Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Drogy ve službách dobra: Co léčily ty nejhorší z nich?

Mezi nejznámější drogy patří heroin, morfin či kokain. Než se odhalila jejich návykovost a škodlivost, lidé je hojně využívali. Jak? Třeba jako lék proti kašli či astmatu, na hubnutí nebo proti nespavosti…

ATROPIN

Je to látka obsažená v některých jedovatých rostlinách z čeledi lilkovitých, například v rulíku zlomocném, durmanu obecném či mandragoře lékařské.

Jeho jméno je odvozeno od latinského označení rulíku, které zní Atropa belladona, jež odkazuje na řeckou bohyni osudu Atropos.

Jak atropin škodí: Má na člověka silné halucinogenní účinky, způsobuje rovněž velké vzrušení, touhu po pohybu a zvýšenou mluvnost, vyvolává bezdůvodný smích či pláč, navíc zvyšuje sklon k agresi.

Při předávkování dochází k ochrnutí mozku a obrně dýchacího ústrojí. Intoxikace dospělého dávkou nad 50 mg končí kómatem a neschopností dýchat. U dítěte je smrtelná dávka asi 10 mg.

Jak pomáhá: Atropin je dnes využíván jako lék v očním lékařství – kapky rozšiřují zorničky, čímž napomáhají diagnostice chorob očí, používá se i k léčbě snížené srdeční frekvence, jako protijed proti nervovým plynům či při Parkinsonově chorobě.

Máte astma? Kuřte!

Astma (název pochází z řeckého „lapání po dechu“) je chronické onemocnění dýchacích cest charakterizované sípáním, kašlem, svíráním na hrudi a dušností. Je způsobeno genetickými faktory v kombinaci s vlivem prostředí.

Ke zmírnění příznaků se dnes mimo jiné doporučuje vyhýbat se cigaretovému kouři. Proto je překvapivé, že v průběhu 19. století byly nejčastěji doporučovaným lékem na astma právě cigarety.

Třeba Page‘s Inhalers nebo Brosig‘s Asthma-zigaretten, určené speciálně pro astmatiky, v jejichž složení převládaly lístky durmanu obecného. Povolená dávky byly čtyři tyto cigarety denně.

AMFETAMIN

Tento stimulant zvyšuje v mozku hladinu noradrenalinu, serotoninu a dopaminu, tedy přenašečů nervových vzruchů. Poprvé byl připraven už v roce 1887 rumunským chemikem Lazarem Edeleanuem (1861–1941) v Německu, dlouho pro něj ale nebylo terapeutického využití.

Jak amfetamin škodí: Zpočátku dodává energii a pocit nepřemožitelnosti, později způsobí až u pětiny uživatelů psychózu. Vyvolává u nich stavy úzkosti či nervozity, opačně euforii, a někdy až paranoiu.

Je navíc návykový (nikoli tělesně) a k dosažení účinku, který trvá jen 4 až 8 hodin, je potřeba neustále zvyšovat dávku. Amfetamin je pod názvem Speed dostupný jako rekreační droga i dnes.

Jak pomáhá: Využívá se k léčbě ADHD, zejména u dětí. Dále k léčbě úrazů mozku, narkolepsie (chorobná spavost) a chronického únavového syndromu.

Zobněte si amfetamin a zhubnete

Farmakologové si všimli, že tato látka potlačuje chuť k jídlu, proto ho roku 1933 začala firma Smith, Kline and French prodávat pod názvem Benzedrine jako přípravek na hubnutí.

Jeho příznivým vedlejším efektem byl i příliv energie a potlačení únavy. Proto byl pilulky Benzedrinu podávány také spojeneckým vojákům během druhé světové války, zatímco nacisté a jejich podporovatelé „ujížděli na pervitinu“. Kvůli návykovosti byl postupně volný prodej amfetaminů zakázán.

OPIUM

Účinky opia, zaschlé šťávy z nezralých makovic máku setého, jsou lidstvu známy už tisíce let. Látky v něm obsažené jsou označované jako opiáty a propůjčují mu silně narkotický účinek spojený se zmírněním bolesti, pocitem euforie a útlumem organismu.

Základem pro výrobu opia jsou nezralé makovice.
Základem pro výrobu opia jsou nezralé makovice.

Jak opium škodí: V minulosti se opium nejčastěji kouřilo. Pak se jej rakouskému lékaři Paracelsovi (1493–1541) podařilo rozpustit v alkoholu, čímž vzniklo laudanum.

Na rozdíl od stimulantů vyvolávají opiáty útlum nervové soustavy, zklidnění dechu, metabolismu, psychiky, bolesti i tělesných procesů, což bohužel může skončit až zástavou dechu.

Po vyprchání účinků se dostaví abstinenční syndrom – průjem, neklid, tiky, horečka a nespavost.K jejich zmírnění je pak potřeba zvyšující se dávka opia.

Jak pomáhá: Získávají se z něj účinné látky (morfin, kodein), které se používají jako účinná analgetika a antitusika (léky proti kašli).

Aby děti dobře spaly!

Opiovou tinkturu ochucenou skořicí a šafránem používaly ženy v 19. století k mírnění menstruačních křečí, při nespavosti a na uklidnění.

Laudanum ordinovaly při potížích s usínáním či proti bolesti a neklidu i svým dětem, u kterých často docházelo k předávkování s následkem smrti.

Předepisovalo se k léčbě mnoha chorob, od nachlazení přes meningitidu až po srdeční onemocnění, aplikováno bylo i během epidemií žluté zimnice.K uvolnění své představivosti jej užívala také řada umělců té doby.

Zajímavost: V roce 1830 dosáhla závislost Britů na opiu svého vrcholu, proto roku 1839 poslali své válečné lodě do Číny, která chtěla omezit obchod s opiem, a rozpoutali tak tzv. první opiovou válku (1839–1842).

MORFIN

Je opiát, který se přirozeně vyskytuje v opiu, tvoří asi 10 % jeho surové hmotnosti. V čisté podobě morfin poprvé izoloval německý lékárník Friedrich Sertürner (1783–1841) roku 1804. Jméno „morphium“ mu dal podle boha snů Morphea z řecké mytologie.

Morfin tlumí nesnesitelné bolesti.
Morfin tlumí nesnesitelné bolesti.

Jak morfin škodí: Morfin je omamná, silně návyková látka, která se sama využívá jako droga, případně jako surovina k výrobě heroinu. Jde o silné analgetikum tišící bolest.

Nejzávažnější je vznik závislosti při jeho dlouhodobém užívání, a to jak psychické, tak fyzické. Dávky je pak potřeba neustále zvyšovat, přičemž za smrtelnou je u dospělých považováno 100–400 mg morfinu.

Jak pomáhá: Používá se k tlumení nesnesitelných bolestí po úrazech či chirurgických operacích a při infarktu myokardu. Dále pak při těžkém, neutišitelném kašli, když nezabírá preferovaný kodein.

Dárek pro přátele na frontě

Tak zněl název sady, která se roku 1916 prodávala v londýnském obchodním domě Harrod´s. Její součástí byl kokain a morfin spolu se stříkačkami a jehlami pro jejich aplikaci.

V Americe byl zase v průběhu 19. století populární Uklidňující sirup paní Winslowové, který měl dětem pomáhat od bolesti spojené s růstem zubů.

Měl na svědomí řadu dětských životů, protože obsahoval morfin, a řada jeho malých uživatelů tak zemřela v důsledku předávkování.

HEROIN

Polosyntetický opiát vyráběný z morfinu. Poprvé ho vyrobil britský chemik Charles E. A. Wright (1844–1894) už roku 1874, pro firmu Bayer ho pak znovuobjevil a proslavil roku 1934 německý chemik Felix Hoffmann (1868–1946).

Asijský heroin.
Asijský heroin.

Jak heroin škodí: Jde o silnou a návykovou drogu, který vyvolává pocit euforie. Nástup účinku závisí na způsobu požití.

Je-li šňupán, projeví se jeho efekt během 10 až 15 minut, při kouření do 5 minut, ovšem při vpravení látky do žíly už za 8 sekund.  Předávkování se vede ke smrti. Velice nepříjemné jsou také abstinenční příznaky, které se objeví už 6 hodin od poslední dávky.

Jak pomáhá: Tlumí výrazné akutní i chronické bolesti, například při infarktu nebo otoku plic. Využívá se v paliativní péči o nemocné rakovinou, kdy způsobuje pacientům menší komplikace (nevolnost, snížení tlaku atd.) než morfin.

Na kašel a pro závislé na morfinu

Mezi roky 1898 a 1910 byl Heroin prodáván firmou Bayer jako náhražka morfinu, která měla být nenávyková. Naopak, sloužil jako lék pro lidi na morfinu závislé, než se zjistilo, že se v játrech metabolizuje právě na morfin a je tudíž silně návykový.

Bayer jej rovněž inzeroval jako „nejlevnější úlevu od kašle“, a to zejména pro děti. Stejně jako morfin měl totiž tlumící účinky na organismus.

Zajímavost: Britský lékař Harold Shipman (1946–2004) získával diamorfin (lékařské označení pro heroin) psaním předpisů pro své rakovinou postižené pacienty, kterým jej neaplikoval.

Získanou látku používal k vraždění, v roce 2000 byl usvědčen ze zabití 15 lidí. Později se ukázalo, že obětí bylo dokonce 220 až 240.

KOKAIN

Stimulant získávaný z listů rostliny rudodřev koka, jehož účinky znali už dávní Inkové, kteří jeho listy žvýkali. Poprvé jej extrahoval německý chemik Albert Niemann (1834–1861) v roce 1859.

Rudodřev koka, zdroj přírodního kokainu.
Rudodřev koka, zdroj přírodního kokainu.

Jak kokain škodí: Působí intenzivně, ale jen krátkodobě, maximálně 90 minut. Navozuje silnou euforii, radost, zvyšuje sebedůvěru a družnost, zároveň narušuje sebekontrolu a objektivitu myšlení a podněcuje neklid a agresi.

Jak pomáhá: Listy koky, které dodnes žvýkají potomci indiánů v Peru, jsou zdrojem minerálů a vitamínů, pomáhají překonávat únavu, hlad i žízeň a v podobě čaje také potlačit nepříznivé dopady výškové nemoci.

Jsou používány i jako afrodiziakum.

Na bolavé zuby kokainové kapky

Kokain byl v minulosti využíván především jako lokální anestetikum, dokázal rychle umrtvit požadované místo. Proto se z něj připravovaly kapky na bolest zubů, ale dokázal odpomoci i od bolestí hlavy, únavy, nevolností či zácpy.

Stejně jako heroin byl předepisován jako lék pro závislé na morfinu, až později se přišlo na to, že je stejně návykový a nese s sebou riziko infarktu. Extrakt z listů koky byl mezi roky 1886 až 1929 rovněž příměsí Coca-Coly.

Zajímavost: Na výrobu 1 kg čistého kokainu je potřeba 200 až 400 kg suchých listů koky.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř