Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Aleister Crowley: Mág, šílenec nebo provokatér?

Zatímco u některých mágů a okultistů z našeho pravidelného seriálu se badatelé ptají především na to, zda vůbec existovali, tajemství kolem slavného britského okultisty Aleistera Crowleyho mají zcela jinou povahu.

Skutečně znal věci, které všem ostatním zůstávaly skryty? Nebo šlo jen o obratného a charismatického manipulátora?

Přísný pohled otce trestajícího jakýkoliv prohřešek proti přísné křesťanské morálce. Upjatá a chladná matka, která téměř nikdy nedává najevo své city. Smrt nově narozené sestry jen pár hodin po porodu.

A nakonec i předčasná smrt otce a rostoucí nenávist k víře. Rozezlená matka křičící slova o bezbožné bestii a Antikristovi.

Takové střípky vzpomínek patrně nosil v hlavě nejslavnější a nejkontroverznější mág, umělec a okultista 20. století Aleister Crowley (1875–1947).

Muž, jehož dětství ovlivnila především příslušnost rodičů k fanatické křesťanské sektě zvané Řád plymouthských bratří a z toho vyplývající život v neustálém očekávání konce světa a druhého příchodu Krista. V jakého muže Aleister Crowley nakonec dospěl? A co z něj udělalo jednu z nejpozoruhodnějších osobností britské historie?

Dospívání vše mění

Crowleyho podivuhodný charakter a intelekt se začíná poprvé projevovat v průběhu puberty. Kombinace probouzející se sexuality a vlny odporu vůči rodičům, jejich víře a měšťácké společnosti posílá dospívajícího chlapce do světa za oponou společenské přetvářky.

Ostatně později ve svých vzpomínkách popisuje sám Crowley své dětství jako „chlapectví v pekle“. S životem bez rodinné lásky a s chatrným zdravím bojuje nejen sexuálními eskapádami, ale také útěkem do hor a kopců, a především zapáleným studiem.

Ve dvaceti letech se zapisuje na slavnou Trinity College v Cambridge, kde studuje psychologii a klasickou filologii (studium klasické antiky – pozn. red.). Právě tam navíc definitivně nachází náhradu za víru, od které utekl. Tou náhradou je studium tajných umění – magie a okultismu.

Crowley se považoval za mistra okultismu a černé magie.
Crowley se považoval za mistra okultismu a černé magie.

Vstup do řádu

Začátek je pozvolný. Mladík je ponořený do knih. Zajímá ho zprvu hlavně alchymie, záhy se ale dostává i k hermetismu – tedy k jakési esotericko-duchovní nauce o podstatě a fungování světa a procesů v něm.

V tu dobu je skutečně renesančním člověkem – hraje šachy, skládá erotickou (a pro většinu tehdejší puritánské společnosti naprosto nepřijatelnou) poezii, píše divadelní hry či povídky a v neposlední řadě si užívá nevázaného studentského života.

Záhy ovšem přichází další zásadní posun – 18. listopadu vstupuje mladý mág díky svým kontaktům do Hermetického řádu Zlatého úsvitu.

Získává přezdívku Perduabo (Vytrvám) a v bytě svého mistra Allena Bennetta navrženém speciálně pro vykonávání magických obřadů se podílí na realizaci celé řady prapodivných rituálů. Skutečně tehdy projevil neobyčejné vlohy pro mystická umění?

Rituály v řádu Zlatého úsvitu zahrnovaly kupříkladu i nošení nejrůznějších masek.
Rituály v řádu Zlatého úsvitu zahrnovaly kupříkladu i nošení nejrůznějších masek.

Vyvolávání bytostí

Zlé jazyky tvrdí, že v onom bytě šlo hlavně o experimenty s nejrůznějšími drogami a o sexuální orgie zabalené do okultního hávu. Jenže pro Crowleyho je to stále jen odrazový můstek.

„Crowley se nakonec s řádem rozešel, ale přesto po zbytek svého života pokračoval v praktikování jeho učení,“ uvádí americký spisovatel Donald Tyson a dodává, že Crowley se zabýval hlavně tzv.

enochiánskou magií – tedy snahou o přivolání a komunikaci s bytostmi z jiných světů.

„Dokonce se domníval, že je reinkarnací Edwarda Kelleyho (1555–1597) a do určité míry sdílí jeho zřecí schopnosti,“ dodává Tyson s tím, že právě alchymista Kelley položil základy tohoto magického směru.

S příchodem 20. století mění Crowley také své působiště. Stěhuje se totiž do skotského zámečku Boleskine House u jezera Loch Ness. Skutečně je toto místo kvůli tomu dodnes doslova nasáklé magií, jak věří někteří lidé?

Dějí se tam temné věci

Aleister Crowley je v jinak klidné oblasti naprostým zjevením. Brzy po jeho nastěhování si lidé z okolí začínají šeptat, že se na zámečku Boleskine dějí skutečně podivné věci.

Astrální cestování, vyvolávání ohnivých duchů a démonů, komunikace s bytostmi země nebo rituály zaměřené na otevírání bran do jiných dimenzí. To všechno prý Crowley společně se skupinou svých následovníků na břehu jezera Loch Ness provádí.

Šíří se také zvěsti o temnotě, která z domu vychází a o událostech s ní spojených. Beze stopy prý mizí Crowleyho hospodyně a místní řezník si má dle těchto povídaček v šílenství useknout prsty poté, co mu okultista omylem dá papír se jmény démonů.

Tato etapa Crowleyho života patří mezi nejtajemnější, schopnosti mladého mága však ještě zdaleka nejsou na vrcholu.

Boleskine House u jezera Loch Ness se na čas stal okultním centrem.
Boleskine House u jezera Loch Ness se na čas stal okultním centrem.

Cestování a magická válka

Během svého pobytu ve Skotsku dochází Crowley k přesvědčení, že aby dosáhl skutečného poznání, musí opustit Británii. Vydává se tedy nejprve do Mexika, kde se nechává zasvětit do magických obřadů místních indiánů.

Následuje Hongkong, Singapur, Indie a Himaláje, kde se v roce 1902 pokouší vystoupat na horu K2. Výprava však ztroskotá a on málem umírá.

O pár měsíců později už se na čas usazuje v Paříži s přesvědčením, že ve chvílích, kdy si sáhnul na dno, dosáhl skutečného osvícení. Na dálku se pouští do sporu s nejvyšším vůdcem Zlatého úsvitu Britem Samuelem Mathersem (1854–1918).

Oba muži tráví celé dny tím, že vyvolávají temná kouzla a posílají je na toho druhého. Mathers měl například vyvolat psychického upíra, kterého však Crowley odrazil a poslal zpět vlastního démona.

„Tato magická válka trvala roky a sledovali ji novináři z celého světa,“ píše americká autorka Rosemary Guiley ve své Encyklopedii démonů a démonologie.

Na vrcholu sil

V dalších letech toho Crowleyho čeká ještě mnoho. Nachází si partnerku, se kterou údajně stráví noc v královské komoře Cheopsovy pyramidy. Údajně také vyvolává staroegyptského boha Hora, který prorokuje, že se Crowley stane iniciátorem nového věku.

Později pak v saharské poušti evokuje děsivého démona rozvratu zvaného Choronzon a celá desetiletí údajně také rozmlouvá se svým osobním duchem a andělem strážným Aiwassem. Právě ten mu diktuje proslulou Knihu zákona – mágovo stěžejní mystické dílo.

Vrcholem Crowleyho evokací se pak stává rok 1918. „Toho roku otevírá Crowley pomocí sexuálního rituálu portál mezi hvězdami. Skrze něj mohla do naší fyzické reality vstoupit mimozemská entita jménem Lam,“ popisuje obřad Rosemary Guiley. Byla všechna tato kouzla reálná, nebo se odehrávala hlavně v Crowleyho hlavě?

Konec v zapomnění

Ačkoliv většinu svých nejslavnějších magických eskapád vykonává Crowley sám, případně se svými milenkami a přáteli, důležité jsou pro něj i magické spolky, kde může šířit svůj pohled na magii jako takovou.

V roce 1912 se tak stává členem Ordo Templi Orientalis, kde přijímá i své nové jméno: Bafomet. V roce 1920 se pak stěhuje na Sicílii, kde zakládá thelémské hnutí – Magickou komunitu založenou na již zmíněné Knize zákona.

Až na přelomu 20. a 30. let se po sérii osobních tragédií stárnoucí mág trochu zklidňuje. Snaží se vydat další magické knihy a neustále bojuje s bulvárními novinami, které ho zobrazují jako skutečného sexuálního šílence a zvráceného psychopata.

S blížící se válkou na něj svět ale pomalu zapomíná. Kdysi velký a kontroverzní mág umírá v roce 1947 zcela zapomenut. Diskuse o jeho osobnosti však trvá dodnes: Byl jen šílencem a satanistou se zálibou v drogách a provokování? Nebo opravdu disponoval dávnými mystickými znalostmi?

Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá