Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co nám dala NASA: Předměty běžné potřeby, které vznikly díky vesmírnému programu

Lidská touha dobýt vesmír s sebou přinesla rozsáhlé přípravy a studium nejrůznějších materiálů, které by se pro tuto příležitost mohly hodit. Díky tomu byla uskutečněna řada objevů, které se později uplatnily i v každodenním životě běžných lidí. Za které vynálezy, mimo jiné, vděčíme NASA?

Paměťová pěna

Důvod vzniku: Při cestách astronautů do vesmíru NASA řešila, jak zvýšit jejich pohodlí a zároveň bezpečnost během startu a přistávání, kdy musí být připoutáni k sedadlům.

V roce 1966 proto vznikl program, který měl zvýšit ochranu astronautů před nárazem. V jeho rámci vyvinulo Ames Research Center, tedy vědecké výzkumné středisko NASA, pěnový materiál s neobvyklými vlastnostmi.

Ten díky své měkkosti a schopnosti absorpce energie nabízí nejen výbornou ochranu v případě nárazu či nehody, ale také pohodlí pro své uživatele.

Paměťová pěna se používá například na výrobu matrací.
Paměťová pěna se používá například na výrobu matrací.

Využití na Zemi: Paměťová nebo také líná pěna se používá na výrobu matrací a polštářů, ale také pro polstrování v letadlech či automobilech, případně třeba i na invalidních vozících.

Ochranný účel plní také v zábavních parcích a u sportovního vybavení, například v polstrování helem.

Bezdrátový vysavač

Důvod vzniku: Pro vesmírnou misi Apollo potřebovala NASA přenosný vrták poháněný baterií, který by byl schopen získávat vzorky z povrchu Měsíce a v hloubce až tří metrů pod jeho povrchem.

Vytvořením takového vrtáku byla pověřena společnost Black & Decker, jež roku 1981 vyvinula počítačový program pro optimalizaci konstrukce motoru vrtáku tak, aby minimalizoval spotřebu energie.

Využití na Zemi: Zdokonalení původní technologie vedlo k vyvinutí bezšňůrového miniaturního vysavače, zvaného Dustbuster. Ten se stal oblíbeným pomocníkem v mnoha domácnostech. Jeho nikl-kadmiové baterie se nabíjejí z klasické zásuvky.

Na obdobném principu fungují dnes také vrtačky, vyžírače keřů či nůžky na trávu.

Dětské výživy

Důvod vzniku: Strava astronautů si prošla významným vývojem. Éra hliníkových tub a dehydratovaných prášků různých chutí byla postupně nahrazena plnohodnotnou a chutnou stravou.

V 80. letech začala například NASA zkoumat možnosti využití mikroskopických vodních řas pro vytváření kyslíku a potravy či recyklaci odpadních látek během vesmírných letů.

V řasách byly látky obsažené i v mateřském mléce.
V řasách byly látky obsažené i v mateřském mléce.

Využití na Zemi:

Řasy později využila firma Martek Biosciences Corporation a izolovala z nich důležité mastné kyseliny DHA a ARA, které jsou obsaženy v mateřském mléce a jsou důležité pro vývoj mozku a očí dětí, a začala jimi obohacovat dětské výživy.

Sušení mrazem

Důvod vzniku: Ve snaze dopřát astronautům v průběhu mise pokrmy, ve kterých bude zachováno maximum vitaminů a živin a které budou navíc málo vážit, využívala NASA již u projektu Mercury na sklonku 50. let metodu označovanou jako lyofilizace.

Využití na Zemi: Jde o sušení mrazem, při kterém se nejprve potravina zmrazí na teplotu -20 až -50 °C, pak se v mrazicím zařízení sníží tlak a zvýší teplota, aby docházelo k sublimaci (přechod pevné látky v plynnou, aniž by nastalo tání).

Díky tomu se z potraviny odstraní 95 % obsažené vody. Využívá se k uchovávání potravin a květin či sušení knih poškozených povodní.

Vylepšené pneumatiky

Důvod vzniku: NASA požádala společnost Goodyear Tire and Rubber, jejíž pneumatiky jezdily roku 1971 po Měsíci, aby pro ni vyvinula pevný materiál, který by se dal použít na kryty padáků sond Viking, vyslaných roku 1975 do vesmíru, aby prozkoumaly povrch Marsu.

Společnosti se podařilo přijít s materiálem, který byl 5x pevnější než ocel.

Kvůli průzkumu Měsíce vznikl nový druh pneumatik.
Kvůli průzkumu Měsíce vznikl nový druh pneumatik.

Využití na Zemi: Skvělé vlastnosti tohoto materiálu přiměly Goodyear přemýšlet o jeho dalším použití. Vznikl tak nový druh pneumatik, které mají o 16 000 kilometrů delší průměrnou životnost.

Nyní se pro misi na Mars testují pneumatiky ze slitiny mědi a titanu, které nelze propíchnout.

Drážkování

Důvod vzniku: Při přistávání raketoplánů Space Shuttle na mokrých drahách se NASA potýkala s nebezpečím smyku, delší brzdnou dráhou a možností nehody.

Ve výzkumném středisku Langley Research Center proto vznikla technika označovaná jako drážkování. Šlo o řezání drážek do betonu, které měly zlepšit odvod vody z povrchu vozovky.

Využití na Zemi: Systém drážkování se osvědčil a vedl ke zvýšení bezpečnosti mokrých povrchů. Dnes se kromě letišť a exponovaných míst na silnicích používá rovněž v okolí bazénů, na schodech, parkovacích místech i ve zvířecích kotcích.

Měření teploty infračerveným senzorem

Důvod vzniku: Přes 30 let zkušeností s využitím infračerveného světla k dálkovému měření teploty planet a hvězd (prostřednictvím satelitu IRAS) má Laboratoř proudového pohonu (JPL) spadající pod NASA. Právě jejich technologii použila roku 1991 společnost Diatek k vytvoření prvního teploměru, měřícího teplotu prostřednictvím infračerveného senzoru.

Infračervený teploměr měří velmi přesně.
Infračervený teploměr měří velmi přesně.

Využití na Zemi: Teploměr, který měří teplotu jeho pouhým namířením na ušní bubínek, pracuje s přesností na dvě desetiny stupně. Výsledná teplota je známa do dvou sekund.

Toho je využíváno především v nemocnicích, kde vede k úspoře času i bránění šíření infekcí, protože se při vyšetření vůbec nemusí dotknout pacientova těla.

LED diody

Důvod vzniku: Světelné diody, uvolňující infračervené světlo, využívala a dále využívá NASA k experimentům s pěstováním rostlin ve vesmíru.

Ty prokázaly, že i přes absenci gravitace lze ve vesmíru vypěstovat například zeleninu, což je důležité vzhledem k plánovaným misím na Měsíc a Mars, spojeným s jejich kolonizací.

Využití na Zemi: LED diody, jež ve vesmíru umožňují pěstování rostlin, na Zemi uzdravují lidi. Jejich červené světlo zmírňuje bolesti svalů a kloubů, projevy artritidy, ztuhlost a svalové křeče.

Naopak uvolňuje svaly a zlepšuje místní krevní oběh. Jejich budoucností je pomáhat bojovat s projevy kostní atrofie, roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby či diabetických komplikací.

Protézy

Důvod vzniku: Aby mohla NASA zkoumat povrchy jiných planet, investuje nemalé částky do inovací v oblasti robotiky a materiálů pro tlumení nárazů. Díky tomu vznikl například systém umělých svalů, usnadňující robotické operace ve volném vesmíru.

Bionické protézy pomáhají lidem i zvířatům.
Bionické protézy pomáhají lidem i zvířatům.

Využití na Zemi: Pokroky NASA v oblasti robotiky umožňují tvorbu funkčně dynamičtějších protéz, tzv. bionických končetin, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Při jejich tvorbě se kvůli pohodlí pro pacienty rovněž používá paměťová pěna.

Vybavení hasičů

Důvody pro vznik: Vesmírné prostředí je pro člověka velmi nehostinné, NASA proto musela své astronauty při cestách do kosmu adekvátně chránit – skafandrem.

Po tragédii během simulovaného startu rakety Apollo 1 roku 1967 navíc uhořeli tři astronauti, proto se NASA zaměřila na vyvíjení ohnivzdorných materiálů (využitých na skafandrech i vybavení raketoplánů), které by posádky chránily.

Využití na Zemi: Díky zkušenostem NASA byl vyvinut dýchací přístroj z hliníkového kompozitu, který využívají při své práci hasiči.

Ohnivzdorné materiály se zase používají na hasičské obleky, případně v podobě termofólie (součást autolékárniček), která ve vesmíru slouží k izolaci a ochraně zařízení – třeba Apolla 11, Hubbleova teleskopu či roverů pro Mars. Ohnivzdorné nátěry a pěny se pak používají k ochraně budov před požárem.

Filtrace vody

Důvod vzniku: Zajištění čisté vody je pro dlouhodobé pobyty ve vesmíru klíčové, bez systému dokonalého čištění by například život na Mezinárodní vesmírné stanici nebyl možný.

Filtrační systémy umožňují proměnit odpadní vodu (moč, pot, vydechovaný vzduch) na pitnou.

Využití na Zemi: Také na naší planetě jsou místa, kde je čistá voda nedostatkovým zbožím. Například v rozvojových zemích bývá voda silně kontaminována. Právě tam mohou být využita filtrační zařízení, vyvinutá původně pro přežití ve vesmíru.

Foťák v telefonech

Důvod vzniku: Eric Fossum, pracující v Laboratoři proudového pohonu (JPL) spadající pod NASA, potřeboval zmenšit kamery tak, aby se vešly do vnitřních prostor vesmírných lodí, nebo aby je bylo možné upevnit na sondy.

Roku 1993 tak vyvinul se svým týmem obrazový snímač CMOS, který zlepšil kvalitu fotografií a snížil spotřebu elektřiny u kamer.

Využití na Zemi:

Potenciál svého vynálezu využil, když si založil společnost Photobit, jež drží exkluzivní licenci ke komerčnímu využití těchto senzorů, které se používají nejen v mobilních telefonech, ale také v medicíně, kde umožňuje tvorbu tak malých kamer, aby je bylo možné spolknout.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn