Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Amazonky prý skutečně existovaly! Víte, jak vypadaly?

Ve starověkých pověstech byly Amazonky divoké válečnice z východu, ke kterým cítili respekt i ti nejslavnější hrdinové.

Známe je třeba v souvislosti s trojskou válkou a Achillem, Heraklem či Theseem nebo z vyprávění o činech perského krále Kýra či krále Makedonie Alexandra Velikého. Jaké byly Amazonky ve skutečnosti? 

Bojovný národ žen zvaných Amazonky údajně sídlil na severu Malé Asie, možná spíše východněji, pod Kavkazem. Někdy se také hovoří o oblasti Krymu. Podle dochovaných dokumentů netvořily Amazonky jednotný stát, žily většinou v menších klanech či kmenech.

Dívky se sekerou

Zhruba po dovršení sedmého roku dívky opouštěly své matky, aby se připojily ke své jednotce, která se pro ně v následujících letech stala jakousi „rodinou“. Budoucí nemilosrdné válečnice pak podstupovaly tvrdý jezdecký a bojový výcvik.

Jako zbraně používaly krátké meče, štíty, kopí, luky, praky či oštěpy. Ovšem zbraní, již prý měly nejraději, byla jednosečná sekera.

Panny v boji

Během celého výcvikového procesu zůstávaly bojovnice pannami, teprve až po skončení „služby“ jim bylo povoleno rodit děti. Muži se v kmenech vyskytovali také, jejich úkolem ale především bylo plodit děti a pečovat o domácnost.

Práva neměli žádná, ženy s nimi zacházely jako s otroky. V některých klanech přitom muži nežili vůbec – plození dětí nahrazovaly bojové výpravy do sousedních krajů s cílem unést mladé dívky a následně je převychovat.

Dvě královny

Na vrcholu společenské pyramidy stály údajně hned dvě královny. Jedna z nich spravovala vnitřní záležitosti „státu“, druhá měla na starosti dobyvačné výpravy a války.

Vrstvu plnoprávných občanů u Amazonek tvořily výhradně jen ženy bojovnice nebo ženy, které ukončily základní vojenský výcvik. Muži, nacházeli-li se tedy v klanu nějací, se „krčili“ na spodku pyramidy.

Pás královny Hippolyty

Nejznámější královnou Amazonek byla bezesporu Hippolyta, dcera boha války Area a jeho milenky Otréry. Pověst praví, že jí otec daroval nádherný pás, který pak nosila coby odznak své královské moci.

Jenže po zmíněném pásu zatoužila i dcera mykénského krále Eurysthea. A protože byl zrovna u něj ve službě proslulý hrdina Herakles, král mu uložil, aby pás přinesl.

Herakles u Amazonek

Když Herakles k Amazonkám dorazil a Hippolyta se dozvěděla, proč přišel, na znamení úcty mu svůj pás sama nabídla. Jenže mezitím se už stihly rozšířit zvěsti, že Herakles přišel Hippolytu zajmout a hodlá ji odvést do otroctví.

Amazonky tedy na nic nečekaly a zaútočily. Po lítém boji ovšem nakonec Heraklově družině podlehly a jedna z jejich vůdkyň, Antiopa, byla zajata.

Tragický konec lásky

Herakles pak Antiopu věnoval svému příteli Theseovi, který si ji odvedl do Athén a podle některých pramenů se s ní dokonce i oženil. Amazonky se ovšem rozhodly Antiopu osvobodit, a tak proti Athénám vytáhly do boje.

Jaké ovšem bylo jejich překvapení, když se Antiopa v boji postavila proti nim! Do Thesea byla totiž zamilovaná. Za svou lásku ale bohužel zaplatila životem – během bojů proti Amazonkám padla.

Královna Hippolyta se po neúspěšné výpravě vzdala své moci, prchla neznámo kam a prý se sama žalem utrápila k smrti.

Amazonky v Troji

Poslední známý válečný střet Amazonek byl zaznamenán při obléhání Troje. Bojovnice do legendárního města původně přišly, aby se zúčastnily pohřbu hrdiny Hektora.

Jejich tehdejší královna Penthesileia ale náhle prohlásila, že jeho smrt pomstí, a chopila se zbraně, aby se vydala do nepřátelského tábora vyhledat Hektorova přemožitele Achilla.

Poslední porážka

Mezi Penthesileiou a Achillem se pak odehrál zuřivý souboj, na jehož konci padla královna Amazonek k zemi mrtvá. Traduje se, že jí při tom sklouzla z hlavy přilba, a když Achilles uviděl její krásnou tvář, okamžitě se do ní zamiloval. Bohužel, bylo už pozdě.

Amazonky pak s tělem své mrtvé panovnice odtáhly, ale ještě předtím přísahaly, že už nikdy proti Řekům nepozdvihnou své zbraně.

Byly Amazonky ve skutečnosti ženy Skythů?

Tolik antická mytologie. Ještě před pár lety mnozí tvrdili, že pověsti o Amazonkách jsou pouhým projevem divoké fantazie starověkých autorů. Na základě nejnovějších archeologických a historických objevů ale už s jistotou víme, že Amazonky skutečně existovaly.

Například americká historička Adrienne Mayorová vydala na toto téma obsáhlou knihu a v ní tvrdí, že mnoho znaků, které bývají Amazonkám přisuzovány, velmi přesně odpovídá ženám starých Skythů.

Rány skythských bojovnic

Skythové byli obávaní kočovníci z východních stepí, kteří se dokázali bleskurychle pohybovat na koních a bojovali nejčastěji luky. Archeologické nálezy prokázaly, že velké množství nalezených skythských koster zle posekaných v bitvách patřilo právě ženám.

Archeologové také upozornili, že mohutně stavěné ženy měly prakticky stejná zranění jako muži – bodné i sečné rány, různou měrou zahojené. Nemohly tedy zemřít při nějakém masakru, svá zranění musely nasbírat v průběhu celého svého života v bitvách.

Potetované stejně jako muži

Skythské Amazonky bývaly také velmi bohatě potetované. U řady mrtvých byly nalezeny tetovací soupravy, pomocí nichž si nejen muži, ale i ženy vytvářeli na těle složité obrazce.

Ozbrojené ženy, kvůli tetováním prakticky nerozeznatelné od mužů, se u Skythů rozhodně vyskytovaly velmi často.

Nejnovější analýzy kosterních pozůstatků pomocí DNA ukazují, že asi třetina skythských žen zemřela stejně jako muži, tedy na následky bitvy, a v hrobě leží se svými zbraněmi.

Rovnost při výcviku

Ve skythské společnosti se mohla stát bojovnicí každá dívka, která od dětství podstupovala výcvik v lukostřelbě a v jízdě na koni.

Pakliže se rozvoji těchto dvou základních dovedností věnovala stejně soustředěně jako její chlapečtí vrstevníci, mohla se v nich stát stejně úspěšnou a v bojích posléze byla stejně rychlá a smrtonosná jako muži.

Amazonky z Dahomey

Drsnými válečnicemi, o jejichž existenci není dnes nejmenších pochyb, byly také tzv. Amazonky z Dahomey. Původně šlo „jen“ o skupinu afrických žen, které se daly dohromady kvůli lovu slonů, aby zajistily kmeni potravu, když jejich muži bojovali ve válce.

Jejich nemilosrdnost a urputnost ale v roce 1645 zaujaly krále Dahomey natolik, že z nich učinil svou osobní stráž.

Přežít 9 dní v džungli

Netrvalo dlouho a ze stráže se stala elitní vojenská jednotka čítající 4000 neohrožených žen. Motto Amazonek z Dahomey znělo: „Když jdou vojáci do války, musí zvítězit, nebo zemřít.“ A už jen jejich trénink ukazoval, že to nejsou pouze planá slova.

Velmi se totiž podobal výcviku speciálních jednotek současných armád. Tradiční kurz přežití spočíval v pobytu v džungli. Kadetky sem byly vysílány nahé, bez jakéhokoli jídla, jen s tradiční zbraní jednotky – metrovou mačetou, a musely zde přežít alespoň 9 dní.

Armáda králových manželek

Všechny Amazonky z Dahomey byly formálně provdány za krále a žily v přísném celibátu. I letmý kontakt jakékoli bojovnice s mužem se pak trestal smrtí, protože jako těhotná by nemohla válčit.

Nutno dodat, že malé království Dahomey se díky této elitní jednotce dokázalo postavit i mnohem silnějším sousedům. Brzy také obsadilo celé území současného Beninu a většinu současné Nigérie.

Osudný střet s Francouzi

Amazonky z Dahomey, pochodující pod děsivou korouhví z kůží a kostí nepřátel, byly postrachem celé západní Afriky. Bohužel jen do doby, než okusily příliš velké sousto. V roce 1890 totiž obsadily přístav, který byl francouzským protektorátem.

Tamnímu guvernérovi sťaly hlavu, zabalily ji do francouzské vlajky a poslaly ji svému králi. Rozzuření Francouzi obratem vyhlásili Dahomey válku.

Smutný konec Amazonek

A protože Francouzi už tehdy měli k dispozici kulomety, netrvalo dlouho a elitní jednotka, čítající 4000 Amazonek a vybavená jen starými mušketami, byla rozprášena. Přežilo asi jen padesát bojovnic.

Většina z nich se pak vydala do Spojených států, kde se přidaly ke známé Wild West Show Buffalo Billa. Tak skončily Amazonky. Dnes už je připomíná jen jihoamerický veletok nesoucí jejich jméno.

U Amazonek neměli muži žádná práva. Dcera boha války Area dostala od otce zlatý pás. Jeho získání bylo jedním z dvanácti úkolů, které musel splnit antický hrdina Herakles. Bájný Achilles se zamiloval do královny Amazonek, bylo ale už příliš pozdě. Poslední archeologické výzkumy ukazují, že ženy Skythů mohly být bájnými Amazonkami. Údajný oddíl čtyř tisíc afrických žen podstupoval stejně drsný výcvik jako speciální jednotky dnešních armád.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně.   Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi […]
Vzestup Diega Velázqueze pojistil úplatek
„Přimluvte se u krále za mladého Diega,“ naléhá na vévodu Olivarese kaplan Don Juan de Fonseca. V upocených rukou mačká váček s 50 dukáty.   „Pochází ze Sevilly, stejně jako já. A má skutečně velký talent,“ dušuje se a podává španělskému grandovi peníze. Ten se ještě chvíli zdráhá, nakonec si ale umolousaný pytlík přece jen vezme. […]
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Rekordmanka Koubková se stala mužem
Úspěšná reprezentantka se vrací domů, ověnčená světovými tituly. Zraje v ní ale rozhodnutí, po kterém všechny medaile poletí do popelnice.   Dětství Zdeny Koubkové (1913–1986) ze slezského Paskova mohlo být úplně obyčejné. Dívka, šesté dítě šafáře Jakuba Koubka na velkostatku hraběte Stollberga, si ale otce příliš neužije. Vypukne první světová válka, Jakub Koubek narukuje na frontu […]
Zajímavosti
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n. […]
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Guinnessova kniha rekordů: Na počátku je hádka v hospodě
Zakouřená místnost s krbem, na stěnách plechové cedule, dřevěný interiér a starodávné pípy. Sklenice jsou plné Guinnessu, v rohu sedí tři muzikanti a hrají svižný jig. Je listopad roku 1951 a v hospodě začíná nejpamátnější hádka nad pivem.   Tím, kdo je v této hádce hlavním účastníkem, není nikdo jiný než Sir Hugh Beaver (1890–1967), ředitel pivovaru Guinness. […]
CECOT: Nejdrsnější věznice světa
Salvador – malá středoamerická zemička, kterou nechvalně proslaví války gangů. Tamní prezident Nayib Bukele (*1981) má všeho dost, a tak nechá postavit CECOT neboli Centrum pro izolování teroristů!   Na kalendáři se značí datum 26. března 2022, tehdy násilnosti dosáhnou pomyslného vrcholu. Za jediný den totiž v důsledku války gangů umírá na 62 lidí! Bukele […]
Záhady a napětí
Záhadná smrt hlasu národa: Byla Whitney Houston zavražděna?
11. února 2012 otřese světem zpráva, že americká zpěvačka – hlas národa, jak byla mnohými přezdívána – Whitney Houston (1963–2012) byla nalezena mrtvá v hotelu v Beverly Hills. Za příčinu smrti je označeno nešťastné utonutí ve vaně. Pojďte se s námi podívat na fakta, která však nešťastnou náhodu rozporují!   Pouhé dva dny před oznámením […]
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě […]
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978 […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co nyní žádá vaše pokožka?
nejsemsama.cz
Co nyní žádá vaše pokožka?
Hodí se Aloe vera, která má skvělé hydratační účinky. Stejně tak pokožka v zimě ocení šnečí extrakt, který ji vyživuje, regeneruje a vyhlazuje. Aloe přitom pokožku hydratuje, aniž byste měla pocit mastnoty. Šnečí sliz je přírodní antibiotikum s výjimečnými regeneračními a antioxidačními účinky. Výběr nejlepšího Nejvíc přínosů z aloe pro pokožku zajistí čistý gel. Při nákupu se nenechte ošálit
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
Na mnoha starých malbách s křesťanskými motivy se údajně objevují záhadné objekty, které dle některých ufologů připomínají mimozemské talíře. Dokazují, že dávní mistři věděli o existenci mimozemšťanů?
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
rezidenceonline.cz
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
Království, plné detailů z plátkového zlata, křišťálových lustrů, růžového mramoru a stěn se zvířecími vzory, dokonale odráží poněkud výstřední styl a vášeň pro nevšední design své dlouholeté majitelky. Rodačka ze Zlína, bývalá manželka Donalda Trumpa, v něm bydlela až do své smrti v roce 2022. Úspěšná podnikatelka a neúnavná milovnice luxusu a mladších mužů svým
Stále na ně myslím
skutecnepribehy.cz
Stále na ně myslím
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli o tom, co se stalo, vůbec někdy promluvím. Ale jak člověk stárne, přemýšlí jinak. Některé vzpomínky už nejsou tak bolestivé. Což je logické. Přesto mne překvapí, že ten stesk může být silný, jako když mi bylo těch 12 let. Dnes je mi 80 let. Tenkrát bylo jaro. Vše bylo krásné. Začalo
V kuchyni na vysoké noze
panidomu.cz
V kuchyni na vysoké noze
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
historyplus.cz
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
Neváhal se postavit králům i papežům a dokázal dobýt samotný Řím. Měl ale tolik mocných nepřátel, že svůj sen, sjednotit pod svou vládou celou Itálii, nakonec uskutečnit nedokázal. Neapolský kníže Karel III. z Durazza (1345–1386) může slavit. Na svět přichází jeho syn Ladislav (1376–1414). Až si Karel o šest let později vybojuje trůn, neapolské království tak
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Rebarborový koláč
tisicereceptu.cz
Rebarborový koláč
Suroviny 230g studeného másla 260g hladké mouky 15g cukru krupice čtvrt lžičky soli 120g velmi studené vody 500g rebarbory 3 lžíce kukuřičného škrobu 1/3 hrnku cukru špetka soli lžička záz
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
21stoleti.cz
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christe
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
nasehvezdy.cz
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
Tohle si za rámeček nedá! Táňa Pauhofová (41) nedorazila na premiéru filmu V dobrém i zlém, kde má jednu z hlavních rolí. Vyvolalo to řadu negativních reakcí. „To by si Menšík, Zázvorková a jiní v
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
iluxus.cz
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
Česká tenistka Barbora Krejčíková, která patří mezi světovou tenisovou elitu, se stala novou ambasadorkou švýcarské značky Rado. Toto partnerství podtrhuje spojení sportovní dokonalosti a precizního h
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
epochaplus.cz
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz