Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
10 nejhorších důlních neštěstí všech dob

Uhlí se řadí mezi důležité energetické suroviny, a to už od průmyslové revoluce. Jeho dolování však s sebou vždy neslo riziko závalu, zaplavení, požáru nebo výbuchu. Pokud k takové tragédii došlo, většina horníků se nejčastěji udusila jedovatými plyny. Kdy a kde si těžba „černého zlata“ vyžádala nejvíce životů?

Čína

Kdy: 26. dubna 1942

Počet obětí: 1549

Důvod: výbuch plynu

Kde: uhelný důl Benxih (Honkeiko)

V roce 1942 se zde vytěžilo 900 000 tun uhlí a pracovalo tu 4400 horníků.
V roce 1942 se zde vytěžilo 900 000 tun uhlí a pracovalo tu 4400 horníků.

V čínské oblasti Honkeiko odstartovala těžba železa a uhlí v roce 1905 jako společný projekt Japonska a Číny. Protože však mezi těmito státy docházelo k častým roztržkám, celý projekt se postupem času dostal pod japonskou kontrolu.

Zvláště po roce 1937 pak Japonci přinutili Číňany, aby v dole těžili za velmi nepříznivých podmínek. Mezi horníky se rozmáhaly nemoci, hlavně tyfus a cholera.

Chyba Japonců

Osudný den přišel 26. dubna roku 1942, kdy došlo k výbuchu plynu a uhelného prachu, který následně způsobil požár. Ten, kdo byl uvězněn uvnitř, neměl žádnou šanci a udusil se. Aby nedošlo k rozšíření ohně, uzavřeli Japonci větrání a důl záměrně utěsnili.

Nechali tak pod zemí napospas stovky lidí. Bezprostředně po incidentu Japonci nahlásili 34 obětí, na místě ale zahynulo kolem 1549! Po válce situaci prošetřoval Sovětský svaz a zjistil, že Japonci pochybili.

Francie

Kdy: 10. března 1906

Počet obětí: 1099

Důvod: výbuch uhelného prachu

Kde: Courriéres

V roce 1906 se v oblasti těžilo kolem 17 milionů tun uhlí za rok a pracovalo zde okolo 70 000 horníků.
V roce 1906 se v oblasti těžilo kolem 17 milionů tun uhlí za rok a pracovalo zde okolo 70 000 horníků.

Důlnímu neštěstí v Courriéres patří v Evropě první příčka v počtu zemřelých.

Nehoda se stala uprostřed kamenouhelného revíru v Pas de Calais v severní Francii v březnu roku 1906. Za příčinu katastrofy bývá označována exploze uhelného prachu na šachtách číslo 3 a 4. Ale proč prach vybouchl, se dodnes nepodařilo objasnit.

Podle všeho se o úniku plynu vědělo už den předem, ale společnost odmítla zastavit výrobu. Každopádně důsledky byly otřesné.

Přežili vlastní smrt

Celá situace vzbudila velkou paniku. Problém nastal hlavně při záchraně, kdy byly veškeré pokusy marné. Do prostoru totiž nebylo možné celých 14 dnů proniknout, neboť jámová výztuž se natolik poškodila, že se záchranáři nemohli dostat dolů.

Zcela logicky tak prohlásili uvězněné horníky za mrtvé. Pro všechny proto nastalo obrovské překvapení, když pod zemí našli 12 na smrt vysílených horníků, kteří vydrželi celých 20 dnů naživu.

Rozsah neštěstí se přičítá hlavně špatnému bezpečnostnímu zařízení a nedostatku kvalitních záchranných

přístrojů.

Japonsko

Kdy: 15. prosince 1914

Počet obětí: 687

Důvod: výbuch uhelného prachu a metanu

Kde: Kjúšú, Japonsko

V japonských dolech pracovaly i manželky horníků. V tomto případě bylo zabito 20 % žen.
V japonských dolech pracovaly i manželky horníků. V tomto případě bylo zabito 20 % žen.

Nejhorší neštěstí v Japonsku způsobil výbuch plynu v uhelném dole Micubiši Hojo. Micubiši formálně otevřelo důl v roce 1908. Jednalo se o jednoho z nejhlubších dolů své doby v Japonsku, v některých částech měřil až 90 metrů.

Obrovská exploze vyvrhla z podzemí mrak černého dýmu a posléze vymrštila klec výtahu hlavní šachty do výšky 14 metrů. Nejvíce to zasáhlo horníky ve vzdálenosti 200 metrů od hlavního vchodu. Podle výpovědí byl zvuk výbuchu slyšet až 6 km daleko. Po krátké době, aby nedošlo k šíření ohně, byly vstupy dolu zapečetěny.

Velká Británie

Kdy: 14. října 1913

Počet obětí: 439

Důvod: exploze metanu

Kde: Universal Colliery

Velká Británie patřila a stále patří mezi největší vývozce uhlí na světě a za svou těžební historii zažila i několik velkých nehod.

K té nejhorší došlo ve Walesu 14. října 1913. Uhelné doly totiž obsahovaly velké množství důlního plynu složeného z metanu a vodíku.

Co se osudného dne stalo, se nepodařilo s určitostí prokázat, ale hlavním impulsem byla zřejmě jiskra, která odlétla z podzemního zabezpečovacího zařízení.

Vadná technika

Podle všeho došlo ke dvěma explozím, ta první zapálila uhelný prach, který se šířil vzduchem. Ne všichni horníci však zemřeli při požáru, většina z nich se otrávila oxidem uhelnatým. Následné šetření prokázalo, že došlo k chybě ve vedení.

To následně vedlo k obvinění z nedbalosti Edwarda Shawa, jenž nakonec zaplatil pokutu v hodnotě 24 liber.

Jihoafrická republika

Kdy: 21. ledna 1960

Počet obětí: 437

Důvod: zborcení stropu

Kde: Sasolburg, Jihoafrická republika

Okolo roku 1954 se v dole těžily téměř 2 miliony tun uhlí ročně.
Okolo roku 1954 se v dole těžily téměř 2 miliony tun uhlí ročně.

K největší těžební katastrofě v Jihoafrické republice došlo u uhelného dolu Coalbrook dne 21. ledna 1960. Tentokrát za to nemohl únik plynu, ale propadnutí celkem 900 nosných pilířů. Kvůli tomu se propadly asi tři kilometry čtvereční podzemního prostoru.

V té době v dolech pracovalo okolo 1000 horníků. Zhruba polovině z nich se podařilo uniknout nakloněnou šachtou, přes 400 dalších však zůstalo uvězněných uvnitř. Ty pak udusil unikající metan nebo je rozdrtily padající kameny.

Ani záchranáři to neměli jednoduché, několik z nich záchrannou akci zaplatilo životem.

Zimbabwe

Kdy: 6. června 1972

Počet obětí: 426

Důvod: exploze

Kde: Hwange, Zimbabwe

K největšímu neštěstí na území Zimbabwe došlo 6. června 1972 v dolu Wankie. Stejně jako v jiných případech došlo k podzemnímu výbuchu, kvůli kterému ve všech šachtách proudilo obrovské množství kouře a plynů.

Bezprostředně po explozi, během které se zřítila většina chodeb, uvízlo pod zemí několik stovek horníků. Zpočátku se věřilo, že jich bylo 468, posléze se zjistilo, že řada lidí nepřišla do práce.

Není pomoci

Při prvních explozích se podařilo záchranářům vyprostit 8 mužů, druhý den však došlo k dalším dvěma výbuchům a plyny se valily do necelých 5 km tunelů. To znemožnilo další pokusy o záchranu. Mrtví pak byli ponecháni napospas přírodě.

Indie

Kdy: 27. prosince 1975

Počet obětí: 375

Důvod: zatopení vodou

Kde: uhelný důl Chasnala

Před touto katastrofou zde došlo k nehodě už v roce 1965, kdy zemřelo několik desítek horníků. Ta horší nastala o deset let později. 27. prosince otřásl dolem výbuch. Ten byl pravděpodobně způsoben zapálením kapsy hořlavého metanového plynu.

Podle jedné verze to způsobil jeden z horníků, který si zapaloval kahan. Podle další teorie se jednalo o sabotáž. Když propadla střecha dolu, horníci zůstali pod horou suti a utopili se, protože důl zaplavila voda.

USA

Kdy: 6. prosince 1907

Počet obětí: 362

Důvod: vznícení elektrické jiskry

Kde: Monongah

Výbuch v Monogahu prý bylo slyšet téměř 13 km daleko.
Výbuch v Monogahu prý bylo slyšet téměř 13 km daleko.

Tragédie v uhelném dole Monongah patří k nejhorší důlní nehodě, která se odehrála na území Spojených států amerických. Událost se stala v prosinci 1907 v dolech Fairmont Coal Company v Západní Virginii a zemřelo zde 362 horníků.

Podle oficiálního prohlášení přeskočila pod povrchem elektrická jiskra nebo byly příčinou plameny z kahanu některého z horníků. Výbuch způsobil velké škody nejen v dole, ale i na povrchu. Zničil ventilační systém společně s mnoha železničními vozy a dalším vybavením.

Těžké vyprošťování

Kvůli explozi došlo k poškození trámů, které podpíraly střechu, a to způsobilo další problémy a komplikace při vyprošťování. První dobrovolníci vstoupili dolů 25 minut po počátečním výbuchu.

Největší hrozbou pro ně byly různé výpary, nejvíce šlo o směs oxidu uhličitého a dusíku, a také oxidu uhelnatého.

Česká republika

Kdy: 31. května 1892

Počet obětí: 319

Důvod: požár

Kde: Březové hory

České země v historii vynikaly těžbou, a to nejen uhelnou. Největší tragédie na našem území se odehrála v roce 1892. K požáru v dole Marie u Příbrami došlo kvůli neopatrnosti havířů, kteří patřičně neuhasili knot olejové lampy. Odhozený oharek následně propadl dolů, kde se posléze vznítil.

Nemohli uvěřit

I když byli všichni alarmováni, nikdo neočekával, že by se požár rozšířil do enormních rozměrů. Proto horníci v odlehlejších částech dále pracovali a neuposlechli příkazů k opuštění místa. Udusili se tak jedovatými plyny. Někteří se však zachránili útěkem do vedlejších dolů Vojtěch a Anna.

Turecko

Kdy: 13. května 2014

Počet obětí: 301

Důvod: výbuch uhelného prachu

Kde: Soma Coal Mining Company

I v moderní době stále čas od času k důlnímu neštěstí dojde. Jedno z nich se stalo v Turecku ve městě Soma, které leží necelých 500 km od Istanbulu. Jde o největší důlní katastrofu v novém tisíciletí.

Po explozi propukl v dole požár a necelá polovina ze 787 horníků se udusila oxidem uhelnatým.

Před soudem

Kvůli porušení pravidel bezpečnosti práce bylo stíháno celkem 51 lidí. V dole totiž chyběla evakuační komora a horníci neměli k dispozici ani funkční plynové masky.

Vinou nedostatečné údržby také nefungovaly senzory, které měly signalizovat přítomnost nebezpečných plynů. Provozovatel dolu však během soudu popřel jakoukoli nedbalost s tím, že šlo o výbuch uhelného prachu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a