Je to nejposvátnější hora na světě. Osa vesmíru, střed světa – tedy alespoň podle Tibeťanů. „Bohové nikdy nedovolí, aby na jejím vrcholu stanul obyčejný smrtelník,“ říkají. Zatím se jejich proroctví plní do puntíku.
Kailas skutečně žádný člověk nebyl schopný pokořit.
A tak se poutníci vydávají alespoň kolem hory, což je úkol minimálně stejně obtížný. Fyzicky i psychicky totiž jde o nejnáročnější náboženskou pouť na Zemi. Ten pocit, když více než 50 km dlouhý vysokohorský trek zdoláte, ale stojí za to.
Jedním jediným obejitím se člověk prý očistí od všech hříchů za celý život. A supermanům, kteří dokáží horu obejít 108x, jsou prominuty hříchy také ze všech předcházejících převtělení a mají zajištěný vstup do Nirvány.
Hinduisté, džinisté, buddhisté a bönisté
Do výšky 6 638 metrů tyčící se hora je k vidění v Transhimalájích v západním Tibetu na západ od Lhasy. A ačkoliv do svých nejhornějších komnat nikoho nepouští, na nezájem lidí si nemůže stěžovat. Naopak.
Prakticky neuplyne den, aby se v její blízkosti neobjevil alespoň jeden početný zástup náboženských poutníků. Není totiž moc míst na světě, která by za duchovní středisko považovali představitelé hned čtyř náboženství.
V posvátně úctě mají Kailas hinduisté, džinisté, tibetští buddhisté a tibetští bönisté.
Kailas jim to nedovolí
„Nikdo ze smrtelníků nesmí vystoupat na Kailas, kde sídlí bohové. Ten, kdo spatří tváře bohů, musí zemřít,“ píše se ve starých rukopisech. Přesto existuje řada odvážlivců, kteří se o přes děsivé proroctví pokusí horu zdolat.
Jedním z nich je i plukovník R. C. Wilson, I jeho šerpa ho v roce 1926 ujišťuje, že horu lze zdolat.
„Jenže právě když se nám podařilo najít poměrně snadnou cestu na vrchol, rozpoutala se tak silná sněhová bouře, že pokračovat ve výstupu se stalo zhola nemožným,“ vypráví sám Wilson o dva roky později v článku pro Alpine Journal.
A podobné trable mají i jeho následovníci. Neštěstí je postihne buď hned na úpatí hory, nebo při pokusu dosáhnout vrcholu.
Musíte být bez hříchů
Když se v roce 1936 rakouský spisovatel a horolezec Herbert Tichy (1912–1987), který si jinak brousí zuby na jinou horu – Gurla Mandhata, jen tak mezi řečí zeptá jednoho z místních, zda je možné na Kailas vylézt, dostane se mu takového odpovědi:
„Podaří se to jen člověku, který je zcela bez hříchu. Ten přitom nebude muset zdolávat strmé ledové stěny.
Prostě se promění v ptáka a vyletí až na vrchol.“ Jedinečnou šanci dostane v polovině 80. let legendární italský horolezec Reinhold Messner (*1944), kterého k vylezení na Kailas vybídne samotná čínská vláda. S díky odmítne. Posvátnou horu uctívá víc než Everest, a tak ji pouze dvakrát obejde.
Zkuste to raději jinde
V roce 2001 je pak mezi prvními, kteří protestují proti plánované výpravě španělské expedice na vrchol. I ona má povolení čínské vlády i plán, že shora vyšle poselství míru.
Po vlně odporu od náboženských představitelů, spolků pro podporu Tibetu i horolezců je ale výprava zrušena. Čínská vláda následně jakékoliv další pokusy zakáže.