Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Cesta tam a nikdy zpět: 10 věcí o misi Voyager

Letos je tomu 40 let, co odstartovala dvojice vesmírných sond jednoho jména na dalekou cestu bez návratu. Letí k nejzazším končinám sluneční soustavy a ještě dál.

Navzdory obrovským vzdálenostem, které je dělí od Země, a pomalu skomírajícím zdrojům energie se Voyager 1 a 2 nepřestávají hlásit. A každý kilometr, který urazí, posouvá hranice člověka o kousek dál.

Dva Poutníci a bedna šampusu

Velká objevitelská pouť do neznáma dvojice vesmírných sond zkonstruovaných Laboratoří proudového pohonu (Jet Propulsion Laboratory) začíná 20. srpna a 5. září 1977. Cesta, kterou se před nimi dívaly jen skleněné oči dalekohledů, je zavede ke vnějším planetám a měsícům naší sluneční soustavy a rozšíří obzory vědeckého poznání o vesmíru jako žádná předtím.

Samotná mise se inspiruje v tzv. programu Velké okružní jízdy (Grand Tour), jehož koncepce je poprvé naznačena v roce 1964, a o mechanických dvojčatech se nejprve uvažuje jako o nástupcích programu Mariner.

Podle misí, které vyšlou první automatické návštěvníky k Merkuru, Venuši a Marsu, také dostávají své první kódové označení Mariner 11 a 12. Při vývoji se však konstruktéři shodnou, že technologie obou sond pokročila natolik, že si zaslouží vlastní jméno, a nejlépe o něco poetičtější než MJS-77 (neboli Mariner-Jupiter-Saturn 1977) podle svého cíle a roku vypuštění.

V údajné soutěži o bednu šampaňského nakonec zvítězí Voyager. Poutník.

Dvojčata na cestě a žárovka z ledničky

Důvod pro vypuštění dvou, a nikoliv jedné sondy je prozaický – záloha v případě selhání, k němuž však nikdy nedojde.

Právě proto jsou obě sondy Voyager identické, co se vybavení, vzhledu i funkčnosti týče, a pro trochu větší zmatek startují v opačném pořadí, než jejich jména napovídají.

Je to proto, že NASA dopředu počítá s tím, že Voyager 1 svého bratříčka předhoní, což se také stane.

Oba Poutníci mají tři radioizotopové termoelektrické generátory a v době vypuštění do kosmu dávají výkon 470 W. Avšak energii, kterou dokážou vzdálené stroje vyždímat ze svých plutoniových srdcí dnes, je po letech vysílání dat směšně malý.

Jen asi 12 wattů při normálním a 20 wattů při maximálním výkonu, což je asi tolik, jako má žárovka v ledničce.

Příhodné postavení

Další mnohem zásadnější náhodou je zcela unikátní postavení jednotlivých planet v roce 1977, s nímž astrofyzikové a inženýři předem kalkulují.

K podobné konstelaci, umožňující ideální využití gravitačního praku, pomocí něhož se sondy katapultují nejprve mezi Jupiterem a Saturnem a následně pokračují k Uranu a Neptunu, dochází jen jedinkrát za 175 let.

Jen díky němu může celá miliardy kilometrů dlouhá cesta, která by si jinak vyžádala tuny paliva, vůbec proběhnout, a to s minimálními energetickými nároky.

Když vědci kalkulují vhodnou dráhu, berou údajně v potaz až 10 000 jednotlivých trajektorií, než najdou tu nejvhodnější a nejefektivnější.

Nejdražší desky na světě

Voyagery s sebou vzaly na svou nekonečnou pouť i desky.  Nahraný pozdrav a představení lidstva a vzdálené modré planety, vyslané v dobré víře, že je snad jednoho dne najde někdo, kdo je pochopí.

Obsah obou desek byl vybrán speciální komisí pod vedením astrofyzika Carla Sagana (1934–1996) a kromě pozdravu v 55 dávných i současných jazycích obsahuje výběr hudebních děl, od klasiky (přítomen je Bach, Beethoven i Mozart) po hudbu etnickou (ázerbájdžánské dudy).

Lidská díla doplňuje soubor přírodních zvuků, včetně hromu nebo velrybího volání. Akustické stopy pak doprovází celkem 115 obrazů znázorňujících každodenní aktivity lidského života i vědecké údaje, včetně informací o lidské DNA a instrukcí, jak desku přehrát.

Ani jeden z Voyagerů nesměřuje k žádné konkrétní hvězdě, Voyager 1 však podle výpočtů zhruba za 40 000 let proletí ve vzdálenosti 1,6 světelného roku od hvězdy Gliese 445 v souhvězdí Žirafy.

Do nekonečna a ještě dál

Obě dvě sondy jsou největšími průzkumníky, jaké kdy lidstvo vyrobilo, a dál než ony se dostaly jen televizní a rozhlasové vlny putující rychlostí světla.

Vzdálenější Voyager 1, v současnosti více než 20 miliard kilometrů daleko, opustil, podle oficiálního oznámení NASA, 25. srpna 2012 sluneční soustavu a jako první objekt stvořený lidskýma rukama dosáhl mezihvězdného prostoru.

Předpokládá se, že při současném zrychlení dorazí asi za 300 let k hranici Oortova oblaku, velkého předpokládaného mračna komet a zamrzlých těles, která se občas vydávají na obhlídku do naší blízkosti. Dalších 30 000 let mu potrvá, než oblakem proletí.

Voyager 2 za svým bratrem zaostává zhruba o 3 miliardy kilometrů a míří přibližně do souhvězdí Andromedy. I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.

K zachycení jejich slábnoucích hlasů používá NASA mezinárodní síť antén DNS (neboli Deep Space Network). Obě sondy jsou v současnosti tak daleko, že k naslouchání je potřeba nastavit přijímače ve dvou střediscích na opačných koncích světa.

Vyslanému signálu pak trvá celých 38 hodin, než dožene Voyager 1, a nějakých 30 hodin k Voyageru 2. Předpokládá se, že v horizontu let 2025–2030 nebude ani jedna ze sond schopná nadále napájet své přístroje a odmlčí se navždy.

I tak ale poletí dál po svých drahách, na kterých bez vnější kolize mohou setrvat tisíce let.

V soutěži o jméno sond vyhraje Voyager. Poutník. Oba stroje mají tři radioizotopové termoelektrické generátory. V roce 1977 dojde k unikátnímu postavení jednotlivých planet. Kromě Bacha, Beethovena nebo Mozarta nesou desky i informací o lidské DNA. I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.
Související články
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz