Historie

Honil Platon studenty na přednášky pískáním?

Honil Platon studenty na přednášky pískáním?

„Zase pozdě,“ povzdechne si Platon a lehce protočí oči v sloup. Vidí, jak se další ze studentů trousí na jeho přednášku a zdánlivě nenápadně přisedne k hloučku ostatních. „Co jsem to jen chtěl říct?“ zamyslí se filozof. Konečně znovu naváže nit předchozího vyprávění. Každé vyrušení ho hrozně obtěžuje…

Student Alexios se líně protáhne. Sluníčko pronikající oknem do athénského domu je moc příjemné a lechtá ho na obličeji. Nejraději by se ale obrátil na druhý bok a dopřál si ještě chvíli spánku. A to také udělá. Z chvilky je rázem víc než hodina. Když se probudí podruhé, slunce už stojí na obloze mnohem výš. Chvatně se proto obleče do svého chitónu a spěchá z domu. Sotva stihne ukousnout chleba, a tak mu zase bude celé dopoledne kručet v břiše. Studovat v Platonově akademii je sice čest, jen kdyby nemusel ráno tak brzy vstávat!

Platon nemá rád, když jeho žáci chodí na hodiny pozdě.

Spáči mu kazí náladu

Když prochází vchodem do akademie s nápisem „Bez znalosti geometrie sem nikdo nevstupuj“ a podívá se do posvátného háje starých olivovníků, neunikne mu, že už tam posedává ve stínu stromů hlouček studentů. V jejich středu nechybí učitel, věhlasný řecký filozof Platon (427‒347 př. n. l.). „Zaspal jsem,“ špitne Alexios profesorovi na omluvu a zčervená studem. Snaží se rychle zmizet mezi ostatními žáky. Jeho učitel po něm jenom naštvaně loupne očima. Takové příběhy se tu opakují den co den. Jednou je to Alexios, podruhé někdo jiný.

S opozdilci má dlouho trpělivost, ale nakonec…

Voda měří čas

Svoji školu nezakládal kolem roku 387 př. n. l. proto, aby se musel pořád zlobit s nedochvilnými žáky. „Hodiny na vás! To bude trest!“ rozhodne se Platon jednoho dne, kdy se studenti scházejí celé dopoledne a on už toho má opravdu dost. Vymyslí proto šikovný budík, který svým hlukem přivede do školy každého. Použije jeden z nejstarších způsobů měření času, a to s pomocí vody. Hodiny řeckého filozofa nakonec tvoří soustava celkem čtyř nádob, obvykle hliněných hrnců, které se postupně plní vodou od první po poslední. Jakmile se tekutina dostává i do ní, svým tlakem nažene zadržovaný vzduch do píšťalky, umístěné u hrdla třetí nádoby, a rozezní ji. Ostrý pískot, podobný tomu jako u dnešních čajových konvic, oznámí všem lenochům budíček.

Včasný příchod studentů zajistí budík vytvořený ze čtyř nádob.
Historie
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Historie

Vylepšení zámků motivovala velká loupež

Historie11.12.2019

Španělé vyhnali muslimy po dobrém

Historie6.12.2019

Proces s Andrew Johnsonem: K jeho odsouzení chyběl jen jediný hlas!

Historie4.12.2019

Španělská inkvizice: Nechal Ferdinand Aragonský škvařit Židům chodidla?

Historie29.11.2019

Honil Platon studenty na přednášky pískáním?

Historie27.11.2019

Pyrrhovo vítězství: Padlo u Borodina za jediný den 70 generálů?

Historie22.11.2019

Zimní palác: Přepychové carské sídlo, špitál i muzeum

Historie20.11.2019

Nemravný valčík – Slavný tanec nadzvedával ze židle i ruskou carevnu!

Historie15.11.2019

Královské postele: Ludvíka XIV. krylo 60 kilogramů zlata

Historie13.11.2019

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o | Zásady ochrany osobních údajů | Cookies