Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
6 lodních vraků s nejdražším nákladem na palubě

Na dnech oceánů a moří se dodnes nacházejí poklady téměř nevyčíslitelné hodnoty. Prozatím se podařilo objevit pouhý zlomek toho, co se ještě pod vodou ukrývá. Podle ověřených záznamů se pod hladinou nachází minimálně 500 tun ryzího zlata. Které poklady patří mezi ty největší?

Spor o miliardy trvá!

Loď: San José

Potopena: 1708

Náklad: 334 tun zlata, stříbra a smaragdů

Hodnota: 3–17 miliard dolarů (63–360 miliard korun)

Loď San José patřila mezi galeony španělského námořnictva.

Byla vlajkovou lodí jižní flotily, které velel admirál José Fernandéz de Santilián. Konvoj tvořily tři galeony a dvanáct nákladních lodí, které měly za úkol převézt cennosti z amerických kolonií do Evropy.

Většina nákladu byla naložena v panamském Portobelu, nejcennější části měly do cíle dovézt lodě San José a San Joaquin. Na palubě se tak nacházelo obrovské množství zlata, stříbrných mincí a také smaragdů.

Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu.
Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu.

Britové je dál nepustili

Několik kilometrů od opevněného kolumbijského přístavu Cartagena však flotilu zastihla čtveřice britských válečných lodí pod vedením kapitána Charlese Wagera na lodi Expedition. Následující bitva u Barů je považována za součástí tzv.

války o španělské dědictví, kterou mnozí historikové považují za první skutečnou světovou válku. Během boje zasáhla děla i San José a na lodi zřejmě došlo k explozi uskladněného střelného prachu. Z posádky, která se skládala ze zhruba 600 členů, jich přežilo pouze 11.

Kdo má na poklad nárok?

Vrak galeony našla v roce 1982 americká společnost Sea Search Armada, která chtěla získat 50 % hodnoty nákladu. Narazila však u kolumbijské vlády, neboť se loď nachází v jejích vodách.

Kolumbijci odmítli americkou společnost k vraku znovu pustit a byli ochotni jí přiznat pouze 5 % hodnoty. To se Američanům nelíbilo a chtěli odměnu vymoci soudně. K vlastnictví se však přihlásilo také Španělsko, neboť galeona vyplula pod španělskou vlajkou. Dodnes není spor rozhodnut, a zlato tak stále odpočívá v temné hlubině.

Spor o platinu

Loď: SS Port Nicholson

Potopena: 1942

Náklad: 71 tun platiny, zlata a průmyslových diamantů

Hodnota: 3 miliardy dolarů (60 miliard Kč)

SS Port Nicholson byla loď dlouhá 146 metrů a poprvé vstoupila do služby po první světové válce. Obchodní plavidlo bylo využíváno i během druhé světové války, kdy přepravovalo hlavně zásoby.

Spekuluje se však o tom, že britská loď vezla ze Sovětského svazu platinu, směřující do Spojených států za dodaný vojenský materiál a zásoby. V roce 1942 loď zasáhla německá ponorka. Torpéda nejprve trefila strojovnu a poté záď. Při útoku zahynulo šest lidí, zbytek stihl přesednout na záchranné čluny.

Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti.
Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti.

Chtěl ho mít pro sebe?

Vrak našel v roce 2008 americký hledač pokladů Greg Brook, který tvrdí, že loď se nachází asi 80 km od východního pobřeží Spojených států. Podle něj byl náklad tvořen 71 tunami platiny v hodnotě okolo 60 miliard Kč.

Mělo tam navíc být i zlato a zřejmě i průmyslové diamanty. Svůj objev Brook tajil dlouhé čtyři roky, aby o poklad nepřišel.

Tajfun potopil miliardy

Loď: Notre Dame de Deliverance

Potopena: 1755

Náklad: 530 kg zlata, přibližně 15 400 zlatých mincí

Hodnota: asi 2 miliardy liber (57 miliard Kč)

Dovážení surovin a bohatství z kolonií pokračovalo i v 18. století. V té době bylo Španělsko ve válce s Anglií, proto bylo velmi nebezpečné volně cestovat po moři.

Proto si španělský král Karel III. pronajal loď od Francie s tím, že po dodání bude Francouzům přidělena část zisku. Toho se však nedočkali.

Loď dlouhou 50,5 metru, vybavenou 64 děly, zastihl hurikán, který ji nemilosrdně poslal ke dnu zhruba 60 km od břehů Floridy. Na palubě se měl ukrývat náklad v podobě zlata, více než 15 000 zlatých dublonů, 24 kg stříbra a také velmi vzácné kakao.

Spor o poklad stále trvá.
Spor o poklad stále trvá.

Boj i nálezné

Do hledání lodi se pustila společnost Sub Sea Research, nezískala však souhlas úřadů s přístupem k vraku. Zájem projevilo samozřejmě i Španělsko.

Americká společnost se proto rozhodla zaregistrovat práva včetně možnosti vrak vyzvednout u floridského soudu, který jí vyhověl. Soud však také rozhodl, že se musí dohodnout se španělskou stranou.

Do hry vstoupila i Francie, neboť na lodi sloužila francouzská posádka. Spor zatím stále trvá…

Prsten za půl milionu

Loď: Nuestra Seňora de Atocha

Potopena: 1622

Náklad: 40 tun zlata a stříbra a 32 kilogramů smaragdů

Hodnota: 2–3 miliardy dolarů (42–60 miliard dolarů)

Tato španělská loď byla součástí flotily, tvořené 28 obchodními a válečnými loděmi. Ty přijely, aby vyložily zásoby a naložily cennosti, posbírané v koloniích. V Havaně se k nim připojila další část konvoje, která vezla zlato a stříbro z Mexika.

Protože se jednalo o velký a cenný náklad, byly všechny drahé kovy naloženy na válečné lodě. Na palubě se údajně nacházel i zlatý kalich, smaragdy, vykládaný krucifix či zlaté pruty.

Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě.
Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě.

Zrádný hurikán

Když se flotila vracela do Španělska, u pobřeží Floridy ji zastihl hurikán. Když vítr nabýval na síle, lodě nebylo možné udržet pohromadě a obchodní lodě se galeonám ztratily.

A i když se posádky lodí zoufale snažily zadržet je pomocí kotev, nebylo to nic platné a lodě šly ke dnu. Na palubě Atochy tehdy bylo 265 lidí, přežilo jich ale pouhých pět.

Poklad pro nálezce

Bohatství hledal 15 let lovec pokladů Mel Fisher. V roce 1985 byl úspěšný a nárokoval si celý poklad. Kvůli tomu se však dostal do dlouhého soudního s americkým státem Florida. Nakonec bylo nálezci přiznáno výlučné vlastnictví práv k pokladu.

K novému objevu došlo v roce 2011, když potápěči našli starožitný smaragdový prsten v hodnotě 500 000 dolarů. Mel Fisher zemřel v roce 1998 a poklad na své vyzvednutí stále čeká.

Je to správná loď, nebo není?

Loď: Merchant Royal

Potopena: 1641

Náklad: 45 tun zlata, 400 stříbrných mexických prutů, asi 500 tisíc kusů stříbrných mincí

Hodnota: 1,5 miliardy dolarů (22 miliard Kč)

Tato anglická obchodní loď obchodovala se španělskou kolonií San Domingo v Západní Indii. mezi lety 1637 a 1641. Stejně jako jiné lodě i ji zastihla silná bouře. Kvůli ní se rozbila lodní čerpadla a velmi brzy se plavidlo začalo plnit vodou.

V té době na své palubě vezla drahé kameny, šperky, sudy stříbrných mincí a asi 45 tun zlata.

Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout.
Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout.

Totožnost nejistá

Vrak se pokoušela najít společnost Odyssey Marine Exploration. V roce 2007 společnost oznámila, že objevila a získala stříbrné a zlaté mince v hodnotě 500 milionů dolarů, tým si však nebyl jistý totožností vraku.

Poslední objev se podařil v roce 2019, kdy byla vylovena kotva, jež měla lodi údajně patřit.

Poklad zmizel…

Loď: HMS Victory

Potopena: 1744

Náklad: Zlato

Hodnota: 120 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč)

HMS Victory byla 53 metrů dlouhá prvotřídní loď královského námořnictva, vybavená 110 děly. Loď se vracela z Portugalska, kde pomáhala prolomit francouzskou blokádu středomořského konvoje na řece Tajo.

Převážela náklad, tvořený asi sto tisíci zlatými portugalskými mincemi. Na palubě se nacházela více než tisícovka námořníků.

V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu.
V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu.

Vzácná děla

Do pátrání se zapojila americká společnost Odyssey Marine Exploration. Vrak našla asi 80 km od Plymouthu, místa ztroskotání. V roce 2008 došlo k zásadnímu zlomu, když byla objevena bronzová děla.

Na mořském dně se však žádné zlato nenašlo, patrně jej někdo již dříve tajně odvezl…

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose