Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí lidé považují za jedno z nejstrašidelnějších míst v zemi. Alespoň o ní tak mluví nejen všemožní lovci duchů, ale i návštěvníci, kteří tam v rámci paranormálních prohlídek strávili noc.

Prochází se po tamních chodbách a opuštěných celách stíny vrahů, zlodějů a násilníků?

V areálu věznice se připravuje poprava. Kolem šibenice se shromažďují dozorci, přítomen je samozřejmě i kněz a příslušní úředníci. Z cel uvnitř věznice zaznívají výkřiky.

Někdo šeptá, že Albert Manning, muž odsouzený za vraždu svého soka v lásce, si svou smrt ani neuvědomí. Už nějakou dobu je šílený. Věznicí se plouží jako shrbený stín sebe sama a mumlá nesrozumitelná slova.

K překvapení všech, ale k šibenici přichází narovnaný člověk s jasným pohledem a všem konečně dochází, že své šílenství celou dobu jen předstíral.

Poprava proběhne a Manning je pohřben. Ještě celé desítky let po jeho smrti se traduje, že byl jeho hrob omylem vykopán jen kousek od šibenice a že se na něj odsouzenec celou dobu díval.

Právě tato hrůza měla způsobit, že jeho duše nedoznala pokoje a že se zjevuje mezi vysokými vězeňskými zdmi. Skrývá se jeho přízrak v gloucesterském zařízení dodnes? A je skutečně jediný?

Místo negativní energie

Strach, nenávist, bolest a beznaděj. Takové emoce vyplňují každičkým dnem zdi obávaného gloucesterského hradu. Právě v něm se totiž dlouhá staletí nachází oblastní věznice, ve které čekají lidé na soud nebo rovnou na popravu. Jenže doba se mění.

Údržba hradu postaveného zřejmě už v 11. století je stále nákladnější a situace si vyžaduje radikální změnu.  Koncem 70. let 18. století dochází k zásadnímu rozhodnutí: Hrad se zboří a na jeho místě vyroste nová moderní a lépe zabezpečená věznice.

Její podobu navrhuje známý anglický architekt William Blackburn (1750–1790) a realizaci následně provádí jistý John Wheeler. V roce 1791 je hotovo.

Do třípodlažní budovy jsou nahnáni vězni z okolí, kteří netuší, že právě přichází na místo, které později mnozí nazvou peklem. Skutečně bylo násilí a popravy v Gloucesteru i nadále na denním pořádku?

Vězeňský areál v Gloucesteru má za sebou dlouhou a temnou minulost.
Vězeňský areál v Gloucesteru má za sebou dlouhou a temnou minulost.

Nad ostatky popravených

Po následující desítky let má vězení v Gloucesteru dvě tváře. Tou první je tvář moderního zařízení, kde se s vězni zachází jako s lidskými bytostmi a kde nedochází k žádným excesům.

Ta druhá je však mnohem temnější a odhaluje skutečnou pravdu o tom, co se za zdmi areálu odehrává. Vězni zde jsou často podrobováni krutému zacházení, které zahrnuje i bití či přísné tresty. Výjimkou nejsou ani popravy.

Oficiální zdroje tvrdí, že se jich v letech 1792 až 1864 uskuteční za zdmi věznice kolem stovky, někteří badatelé však naznačují, že skutečné číslo mohlo být mnohem vyšší.

Jisté však je, že mnozí z popravených vězňů nekončí na klasickém hřbitově, ale místo toho jsou uloženi do země přímo na pozemku věznice. Mohl by být právě to důvod, aby se na tomto místě dodnes zdržovaly duše těchto zločinců?

První náznaky od vězňů

Svou funkci plní věznice i po celé 20. století. Průběžně se dočká několika rekonstrukcí, ale z velké části zůstává v zařízení vše tak, jak to tam bylo už v 19. století. Postupně přitom sílí i pověst zařízení jako strašidelného místa.

Některé vězně prý po nocích pronásledovaly neustálé pocity cizí a nevysvětlitelné přítomnosti. Výjimkou údajně nebyly ani šouravé kroky po prázdných chodbách nebo hrůzu nahánějící výkřiky z míst, kde nikdo nebyl.

Ovšem své paranormální zkušenosti tam měli také dozorci. „Jeden odvážný dozorce chtěl otestovat, co je pravdy na strašidelných příbězích, které slyšel od vězňů a v jedné z cel schválně provokoval duchy, aby něco udělali.

Náhle zjistil, že se dveře do cely zabouchly a vše pohltila tma,“ uvádí americký záhadolog Rick Hale s tím, že dozorce vzápětí uslyšel několik děsivých hlasů. Z cely se dostal v panice až po několika minutách.

Možnost pro lovce duchů

S příchodem nového tisíciletí začíná růst kritika zastaralosti a přeplněnosti věznice, což vede až k jejímu uzavření v roce 2013. V té době už je budova v Gloucesteru považována mnoha lidmi za neobyčejně strašidelné místo, kterému se ti pověrčivější v noci vyhýbají obloukem.

Především nejrůznější týmy vyšetřovatelů paranormálních jevů z Velké Británie však vidí zavření celého zařízení také jako příležitost.

Na internetu se objevují úvahy o tom, kolik duchů ve věznici asi straší, jakým způsobem se projevují a kdo se za nimi vlastně skrývá.

Když se navíc nepodaří objekt rychle prodat a přebudovat ho na nějaké moderní průmyslové zařízení, je rozhodnuto o jeho zpřístupnění pro paranormální prohlídky.

Jaké jevy tam v posledních sedmi letech zaznamenali právě lovci duchů a co na návštěvu tohoto místa říkají zvědaví turisté?

V současnosti je areál velmi oblíbeným cílem lovců duchů.
V současnosti je areál velmi oblíbeným cílem lovců duchů.

Vychytralý Manning

Vůbec nejaktivnější ve zkoumání opuštěných prostor věznice je tým GPIS pocházející přímo z Gloucesteru. Jeho členové se do zařízení vydávají opakovaně a dlouhodobě zkoumají údajné duchy, kteří tam mají strašit.

Podle nich se v zařízení nachází minimálně jedna nadpřirozená entita – duch Angličana Alberta Manninga, který v roce 1890 chladnokrevně zavraždil muže, jenž s ním soupeřil o stejnou ženu.

Šéf týmu Paul Cowmeadow tvrdí, že je na stopu Manninga přivedlo jeho jméno vyjevené na speciálním elektronickém zařízení určeném pro komunikaci s duchy.

Stalo se tak prý v místě bývalé kuchyně, pod kterou má být Manning pohřben. „Je velmi chytrý.

Domníváme se, že během našich předchozích vyšetřování napodoboval ženu a předstíral, že tu jsou i jiní lidé,“ říká o tomto duchovi Cowmeadow s tím, že jeho tým zažil ve věznici už bezpočet paranormálních jevů.

Domov sériového vraha

Vedle týmu GPIS se do věznice vydává i řada obyčejných lidí. Zpočátku se tam někteří dostávají na vlastní pěst, od roku 2017 však využívají možnosti nočních paranormálních prohlídek, které se v objektu konají.

A právě od turistů komentujících svou návštěvu na internetu často přichází přesvědčení, že věznici dnes obývá mnohem více přízraků.

Má být mezi nimi údajně například irský revolucionář Pierce McCann, který v zařízení zemřel v roce 1919 nebo anglický advokát Herbert Rowse Armostrong (1869–1922).

Toho ve věznici oběsili za vraždu jeho ženy v květnu roku 1922. Ovšem vůbec největší strach budí v návštěvnících fakt, že v jedné z gloucesterských cel pobýval před svou sebevraždou i anglický sériový vrah Fred West (1941–1995).

Podle některých návštěvníků bývají z cely, ve které byl zavřený, slyšet tiché škrábavé zvuky.

V tamní věznici strávil nějaký čas i sériový sadistický vrah Fred West.
V tamní věznici strávil nějaký čas i sériový sadistický vrah Fred West.

Duch na obrazovce?

V současnosti čeká areál bývalé věznice stále na své nové využití. Do té doby však paranormálních incidentů přibývá. A ne vždycky jde jen o výpovědi lidí, kteří ve věznici něco spatřili či zaslechli.

Někteří totiž svá slova dokládají také tajemnými fotografiemi nebo audionahrávkami, které mají zachycovat přízračné hlasy či nevysvětlitelné zvuky.

Mezi takové lidi patří i Brit Ed Francis z již zmíněného týmu GPIS, který ve věznici strávil noc v závěru loňského roku. Podle něj se v cele Freda Westa podařilo pořídit záznam, na kterém neznámý hlas říká slova: „Dokaž to“.

Speciální kamery pak údajně zachytily podivnou siluetu. „Byli jsme v šoku, když se na obrazovce objevil jasný obraz člověka. Zeptali jsme se, zda by nezvedl nohu.

On to udělal a pak náhle zmizel,“ říká Ed Francis s tím, že v oné místnosti nebyla elektrika, která by mohla obraz ovlivnit. Natočili snad lovci duchů přízrak jednoho z vězňů? Nebo je spíše dohnala vlastní představivost?

Související články
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii?   Je 4. července roku 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou […]
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb?   Jednu z takových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn