Užírání se, nedůvěra a nekonečné vyčítavé věty nikam nevedou, spíš přivedou partnerství do záhuby. Pokud pociťujete ubíjející žárlivost, nepanikařte. Je to signál, že byste se měli zamyslet nad svým vztahem a svými emocemi. Poradíme vám, jak na to.
- Rekonstruujte její historii. Často je prudká žárlivost zapříčiněna minulým traumatem, kdy jste buď vy, nebo partner zklamali a přestali si důvěřovat. Byli jste vy někdy nevěrní alespoň náznakem? Selhal někdy váš partner, třeba i ten minulý? Odešel váš otec v dětství od rodiny? Zkuste přijít na příčinu a postupně ji odstranit. Pokud nevěříte ani sami sobě, zapracujte na svém sebevědomí a bojujte s vlastním strachem ze selhání.
- Promyslete, jaký vliv má vaše žárlivé chování na toho druhého. Vžijte se do něj. Představujte si, jak se musí cítit, když je neprávem napadán. Jaké to je, být podezřívavě vyslýchaný, kde a s kým byl? Na ubíjející otázky časem člověk přestane reagovat a bude se cítit frustrovaný a ohrožený. Stejně jako vy.
- Omluvte se! Zase jste se prořekli žárlivou větou? Prolomte ledy, zlepšete komunikaci a náladu mezi vámi a vysvětlete, proč vám je líto vašeho chování. A usmějte se.
- Poučte se. Vezměte papír a napište na něj výčet všech svých dobrých vlastností a dovedností a vyvěste ho na místo, kde si ho budete moci každý den přečíst. Připisujte k nim nové úspěchy, např. zvládnutý vztek či jiné sociální situace. Postupně se zmenší i strach ze společenského a partnerského selhání.
- Předstírejte klid. Pokud vám žárlivost nejde zvládnout okamžitě, svůj klid zfalšujte. Vytvořte si svůj kamenný „nežárlivý obličej“ a používejte ho, když se dostanete do krizové situace. Časem vám předstíraný klid přejde do krve a žárlivé pocity zmizí.
- Důvěřujte. Neposlouchejte řeči a drby ostatních a pěstujte svou sílu a sebevědomí. Věnujte čas sami sobě, slepě se neupínejte na druhé. Sportujte, krášlete se, věnujte se koníčkům. Sebevědomý muž nebo žena je pak pro partnera tím největším lákadlem a odměnou.
Facebook
Twitter
RSS