Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Himmler chtěl příměří se Spojenci už v roce 1943!

Hitler na konci války sesadil Himmlera a Göringa, protože se oprávněně obával, že za jeho zády chtějí uzavřít mír se Spojenci a odstavit ho. Podle odtajněných materiálů CIA o to zřejmě Himmler usiloval už od roku 1943. Proč se to nepovedlo? A skutečně plánoval odvézt Hitlerovu mrtvolu do Londýna?

Dne 20. března 1944 předal generál William J. Donovan (1883–1959), ředitel Úřadu pro strategické služby (OSS, předchůdce CIA), tehdejšímu prezidentovi USA, Franklinu D. Rooseveltovi (1882–1945), memorandum psané Abramem Hewittem (1902–1987).

Tento dlouholetý prezidentův přítel byl totiž vyslán do Švédska, s krytím OSS, aby si udělal názor na význam Skandinávie ve 2. světové válce.

Ve švédském Stockholmu se mu podařilo setkat se dvěma muži, kteří měli velice blízko k jednomu z nejvýše postavených představitelů nacistického Německa, říšskému vůdci SS a veliteli gestapa Heinrichu Himmlerovi.

Himmlerovi vyjednavači

Byli jimi Felix Kersten (1898–1960), Himmlerův osobní fyzioterapeut, který mu pomáhal zvládat chronické bolesti žaludku, a Walter Schellenberg (1910–1952), šéf špionážní služby a vojenské rozvědky.

Ten spolu s Hitlerovým ministrem zahraničí, Joachimem von Ribbentropem (1893–1946), projednával operaci s cílem zabít ruského vůdce Josifa Stalina (1878–1953).

Akce ale selhala, neboť vybraný atentátník, Pjotr Tavrin-Šilo, byl odhalen, přeběhl a následně posílal zpět do Německa falešné špionážní zprávy.

Dle tvrzení Kerstena i Schellenberga byl Himmler ochoten vyjednávat se západními Spojenci o odstranění Hitlera a uzavření separátního míru, aby válka mohla být vedena proti jedinému společnému nepříteli, Sovětskému svazu.

Kersten byl osobním Himmlerových fyzioterapeutem.
Kersten byl osobním Himmlerových fyzioterapeutem.

Hnán strachem ze Sovětů

Co ho k tomu vedlo? Himmler nebyl voják, ale politik. Jeho chování nebylo vlastenecké, ale poháněné strachem.

Ač byl zapálený nacista a strůjce holokaustu, věrně oddaný svému Führerovi, zároveň byl oportunistou, který měl strach z toho, co se stane, pokud Německo válku prohraje. Hrůzu v něm vzbuzovala představa, že by o jeho osudu rozhodovali Sověti.

A proto začal zhruba od poloviny roku 1942 osnovat myšlenky na velezradu vůči Hitlerovi, o němž už tou dobou věděl, že je psychicky labilní.

Bankéř jako zprostředkovatel                           

Kontakt mezi Hewittem a Himmlerovými muži měl zprostředkovat Jacob Wallenberg (1892–1980), švédský bankéř, který byl mezi roky 1934 až 1944 členem švédské vládní komise pro obchod s Německem.

S Hewittem se znal osobně z dřívějška a dobře věděl o jeho vazbách na amerického prezidenta. Proto se mu svěřil, že je v kontaktu s vysoce postavenými nacisty, kteří v Německu vytvářejí buňky odporu za účelem svržení Adolfa Hitlera. Zeptal se ho, zda by byl ochoten se setkat se zástupci takových buněk.

Wallenberg byl v kontaktu s americkým prezidentem.
Wallenberg byl v kontaktu s americkým prezidentem.

Himmler v čele Německa?

Snažil se také ozřejmit, co vede Himmlera, Führerova věrného stoupence, k tomu, aby začal se západními Spojenci vyjednávat.

Podle Wallenbergova názoru Himmler již nevěřil ve vítězství Německa ve válce, proto hledal cestu, jak svojí maličkosti zajistit, aby nebyl, jakožto vůdčí představitel nacismu, „souzen“ za své činy.

Věřil, že bylo možné se se západními Spojenci dohodnout na tom, že by se spojili s Německem, v jehož čele by on sám stanul, a dohromady by porazili společného nepřítele, komunismus reprezentovaný Sovětským svazem.

Užiteční pomocníci nevzbuzují podezření

Hewitt zjistil, že Schellenberg, zodpovědný za zahraniční zpravodajství, byl užitečný díky svým profesionálním kontaktům a schopnosti úspěšně skrýt zvláštní úkoly, které pro Himmlera vykonával.

Kersten, jež měl finské občanství, zase mohl bez stínu podezření cestovat do Švédska, kde si zřídil svůj stálý domov, a navázat tam kontakt s americkou OSS. K setkání Hewitta s Kerstenem došlo v říjnu 1943, předtím byl Himmler jmenován ministrem vnitra, čímž se jeho pozice v Německu ještě posílila.

Jediná naděje pro Hitlerovy odpůrce

Aby se s Kerstenem mohl Hewitt vídat pravidelně, aniž by tím poutal přílišnou pozornost, předstíral problémy s páteří, které mu fyzioterapeut pomáhal řešit. Po pár schůzkách mu bylo jasné, že masér nejedná jen v zájmu Himmlera, ale i ve svém vlastním.

Chtěl spolupracovat se Spojenci, aby mu nemohly být vyčítány vazby na předního nacistického pohlavára. Ve své zprávě Hewitt uvedl: „Doktor (tj.

Kersten) na mě naléhal, abych přijel do Německa, kde bych s ním probral Himmlerovu pozici a zjistil, zda by byla dohoda možná. Jasně naznačil, že za určitých podmínek byl Himmler připraven svrhnout Hitlera a že to byl jediný muž, který na to v Německu měl.“

Himmlerova stínová vláda

Hewitt na to odpověděl, že nezastupuje americkou vládu, a tudíž neví, jak by se tato k návrhu stavěla. Proto mu Kersten doporučil, aby odjel do Washingtonu, seznámil se s postojem americké vlády a poté se vrátil s jasným stanoviskem zpět do Evropy.

Také mu sdělil, že si Himmler již buduje svoji stínovou vládu, sestávající ze členů SS, ve které jako s jedním ze svých hlavních poradců počítá i s Walterem Schellenbergem, který byl ochoten přijet za Hewittem do Stockholmu, aby mu osobně potvrdil Himmlerovy záměry.

Uzavřou Němci mír s Rusy?

Nacistický politik skutečně o dva dny později do Stockholmu dorazil. Kersten na Hewitta naléhal, aby se se Schellenbergem setkal co nejdříve, neboť ten přivezl úřadům SS ve městě kopii návrhu mírové smlouvy, kterou Německo připravovalo s Ruskem.

Po drtivé porážce u Stalingradu se nacisté chtěli prakticky vrátit k paktu Ribbentrop-Molotov z roku 1939 a opustit dobytá území v Sovětském svazu. Pro Stalina však jiný konec války než drtivá porážka Německa nepřipadal v úvahu.

Je tedy možné, že informace o mírových jednáních byla určena Himmlerem pouze pro Američany, aby snadněji přistoupili na jeho návrhy.

Američané Rusy nezradí

O svých jednáních informoval Alam Hewitt mimořádného amerického vyslance a zplnomocněného ministra ve Švédsku, Herschela Johnsona (1894–1966), který tyto zprávy předával americkému ministerstvu zahraniční.

Sám se k jednáním s Himmlerem stavěl odmítavě. Američané se obávali, že by jejich tajná jednání s čelními nacisty mohla ohrozit spojenectví se Sověty, kdyby se ti o nich dozvěděli. Stalin o tom díky svým špiónům samozřejmě zprávy měl.

Američané ze strachu, aby nic nenarušilo tzv. Velkou trojku, tedy koalici Američanů, Britů a Sovětů, své spojence o jednáních Hewitta s Kerstenem a Schellenbergem zběžně informovali.

Himmler měl najednou úplně jiné starosti

Johnson označil Hewittovo jednání za extrémně nebezpečné a zajistil, aby byl okamžitě stažen ze Švédska.

Odletěl do Washingtonu v únoru 1944 přes Londýn. Schellenberg byl z jeho náhlého odchodu zoufalý, správně jej chápal jako konec nadějí na vyjednávání s Američany. Bál se navíc, aby nebyl zatčen. To Himmler měl v té době úplně jiné starosti.

Když došlo dne 20. července 1944 k neúspěšnému atentátu na Hitlera (viz box), byl z jeho osnování obviněn mimo jiné i Himmlerův přítel, právník Carl Langbehn (1901–1944). Aby na něj nepadl ani stín podezření, urychlil vůdce gestapa jeho popravu.

Kersten a Schellenberg katastrofě unikli, jejich loajalita vůči Himmlerovi byla ale jeho podlým chováním k příteli nalomena, báli se, aby je nepotkal stejný osud.

Šéf gestapa to nevzdává

V roce 1945 už bylo německé válečné úsilí na pokraji kolapsu. Himmlerův vztah s Hitlerem se zhoršil. S vůdcem se naposledy setkal v den jeho narozenin, tedy 20. dubna 1945, kde ho ujistil o své bezmezné loajalitě.

O den později se však setkal s Norbertem Masurem (1901–1971), švédským zástupcem Světového židovského kongresu, aby s ním projednal propuštění židovských vězňů z koncentračního tábora, jednalo se asi o 20 000 lidí.

Himmler na schůzce nepravdivě tvrdil, že krematoria byla v táborech postavena proto, aby se mohla snadněji spalovat těla vězňů nakažených tyfem. Lhal i o nízkých počtech úmrtí v táborech smrti.

Schůzka s hrabětem přinesla místo míru hněv

Dne 23. dubna se Himmler na švédském konzulátu v německém Lübecku setkal s hrabětem Folkem Bernadottem (1895–1948), šéfem švédského Červeného kříže. Schůzku mu zprostředkovali Kersten se Schellenbergem.

Na setkání se Himmler označoval za dočasného vůdce Německa, neboť Hitler měl být podle něj v několika málo dnech mrtvý.

Požádal Bernadotta, aby vyřídil generálovi Dwightu Eisenhowerovi (1890–1969), že se Německo chce vzdát západním Spojencům, stále totiž věřil, že se Britové a Američané spojí se zbytkem Wehrmachtu a společně budou bojovat proti Rusku.

Himmer si budoval svou stínovou vládu.
Himmer si budoval svou stínovou vládu.

Největší zrada všech dob

Hitler se o tom dozvěděl z vysílání BBC 28. dubna a zuřil. Považoval to za největší zradu, jaké se kdy vůči němu někdo dopustil.

Ve své poslední vůli, sepsané 29. dubna, kdy už Sověti byli jen 300 metrů od budovy říšského kancléřství, pod kterou se ukrýval v bunkru, označil Himmlera za zrádce (stejně jako Hermanna Göeringa (1893–1946), svého zástupce) a zbavil jej všech stranických i státních úřadů i členství v nacistické straně.

Dokonce jej chtěl degradovat na vojína, k tomu ale nakonec nedošlo. Hitlerovým nástupcem se nakonec stal velkoadmirál Karl Dönitz (1891–1980). Ten pak Himmlera ze všech jeho funkcí ve státě skutečně propustil.

Himmler byl zřejmě v kontaktu s Američany.
Himmler byl zřejmě v kontaktu s Američany.

S Hitlerovou mrtvolou do Londýna

Himmler však šel ve svých plánech ještě dál! Chtěl zřejmě „unést“ Führerovu mrtvolu do Velké Británie, aby tak Spojence ujistil o tom, že své návrhy myslí opravdu vážně.

Není jisté, zda měl Hitlera v bunkru zavraždit nějaký Himmlerův komplic, nebo šéf SS najisto počítal s vůdcovou sebevraždou, každopádně jeho spojka se měla poté zmocnit Hitlerova mrtvého těla a projít s ním skrz Brandenburskou bránu.

Blízko té si totiž nechal vůdcův pilot Hans Baur (1897–1993) připravit rozjezdovou dráhu s několika letadly. Jedno z nich mělo vzlétnou s nevšedním nákladem a odvézt ho do Anglie.

Hitler byl o Himmlerově plánu zpraven svým věrným pobočníkem, generálem Wilhelmem Burgdorfem (1895–1945).

Himmler chtěl unést Hitlerovu mrtvolu do Londýna.
Himmler chtěl unést Hitlerovu mrtvolu do Londýna.

Nezdařený pokus o útěk, podařená sebevražda

Události ale nabraly jiný spád a po uzavření míru mezi Dönitzem a Spojenci se Himmler musel skrývat. Prchl v přestrojení za rotmistra vojenské politické policie s padělanými doklady. I tak byl 21. května 1945 zajat Brity.

Ti ho nepoznali, protože si oholil svůj pověstný knírek. Posléze nacistický pohlavár přiznal, kým skutečně je.

Po převozu do města Lüneburg o dva dny později rozkousl Heinrich Himmler kyanidovou kapsli, kterou měl ukrytou ve falešném zubu, a sám se tak, stejně jako mnoho dalších nacistů, sprovodil ze světa.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a