Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co jste nevěděli o slavné Kleopatře?

Egyptská královna má pověst velké krásky a svůdkyně, která se nebála zapojit do nelítostných bojů o moc. Některé skutečnosti, jež se o ní tradují, se ale příliš nezakládají na pravdě. Kterých 10 faktů jste o Kleopatře nevěděli?

1. Nebyla rodilá Egypťanka

Ačkoli byla Kleopatra (69–30 př. n. l.) egyptskou královnou, svůj původ odvozovala od řecko-makedonského rodu Ptolemaiovců.

Ti v Egyptě vládli od roku 305 př. n. l., kdy se faraonem stal Ptolemaios I. Sótér (367–283 př. n. l.), jeden z generálů Alexandra Velikého (356–323 př n. l.). Díky němu se Egypt stal na dalších více než 900 let součástí antického světa.

Kleopatra na rozdíl od svých předchůdců přijala mnoho egyptských zvyků a jako první z dynastie Ptolemaiovců se také naučila místní jazyk.

2. Její rodiče byli sourozenci

Jejím otcem byl Ptolemaios XII. (117–51 př. n. l.), nemanželský syn Ptolemaia IX., který na trůn usedl jen díky dramatickým událostem, které ukončily hlavní linii rodu.

Za svého vladaře si jej zvolil lid Alexandrie, města pojmenovaného po svém zakladateli Alexandrovi Velikém, jež bylo sídlem Ptolemaiovců. Matkou Kleopatry pak byla s největší pravděpodobností Ptolemaiova vlastní sestra Kleopatra Tryfainé.

Královna měla bratry Ptolemaia XIII. a Ptolemaia XIV. a sestry Arsonoé a Bereniké.

Faraonka byla dcerou sourozenců.
Faraonka byla dcerou sourozenců.

3. Kvůli kráse jí muži k nohám nepadali

Římští básnící líčili Kleopatru jako „ženu nepřekonatelné krásy, schopnou uhranout jakéhokoli muže“. Toto povědomí o ní přetrvávalo i dlouho poté, vždyť dokázala ohromit hned dva mocné Římany, Julia Caesara (100–44 př. n. l.) i Marca Antonia (83–30 př. n. l.).

O toto líčení se však zřejmě postaral Antoniův rival Octavius (63 př. n. l.–14 n. l., vládl jako Augustus), který Kleopatru nemohl vystát, a tak usiloval to to, aby byla egyptská královna vnímána jako nemravná svůdnice.

Na mincích, nalezených roku 2007, byla Kleopatra zvěčněna značně nelichotivě, s výrazným nosem, ostrou bradou a zapadlýma očima.

Ve skutečnosti však zřejmě až tak ošklivá nebyla, ale po smrti otce měla spoluvládnout se svým bratrem Ptolemaiem XIII., což nechtěla.

Aby si na svoji stranu naklonila egyptský lid, nechala se na mince prý schválně vyobrazit s mužnými rysy, jež byly v Egyptě znakem síly a moci. Každopádně vždy více spoléhala na svůj intelekt než na krásu. Hovořila devíti jazyky a zajímala se o matematiku, filozofii i astronomii.

Podle všeho nedisponovala takovou krásou, jak se u ní tvrdí.
Podle všeho nedisponovala takovou krásou, jak se u ní tvrdí.

4. Měla na rukou krev svých sourozenců

Kleopatřiným prvním manželem byl její tehdy desetiletý bratr Ptolemaios XIII., kterého si vzala po smrti otce, když jí bylo osmnáct. Spoluvládnout s ním však odmítala.

Opírala se přitom o podporu římské říše, její pozici na egyptském trůnu upevnil Julius Caesar. Ptolemaios, kterého podpořila i sestra Arsinoé, se proti tomu vzbouřil. V bitvě u Kanóbu Caesar jeho povstání potlačil a Ptolemaios XIII. se během bojů utopil.

Arsionoé byla zajata a roku 41 př. n. l. na Kleopatřin příkaz popravena. Jejím dalším manželem se stal její druhý bratr Ptolemaios XIV., kterého však nechala zavraždit, aby mohla vládnout se svým synem Caesarionem.

5. Věděla, jak okouzlit muže

Kleopatra měla charisma i sladký tón hlasu a věděla, jak na muže. Traduje se, že do Caesarových komnat pronikla zabalená v koberci. Stárnoucí vojevůdce jí nedokázal odolat, a tak se z nich brzy stali nejen milenci, ale i spojenci.

Ostatně syna Caesariona počala právě s ním. Na setkání s Marcem Antoniem se pak nechala odvézt na zlatém člunu se stříbrnými vesly, zdobeném fialovými plachtami.

Oděna byla po vzoru bohyně Afrodity, seděla pod baldachýnem a otroci kolem ní rozdmýchávali sladce vonící kadidlo. Antonius, jenž sám sebe považoval za ztělesnění řeckého boha Dionýsa, byl lapen jejím zjevem i šarmem.

6. Žila v Římě, když byl zavražděn Caesar

Kleopatra se v červnu roku 46 př. n. l. rozhodla vypravit na oficiální výpravu do Říma, aby upevnila spojenectví mezi Egyptem a Římskou říší.

Na cestu s sebou vzala malého syna Ptolemaia (XV.), jemuž se přezdívalo Caesarion, stejně jako svého manžela a bratra Ptolemaia XIV. Lid však měl za to, že důvodem bylo spíše setkání s milencem. Caesar se ostatně vztahem k ní nijak netajil.

Jenže Římanům Kleopatra do oka nepadla, ač se zdejší ženy snažily napodobit její účes a opatřit si podobné perlové šperky. Když byl roku 44 př. n. l. Caesar ubodán k smrti, musela Kleopatra z Říma uprchnout.

7. S Marcem Antoniem si založila vlastní noční klub

Milostný vztah s Marcem Antoniem navázala roku 41 př. n. l.  a toto spojení mělo i politický motiv. Ona ho potřebovala, aby chránil její korunu a nezávislost Egypta, on ji kvůli přístupu k egyptským zdrojům.

Antonius byl stoupencem Caesara a po jeho smrti vytvořil vládnoucí triumvirát spolu s Octavianem a Lepidem. Vzájemné spory ovšem vyústily v otevřený konflikt mezi Octavianem a Marcem Antoniem, na který Marcus Antonius potřeboval finance.

Na druhou stranu si s Kleopatrou velmi dobře rozuměli a rádi spolu trávili čas. Zřídili si dokonce vlastní klub, který jim sloužil k nočním slavnostem a také k popíjení vína.

Kleopatra se zamilovala do dalšího Římana, Marca Antonia.
Kleopatra se zamilovala do dalšího Římana, Marca Antonia.

8. Velela loďstvu v námořní bitvě

Nakonec se Kleopatra za Marca Antonia provdala a měli spolu tři děti. To se ovšem nelíbilo Octavianovi, který se snažil jejich vztah zdiskreditovat. Označoval Antonia za zrádce v moci intrikující svůdnice. V roce 32 př. n. l.

pak vyhlásil římský senát Kleopatře válku. Ta vyvrcholila slavnou námořní bitvou u Actia o rok později. Kleopatra v ní osobně velela několika desítkám egyptských válečných lodí po boku flotily Marca Antonia.

Byli však poraženi a utekli do Alexandrie, kde došlo ke krátké pozemní bitvě, po které Antonius spáchal sebevraždu.

9. Spáchala sebevraždu, ale had ji zřejmě neuštknul

Kleopatra mu poslala zakódovaný dopis, v němž mu líčila, kde se ukrývá. On ho však špatně pochopil, myslel si, že je již mrtvá, a proto se rozhodl ukončit svůj život a nalehl na meč. Umírajícího jej přinesli ke Kleopatře a on jí skonal v náručí.

Následně se i ona rozhodla ukončit svůj život, údajně se měla nechat uštknout kobrou egyptskou. S tím však nesouhlasí historik Christoph Schaefer, neboť královna měla dle záznamů zemřít pokojnou smrtí, což po uštknutí kobrou není možné.

Schaefer tvrdí, že si egyptská královna pravděpodobně namíchala koktejl z různých jedů, ostatně o jedy a jejich účinky se vždy velmi zajímala a testovala je na zvířatech a odsouzencích.

Stejnou smrtí jako ona totiž zemřely i její dvě služebné, na to by však jed jednoho hada nestačil. O její děti se postaral Octavianus.

Syna Caesariona nechal zabít, další tři, které měla s Marcem Antoniem, dal do výchovy své sestře a Antoniově první manželce, Octavii. Ta se tak starala celkem o deset dětí.

Kleopatru zřejmě nezabil hadí jed, zemřela ale vlastní rukou.
Kleopatru zřejmě nezabil hadí jed, zemřela ale vlastní rukou.

10. Vznikl o ní jeden z nejdražších filmů všech dob

Život a osud egyptské královny fascinoval filmaře odnepaměti. Proto o ní vznikla řada snímků, v nichž královnu Nilu představovaly takové herečky jako Claudette Colbert (1903–1996) či Sophia Loren (*1934).

Její nejznámější představitelkou, která jen podpořila legendu o královnině kráse, však byla Elizabeth Taylor (1932–2011) ve filmu Kleopatra z roku 1963. Jeho rozpočet se ze dvou milionů dolarů vyšplhal na tehdy rekordních 40 milionů a filmové studio málem zruinoval.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn