Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!

Taky byste bez váhání dali Nobelovu cenu tomu, kdo vymyslí lék na Covid- 19, žloutenku, chřipku a další infekční onemocnění? A přitom stačí tak málo: Důkladně si myjte ruce. Možná díky tomu nedostanete některou z následujících sedmi chorob.

Žloutenka typu A

Kolikrát jste už v souvislosti s touto vysoce infekční nemocí slyšeli, že se jedná o nemoc špinavých rukou? Další záludností hepatitidy typu A čili zánětu jater je fakt, že zdrojem nákazy nejsou jenom lidé akutně nemocní, ale také bezpříznakoví přenašeči.

Nemocí se také nemusíte nakazit jenom kontaktem s infikovanou osobou, ale též kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, nemytou zeleninou a ovocem, nedostatečně tepelně zpracovaným masem či syrovými mořskými plody, na něž dostanete chuť při dovolené v tropech. Kvůli tomu se pro žloutenku typu A zažilo označení „cestovatelská žloutenka“.

O žloutence nemusíte dlouho vědět.
O žloutence nemusíte dlouho vědět.

Rekordní epidemii způsobila jahodová zmrzlina

Nemoc probíhá v epidemiích. V našich podmínkách obvykle epidemie doprovázejí živelní katastrofy typu povodní. Ke statisticky nejhorší epidemii žloutenky na našem území došlo v roce 1979 v severních Čechách.

Celkem tehdy onemocnělo 32 065 osob, z toho nejvíce dětí. Na začátku byla zmrzlina z kontaminovaných jahod.

Když zežloutnete, je už pozdě

Vzhledem k poměrně dlouhé inkubační době nemusíte mít celé týdny ani tušení, že byste mohli být nakaženi. Pak se ale dostaví teplota, nechutenství, nevolnost, bolest pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost.

V další, akutní fázi nemoci, pak dochází k typickému zežloutnutí kůže a očí, které žloutence daly jméno. Další týdny už pak strávíte na infekčním oddělení a vaše rodina, spolužáci a kolegové v karanténě. A tak bude lepší zkusit prevenci.

Kromě mytí rukou a konzumace pokud možno nezávadných potravin se proti žloutence typu A můžete nechat i očkovat.

Chřipka

Snad nejpodceňovanější nemoc u nás. Kdo z nás aspoň jednou nemávl nad svou teplotou rukou s tím, že je to „jen“ chřipka? Přitom je každý rok od ledna do března hlášeno jen v ČR od 850 000 do 1 200 000 výskytů tohoto virového onemocnění.

Sama chřipka si dokáže během jedné sezony vzít stovky lidských životů, další pak v souvislosti s dalšími těžkými onemocněními – cukrovkou, astmatem, hypertenzí atd. Nepřipomíná vám to něco?

Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.
Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.

Kdo je přenašeč?

Zdrojem klasické sezonní chřipky je výhradně pacient, nakažený virem chřipky. Přesněji řečeno, přenašečem je od konce inkubační doby. Bohužel ještě před tím, než se u něj samotného objeví příznaky infekce. Onemocnění propuká náhle z plného zdraví.

Pacient trpí horečkami, zimnicí, bolestí hlavy i kloubů, později i prudkým kašlem. Onemocnění trvá 2–7 dní.

Větrejte, otužujte se a jezte vitaminy!

Jak vypadá ideální prevence?  Časté mytí rukou, pobyt v dostatečně větraných prostorách, užívání jednorázových kapesníků i ručníků. A samozřejmě pravidelné očkování, které chřipkové viry před útokem na vaše tělo odradí.

Pokud jste navíc zapřisáhlými otužilci, případně milovníky všeho, co obsahuje vitamin C, jste na dobré cestě, jak se chřipce vyhnout.

Opar (herpes)

Začněme trochou teorie. Herpes je vysoce nakažlivé puchýřnaté onemocnění, vyvolané virem s názvem Herpes simplex virus. Přenáší se zásadně kontaktem. Líbáním, pohlavním stykem, případně společným používáním ručníků, osušek, či dokonce příborů.

Tomuto viru se nejlépe daří, když je imunitní systém oslaben. Častěji se objevuje osob, které jsou vystaveny silné nervové či fyzické zátěži, v době vysokých teplot, ženám ještě více ztrpčí období menstruace.

Opar se často projevuje při stresu.
Opar se často projevuje při stresu.

Zapomeňte na sdílené rtěnky!

I u oparu je samozřejmě velmi důležitá prevence. Pokud trpíte herpesem, měli byste si vždy důkladně umýt ruce, když se budete chtít dotknout jiné osoby. V průběhu onemocnění se snažte vyhnout alkoholu a kouření.

Body v souboji s oparem naopak získáte pravidelným otužováním a zdravým spánkem. A dámy, v době, kdy frčí sdílení úplně všeho, žádné společné rtěnky či lesky na rty!

Střevní infekce

Zaslechnete-li z úst vašeho ošetřujícího lékaře slovo gastroenteritida, můžete si být jisti, že strávíte několik dalších dnů pendlováním mezi klozetem a postelí. Pokud vám to tedy vysoké teploty vůbec dovolí.

Řečeno česky, střevní chřipka či střevní viróza je pěkný prevít. Není vůbec dobré ji podceňovat. Průjmy a zvracení jdou ruku v ruce s dehydratací. Pokud nebudete dodržovat pitný režim, riskujete opravdu vážné následky.

Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.
Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.

Vy svačíte? A umyli jste si ruce?

Jak ke gastroenteritidě přijdeme? Původcem onemocnění jsou viry, bakterie nebo paraziti, které způsobí v našich střevech zánět.

Tito neviditelní škůdci se do našich útrob mohou dostat ze zkaženého jídla, kontaminované vody, případně z neumytého ovoce a zeleniny. Zcela výjimečně se nakazíme kapénkami. Častým důvodem jsou i v případě tohoto onemocnění špatně umyté ruce.

Zvláště, když jste odflákli hygienu po použití toalety. Virus z rukou špatně umytých po stolici dokáže na prstech přežít až  čtyři hodiny. A pokud do té doby stihnete vzít do ruky třeba obloženou housku, už jste v maléru.

Jezte banány a doplňujte tekutiny

Když už střevní infekce vypukne naplno, je potřeba pokud možno doplňovat tekutiny. Na jídlo, zvláště v prvních dnech, asi moc chuť mít nebudete. Pokud ano, vynechte v prvních hodinách pevnou stravu.

Rozbouřenému žaludku pak pomozte tím, že začnete jíst lehce stravitelná jídla. Banány, dušenou mrkev, bílé pečivo. Pokud akutní průjem nezmizí do čtrnácti dnů, navštivte svého lékaře.

Každý pije ze své láhve!

I tentokrát je, co se prevence týče, na prvním místě správné mytí rukou, zejména po stolici. Pokud jste náchylní na střevní potíže, měli byste se vyhnout používání společných hrnků na čaj, či pití ze společné láhve. Vždycky před jídlem omyjte ovoce a zeleninu. A když se budete občas hýbat a dobře spát, chybu určitě taky neuděláte.

Úplavice

Že tuto nemoc ve svém chorobopise ještě nemáte? Možná je to tím, že patříte ke generaci, která nezažila válečný konflikt.

Bakterie Shigella dysenteriae, která úplavici způsobuje, totiž nejvíce řádila během války ve velkých vojenských kolektivech či zajateckých táborech. Sem tam se ale objeví i dnes. Především ve skupinách lidí, kde se nedodržují základní hygienické návyky.

Prasklé střevo může vyvolat sepsi

Jak nemoc probíhá? Bakterie napadá buňky tlustého střeva. Nemocné tělo reaguje několik dnů po nákaze silnými bolestmi břicha a vodnatými průjmy. Ve stolici se přitom může objevit hlen i krev.

U oslabených nebo starých lidí může vést k rychlému metabolickému rozvratu. V některých případech může střevo poškozené zánětem prasknout a vyvolat nebezpečnou sepsi. I v případě úplavice je více než důležité pravidelně doplňovat tekutiny, případně minerály.

A prevence. Zase bychom se opakovali – dobře umyté ruce a aspoň základní hygiena.

Spála

Touto infekční nemocí trpí zejména děti ve věku 4–12 let. Spálu způsobují streptokoky ze skupiny Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí, miniaturní částice se ale do dětského organismu mohou dostat například z hraček, případně předmětů denní spotřeby.

Spála se častokrát z počátku plete s angínou.
Spála se častokrát z počátku plete s angínou.

Není to náhodou angína?

V počátečním stádiu nemoci lze spálu snadno zaměnit s angínou. Naprosto zdravé dítě najednou dostane vysokou horečku, případně silnou zimnici. Současně malý pacient trpí silnými bolestmi v krku.

Důvodem jsou silné záněty mandlí, na nichž jsou jasně viditelné zhnisané čepy.  Jenže když se po dvou, třech dnech po vypuknutí nemoci objeví výrazná na dotek krupkovitá vyrážka, připomínající husí kůži, je jasno. Ve škole (školce) je potřeba vyhlásit poplach. Vaše dítě má totiž spálu.

Vlastní příbor i hrníček na pití

Díky antibiotikům (penicilin, tetracyklin) nepatří dnes spála mezi smrtelné nemoci. Když ale spálu nedoléčíte, hrozí závažné komplikace, či dokonce trvalé následky. Vysloveně cílená prevence pro spálu neexistuje.

Ale když své dítě naučíte umývat si před jídlem a po jídle ruce, jíst svým příborem, pít ze svého hrníčku, kašlat se zakrytou pusou a používat papírové kapesníky, uděláte pro jeho zdraví dost.

Zánět močových cest

Zatímco spála trápí výhradně děti, se zánětem močových cest do urologických ordinací přicházejí téměř výhradně ženy.

Důvodem je fakt, že nemoc vzniká poté, co se bakterie Escherichia coli, která zánět močových cest způsobuje, dostane z konečníku přes hráz do močové trubice. A u něžného pohlaví má přece jenom jednodušší cestu.

Hrozí závažná ledvinová infekce!

Bakterie Escherichia coli, která v 80 % případů stojí za vznikem akutního zánětu močových cest, přitom úplně normálně žije v našem zažívacím traktu.

Dokonce ji řadíme mezi člověku prospěšné bakterie, protože se stará o to, aby se v našich střevech nepřemnožily jiné, nebezpečné bakterie. Jakmile se však dostane až do močového měchýře, je zle.

Pokud nedostatečně nedodržujeme pitný režim a močový měchýř neproplachujeme, bakterie se v něm rozmnoží. Jestliže tento stav neléčíme, může dokonce dojít k závažné ledvinové infekci.

Cukrovkáři v nebezpečí

Nebezpečí infekce močových cest zvyšuje i rizikové sexuální chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, a zejména anální sex byste si v případě, že trpíte často touto nemocí, měli odpustit.

Ve větším nebezpečí jsou i lidé, kteří trpí cukrovkou. Jejich moč totiž obsahuje větší množství cukru, než je tomu u běžné populace. A sladké prostředí v močovém měchýři rozmnožování bakterií jenom prospívá.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří