Nezařazené

Historie masek v Benátkách

Historie masek v Benátkách

Masky jsou zásadní ikonou Benátského karnevalu, ale od kdy Benátčané používali masky na zakrytí své podoby? Aby se omezil hrozivý morální úpadek Benátska, Benátky několikrát upravily pravidla pro karneval a používání masek a převleků.

Historie benátské masky začíná v roce 1268, kdy máme nejstarší doklad zákona omezujícího zneužití masky. V tomto dokumentu bylo zakázáno mužům v maskách zvaných Mattaccini, aby provozovali hru „ova“, která spočívala v tom, že z vysokých budov házeli vejce naplněné růžovou vodou na dámy, které procházely ulicí. Na začátku 14. století začalo být vydáváno stále větší množství zákonů a vyhlášek, které omezují a kontrolují nadměrné používání masek svobodomyslnými Benátčany. Bylo zakázáno nosit masku v dobách, kdy nebyly karnevaly a na místech bohoslužby, stejně tak se nesměly nosit zbraně a řečnit ve skupinách.

Během těchto období bylo používání masky zakázáno prostitutkám a mužům, kteří navštěvovali nevěstince. To bylo způsobeno skutečností, že masky byly často používány ke skrytí identity a vykonávání některých špinavých obchodů či nezákonných vztahů. Maska byla znamením svobody a překračováním všech sociálních pravidel uložených Benátskou republikou. Maska byla symbolem hráčské vášně, pití během oslav, riskování a prostopášnosti. Koncem 15. století vznikla skupina mladých benátských šlechticů, aby vytvořila a uspořádala nějaké zábavy a představení během karnevalu, a přinesla „Compagnie della Calza“. Mezi lety 1487 a 1565 existovalo po celém Benátsku 23 spolků se svým vlastním statutem, které všichni členové museli přijmout a dodržovat.

V 17. století došlo ke zneužívání masek natolik, že vláda Benátské republiky uložila pravidla, která omezovala jejich zneužití, a stanovila povinnost jejich použití pouze při oficiálních slavnostech a svátcích. Série dekretů Rady deseti omezila používání masky na dny karnevalu a oficiálních svátků a stanovila těžké sankce v případě porušení. Když viděli, že mnoho benátských šlechticů chodilo sázet v maskách, aby unikli svým věřitelům, v roce 1703 byly masky v kasinech zakázány po celý rok. Dnes si kasinovou zábavu můžeme dopřát z pohodlí domova a klidně v ručně vyrobené masce, kterou si můžete v Benátkách zakoupit v jednom z mnoha obchodů. Již v roce 1773 jich zde byl plný tucet a dostávaly objednávky z celé Evropy.

V roce 1776 přišel nový zákon, tentokrát na ochranu již zapomenuté „rodinné cti“, zakazující ženám chodit do divadla bez masky „bauta“ pokrývající jejich obličej, a pláště. S počátkem rakouské vlády po pádu republiky, Benátky ztratily „originální“ verzi svého karnevalu. Benátské dámy odložily masky, protože rakouská vláda zakázala používání masek, s výjimkou soukromých oslav nebo setkání vyšší společnosti. Italská vláda byla otevřenější, ale Benátčané ztratili svou nespoutanost. Benátky už nebyly město karnevalu, ale jen malá císařská provincie bez osobní svobody.

Během druhé rakouské vlády bylo znovu povoleno používat masky během karnevalu. Pouze dvě století později se karneval vrátil k životu, ale s novou rolí, která je uměleckým a tvůrčím vyjádřením, každý rok se koná na nádherném prostranství, jakým je Piazza San Marco. Dnešní karneval je velkolepou událostí, která zahrnuje významné sponzory, televizní společnosti a kulturní nadace a která přitahuje davy diváky z celého světa. V ulicích tohoto nádherného města, se po dobu asi deseti dnů odehrává nepřetržité divadlo plné veselí a hravosti, s maskami oslavujícími kouzlo světa tance, her, exkluzivních galasů a romantických setkání.

Benátský karneval se v roce 2018 se bude konat od 27 ledna do 13. února. Vstupenky na hlavní představení, stejně jako volné ubytovací kapacity rychle ubývají již v těchto dnech.

Zdroj fotografie: Wikimedia

Nezařazené
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Nezařazené

Netradiční garáže, které vám vezmou dech

Nezařazené23.8.2018

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Nezařazené18.5.2018

Kvalitní nábytek z Německa

Nezařazené10.5.2018

Víte, jaký významný den připadá na 22. dubna?

Nezařazené18.4.2018

Blíží se konec klasického sledování televize?

Nezařazené11.4.2018

Únik, aneb jak se dostat z místa katastrofy!

Nezařazené21.2.2018

Elektřina zdražuje! Jak i přesto v roce 2018 ušetřit?

Nezařazené10.1.2018

Jak zařídit stylovou elegantní kancelář? Stačí málo

Nezařazené20.11.2017

Tekutý lifting – injekční zákrok, který vás omladí o 5 let během 60 minut

Nezařazené15.11.2017

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o | Zásady ochrany osobních údajů | Cookies