Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Děsivé léčebné praktiky středověku. Jaké neduhy zaháněl slepičí zadek, usušená ropucha či bobří žlázy?

Středověké lékařství ovládala velkou měrou církev. Nemoc byla považována za dar od Boha, skrze který si měl člověk odpykat svá provinění. Léčení bylo až druhořadé, stejně jako postavení lékařů. Jaké šílené postupy tehdejší felčaři praktikovali? Měli pacienti vůbec šanci jejich péči přežít?

V antice byla medicína na pokročilé úrovni. Po zániku západořímské říše roku 476 se lékařská vzdělanost přesunula do Byzance a arabských zemí. V křesťanské Evropě nastalo období temna.

Zatímco řečtí lékaři považovali nemoc za projev nesouladu mezi člověkem a přírodou a snažili se znovunastolit rovnováhu, křesťanství v ní spatřovalo milost od Boha, díky které si člověk může odpykat své hříchy. Z toho plyne rovněž odlišný přístup k léčbě.

Pokud by ve středověku přišla žena s bolestí hlavy za arabským lékařem, předepsal by jí klid na lůžku a dietu. Ten evropský by v tom viděl posednutí ďáblem, a proto by nařídil trepanaci (vyvrtání otvoru do lebky) a do vzniklé rány by nasypal sůl. Pacientka by zemřela, ale léčba by byla úspěšná – ďábla se podařilo vyhnat.

Nevzdělanost, špína a války

Zatímco arabské zdravotnictví kladlo důraz na vzdělanost lékařů, hygienu a životosprávu, Evropu v raném středověku sužovaly války, bída, nevzdělanost, špína a nemoci. Ničím zvláštním nebyly ani epidemie, například moru či lepry.

Péči o nemocné bližní na sebe vzaly především kláštery, které zřizovaly vlastní špitály. Ostatně kněží a mniši byli jediní, kdo v té době uměli číst.

Jejich léčba však spočívala pouze v poskytnutí přístřeší a léčiv, která si zhotovovali z pěstovaných bylin. Sice překládali knihy antických a arabských autorů, ale medicínou se zabývali jen teoreticky.

Přístup k léčbě byl v křesťanské Evropě jiný než v arabských zemích.
Přístup k léčbě byl v křesťanské Evropě jiný než v arabských zemích.

Potřebujete chirurga? Jděte za lazebníkem

Chirurgické výkony jim zakazoval edikt „Ecclesia abohrret a samume“, který přenesl jejich provádění na osoby bez lékařského vzdělání – lazebníky, bradýře (holiče) či katy.

Ti neměli žádné formální vzdělání a zkušenosti získávali jen praxí, případně byli vyučeni příslušným cechem. V průběhu vrcholného středověku byly zakládány i nemocnice, paradoxně v nich ale nebyla poskytována lékařská péče, jen přístřeší.

Navíc v nich byli všichni nemocní pohromadě, bez ohledu na nakažlivost choroby. S výjimkou malomocných (postižených leprou), pro ty byla zřizována zvláštní zařízení, tzv. leprosária, za hradbami měst.

V nemocnicích často leželi nemocní všichni pohromadě.
V nemocnicích často leželi nemocní všichni pohromadě.

20 mediků z Karlovy univerzity

Postupem času vznikly dvě významné lékařské školy, v jihoitalském Salernu a v jihofrancouzském Montpellieru. Díky nim se setkávali lékaři s různým zaměřením a společně studovali spisy o lékařství jak antických, tak arabských autorů.

Ve 13. a 14. století byly zakládány univerzity a medicína se postupně dostala do popředí jejich zájmu, a to včetně Karlovy univerzity v Praze (založena r. 1348).

Na zdejší lékařské fakultě vyučovali především lékaři panovníka a ročně měli jen asi 20 mediků, přičemž v Čechách tehdy žilo už na 2 miliony lidí. V italské Boloni, kde univerzita vznikla již roku 1088, dokonce na lékařské fakultě vyučovali i chirurgii.

Služby felčarů pro chudé zdarma

Lékařů s univerzitním vzděláním nebylo mnoho, jejich služby tak byly určeny jen panovníkovi a jeho nejbližším. Většinu obyvatel však léčili hlavně „nelékaři“ ve špitálech. Tato zařízení to měla za povinnost výměnou za ekonomické úlevy.

Léčení chudých zdarma však nebylo ukázkou altruismu panovníka, ale snahou o zabránění šíření epidemií.

„Lékařská diagnostika“ pak byla prováděna především skrze zkoumání moči, stolice, potu a krve, a to všemi smysly, ranhojiči se tak nevyhnuli ani jejich ochutnávání. Jimi doporučené léčebné metody byly mnohdy nebezpečnější než neduhy, kterými pacienti trpěli.

Jak se léčí mor?

Například některá opatření k léčení moru byla více než kontroverzní. Lékaři řešili nekvalitní vzduch ve městech, který dle jejich názoru přispíval k šíření nemocí. Svým pacientům ovšem doporučovali chodit do stok, aby jejich odporný puch přehlušil pach moru.

Dále jim doporučovali pít nejrůznější sirupy, čím starší, tím lepší. Nejpodivuhodnější metodou léčby bylo ovšem přikládání oholeného slepičího zadku na morové boláky, přičemž zvíře bylo během procedury živé. Samozřejmostí bylo také pouštění žilou.

Pouštění žilou uleví od všech neduhů

Byla to velice rozšířená a oblíbená metoda, používaná bezmála 2000 let, která měla na svědomí více životů než leckterá epidemie.

Středověcí lékaři totiž byli přesvědčeni o tom, že je dobré, když z těla něco odtéká, tím z něj totiž podle jejich mínění odcházelo to špatné.

Pouštění žilou prováděli nejčastěji lazebníci, kteří si na znamení svého umu dávali za okno svého podniku misku s krví. Také rozřezávali vředy či trhali zuby. Dalšími oblíbenými léčebnými metodami bylo baňkování, podávání projímadel, a dokonce trepanace lebky. Pouštění žilou pak v 19. století nahradilo šetrnější přikládání pijavic.

Některé léčebné metody byly nebezpečnější než samotná nemoc.
Některé léčebné metody byly nebezpečnější než samotná nemoc.

Vlčí kůže, moč či kozí bobky

K léčení byla využívána celá řada více čí méně podivných věcí. Například vlčí kůže léčila kožní choroby, na plísně a ekzém zase měla pomáhat dětská moč.

Velice rozšířenou nemocí mezi evropskými panovníky, ne nadarmo proto označovanou za nemoc králů, byla i dna neboli pakostnice, při které se nadbytek kyseliny močové ukládal v kloubech a způsoboval jejich záněty.

Příčinou byla nadměrná konzumace bílkovin, hlavně červeného masa. Středověcí lékaři si s nemocí ale věděli rady, zabíraly na ni údajně kozí bobky, smíchané s medem a rozmarýnem.

Je libo trochu arzeniku?

Využívaly se i jiné části zvířat. Usušená ropucha, nošená v pytlíku na krku, bránila vnitřnímu krvácení, zobák straky nošený tamtéž pak fungoval proti bolestem zubů.

Na nachlazení a záněty výborně zabíraly bobří pachové žlázy, zvané castoreum, obsahovaly totiž hodně kyseliny salicylové, která je příbuzná kyseliny acetylsalicylové v aspirinu. Už řecký lékař Galén věřil, že jed použitý v malém množství může léčit. Měl pravdu.

Ve středověku byl oblíbený například arzenik. Ten měl zabírat na rakovinu kůže i nemoci žaludku, dámy si jej navíc přidávaly do krémů na pleť. Bohužel ho nemocní mnohdy užili nadbytek, což vedlo k okamžité otravě.

Pálenkou proti vozhřivice

Velmi populárním se postupem času stal prášek z egyptských mumií, zvaný mumio. Měl sloužit k léčbě bolestí zubů a žaludku i jako účinné afrodiziakum. Často se připravovaly i tzv. dryáky, přípravky z různých bylin smíchaných s medem, byly to doslova všeléky.

Pro chudé byl takovýmto zázrakem česnek, měl je chránit i proti tolik obávanému moru. Také pálenka byla oblíbenou medicínou. Užívala se vnitřně i zevně, například při rýmě neboli vozhřivice si jí měl nemocný pomazat tvář a zlehka k ní čichat.

K léčení nejrůznějších neduhů se používal i kočičí tuk, prášek z rozdrcených perel a polodrahokamů či z koňských kostí.

Když si lékaři nevěděli rady, používali i bizarní způsoby.
Když si lékaři nevěděli rady, používali i bizarní způsoby.

Prach, jenž přivedl Žida ke křesťanství

Kde už nemocnému nebylo prakticky pomoci, použil se nejtěžší kalibr – prach smetený z náhrobku svatého Jana Nepomuckého v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Váže se k němu historka, kterak pražský Žid Jakub Löwy byl velice nemocný a už nezabíralo nic, po doušku prachu s vodou se hned uzdravil. Z vděčnosti se měl dokonce nechat pokřtít.

Ač to byla historka smyšlená, určená k tomu, aby přivedla bezvěrce ke křesťanství, věhlas prachu se šířil a stal se z něj výnosný obchodní artikl.

Portugalské námořní lodě jej dokonce vozily až do Indie, kde jím misionáři léčili tamní domorodce a po uzdravení je taktéž obraceli na víru.

Pokrok díky válce

Abychom středověkým lékařům nekřivdili, díky válkám přece jen jisté pokroky učinili, a to překvapivě hlavně v chirurgii. Ke konci středověku již byli schopni například vyndat ledvinové kameny nebo strhnout šedý zákal, což nebyly jednoduché zákroky.

Zvládali amputace, ač si dlouhou dobu mysleli, že hnis vytékající z rány je dobrým znamením, a využívali ho k zastavení krvácení. Dokonce položili základy plastické chirurgii, když ránu po nose ztraceném v boji zacelili kůží odebranou z paže.

Taktéž vyvinuli řadu chirurgických nástrojů, které se od té doby změnily jen nepatrně.

Léčivý prach se šířil i do zámoří.
Léčivý prach se šířil i do zámoří.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem