Historie

Nixon vs. Kennedy: Rozhodl o novém prezidentovi make-up?

Nixon vs. Kennedy: Rozhodl o novém prezidentovi make-up?

„Chudák starouš Jack umírá. Ach Bože, nenechávej ho zemřít!“ vzlykne Nixon. Právě se dozvěděl, že Kennedy bojuje v nemocnici o život. Kdyby tušil, jak jejich přátelství skončí, možná by takový strach neměl…

„Poslouchejte ho. Ten to má srovnané!“ říkává lidem J. F. Kennedy (1917–1963) krátce po vstupu do politiky o Richardu Nixonovi (1913–1994). Jejich cesty se protnou v roce 1947 v Kongresu Spojených států amerických, kam jsou oba zvoleni. A třebaže je Kennedy demokrat a Nixon republikán, navážou spolu srdečný vztah a jejich politické souboje se řadu let odehrávají více méně v přátelském duchu…

V listopadu 1954 čeká Kennedyho operace zad, při níž málem zemře. Nixon to tehdy nese velmi těžce. O šest let později je však jejich přátelství definitivně v troskách. Blíží se rok 1960 a s ním i další prezidentské volby. Kdo vyhraje: Nixon, nebo Kennedy? V tvrdé kampani si ani jeden z nich nebere servítky.

Důležitý je první dojem

Kennedy ze všeho nejvíc spoléhá na své osobní kouzlo. To mu přinese důležité body především v září 1960, kdy se utká s Nixonem v první (odehrávala se v Chicagu) z celkem čtyř debat, kterou vůbec poprvé v historii přenáší televize. „Děkuji, nechci,“ odmítne, když se ho před zahájením zeptají, jestli chce udělat make-up. A Nixon se zachová stejně, což se ukáže jako velká chyba. 70 milionů lidí totiž na obrazovce uvidí hezkého a opáleného Kennedyho a vedle něj bledého a zpoceného Nixona. O vítězi je rozhodnuto…

Volili i mrtví?

Nixon volby nakonec opravdu prohraje, i když jen těsně. Záhy se však objeví spekulace, že mu bylo vítězství uloupeno. „Existují zprávy o volebních podvodech v Texasu, domově Kennedyho kandidáta na viceprezidenta Lyndona Johnsona, kde volili mrtví, kde převažovaly telefonické registrace a asi 10 000 voličů bylo možná podplaceno, aby volili Kennedyho,“ uvádí jeden z důvodů těchto pochybností současný americký autor Joseph Cummins. Nixon však o přepočítání hlasů nepožádá. A tisku v zájmu národní jednoty řekne, že „prezidentství Spojených států nikdo neukradl“. V hloubi duše však cítí velkou křivdu.

Historie
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Historie

Barzojové vlka buď zadávili, nebo ho podrželi do příchodu lovce.

Ludvík XV. prchal před slaměným vlkem

History Revue24.8.2016
Harald Hardrada touží po anglickém trůnu.

Tvrdohlavého Vikinga zaskočil nepřítel v nedbalkách

History Revue17.8.2016
Jeho hostiny se stávají vyhlášenými.

Trestal Petr Vok své hosty za nedopitou číši?

History Revue12.8.2016
Po Stalinově smrti se v Sovětském svazu rozpoutá nový boj o moc.

Berija versus Chruščov: Horlivého reformátora odměnili kulkou

History Revue5.8.2016
V norimberském procesu padlo 12 rozsudků smrti. Kromě toho byly tři osoby odsouzeny na doživotí, dvě na 20, jedna na 15 a jedna na 10 let za mřížemi.

Norimberský proces: Odsoudili během něj k smrti i mrtvého nacistu?

History Revue3.8.2016
Americká letadlová loď USS Enterprise je o neuvěřitelných 73 metrů delší než slavný Titanic.

Letadlová loď USS Enterprise: Byla největším válečným plavidlem světa!

Akta History revue29.7.2016
Obránci Karlštejna se zavazovali, že budou za všech okolností chránit hrad a jeho poklady. Nedodržení tohoto slibu by pro ně znamenalo trest smrti, ztrátu cti i majetku a vyhnání potomků ze země.

Na Karlštejn se vrátil ztracený poklad!

Akta History revue27.7.2016
Hodnota obrazu Bouře na moři Galilejském přesahuje jednu miliardu korun.

Kam zmizel Rembrandtův klenot za miliardu korun?

History Revue22.7.2016
Ve starém Řecku si psů vesměs váží. A to i kvůli jejich údajným léčitelským schopnostem.

Kdo považoval psí sliny za zázračný lék?

History Revue20.7.2016

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o