Pouze tehdy, když je model zhotoven z unikátního kusu látky, kůže nebo kožešiny, stává se masterpiecem. I proto movití lidé vždy hledají ty nejlepší materiály a textilie na světě. Víme, které to jsou i kolik za ně zaplatíte…
Vlna vicuña: 100% LUXUS
– NEJDRAŽŠÍ KOŽEŠINA SVĚTA
– NEJVZÁCNĚJŠÍ
– NEJMĚKČÍ
– NEJHŘEJIVĚJŠÍ LÁTKA
Donedávna platilo, že tím nejjemnějším a nejměkčím materiálem byl kašmír. Když se ale poprvé objevily ve větším množství látky tkané z oranžové srsti peruánských divokých vysokohorských lam vicuña, svět změnil rychle názor.
Jedinečný materiál je dnes dokonce vzácnější než přírodní perly, protože z jedné lamy lze získat maximálně asi půl kila surové vlny ročně. Pro lepší kvalitu se pak doporučuje zvíře stříhat spíše jednou za dva roky.
JEDINEČNOST, ZA KTEROU SI PŘIPLATÍTE
V současné době má peruánská vláda velmi důmyslný systém označování získané vlny. Všechny oděvy tak mají svou pečeť, jež zaručuje, že zvíře bylo chyceno i stříháno živé a posléze opět vypuštěno do volné přírody.
Vládní program navíc zajišťuje i to, že se velká část zisku vrací zpět k vesničanům. V chilských Andách naleznete i pár státem povolených farem, kde se vlna získává komerčně z lam žijících v zajetí, přesto ten nejvíce ceněný materiál pochází od divokých zvířat.
Možná i právě proto je každoročně více než 22 000 kg vlny z divokých lam exportováno z Peru nelegálně. Ceny jsou pak víceméně stabilní, za yard (cca 0,9 metru) zaplatíte od 46 000 Kč do cca 80 000 Kč.
Hedvábí mulberry: KRÁLOVSKÁ TKANINA
– NEJVZDUŠNĚJŠÍ
– NEJKVALITNĚJŠÍ DRUH HEDVÁBÍ
– PEVNĚJŠÍ NEŽ OCEL
– 100% HYPOALERGENNÍ
– NEJLESKLEJŠÍ
Mulberry silk neboli pravé hedvábí či kultivované hedvábí pochází původem ze starověké Číny.
Jeho výroba by nebyla možná bez stromu morušovníku (morus mulberry), jehož listy jsou jedinou potravou housenky motýla bource morušového, který se zakukluje do kokonů ze surového hedvábí.
Kokon je tvořen jediným nepřerušeným hedvábným vláknem o délce od 300 do 900 metrů. Jeho neuvěřitelná jemnost, vlákno má totiž pouhých 10 mikrometrů v průměru, ho pak neoddiskutovatelně řadí mezi nejexkluzivnější materiály světa.
JAK VZNIKÁ LUXUS
K výrobě kilogramu hedvábí je potřeba zhruba tři tisíce kokonů a představuje asi 3200 kilometrů vlákna. Každý rok se pak na světě vyprodukuje kolem 35 tisíc tun surového hedvábí, k jehož produkci potřebují housenky 500 tisíc tun listů moruše.
Sobolí kožešina: ŠELMA S RODOKMENEM
– NEJKRÁSNĚJI TÓNOVANÁ
– S NEJVYŠŠÍM LESKEM
– VÝJIMEČNĚ HŘEJIVÁ
– DRUHÁ NEJDRAŽŠÍ KOŽEŠINA SVĚTA
Sobol je chloubou Ruska už od starověku a patří k jeho národnímu dědictví. Žádná jiná kožešina není tolik považována za symbol bohatství a luxusu, jako právě hřejivá srst z tohoto drobného kunovitého zvířátka.
Ty nejcennější kožky Barguzin pak pocházejí z východního pobřeží jezera Bajkal. Protože byl lov sobolů ve 20. století velmi intenzivní, na začátku první světové války stál druh téměř na pokraji vyhubení.
I proto je dnes odchyt přísně regulovaný a kožešiny jsou v podstatě nedostatkovým zbožím, což souvisí i s vysokou cenou při prodeji.
MĚKKÉ ZLATO
Srst volně žijícího sobola má hnědožlutou až intenzivní tmavě hnědou barvu. Syté čokoládové odstíny s ušlechtilým stříbřením pak patří k nejluxusnějším variantám.
A perlička na konec − ten nejdražší kabát světa pocházel z dílny Marca Kaufmana, jehož rodina se kožešnictví věnuje od roku 1910, a nový majitel za něj zaplatil neuvěřitelných 22 800 500 Kč.
Aligátoří kůže: VZÁCNÝ DOTEK EXOTIKY
– ROLLS-ROYCE MEZI EXOTICKÝMI USNĚMI
– NEJJEMNĚJŠÍ KŮŽE
– EFEKTNÍ ZBARVENÍ
– EXKLUZIVNĚ VYSOKÝ LESK
Usně z exotických plazů jsou opravdovou deklarací luxusu. K těm nejvzácnějším materiálům pak bezpochyby patří krokodýlí kůže, která má specifický velmi pravidelný dlaždicový vzor.
Ta aligátoří je pak ještě jemnější, dlaždice na jejím povrchu jsou dokonale homogenní a struktura je ještě více symetrická než u kůže krokodýla.
Šití z aligátořích kůží navíc celosvětově podléhá přísné regulaci, každá jedna je opatřena speciální visačkou, kde je zaznamenán její původ i humánní způsob zpracování.
BESPOKE KVALITA
S aligátoří kůží umějí pracovat pouze mistři ševci. Šití probíhá vždy ručně a v té nejvyšší bespoke kvalitě. Na jeden pár bot padnou například kůže i ze dvou menších aligátorů.
Materiál se pak vybírá opravdu pečlivě a nakonec bývají použity jen ty nejlepší výřezy. Boty z krokodýla jsou navíc tak specifické, že se musejí umět nosit, aby v nich jejich majitel nevypadal jako mafiánský boss.
Takže toužíte-li i tak po rolls-royce mezi bespoke obuví, na boty z aligátora si připravte v průměru přes 120 000 Kč.