Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
ROLEX: PRVNÍ A JEDINEČNÝ

Jestli ve světě luxusu existuje ekvivalent k NEJ, bezpochyby vás napadne švýcarská manufaktura Rolex. A nebudete daleko od pravdy, vždyť firma zabývající se výrobou jedinečných náramkových hodinek patří k nejlepším na světě.

Její dokonale přesné modely mají za sebou snad nejvíce hodinářských prvenství… Rolexy byly nejen jako první na nejhlubším místě na zemi v Mariánském příkopu, ale spatřily svět i z nejvyšší hory světa Mount Everestu.

24 let bylo Hansi Wilsdorfovi, když založil v Londýně v roce 1905 společnost, která začala podnikat v oblasti distribuce hodinek.

V té době byly v oblibě především kapesní hodinky, ale velký vizionář se už tehdy zaobíral myšlenkou proslavit především modely, které by se daly nosit na ruce.

HAND MADE. Veškeré důležité úkony, které vdechují hodinkám Rolex duši, jsou stále prováděny ručně. Mistři hodináři tráví nad jednotlivými kusy často i několik měsíců práce.

Precizní hodinové strojky, jež Hans zpočátku umisťoval do svých inovativních modelů, vybíral ve švýcarské hodinářské firmě ve městě Bienne.

NOMEN OMEN. ROLEX. Jméno, které je v dnešní době synonymem luxusu, vzniklo zcela náhodně… Hans prý jednoho dne slyšel, jak mu jej při cestě po Cheapside v horním patře koňmi taženého autobusu něco šeptá do ucha.

Hodinkám značky Rolex byl jako prvním na světě udělen certifikát chronometrické přesnosti „Swiss Certificate of Chronometric Precision“. Snaha soustředit se na kvalitu hodinových strojků tak byla korunována úspěchem.

ŽENEVA. O devět let později v roce 1919 přesídlila firma do švýcarského hlavního města, které bylo už v té době proslulé rozvinutým hodinářským řemeslem.

Společnost Rolex se stala vůbec prvním výrobcem na světě, který uvedl na trh vodotěsné hodinky, a to legendární model Oyster (Ústřice).

10 HODIN. Tolik trvala mladé anglické plavkyni Mercedes Gleitze přeplavba kanálu La Manche. Dokázala tak, že model Oyster, který měla po celou dobu na zápěstí, byl i po tolika hodinách ve vodě a při extrémních podmínkách v naprostém pořádku a plně funkční.

LÉTA 20. STOLETÍ. Tato doba proslavila tehdejšího krále rychlosti Sira Malcolma Campbella. Touha po vítězství ho vynesla až k tehdejšímu světovému rekordu na pozemní dráze (přibližně 485km/h). A hodinky Rolex u toho samozřejmě nemohly chybět.

KORUNKA. Ve třicátých letech se v logu značky poprvé objevila dnes již proslulá korunka, jejíž význam nebyl nikdy odhalen. Někteří znalci se domnívají, že jde o symbol lidské ruky s pěti prsty, jiní se přiklánějí k teorii pěti větví zdobených perlami.

Tolik metrů nad mořem se v roce 1953 ocitly na vrcholu „střechy světa“ na Mount Everest hodinky Rolex Oyster Perpetuals, a to na zápěstí členů expedice Sira Johna Hunta v čele se Sirem Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem.

Světlo světa spatřil tento rok legendární model Oyster Perpetual Explorer, jež byl oslavou vítězného zdolání Mount Everestu, a také Submariner, neboli první vodotěsné hodinky do hloubky až 100 metrů.

GMT MASTER. Padesátá léta dvacátého století se odvíjela ve znamení mezikontinentálního cestování a aerolinky začaly velmi rychle létat napříč několika časovými pásmy. Bylo tedy důležité vědět, kolik je hodin na různých místech na světě, a to v jeden okamžik.

Nový model GMT-Master splňoval specifické potřeby pilotů letadel, a Rolex se tak stal oficiální značkou hned několika proslulých leteckých společností.

LÉTA 20. STOLETÍ. Období, které přineslo značce osvědčení od CERNu, přední světové laboratoře pro výzkum fyzikálních částic, která potvrdila, že hodinky Milgauss jsou schopné být rezistentní vůči magnetickému poli až do 1000 Gaussových jednotek.

Rok, kdy spolu s oceánografem Jacquesem Piccardem navštívily hodinky Rolex nejhlubší místo na Zemi, bezmála jedenáct kilometrů hluboký Mariánský příkop.

JAMES BOND VS. ROLEX. Sean Connery byl prvním Bondem, který v roce 1962 ověnčil své zápěstí modelem Submariner v legendárním dobrodružném snímku Dr. No.

Později sice vystřídaly Rolexy hodinky Omega, ale dodnes jsou modely s referenčními čísly 6538 a 5508 známé mezi sběrateli jako James Bond Submariner.

Společnost Rolex uvedla na trh Cosmograph, chronograf nové generace, který brzy přijal jméno Daytona, a to na oslavu ikonického závodního města s písčitým povrchem.

30 000 000 KČ. Model Daytona s ref. číslem 6239 se stal v roce 2013 nejdražšími hodinkami Rolex v historii, prodanými za vydraženou částku převyšující milion dolarů. Chronograf z nerezové oceli vznikl v roce 1942 a patřil herci Paulu Newmanovi. Letos byl tento rekord překonán…

Objevil se model Explorer II., věnovaný polárním badatelům a speleologům, který byl se svou 24hodinovou ručkou neocenitelným pomocníkem v polárních oblastech a v prostorách v podzemí, kde není možné rozeznat den či noc.

RAIN MAN, ROCKY, TITANIC, ŠIFRA MISTRA LEONARDA, BARVA PENĚZ, ČELISTI. V těchto a mnoha dalších filmových trhácích si zahrály různé modely značky Rolex.

29, 35 A 40MM. Tři různé velikosti Rolex Yacht-Master, novinky z roku 1992, prvních náramkových hodinek z kolekce Professional Oyster, posílily vzájemný vztah mezi značkou Rolex a námořním světem.

KERAMICKÁ LUNETA. Rolex vyvinul a nechal si patentovat v roce 2005 keramickou lunetu Cerachrom, která byla určena pro speciální profesionální modely hodinek.

Její barva je odolná vůči ultrafialovým paprskům či chlorované nebo mořské vodě, navíc se diamanty na jejím leštěném povrchu výjimečně třpytí.

První hodinky na světě, jež mají programovatelné odpočítávání s mechanickou pamětí, Oyster Perpetual Yacht-Master II regatta chronograph, oslnily svět jedinečnou hodinářskou komplikací spočívající v inovativním interakčním spojení hodinového strojku a pouzdra, jež umožňuje rotující kruhová luneta.

ROGER FEDERER, PLACIDO DOMINGO, DAVID BECKHAM, PAUL NEWMAN, ANA IVANOVIC, BRAD PITT, ASHTON KUTCHER, JENNIFER ANISTON, BARACK OBAMA… Nenaleznete mnoho celebrit, které by snad hodinky Rolex nikdy nenosily.

Značka se pyšní širokou plejádou ambasadorů a milovníků brandu od herců a hereček, vrcholových sportovců, zpěváků i prezidentů a politiků.

122 000 000 KČ. Rolex si v polovině května letošního roku připsal nový dražební rekord. V ženevské aukční síni Phillips byl totiž vydražen unikátní model hodinek Rolex s označením 6062, jenž se prodal za neuvěřitelných 5,066 milionu švýcarských franků.

Hodinky s trojitým kalendářem a ukazatelem měsíční fáze pocházejí z 50. let minulého století a ve verzi s černým číselníkem existují pouze tři kusy. Jejich původním majitelem byl poslední vietnamský císař Bao Dai.

Do rodiny ambsadorů značky Rolex patří i tenista Roger Federer. Japonská kráska Miss Universe roku 2007, Riyo Mori, na kampaňové fotografii k hodinkám Datejust Special Edition. Ocelový chronograf Daytona proslavil herec Paul Newman.
Související články
Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.   Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli. S alkoholem Flambování je spojeno s alkoholem. […]
Přepychová vila s pozemky, jež stojí na prestižní adrese v Beverly Hills, patří americkému zábavnímu magnátovi Steve Wynnovy. Areál nedávno prošel mnohamilionovou přestavbou, která zahrnovala zcela nové terénní úpravy a také rekonstrukci přepychových interiérů. Na prodej je nově za cenu  75 milionů dolarů.   Miliardář Steve Wynn, který patří mezi vedoucí magnáty ve světě kasin, se rozhodl […]
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe