Záhady a napětí

Rosslynská kaple: Ukrývá se zde svatý grál, nebo archa úmluvy?

Rosslynská kaple: Ukrývá se zde svatý grál, nebo archa úmluvy?

Rosslynská kaple stojí u skotské vesničky Rosslin asi 11 km jižně od Edinburghu. Je to místo, které mnozí označují za galerii esoteriky. Jiní jej nazývají klenotnicí templářů, případně pokladnicí zednářské symboliky. Z jakého důvodu?

Skotský šlechtic Vilém St. Clair (1410–1484) se rozhodl Rosslynskou kapli postavit v roce 1456. Jako oficiální důvod uvedl snahu prokázat svou vděčnost Bohu za všechno dobré v jeho životě. Zastánci alternativní historie ale vidí skutečné příčiny stavby proslulé kaple někde úplně jinde. St. Clairové prý byli napojeni na templáře, kteří od roku 1307 čelili pronásledování…

Tajemství pokladu

Části templářů se prý podařilo uprchnout do Skotska a odvézt tam „velký chrámový poklad“. „Podle jedné teorie vznikli svobodní zednáři jako pokračovatelé právě těchto templářů. Do rukou St. Clairů, kteří s nimi sympatizovali, byl prý vložen jejich poklad a Rosslynská kaple vznikla jako jeho skrýš,“ říká současný britský spisovatel David V. Barrett. Samotná kaple je plná záhadných výjevů. Nachází se v ní například plastiky dvou mužů na jednom koni (motiv často se vyskytující na templářských pečetích), nebo reliéf znázorňující zasvěcovací obřad prvního zednářského stupně (jedna z postav má zavázané oči a druhá jdoucí za ní má na prsou templářský kříž).

Je zde ukryt grál i archa?

Členové templářského řádu prý v základech svého sídla v Jeruzalémě na začátku 12. století vykopou jakýsi „poklad“, který má být později přemístěn do Rosslynské kaple. „Může jít o záznamy o údajných potomcích křesťanského spasitele Ježíše Krista. Již dlouhou dobu se předpokládá, že je počal se svou učednicí Máří Magdalénou,“ uvádí americký spisovatel James Wasserman (*1948). Podle jiné verze se zde nachází svatý grál (nádoba, ze které měl pít při své poslední večeři Kristus–pozn. red.). Vyloučena však není ani možnost, že „velkým chrámovým pokladem“ je archa úmluvy, tedy truhla obsahující nejcennější židovské náboženské předměty včetně desek s desaterem božích přikázání. Pravdu by zřejmě mohl ukázat pouze důkladný archeologický výzkum. Nadace, která má kapli na starosti, ale s něčím takovým nesouhlasí. „To by vedlo k nenávratnému poškození zdejší lokality. Nehledě na to, že by se tím narušilo místo posledního odpočinku členů rodu St. Clairů,“ tvrdí. Ani v roce 2015 nedojde k žádnému posunu. Tajemství Rosslynské kaple tak stále čeká na své odhalení.

Záhady a napětí
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Záhady a napětí

Teorií o tom, kde leží slavný vojevůdce Čingischán, je hned několik.

Čeká v Čingischánově hrobu poklad, nebo kletba?

Enigma27.6.2016
Svatý Metoděj byl byzantský učenec a moravský patron.

Metoděj: Pátrání po hrobu moravského patrona nekončí

Enigma24.6.2016
SLIDER

Bič boží: Leží hrob hunského vojevůdce na Moravě?

Enigma20.6.2016
Teorie, že se hrob nachází na zahradě jednoho z jeruzalémských domů, se nepotvrdila.

Pátrání po Ježíšově hrobce pokračuje!

Enigma17.6.2016
Jiná teorie tvrdí, že vlkodlaci jsou démoni, kteří se objevují za úplňku a žízní po lidské či zvířecí krvi.

Vlkodlaci: Dokáží se někteří lidé měnit ve vlčí monstra?

Enigma15.6.2016
SLIDER

Alexandr Veliký: Kam zmizelo tělo největšího vojevůdce?

Enigma13.6.2016
SLIDER

Smrtící červ olgoj chorchoj: Neznámý tvor, nebo kletba?

Enigma10.6.2016
Pokud by drak byl plazem, největším problémem by prý byla křídla. Ta by totiž v takovém případě musela být obrovská.

Draci: Zvířata z mýtů, nebo opravdu existující tvorové?

Enigma6.6.2016
Co se skrývá pod vodou?

Příšery skryté v jezerech: Potomci dinosaurů?

Enigma3.6.2016

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o