vytváření důvěry v rámci týmu.

Ve čtvrté fázi spolu dva týmy v Andách bojují o to, aby se jako první dostaly k vrtulníku, který je schopen odvézt zpět na základnu pouze jeden z nich. Poslední fází je vyšetřování, které používá opravdu brutální metody k získání informací.

A kterému se rekruti nesmějí podvolit. A právě v této fázi se může ukázat, že i na první pohled slabě vypadající jedinec může být schopným členem jednotky.

Dokumentární seriál s názvem SAS: Odvážnému štěstí přeje, uvádí kanál Viasat Explore každé úterý od 12. září, vždy od 21:45.

Související články
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00. Seriál Had se odehrává na pozadí 70. let minulého století a zavede diváky na mrazivou cestu nejtemnějšími zákoutími lidské psychiky, když se ponoří […]
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A opravdu kocour může vážit až 10 […]
Podle odborníků nejsou ženy dostatečně informované o své plodnosti, většinou ji začnou řešit až v momentě, kdy mají s početím problémy. Komplikace jsou přitom velmi často způsobeny právě tím, že nemají dost pravdivých informací, řada z nich například nezná biologické limity reprodukce.   Problémy s početím má průměrně jeden ze šesti českých párů. Včasné a […]
Značka Mercedes-Benz představila druhou generaci modelu GLA, který konkuruje například modelu X2 od BMW. Kompaktní crossover nyní přijíždí i ve sportovní verzi AMG. O tom, že segment SUV zažívá v posledních letech boom, není třeba hovořit a nejinak je tomu také u jeho podkategorie kompaktních crossoverů. Z toho důvodu se do nich pustily i prémiové […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly