Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
8 nejznámějších safari na světě

Safari v pravém slova smyslu je africkou záležitostí. Jde o přírodní park, kde mohou návštěvníci řídit vlastní vozidla a pozorovat zvířata. Hlavní atrakcí jsou často zvířata, jako jsou žirafy, lvi, nosorožci, sloni, zebry a antilopy. Existují ale i jiná safari? 

Krugerův národní park

Kde leží: Jihoafrická republika, Afrika

Zvířata: antilopy (voduška, vraná, losí, impala), zebry, pakoně, kudu velký, prasata savanová, hroši, lvi, levharti, gepardi, hyeny, psi hyenovití, sloni, buvoli, nosorožci

Je to vlastně malý stát – rozlohou srovnatelný s Walesem nebo Izraelem. Od Krokodýlí řeky na jihu k Limpopu na severu měří 350 kilometrů. Množství zvěře je v něm až nepředstavitelné.

Slonů zde žije asi 8 000. Nosorožci v parku sice vyhynuli před několika desítkami let, ale v 60. letech 20. století sem byla přivezena skupina 300 kusů nosorožce tuponosého a od té doby se populaci opět daří. Setkat se můžeme také s buvoly, kteří se obvykle sdružují do stád o 200 kusech.

V Krugerově parku se nachází obrovské množství zvířat.
V Krugerově parku se nachází obrovské množství zvířat.

Milion návštěvníků a 1500 lvů

Park je rovněž domovem pro zhruba 1500 kusů lvů žijících ve smečkách. Hlavní složkou potravy těchto „králů zvířat“ jsou pakoně, antilopy a zebry. Další kočkovitou šelmou v parku je plachý a většinou samotářský levhart.

Tato zvířata jsou díky svým skvrnám dokonale maskovaná a ulovit kořist je tak pro ně mnohem snazší. Své úlovky si levharti ukrývají vysoko do větví stromů, aby byly ochráněny před hyenami, šakaly a dalšími mrchožrouty. Park každoročně navštíví téměř milion návštěvníků.

Národní park Serengeti

Kde leží: Tanzanie, Afrika

Zvířata: pakoně, zebry, gazely Thompsonové, mnoho druhů antilop, buvoli, žirafy, krokodýli, hroši, lvi, gepardi, levharti, hyeny

Jeho nejsevernější část tvoří hranici mezi Keňou a Tanzánií, a zároveň mezi tanzanským parkem Serengeti a keňským Masai Mara. Jde v podstatě o jeden velký park.

Pozoruhodným divem přírody je pak migrace zvířat, ke které dochází každoročně mezi prosincem a červnem.

Obrovské množství pakoní, zeber a gazel putuje za deštěm a potravou – pokračují přes Serengeti zpět do Masai Mary, kde se kruh uzavírá a koloběh tak pokračuje pořád dokola už tisíce let.

Pozoruhodným jevem je obrovská migrace zvířat, především pakoňů.
Pozoruhodným jevem je obrovská migrace zvířat, především pakoňů.

Ráj pro predátory

V Serengeti žije přes 1,4 milionu pakoní a na 300 000 zeber a 400 000 gazel Thomsonových. Migrující stádo může být i více než 40 kilometrů dlouhé. A za ním se samozřejmě stahují šelmy.

Můžeme zde vidět velké a četné smečky lvů, gepardy, levharty, hyeny, ale také vzácnější servaly a karakaly. Na nekonečných savanách žije spousta druhů antilop, buvoli a žirafy.

U řeky Grumeti číhají obrovští krokodýli, kteří migrující zvířata při překonávání toku loví.

Národní park Chobe

Kde leží: Botswana, Afrika

Zvířata: sloni, buvoli, antilopy, lvi, gepardi, levharti, hyeny, psi hyenovití, hroši, krokodýli, paviáni

Tento obrovský kus země se vyznačuje hojností divoké zvěře a je považován za jednu z nejkrásnějších afrických rezervací nedotčené přírody.

Najdeme zde poříční území a záplavové nivy, travnaté pláně, háje a houštiny, malá dešťová jezírka i drsnou kalaharskou poušť. V rozlehlé proláklině Marabe na jihu parku se rozkládá dno pravěkého jezera.

Ve zdejších záplavových nivách a na březích řek se daří slonům, buvolům, antilopám a také šelmám, které se kopytníky živí. Žijí zde lvi, gepardi, levharti, hyeny, psi hyenovití, hroši a krokodýli.

Po parku Chobe se potlouká velké množství hyen.
Po parku Chobe se potlouká velké množství hyen.

Pozor na hyeny a paviány!

Park Chobe domovem pro zhruba 35 000 slonů, což je mnohem větší počet, než jaký je možné najít v kterékoliv jiné africké rezervaci.

Pro návštěvníky v parku vzniklo několik kempů, turistických zařízení i přírodních stanovišť, odkud mohou pohodlně pozorovat volně se pohybující zvířata. Pokud chcete hlavně pozorovat zvěř, je nejvhodnější dobou pro návštěvu období od srpna do listopadu.

Zásoby potravin je nutné uskladnit tak, aby byla mimo dosah paviánů a hyen, které se kolem táborů neustále potloukají.

Národní park Bwindi Impenetrable Forest

Kde leží: Uganda, Afrika

Zvířata: gorily horské

V Ugandě můžeme navštívit rezervaci pro gorily horské, kterých zbylo v divoké přírodě už jen asi 650 kusů. Národní park Bwindi Impenetrable Forest se nachází asi 450 km západně od hlavního města Kampaly. Skrývá patrně největší atrakci, kterou Uganda nabízí: můžete zde stopovat a spatřit tyto vzácné divoce žijící primáty.

V ugandském parku žije asi polovina světové populace horských goril.
V ugandském parku žije asi polovina světové populace horských goril.

Kdo chce vidět gorily

Kromě goril chrání tento národní park také jednu z největších souvislých lesních oblastí ve východní Africe, která zahrnuje horský i nížinný deštný prales.

Není tedy překvapivé, že je od roku 1994 na seznamu památek Světového dědictví UNESCO. Aby turisté gorily spatřili, musejí, ovšem s nejistým výsledkem, projít mnoho hodin neprostupným terénem džungle. Gorilí skupinu mohou sledovat pouze jednu hodinu.

Pracovníci parku kladou hlavní důraz na ochranu goril a četnost návštěv upravují tak, aby měly gorily pokud možno nerušené životní podmínky.

Rezervace Wolong

Kde leží: provincie Sečuán, Čína

Zvířata: panda velká

Panda velká žije v hornatých oblastech centrální Číny. Od druhé poloviny 20. století se stala národním symbolem Číny, je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Podle posledního sčítání v únoru 2015 v Číně žilo ve volné přírodě pouhých 1864 pand velkých a 471 v zajetí. V přírodních parcích a rezervacích, které se nacházejí v provincii Sečuán, žije 30 % veškeré populace pandy velké na světě.

V rezervaci Wolong se nachází největší počet pand.
V rezervaci Wolong se nachází největší počet pand.

Megalomanský projekt

Největší z nich je rezervace Wolong, kde můžete tohoto roztomilého medvídka pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Na ploše o rozloze 2x větší než Moravskoslezské Beskydy zde žije více než 150 jedinců silně ohrožené pandy.

Čína ale pro své národní zvíře připravuje megalomanský projekt – sloučí 67 již existujících chráněných území do ohromného národního parku určeného k ochraně populace pandy velké. Bude mít rozlohu jako 1/3 České republiky.

Tanjung Puting

Kde leží: ostrov Kalimantan (Borneo), Indonésie

Zvířata: orangutani, levharti obláčkoví, malajští medvědi, divoké kočky, prase vousaté (bornejské prase)

Je považován za jeden z přírodních divů světa. Rozkládá se na ploše 3 000 km2 (3x větší než Moravskoslezské Beskydy). U ústí řek najdeme mangrovové bažiny. Park se chlubí také původním deštným pralesem.

Žijí zde především orangutani, levhart obláčkový, malajský medvěd, cibetky či divoká kočka známá pod názvem banteng. Je domovem také pro více než 230 druhů ptáků a dva druhy krokodýlů.  Kromě tlup makaků můžeme pozorovat i vzácné nosaté opice kahau.

V táboru Leakey je koncentrace orangutanů obrovská.
V táboru Leakey je koncentrace orangutanů obrovská.

Jak se přiblížit k orangutanovi

Vrcholem návštěvy parku Tanjung Puting je tábor Leakey, kde je i výzkumné a vědecké centrum. Koncentrace orangutanů u tábora Leakey je obrovská. Na krmení jich přichází běžně kolem patnácti.

Ti mohou být potenciálně velmi nebezpeční a nedoporučuje se k nim přibližovat na méně než pět metrů.

Zátoka San Andrew

Kde leží: souostroví Jižní Georgie, britské zámořské území, jižní Atlantik

Zvířata: lachtani antarktičtí, rypouši sloní, tučňáci patagonští a tučňáci žlutorozí

Zátoka San Andrew je tři kilometry dlouhá pláž vyhlášená ohromným množstvím zvířat. Podle údajů přírodovědců je zde okolo 350 000 párů tučňáků patagonských a kolem 8 000 samic rypouše sloního.

Samci na pláži pobývají už od zhruba poloviny září a zabírají si nejlepší místa, kde se později starají o svůj „harém“. Ten může obsahovat až 50 samic. V průběhu říje dochází k soubojům, jak o teritorium, tak o samice.

V zátoce dochází k velkým soubojům samců tučňáků.
V zátoce dochází k velkým soubojům samců tučňáků.

Boj o kus pláže

Tyto střety jsou impozantní. Dva mohutní samci rypouše, každý čtyři metry dlouhý a tři tuny těžký, se vztyčí přední polovinou těla do vzduchu a sekají protivníka do hlavy a krku svými až dvaceticentimetrovými špičáky.

Na pláži San Andrew žijí taky tisíce lachtanů antarktických. I oni jsou velice teritoriální a nesmírně odhodlaně chrání své území. Na rozdíl od rypoušů jsou menší a překvapivě pohybliví a agresivní.

Národní park Denali

Kde leží: Aljaška, USA

Zvířata: medvědi grizzly, medvědi černí (baribalové), sobi polární (karibu), losi aljašští, rarozi lovečtí, orli skalní

V divoké aljašské přírodě se můžeme vydat do oblastí obývaných obávaným medvědem grizzlym. Národní park Denali nabízí to nejlepší severské safari s obrovskou druhovou rozmanitostí.

Je zde možné spatřit stáda soba polárního (karibu), vyskytuje se zde také početná populace medvěda grizzlyho, medvěda baribala a vlka obecného. Na horských svazích žije ovce aljašská, při jezírkách a mokřinách zase los aljašský.

V parku můžeme zahlédnout lišky, rysy, soboly americké nebo rosomáky sibiřské. Z dravců pak různé druhy sov a sokolů, například raroha loveckého či orla skalního.

V parku Denali se potkáte s tím nejzajímavějším ze severské přírody.
V parku Denali se potkáte s tím nejzajímavějším ze severské přírody.

Nebezpečné setkání s šelmou

Zaměstnanci parku se neustále snaží, aby „divoká zvěř zůstala opravdu divoká“, což v praxi znamená omezení lidského vlivu na minimum. Krmení zvířat je přísně zakázáno, protože by mohlo způsobit změnu jejich stravovacích návyků.

Návštěvníci musí zvířata pozorovat z bezpečné vzdálenosti. V parku je mnoho medvědů, ale díky seznamování návštěvníků s preventivními opatřeními a používání speciálních nádob na potraviny se podařilo výrazně snížit počet nebezpečných střetnutí.

Některé části parku, hlavně oblasti vlčích a medvědích nor a zóny lovu těchto šelem, bývají často uzavřené kvůli zvýšené aktivitě zvířat.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup