Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
České start-upy ESA BIC jsou úspěšné v kosmu i na Zemi

3, 2, 1… Start! Stratoscout míří vzhůru, až do stratosféry.

Jako správný průzkumník se vydává vstříc neznámému a doufá, že jeho cesta není jednosměrná.  O několik hodin později a několik set kilometrů severovýchodně od startovacího pole balon přistává a přináší cenné záznamy z výšky 35 kilometrů nad Zemí.

Jako dítě, které si rozbaluje vánoční dárek – tak vypadají inženýři ze start-upu Stratosyst, když otevírají gondolu svého Startoscouta po úspěšném zkušebním letu. Potřebovali vyzkoušet technologie pro svou připravovanou stratosférickou platformu.

Ta bude jednou suplovat některé družice a drony, poskytovat telekomunikační signál nebo fotografovat určité oblasti.

VZNIKÁ STRATOSFÉRICKÝ DONUT

Testovací Stratoscout má zatím tvar klasického balónu, chystaný projekt ale bude vypadat spíše jako přerostlý koblížek donut. Dvěma připravovaným verzím zatím tým Stratosyst pracovně říká Skyraiser a Skyrider… Skystation se jim nelíbí a Skywalker je bohužel už zabraný…

Stratosyst ale nejsou jedinou tuzemskou firmou se stratosférickými ambicemi. Vedle nich vyvíjí pseudodružice i start-up ZetJet, který ale místo balonu vsadil na letouny s elektrickým pohonem.

Jeho tvůrci jsou ze Švýcarska a do Česka je přivedla spolupráce s ČVUT a s kosmickým inkubátorem ESA BIC. Z Česka se tak pomalu stává stratosférická velmoc a není náhoda, že oba  stratosférické start-upy jsou v tomto inkubátoru.

ESA BIC: VESMÍR PRO TALENTY JE NA DOSAH!

Vesmír, kosmické technologie, rakety a družice… To vše zní jako vzdálený svět, jemuž se jde přiblížit jen díky novému sci-fi filmu.

Vesmír ale není tak nedosažitelný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Teflon nebo suchý zip jsou příklady vynálezů, které nám na Zemi už zevšedněly. Přitom to kdysi byly zcela přelomové technologie používané ve skafandrech.

Businessový inkubátor ESA BIC podporuje mladé firmy, přenášející kosmické technologie zpět na Zemi nebo naopak vyvíjející nové technologie do vesmíru. ESA BIC Prague byl založen v roce 2016 a o dva roky později se k němu připojil ještě ESA BIC Brno.

Do obou inkubátorů dohromady už bylo přijato 23 start-upů. Mezi podporovanými projekty jsou nejen stratosférické stanice, luxusní lehká kola z kosmických materiálů, družice, drony či algoritmy pro výpočty propagace nejistot.

Světlo světa tu spatřily také diagnostické technologie zpracovávající zvuk i rentgen na ověřování pravosti uměleckých děl.

Zkrátka projekty, kombinující kosmické a podnikatelské nápady, využívají kosmické patenty, navigační systémy nebo dálkové snímkování Země. Tedy technologie, které nám pomáhají v každodenním životě.

DO VESMÍRU ZA ZLOMEK CENY

Ještě výše než do stratosféry míří suborbitální rakety od start-upu Suborbitality. Ty i se svým nákladem vyletí do výšky nad 100 kilometrů, odkud se se kontrolovaně vrátí zpět na Zemi.

Mohou tak provádět vědecké experimenty a technologické testy v reálných podmínkách vesmíru – a to za zlomek ceny konkurence. Dveře kosmu se tak otevírají i pro různé výzkumné instituce a univerzity.

Do nejvzdálenějších vesmírných končin se pak z Česka vydává start-up Spacemanic. Ten staví malé družice – takzvané cubesaty (velikost základního cubesatu je 10x10x10 centimetrů).

Jeden chytrý telefon dnes zastane počítače, které kdysi zabíraly celou místnost nebo menší budovu. Cubesaty sledují stejný vývoj a díky technologickému pokroku dokáží do jisté míry nahradit družice, jež byly v minulosti mnohonásobně objemnější a těžší.

Cubesaty jsou méně náročné na výrobu a díky své menší velikosti a hmotnosti i na dopravu do vesmíru. Jedna raketa jich na oběžnou dráhu dokáže vynést až několik desítek najednou.

Menší technická i finanční náročnost znamená, že už nemusíte být kosmická agentura nebo velká firma, abyste se podívali do vesmíru.

Start-up Spacemanic dokonce své cubesaty nabízel i ve vánoční akci – co jiného je důkazem toho, že se vesmírné dobývání stává dosažitelnější než staré dobré nákupní slevy?

Z ORBITY POMÁHAJÍ ZEMĚDĚLCŮM…

Mnoho z nás si zemědělství stále představuje jako těžkou práci na poli s kombajnem. Ale i do této kombajnové oblasti stále více zasahují nové kosmické technologie.

V českém ESA BICu jsou inkubované startupy pomáhající s plánováním sazby, vytvářejí plány pro období sucha nebo doporučují ty nejlepší pesticidy.

Některé k tomu využívají data z družic Sentinel evropského programu Copernicus. Například firma BigTerra kombinuje družicová a meteorologická data s numerickými modely počasí.

Pomocí jejich vyhodnocení dokáže africkým zemědělcům poradit, jak mohou nejlépe podpořit úrodu, kdy začít se sázením a kdy je optimální doba pro sklizeň. Startup za sebou úspěšné projekty v Ghaně a Zambii, kde pracoval s tamějšími neziskovými organizacemi.

… I INDICKÝM RYBÁŘŮM

Kosmické technologie se vedle zemědělství dostávají i do další stejně staré oblasti lidského společenství – rybářství.

Do pražského inkubátoru ESA BIC byl nově přijat indický start-up Numer8, který bojuje s nadměrným rybolovem a svou mobilní aplikací podporuje malé rybáře.

Projekt, jenž nyní zakládá svou pražskou pobočku, už v minulosti spolupracoval s OSN a má za sebou úspěšné projekty v Indii a na Srí Lance.

Kombinuje data Copernicus s navigačním systémem Galileo a na základě tohoto dálkového pozorování Země dokáže malé rybáře poslat na místa, kde je největší pravděpodobnost úspěšného rybolovu, a zároveň tato místa zakrýt v případě, že už je na místě příliš mnoho lodí.

Na principu rekuperace energie létá i Airbus Zephyr, lehký solárních UAV Zephyr 7 (na snímku) se stal v roce 2010 držitelem oficiálního vytrvalostního rekordu pro nenaplněné bezpilotní vzdušné vozidlo.

Ve vzduchu vydržel 336 hodin, 22 minut a 8 sekund

CO SI VYBAVÍTE, KDYŽ SE ŘEKNE ESA?

Je opravdu škoda, že mnoho lidí zná spíše autobazar ESA než Evropskou kosmickou agenturu – a ještě méně lidí zná české úspěchy na poli kosmického dobývání a podnikání.

Možná chodíte do práce nebo do školy s budoucím českým Elonem Muskem… Nebo jste to třeba zrovna vy. Nadějné talenty mají v Česku díky inkubátoru ESA BIC možnost uskutečnit své hvězdné nápady!

POHON PRO PSEUDODRUŽICE I LETADLA

Start-up ZetJet vyvíjí elektrické pohonné jednotky pro letadla i takzvané pseudodružice. Jde o autonomní letouny létající ve výškách nad úrovní dronů a zároveň pod úrovní vesmírných družic.

ZetJet Technologies pracuje s rekuperací energie způsobem snižujícím spotřebu paliva či elektrické energie nutné k pohonu letounu. Proč jsou pseudodružice zajímavé? Jejich cena se pohybuje na 10 až 20 procentech ceny družic, přičemž mohou zastat podobné funkce.

Během dne jsou pseudodružice schopny létat na solární pohon, v noci pak využívají energii nashromážděnou v bateriích. Pokud se podaří tento nový motor úspěšně dovyvinout, čeká nás brzo možná i revoluce v komerční letecké dopravě.

FOTO: ESA BIC PRAGUE, STRATOSYST, WIKIPEDIA.COM

Související články
Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy. Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen.   Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo […]
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a