Záhady a napětí

Rosslynská kaple: Ukrývá se zde svatý grál, nebo archa úmluvy?

Rosslynská kaple: Ukrývá se zde svatý grál, nebo archa úmluvy?

Rosslynská kaple stojí u skotské vesničky Rosslin asi 11 km jižně od Edinburghu. Je to místo, které mnozí označují za galerii esoteriky. Jiní jej nazývají klenotnicí templářů, případně pokladnicí zednářské symboliky. Z jakého důvodu?

Skotský šlechtic Vilém St. Clair (1410–1484) se rozhodl Rosslynskou kapli postavit v roce 1456. Jako oficiální důvod uvedl snahu prokázat svou vděčnost Bohu za všechno dobré v jeho životě. Zastánci alternativní historie ale vidí skutečné příčiny stavby proslulé kaple někde úplně jinde. St. Clairové prý byli napojeni na templáře, kteří od roku 1307 čelili pronásledování…

Tajemství pokladu

Části templářů se prý podařilo uprchnout do Skotska a odvézt tam „velký chrámový poklad“. „Podle jedné teorie vznikli svobodní zednáři jako pokračovatelé právě těchto templářů. Do rukou St. Clairů, kteří s nimi sympatizovali, byl prý vložen jejich poklad a Rosslynská kaple vznikla jako jeho skrýš,“ říká současný britský spisovatel David V. Barrett. Samotná kaple je plná záhadných výjevů. Nachází se v ní například plastiky dvou mužů na jednom koni (motiv často se vyskytující na templářských pečetích), nebo reliéf znázorňující zasvěcovací obřad prvního zednářského stupně (jedna z postav má zavázané oči a druhá jdoucí za ní má na prsou templářský kříž).

Je zde ukryt grál i archa?

Členové templářského řádu prý v základech svého sídla v Jeruzalémě na začátku 12. století vykopou jakýsi „poklad“, který má být později přemístěn do Rosslynské kaple. „Může jít o záznamy o údajných potomcích křesťanského spasitele Ježíše Krista. Již dlouhou dobu se předpokládá, že je počal se svou učednicí Máří Magdalénou,“ uvádí americký spisovatel James Wasserman (*1948). Podle jiné verze se zde nachází svatý grál (nádoba, ze které měl pít při své poslední večeři Kristus–pozn. red.). Vyloučena však není ani možnost, že „velkým chrámovým pokladem“ je archa úmluvy, tedy truhla obsahující nejcennější židovské náboženské předměty včetně desek s desaterem božích přikázání. Pravdu by zřejmě mohl ukázat pouze důkladný archeologický výzkum. Nadace, která má kapli na starosti, ale s něčím takovým nesouhlasí. „To by vedlo k nenávratnému poškození zdejší lokality. Nehledě na to, že by se tím narušilo místo posledního odpočinku členů rodu St. Clairů,“ tvrdí. Ani v roce 2015 nedojde k žádnému posunu. Tajemství Rosslynské kaple tak stále čeká na své odhalení.

Záhady a napětí
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Záhady a napětí

Disk byl vytvořen z měkkého kamene, nemohl tedy sloužit k čemukoli technickému.

Kdo vyrobil 5000 let starý setrvačník?

Enigma24.5.2016
SLIDER

Záhadná Sfinga: Je pod ní ukryto tajné vědění lidstva?

Enigma20.5.2016
Luxusní bunkr hluboko pod zemí má elitu ochránit před velkou pohromou.

Utajený podzemní bunkr u Českého Brodu: Místo jen pro vyvolené?

Enigma18.5.2016
Před časem se začalo hovořit o tajemných černookých dětech, které se zčistajasna objevují před překvapenými dospělými.

Černooké děti opět na scéně: Odkud přicházejí a co vlastně chtějí?

Enigma16.5.2016
Dodnes se podařilo rozluštit jen asi 500 znaků z několika tisíc. Písmo je velmi vyspělé.

Záhada písma nsibidi: Spojovali Afriku s Kubou vesmírní prostředníci?

Enigma12.5.2016
SLIDER

Děsivý zábavní park: Stojí duše indiánů za sérií úmrtí?

Enigma12.5.2016
Pobyt ve tmě prý ovlivňuje produkci melatoninu a může takto působit proti onkologickým onemocněním a dalším civilizačním chorobám.

Terapie tmou: Pomůže vám obrátit se do svého nitra?

Enigma9.5.2016
SLIDER

Nehoda u Smolenska: Kdo stojí za smrtí polských politiků?

Enigma5.5.2016
Zúčastnil se cestovatel i mongolských nájezdů? Některá fakta, která o tom napsal, nesedí.

Hádanka jménem Marco Polo: Největší objevitel, který možná neexistoval!

Enigma3.5.2016

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o