Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
6 lodních vraků s nejdražším nákladem na palubě

Na dnech oceánů a moří se dodnes nacházejí poklady téměř nevyčíslitelné hodnoty. Prozatím se podařilo objevit pouhý zlomek toho, co se ještě pod vodou ukrývá. Podle ověřených záznamů se pod hladinou nachází minimálně 500 tun ryzího zlata. Které poklady patří mezi ty největší?

Spor o miliardy trvá!

Loď: San José

Potopena: 1708

Náklad: 334 tun zlata, stříbra a smaragdů

Hodnota: 3–17 miliard dolarů (63–360 miliard korun)

Loď San José patřila mezi galeony španělského námořnictva.

Byla vlajkovou lodí jižní flotily, které velel admirál José Fernandéz de Santilián. Konvoj tvořily tři galeony a dvanáct nákladních lodí, které měly za úkol převézt cennosti z amerických kolonií do Evropy.

Většina nákladu byla naložena v panamském Portobelu, nejcennější části měly do cíle dovézt lodě San José a San Joaquin. Na palubě se tak nacházelo obrovské množství zlata, stříbrných mincí a také smaragdů.

Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu.
Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu.

Britové je dál nepustili

Několik kilometrů od opevněného kolumbijského přístavu Cartagena však flotilu zastihla čtveřice britských válečných lodí pod vedením kapitána Charlese Wagera na lodi Expedition. Následující bitva u Barů je považována za součástí tzv.

války o španělské dědictví, kterou mnozí historikové považují za první skutečnou světovou válku. Během boje zasáhla děla i San José a na lodi zřejmě došlo k explozi uskladněného střelného prachu. Z posádky, která se skládala ze zhruba 600 členů, jich přežilo pouze 11.

Kdo má na poklad nárok?

Vrak galeony našla v roce 1982 americká společnost Sea Search Armada, která chtěla získat 50 % hodnoty nákladu. Narazila však u kolumbijské vlády, neboť se loď nachází v jejích vodách.

Kolumbijci odmítli americkou společnost k vraku znovu pustit a byli ochotni jí přiznat pouze 5 % hodnoty. To se Američanům nelíbilo a chtěli odměnu vymoci soudně. K vlastnictví se však přihlásilo také Španělsko, neboť galeona vyplula pod španělskou vlajkou. Dodnes není spor rozhodnut, a zlato tak stále odpočívá v temné hlubině.

Spor o platinu

Loď: SS Port Nicholson

Potopena: 1942

Náklad: 71 tun platiny, zlata a průmyslových diamantů

Hodnota: 3 miliardy dolarů (60 miliard Kč)

SS Port Nicholson byla loď dlouhá 146 metrů a poprvé vstoupila do služby po první světové válce. Obchodní plavidlo bylo využíváno i během druhé světové války, kdy přepravovalo hlavně zásoby.

Spekuluje se však o tom, že britská loď vezla ze Sovětského svazu platinu, směřující do Spojených států za dodaný vojenský materiál a zásoby. V roce 1942 loď zasáhla německá ponorka. Torpéda nejprve trefila strojovnu a poté záď. Při útoku zahynulo šest lidí, zbytek stihl přesednout na záchranné čluny.

Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti.
Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti.

Chtěl ho mít pro sebe?

Vrak našel v roce 2008 americký hledač pokladů Greg Brook, který tvrdí, že loď se nachází asi 80 km od východního pobřeží Spojených států. Podle něj byl náklad tvořen 71 tunami platiny v hodnotě okolo 60 miliard Kč.

Mělo tam navíc být i zlato a zřejmě i průmyslové diamanty. Svůj objev Brook tajil dlouhé čtyři roky, aby o poklad nepřišel.

Tajfun potopil miliardy

Loď: Notre Dame de Deliverance

Potopena: 1755

Náklad: 530 kg zlata, přibližně 15 400 zlatých mincí

Hodnota: asi 2 miliardy liber (57 miliard Kč)

Dovážení surovin a bohatství z kolonií pokračovalo i v 18. století. V té době bylo Španělsko ve válce s Anglií, proto bylo velmi nebezpečné volně cestovat po moři.

Proto si španělský král Karel III. pronajal loď od Francie s tím, že po dodání bude Francouzům přidělena část zisku. Toho se však nedočkali.

Loď dlouhou 50,5 metru, vybavenou 64 děly, zastihl hurikán, který ji nemilosrdně poslal ke dnu zhruba 60 km od břehů Floridy. Na palubě se měl ukrývat náklad v podobě zlata, více než 15 000 zlatých dublonů, 24 kg stříbra a také velmi vzácné kakao.

Spor o poklad stále trvá.
Spor o poklad stále trvá.

Boj i nálezné

Do hledání lodi se pustila společnost Sub Sea Research, nezískala však souhlas úřadů s přístupem k vraku. Zájem projevilo samozřejmě i Španělsko.

Americká společnost se proto rozhodla zaregistrovat práva včetně možnosti vrak vyzvednout u floridského soudu, který jí vyhověl. Soud však také rozhodl, že se musí dohodnout se španělskou stranou.

Do hry vstoupila i Francie, neboť na lodi sloužila francouzská posádka. Spor zatím stále trvá…

Prsten za půl milionu

Loď: Nuestra Seňora de Atocha

Potopena: 1622

Náklad: 40 tun zlata a stříbra a 32 kilogramů smaragdů

Hodnota: 2–3 miliardy dolarů (42–60 miliard dolarů)

Tato španělská loď byla součástí flotily, tvořené 28 obchodními a válečnými loděmi. Ty přijely, aby vyložily zásoby a naložily cennosti, posbírané v koloniích. V Havaně se k nim připojila další část konvoje, která vezla zlato a stříbro z Mexika.

Protože se jednalo o velký a cenný náklad, byly všechny drahé kovy naloženy na válečné lodě. Na palubě se údajně nacházel i zlatý kalich, smaragdy, vykládaný krucifix či zlaté pruty.

Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě.
Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě.

Zrádný hurikán

Když se flotila vracela do Španělska, u pobřeží Floridy ji zastihl hurikán. Když vítr nabýval na síle, lodě nebylo možné udržet pohromadě a obchodní lodě se galeonám ztratily.

A i když se posádky lodí zoufale snažily zadržet je pomocí kotev, nebylo to nic platné a lodě šly ke dnu. Na palubě Atochy tehdy bylo 265 lidí, přežilo jich ale pouhých pět.

Poklad pro nálezce

Bohatství hledal 15 let lovec pokladů Mel Fisher. V roce 1985 byl úspěšný a nárokoval si celý poklad. Kvůli tomu se však dostal do dlouhého soudního s americkým státem Florida. Nakonec bylo nálezci přiznáno výlučné vlastnictví práv k pokladu.

K novému objevu došlo v roce 2011, když potápěči našli starožitný smaragdový prsten v hodnotě 500 000 dolarů. Mel Fisher zemřel v roce 1998 a poklad na své vyzvednutí stále čeká.

Je to správná loď, nebo není?

Loď: Merchant Royal

Potopena: 1641

Náklad: 45 tun zlata, 400 stříbrných mexických prutů, asi 500 tisíc kusů stříbrných mincí

Hodnota: 1,5 miliardy dolarů (22 miliard Kč)

Tato anglická obchodní loď obchodovala se španělskou kolonií San Domingo v Západní Indii. mezi lety 1637 a 1641. Stejně jako jiné lodě i ji zastihla silná bouře. Kvůli ní se rozbila lodní čerpadla a velmi brzy se plavidlo začalo plnit vodou.

V té době na své palubě vezla drahé kameny, šperky, sudy stříbrných mincí a asi 45 tun zlata.

Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout.
Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout.

Totožnost nejistá

Vrak se pokoušela najít společnost Odyssey Marine Exploration. V roce 2007 společnost oznámila, že objevila a získala stříbrné a zlaté mince v hodnotě 500 milionů dolarů, tým si však nebyl jistý totožností vraku.

Poslední objev se podařil v roce 2019, kdy byla vylovena kotva, jež měla lodi údajně patřit.

Poklad zmizel…

Loď: HMS Victory

Potopena: 1744

Náklad: Zlato

Hodnota: 120 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč)

HMS Victory byla 53 metrů dlouhá prvotřídní loď královského námořnictva, vybavená 110 děly. Loď se vracela z Portugalska, kde pomáhala prolomit francouzskou blokádu středomořského konvoje na řece Tajo.

Převážela náklad, tvořený asi sto tisíci zlatými portugalskými mincemi. Na palubě se nacházela více než tisícovka námořníků.

V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu.
V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu.

Vzácná děla

Do pátrání se zapojila americká společnost Odyssey Marine Exploration. Vrak našla asi 80 km od Plymouthu, místa ztroskotání. V roce 2008 došlo k zásadnímu zlomu, když byla objevena bronzová děla.

Na mořském dně se však žádné zlato nenašlo, patrně jej někdo již dříve tajně odvezl…

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe