Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
6 největších zabijáků živočišné říše

Který živočich má na svědomí nejvíce lidských obětí? Není to ani, žralok, ani krokodýl či nějaká divoká šelma. Největším vrahem je překvapivě tvor malý, ale o to víc zákeřný.

Komár

Počet obětí za rok: 1 000 000

Důvod: Malárie, západonilská horečka, žlutá zimnice

Kdo by neznal především v letních měsících neustálé otravné bzučení, které vyvolávají komáři? Jenže tento běžný hmyz je podle Světové zdravotnické organizace největším zabijákem živočišné říše! Každoročně má na svědomí až milion lidských životů.

Vše způsobují pouze samičky, které potřebují krev, a útočí tak nejen na lidi, ale i na telplokrevná zvířata. Největší nebezpečí tkví v přenosu zákeřných nemocí, jako jsou malárie, horečka dengue nebo žlutá zimnice.

Podle jedné studie si komáří vybírají dvakrát častěji lidi s krevní skupinou 0 a A. Útočí hlavně tehdy, když vycítí oxid uhličitý z lidského dechu, což zvládnou na vzdálenost až několika desítek metrů.
Podle jedné studie si komáří vybírají dvakrát častěji lidi s krevní skupinou 0 a A. Útočí hlavně tehdy, když vycítí oxid uhličitý z lidského dechu, což zvládnou na vzdálenost až několika desítek metrů.

Koho si vybírají?

Na světě existuje asi 3000 komářích druhů. Nejaktivnější jsou večer, v noci a brzy ráno. Během noci dokážou urazit neuvěřitelných 10 km a mohou bez přestávky létat rychlostí 1 až 2 km/hod.

Nejnebezpečnější jsou především v tropických oblastech, v našich končinách většinou způsobí jen bolestivé či svědivé poštípání.

Sladkovodní šnek

Počet obětí za rok: 200 000

Důvod: schistosomóza

Ani druhé místo nepatří žádnému krvežíznivému monstru. Naopak tito malí a nenápadní tvorové vypadají na první pohled zcela neškodně. Ale opak je pravdou, mají totiž ročně na svědomí až 200 000 lidí.

Sladkovodní šneci totiž přenášejí nemoc zvanou schistosomóza, kterou způsobují parazitičtí červi. Ti po kontaktu proniknou do lidské kůže a v těle člověka nakladou vajíčka. Ta způsobují leckdy smrtelnou infekci krve, jater či urogenitálního systému. Nejčastěji se nemoc projevuje kašlem, bolestmi břicha nebo průjmem.

Původci onemocnění byli identifikováni už v egyptských mumiích, starých více než 5000 let.
Původci onemocnění byli identifikováni už v egyptských mumiích, starých více než 5000 let.

Škrkavka

Počet obětí za rok: 60 000

Důvod: protržení či ucpání střev nebo dýchacích cest

Škrkavka patří mezi nejrozšířenější lidské parazity. Kromě toho napadá i lidoopy. V dospělém stadiu dorůstají škrkavky velikosti 15 až 20 cm a usídlují se v tenkém střevě hostitele.

Celosvětově je takto postiženo minimálně 1,4 miliardy lidí a na následky onemocnění zemře až 60 000 z nich. Fatální komplikace způsobuje především protržení (perforace) nebo ucpání (obturace) střev či dýchacích cest během migrace larválních stádii.

Nejhorší je situace hlavně v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Ameriky.

Jak se dostane do těla?

Nakažení vznikne po pozření vajíčka škrkavky. Poté se ve střevech vylíhne larva, která putuje do krevního a lymfatického ústrojí a odtud až do plic. Dýchacími cestami se dostane opět do trávicího systému a svůj vývoj ukončuje v tenkém střevě.

Tam žije až dva roky a samičky vyprodukují okolo 200 000 vajíček, které odcházejí se stolicí ven z těla. Jejich přítomnost se projevuje bolestmi břicha, průjmy nebo zvracení. Dalšími příznaky jsou špatná pleť nebo zvětšené uzliny.

Jedovatí hadi

Počet obětí za rok: 50 000

Důvod: uštknutí

Na světě žije přibližně 410 druhů jedovatých hadů, což je z celkového počtu 2800 hadích druhů pouhý zlomek. Přesto tito jedovatí zástupci zabijí ročně asi 50 000 lidí. Skutečný počet je však neznámý, řada uštknutí totiž není nikde evidována.

Jedním z nejčastějších původců smrtelných uštknutí má na svědomí kobra žijící v Asii, Indii a na Filipínách. Její jed způsobuje srdeční kolaps, obsahuje totiž vysoké procento neurotoxinů, které mají přímý vliv na srdeční sval.

Druhým zástupcem je chřestýš, jehož domovinou je Amerika, který při kousnutí vypouští hemotoxiny, způsobující rozpad červených krvinek a výstelky cév.

U nás jedovatí hadi nežijí, s výjimkou zmije obecné, jež je nejseverněji žijícím zástupcem hadů na světě.
U nás jedovatí hadi nežijí, s výjimkou zmije obecné, jež je nejseverněji žijícím zástupcem hadů na světě.

Pes

Počet obětí za rok: 40 000

Důvod: kousnutí a přenos vztekliny

Pes je největší domestikovanou šelmou a jedním z nejstarších domestikovaných zvířat, které provází člověka minimálně 14 000 let. Předpokládá se, že pes je zdomácnělou verzí vlka obecného.

Většina lidí vnímá psy jako milované a věrné společníky, ti ovšem mohou být lidem i velmi nebezpeční. Důkazy přinášejí zveřejněné statistiky. Kdo by si však myslel, že smrt způsobí hlavně útoky psů, je na omylu.

Hlavní příčinou je přenos vztekliny převážně z toulavých psů, kterou se podle Světové zdravotnické organizace nakazí a na následky této choroby zemře okolo 35 000 lidí.

V České republice jsou chovány přibližně dva miliony psů, což je v počtu na obyvatele nejvíce v Evropě.

Poslední zaznamenaný výskyt vztekliny na území České republiky je z roku 2002, kdy byla na Trutnovsku objevena nakažená liška.
Poslední zaznamenaný výskyt vztekliny na území České republiky je z roku 2002, kdy byla na Trutnovsku objevena nakažená liška.

Zákeřnice červená

Počet obětí za rok: desítky tisíc

Důvod: přenos Chagasovy nemoci

Zákeřnice jsou na první pohled odstrašující tvorové. Jsou nápadně zbarvené a poznají se podle červeného těla s černými skvrnami. Dají se snadno rozpoznat i podle silně vyvinutého bodavého sosáku. Vyskytují se od Středomoří až po Čínu.

Samotné bodnutí je často několikanásobně bolestivější než v případě jiného hmyzího druhu. Nejčastěji loví pavouky nebo mravence, ale troufnou si i na větší kořist. V Jižní Americe vysávají například upíry, kteří se zase živí krví dobytka.

Po kousnutí zákeřnicí se přenáší tzv. Chagasova nemoc.
Po kousnutí zákeřnicí se přenáší tzv. Chagasova nemoc.

Nebezpečí i pro člověka

Jejich kousnutí je nebezpečné především kvůli přenosu tzv. Chagasovy nemoci. Tato choroba napadá zvláště srdce, střeva a mozek. Při zaplavení těla parazity se nemoc projevuje horečkou, dušností, bolestí břicha nebo zvětšením srdce.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose