Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Experti nedokáží vysvětlit masové úmrtí tisíců ptáků v Indii!

Je to záhada, která odborníkům nedává spát. Co dokáže způsobit smrt tisíců zvířat v jediném okamžiku a na tom samém místě?

Nachází se odpověď na jejich otázky v biblických textech, nebo tu působí síly nacházející se za hranicemi našich pozemských technologických možností?

Pobřeží největšího indického solného jezera Sambhar se v půlce listopadu 2019 proměnilo v obří ptačí pohřebiště. V měkkém písku tu napočítali 2400 uhynulých opeřenců, ale konec matematického cvičení byl daleko.

„Předpokládám, že celkový počet se vyšplhá někam k 5000 kusů. Mrtví ptáci jsou všude, kam dohlédnete,“ řekl Vikas Choudhary, fotograf asijského magazínu Down to Earth zabývajícího se přírodním prostředím.

Choudhary v oblasti pracuje a stejně jako zdejším obyvatelům se mu v očích zračí otázka: Proč? „Něco takového jsme ještě nikdy neviděli,“ přidává se Abhinav Vaishnav, místní pozorovatel ptactva.

A zatímco se kopou hluboké jámy, do kterých se všechna těla pohřbí, může se začít spekulovat. Stojí za ptačí apokalypsou krupobití, které tu proběhlo o pár dnů dříve? Vždyť to je celkem běžný jev, po němž běžně nezůstávají tisícovky mrtvých ptáků.

„Zkoumáme i další možnosti, jako např. jedovatost vody, případně bakteriální či virová infekce,“ říká Rajendra Jakhar z lesní správy. Veterináři vylučují, že by šlo o ptačí chřipku. Může mít neobvyklá událost i neobvyklé vysvětlení?

Boží trest?

Odborníci zatím nejvíc pracují s teorií, že k masovému úhynu došlo kvůli znečistěné vodě v jezeře.  Ta je prý pro mnoho zvířat zkrátka až příliš slaná.

Na druhou stranu, zdejší webové stránky lákají turisty a nadšence do ornitologie (věda zabývající se studiem ptáků – pozn. red.), ať se jdou k jezeru podívat, protože si tu běžně hoví plameňáci, čápi, sluky, vodouši, lysky a lžičáci.

Všechny zájemce o ptactvo tu ale v listopadu čekala hororová podívaná. Byli to právě turisté, kdo nahlásil hrůzný objev nekončící záplavy opeřených těl. Jde o desítky druhů ptáků, přičemž dvacet jich patří ke stěhovavým, kteří se k jezeru vrací každoročně.

Proč tu tentokrát nalezli smrt? „Tažní ptáci se sem dostávají po trase známé jako Centrální asijská letecká stezka, kam patří oblasti jako Sibiř, Mongolsko, Írán a Afghánistán,“ říká Arun Prasad, ředitel Státní lesní správy.

„Asi 20–25 kusů bylo ve chvíli nálezu stále naživu, pokoušíme se o ně postarat a zjistit, co se stalo.“ Prasad se snaží působit na veřejnost klidně, jenže při podobných úkazech lidé vždycky znervózní.

Obávají se totiž, jestli svými životy, které jim najednou připadají velmi hříšné, nevyprovokovali trest shůry…

Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.
Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.

Zlé znamení

Myšlenka, že by mrtví ptáci mohli být předzvěstí něčeho zlého, není žádnou novinkou.

„Cokoliv, co je na obloze a chová se to neobvykle, nebo to k nám spadne z nebe za zvláštních okolností, bývá chápáno jako znamení od boha odpradávna,“ říká americký profesor teologie Douglas Jacobsen.

Podle něj už starověcí Římané používali ptactvo přímo jako prostředek k věštění – věřili, že jim mohou vyjevit budoucnost, když se jejich chování správně dešifruje.

Tyto věštby probíhaly na základě pohybů hejn – dle směrů, kam letěla, se měl vyvíjet i chod událostí dole na zemi. Občas měla tato fascinace pro létající opeřence i neblahé důsledky.

Když se totiž snesli moc nízko, Římané je chytili, zabili a následně se snažili věštit z jejich vnitřností. Speciální pozornost si ptáci vysloužili nejen svou fyzickou blízkostí k bohu či bohům, kteří mají podle dávných představ sídlit právě v nebesích.

„Lidé vždy vzhlíželi k ptákům,“ doplňuje Jacobsen, „když nastane podzim, míří na jih, a s příchodem jara letí zas na sever.

Svým chováním tak ohraničují čas způsobem, jakým to skoro žádná jiná zvířata nedovedou.“ Jsou i proto ptákům přisuzovány skoro až mystické schopnosti? Vrány a havrani bývají považovány za znamení blížící se smrti, nebo za její posly. Je to proto, že vidí skrze oponu času i do míst, která jsou nám zapovězena?

Americký profesor teologie Douglas Jacobsen
Americký profesor teologie Douglas Jacobsen

Arkansaská jatka

Indická ptačí záhada není zdaleka jediná svého druhu. Skutečně jako v apokalypse si museli připadat obyvatelé městečka Beebe v americkém Arkansasu.

Začátkem roku 2011 tu v nočních hodinách doslova pršeli z nebe vlhovci červenokřídlí, 17–18 cm velcí zpěvní ptáci. Dopadali na střechy, dvorky, silnice i chodníky.

Vyděšení obyvatelé z oken pozorovali, jak se jejich udržované zelené trávníky ztrácí pod černými těly mrtvých opeřenců, kterých se nakonec napočítalo přes 5000. Chodci si kryli hlavy a utíkali se schovat.

Všem se v tu chvíli vybavila sotva pár dní stará událost, jež se stala v jiném arkansaském městě, Ozarku. 85 000 mrtvých ryb lemovalo břeh řeky Arkansas! Podobné šílenství tu nikdo nepamatoval, zdechliny se táhly do vzdálenosti přes 30 km.

Vědci, kteří se oběma incidenty zabývali, ihned přispěli s ujištěním, že mezi masovými úhyny není žádná spojitost. Podle Marka Olivera, předsedy tamějšího rybářského svazu, šlo o nemoc, byť podotkl, že ji nikdy nezažil v takovém rozsahu.

Pokud jde o ptáky, následné pitvy ukázaly, že choroba na vině není, stejně tak ani otrava. Příčinou smrti byla fyzická poranění. Všechny je prý vyděsily a omráčily novoroční ohňostroje, kvůli čemuž pak naráželi do komínů, domů a stromů.

Ale nemohli vrazit i do něčeho jiného? Něčeho, co bylo jejich i lidským očím neviditelné, skryté pod maskováním?

Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.
Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.

Maskované UFO

Jedna z konspiračních teorií obklopující tato záhadná hromadná úmrtí říká, že vysvětlení musíme hledat ještě mnohem výš, než na naší modré obloze – ve vesmíru.

Ptáci prý buď naráží do neviditelných létajících talířů, nebo jsou jimi přímo sestřeleni neznámým typem zbraně! V roce 2018 spadlo ve městě Draper v americkém Utahu asi 200 opeřenců.

Šokovaní svědci tvrdili, že to vypadalo, jako kdyby uprostřed letu náhle do něčeho narazili. „Padali z nebe dolů jako listy ze stromů,“ vypovídá tehdy do novin Lacey Brown, místní obyvatelka.

Případ zaujal populární YouTube kanál zabývající se konspiracemi zvaný SecureTeam10. Tvůrci k tomu ve svém videu říkají: „Za poslední dobu podobných událostí přibývá, ptáci padají z nebe po celém světě.

Proč?“ Naznačují také, že ptáci mají jiný druh poranění, než jaká by jim způsobil náraz do objektu či pád na zem. Může snad tedy jít o zásah nám dosud nedosažitelnou technologií?

Samozřejmě se nabízí i testování akustických či jiných neviditelných zbraní, které se vyvíjí v tajných laboratořích. Jak je lépe vyzkoušet než v oblacích, kde neublíží lidem a úmrtí ptáků se vždy nějak zamluví?

Záhadám kolem hromadných úmrtí ve zvířecí říši není konec, nabídnou nám výsledky pitev z Indie konečně nějaké jasnější vodítko?

Související články
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří