Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Dvanáct centimetrů slasti

Stačilo, aby vzal do ruky lak na nehty, a vdechl život ikoně, po které touží celý dámský svět. Jeho boty jsou symbolem elegance i vášnivé smyslnosti s ideální mírou podpatků 12 centimetrů. A je schopen se o ně rvát jako lev.

Na světě neexistuje žena, která by po ikonických lodičkách s červenou podrážkou netoužila. Francouzský obuvník Christian Louboutin si svůj poznávací znak po vleklém soudním sporu dokonce nechal patentovat, žádná jiná značka už jej proto nikdy nemůže napodobit.

Vůbec první lodičky přitom vznikly úplnou náhodou. Stačilo, aby Christian vzal své asistence ze stolku lak na nehty a nudné podrážce vtiskl neopomenutelný šmrnc. A legenda byla na světě.

Spor o ikonickou červenou podrážku nakonec skončil pro Louboutina vítězstvím. Nyní patří jen jemu.
Spor o ikonickou červenou podrážku nakonec skončil pro Louboutina vítězstvím. Nyní patří jen jemu.

Inspirace hříšným kabaretem

Ženami milovaný obuvník se narodil v Paříži a od útlého věku rád trávil čas pozorováním dámských bot. Vyrůstal se třemi staršími sestrami, ale rozhodně to nebyl žádný andílek, dokonce by se dal označit za problémové dítě.

Jeho rebelskému chování prý přecházely obavy z toho, že je adoptovaný a nechtěný. Od sourozenců ho totiž odlišovala tmavší barva kůže a vlasů.

Místo školy dával přednost kabaretu Le Palace, kde namísto svůdných ženských těl okouzleně sledoval výrazné střevíce, které dívkám prodlužovaly už tak krásné nohy. Jednalo se o pohled, kterého se nemohl nabažit. Ani to ale nemohlo jeho divokost zkrotit.

Jeho dětství doprovázelo několik vyloučení ze školy, která vyvrcholila tím, že ve dvanácti letech odešel z domova.

Osudové náhody

Zásadní zlom však přišel při jedné z návštěv muzea, kde bylo piktogramem dámám zakázáno nosit podpatky. To aby dřevěnou podlahu neponičily „jehlami“.

Právě tehdy začal tvořit první nákresy bot.  Později se nechal slyšet, že v té době vůbec netušil, že taková profese existuje, dokud mu kdosi nepodstrčil knihu o Rogeru Vivierovi, který vymyslel jehlový podpatek.

Oficiální vzdělání v oblasti výtvarného umění se mu dostalo na Académie d’Art Roederer.

Vůbec první lodičky vznikly úplnou náhodou. Stačilo, aby Christian vzal své asistence ze stolku lak na nehty a nudné podrážce vtiskl neopomenutelný šmrnc.
Vůbec první lodičky vznikly úplnou náhodou. Stačilo, aby Christian vzal své asistence ze stolku lak na nehty a nudné podrážce vtiskl neopomenutelný šmrnc.

Zrod rudé podrážky

Ve svých začátcích pracoval jako asistent u značek Chanel nebo Yves Saint Laurent, jak ale dnes sám říká, byl příšerný, protože chtěl neustále sobecky prosazovat vlastní myšlenky na úkor společných projektů.

Vlastní butik byl proto roku 1992 kompromisem. Navíc okamžitě zabodoval, mezi prvními spokojenými zákaznicemi byla monacká princezna Caroline.

Nejdůležitější pár bot nesl označení „Flowers“ byl inspirován obrazem Andyho Warhola, ze kterého vystupují rudé květy. Dlouho s nimi nebyl spokojený, připadaly mu fádní a nudné.

Jenže nemohl přijít na to, co jim chybí, dokud si jeho asistentka v kanceláři nezačala lakovat nehty. Jak to bylo dál, už víme. Zářivě červená barva má v sobě hluboký sexuální podtext a Louboutin na ni vsadil všechny karty.

Stala se symbolem jeho tvorby i společenského statusu. V současné době si dokonce rudý lak na nehty či rtěnku můžete v rámci jeho značky také zakoupit. „Muži jsou jako býci. Milují červenou,“ říká.

Netypické boty si brzo oblíbily celebrity, například Christina Aguilera, Kylie Minogue, Jennifer Lopez, která o nich dokonce zpívá píseň, nebo seriálová Carrie ze Sexu ve městě. Herečku Blake Lively si obuvník oblíbil natolik, že po ní jedny boty pojmenoval.

Vítězství nad konkurencí

Rozchod se značkou Yves Saint Laurent se však neobešel bez následků. Roku 2011 totiž odstartoval soudní spor o ikonickou a smyslnou červenou podrážku, kterou se značka rozhodla v jedné ze svých kolekcí rovněž použít.

Argumentovala tím, že barevné podrážky používá už od 70. let minulého století. Nakonec se Louboutina zastal šperkařský dům Tiffany, když poukázal na své výhradní právo užívat tyrkysové krabičky.

Soud tedy rozhodl o tom, že žádná jiná firma nesmí boty s červenou podrážkou vyrábět, pouze pokud by červená byla úplně celá bota.

Zapomeňte na dobrý vkus

Touha porušovat pravidla, sebejistá žena a její vzdor, a samozřejmě očividná inspirace pestrobarevným prostředím kabaretu, to je filozofie, která se v jeho tvorbě odráží jak v designu, tak ve výšce podpatku.

„Musíte zapomenout na dobrý vkus,“ radí ženám. V butiku na rohu pražské Pařížské ulice, o jehož design se postaral uznávaný architekt Tarek Shamma, můžeme najít i boty s podpatky, které mají 15 centimetrů, mistr sám však za ideální délku označil nižších 12 cm.

Podle feministek je nemyslitelné, aby ženy trpěly na vysokých podpatcích, jen aby se zalíbily mužům. Podpatek je podle nich symbolem mužské dominance. To obuvník odmítá a podle něj jeho boty nosí nezávislé, úspěšné a sebevědomé ženy. Jejich cena začíná nejčastěji na 17 000 Kč.

Louboutin je známý také pro svou kolekci Loubibaby.
Louboutin je známý také pro svou kolekci Loubibaby.

Pro stylová miminka

Louboutin však už dávno nevyrábí jen dámské lodičky. K sortimentu připojil pánskou obuv, balerínky, kabelky, psaníčka, kosmetiku a představil dokonce také minikolekci, nazvanou Loubibaby.

Botičky pro miminka byly k dostání v odstínech červené, modré a zlaté. Podpatek sice vzal za své, červená podrážka ale nechyběla.

Související články
Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.   Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli. S alkoholem Flambování je spojeno s alkoholem. […]
Přepychová vila s pozemky, jež stojí na prestižní adrese v Beverly Hills, patří americkému zábavnímu magnátovi Steve Wynnovy. Areál nedávno prošel mnohamilionovou přestavbou, která zahrnovala zcela nové terénní úpravy a také rekonstrukci přepychových interiérů. Na prodej je nově za cenu  75 milionů dolarů.   Miliardář Steve Wynn, který patří mezi vedoucí magnáty ve světě kasin, se rozhodl […]
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe