Věda

První barevná planeta mimo naši soustavu

První barevná planeta mimo naši soustavu

Mars je červený, Neptun modrý, Saturn žlutý, Země zelenomodrá. Ovšem své barvy mají samozřejmě i exoplanety. Zatím však bylo nanejvýš obtížné určit, jaké konkrétně.

Letos si však astronomové připsali úspěch i v tomto ohledu. Bylo zjištěno, že planeta HD 189733 b, která se nachází v souhvězdí Lištičky, je azurově modrá. Toto zjištění bylo učiněno pomocí věrného pomocníka zvaného Hubbleův teleskop.

„Určení barvy planety je opravdovým prvenstvím, předtím jsme to u planety mimo naši sluneční soustavu nikdy nedokázali,“ řekl Frederic Pont z anglické Exeterské univerzity. Planeta se pohybuje blízko své mateřské hvězdy a je plynná. Patří tedy mezi tzv. horké Jupitery, její velikost vskutku odpovídá největší planetě sluneční soustavy. Je tedy jedenáctkrát větší než naše domovská planeta Země.

Planeta je sice modrá jako Země, tím však veškerá podobnost s naší domovinou končí. Podmínky jsou na ní vskutku ďábelské s teplotami přesahujícími 1000 stupňů Celsia a větrem o rychlosti 7000 kilometrů za hodinu. Nedá se tedy předopkládat, že by tato planeta mohla hostit život.

Její modrá barva nepochází z oceánů, ale ze silikátových částeček, které víří kolem planety. Prostým okem však barvu rozeznat nelze. Vědcům se ji podařilo určit až díky spektrografům, které měří vlnovou délku světla.

HD 189733 b, katalogizovaná také jako V452 Vulpeculae, je exoplaneta hvězdy HD 189733. Je vzdálena asi 63 světelných let od Slunce, není tedy od nás zas tolik vzdálená. Jde zároveň o první exoplanetu, na níž byl zjištěn metan.

Věda
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Věda

Už i člověk v době kamenné si od plic zanadával.

Kdy začal člověk nadávat?

Věda19.9.2017
2

Kdy je únava už opravdu problém?

Věda15.9.2017
Lasius Niger (Black garden ant). Worker

Tvoří mravenčí larvy speciální kastu?

Věda12.9.2017
1

Pozor, zvíře na silnici!

Věda8.9.2017
Octomilka dosahuje velikosti 2–4 mm.

V čem porazí octomilka slona?

Věda5.9.2017
Samci psů hyenových odmítnutí partnerkou se vracejí ke své rodné smečce a vypomáhají s výchovou mláďat.

Co ovlivňuje pohlaví potomstva?

Věda1.9.2017
Mravenec žahavý (Myrmica rubra) a jeho larvy

Tvoří mravenčí larvy speciální kastu?

Věda29.8.2017
Zdravý zrak je základem orientace ve světě.

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Věda25.8.2017
Příroda Skalnatých hor

Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky

Věda22.8.2017

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o