Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Hranolky a zdravá strava? I tohle se dá skloubit!

Chcete se vrhnout na zdravý životní styl, ale nedokážete se vzdát hranolků? To vůbec ničemu nevadí. Teď si asi říkáte, že vám budeme tvrdit, že někdo někde objevil, že hluboce smažené pokrmy přece jen přinášejí nějaké pozitivum. Nebudeme.

Jen vám chceme ukázat, že hranolky se dají vyrobit i jinak než v tuně oleje ve fritéze nebo na pánvi. Hranolky připravené Jinak než smažením povýšíte mezi zdravé pokrmy, a to při zachování skvělé chuti.

Troška oleje se hodí vždy, ale raději až na konec

Brambory, aby si zachovaly maximum živin, by se měly upravovat buďto v páře nebo v horkém vzduchu, jinými slovy v parním hrnci, v pečicí troubě nebo v horkovzdušné fritéze.

Ta už dnes není žádnou novinkou a najdete ji v nabídce e-shopů s elektrem, dokonce i v nabídkách běžných supermarketů.

Jen si nejdříve pročtěte recenze, než se rozhodnete, zda do ní chcete investovat.

Parní hrnec dnes vynecháme, nechceme brambory vařené, ale hranolky. Nezapomeneme ani na to, že při každé úpravě brambor je vhodné je zkombinovat s trochou tuku, ovšem raději až po dovaření nebo dopečení.

Tepelná úprava tuku není pro naše tělo tím nejlepším. Pokapat hotové hranolky olejem nebo rozpuštěným máslem či sádlem, to je jiná. Vitamíny A, E, D a K se budou moci skvěle vstřebávat, ale přitom si nezatížíte trávení tukem, který prošel vysokou teplotou.

Šetřící dietu jen někdy

Vyhnout se tepelné úpravě tuku je jednou ze zásad tzv.

šetřící diety, která je v podstatě tou nejdůležitější dietou ve zdravotnictví.

Je vhodná nejen při akutních potížích s trávením, ale její základní zásady bychom měli aplikovat alespoň některé dny v týdnu, abychom odlehčili svému trávení.

Díky tomu se budeme cítit svěžeji, lehce, mít více chuti do života. Jen pozor, neberte šetřící dietu doslova, pokud jste jinak zdraví. Má celkem omezený okruh surovin, minimum vlákniny, aby nebyla drážděna střeva.

U zdravých lidí je ovšem nutné šetřící dietu kombinovat se stravou běžnou, kde se k vám dostane hlavně více pro střeva nepostradatelné vlákniny.

Jak je to s těmi hranolky a zdravou stravou?

Pokud chcete dodržovat zásady zdravého stravování, můžete si směle připravovat bramborové (ale i jakékoliv jiné zeleninové) hranolky. Jen je budete dělat v pečicí troubě nebo na grilovací pánvi s nepřilnavým dnem.

A pokud možno zcela bez tuku, případně jen s minimem sádla, přepuštěného másla nebo řepkového oleje, které odolávají i vyšším teplotám.

Díky tomu se z původně nezdravých hranolkových “hříchů“ stanou zdravé pokrmy. Jak na přípravu zdravých bramborových hranolků? Je to velmi snadné a také rychlé, protože brambory jen omyjete a nakrájíte. Loupání je „zakázáno“.

(Zákaz samozřejmě berte s rezervou. Pokud máte novější brambory, je jejich slupka vynikající. Ale jestliže ve sklepě skladujete vlastní úrodu brambor, bývají v březnu a později již celkem gumové a plné klíčků.

Takové brambory je lépe oloupat a vydloubat i zárodky klíčků). Teď už k samotným postupům přípravy:

Bramborové hranolky pečené v troubě

Na plech rozložte pečicí papír, pokud chcete péct brambory ve tvaru klasických hranolek.

Jestliže vám stačí nakrájet brambory na měsíčky, bude je stačit položit na plech slupkou dolů, připečení se obávat nemusíte, pokud nepoužijete tuk (trochu zvláštní, ale je to tak).

Pak už jen brambory omyjte a nakrájejte. Jakmile máte bramborové hranolky kteréhokoliv tvaru připraveny, dejte je do větší mísy, posypte solí, kmínem, paprikou, bylinkami, prostě podle chuti, a promíchejte, ihned klaďte na plech a dejte do rozpálené trouby.

Ochutit můžete hranolky také až po upečení, postup je čistě na vás, vyzkoušejte, co vám bude více vyhovovat. Podle velikosti kousků pečte 30 -45 minut při 180 – 200 stupních celsia. U horkovzduchu teplotu úměrně snižte.

Při servírování poklaďte brambory hoblinkami másla nebo je zakápněte dipem, či jen trochou oleje.

Větší porci vitamínů a minerálů dodáte svým zdravým hranolkům tehdy, když k bramborám přidáte další zeleninu, také nakrájenou na hranolky, měsíčky.

A vůbec to přitom nemusí vyjít draze, protože v každém Lidl letáku najdete slevy na zeleninu, které dosahují i 40 procent.

Takže když budete nakupovat zeleninu podle slev, vždy výrazně ušetříte. Vězte, že k pečení se hodí v podstatě každá, počínaje mrkví, přes tykve, papriky, až po kedlubny nebo červenou řepu.

Bramborové hranolky připravované na grilovací pánvi

Příprava hranolek na grilovací pánvi chce přece jen trochu tuku, protože na pánvi na sporáku neodhadneme správnou teplotu okolo 180 stupňů, a tak je snazší potřít pánev řepkovým olejem nebo sádlem, pak teprve na ni připravené hranolky dát a pravidelně míchat.

Zatímco v troubě lze připravit spoustu hranolků najednou, v grilovací pánvi půjde jen o menší dávky, ale také s menší spotřebou energie a s kratším časem na propečení hranolků.

Trochu smažené hranolky

Pokud vás přece jen někdy chytne mlsná na klasické smažené hranolky připravované v oleji, čas od času si je dopřejte.

A abyste pak neměli úplně černé svědomí, tak si brambory nakrájené na hranolky nejdříve cirka 5 minut předvařte, pak teprve je smažte. Samotné smažení bude výrazně kratší, přesto docílíte hranolek uvnitř jemných a na povrchu geniálně křupavých.

Podobně můžete vyzkoušet upravit i jinou zeleninu, která má tužší konzistenci, například řepu, pastinák, mrkev, celer, dýni hokkaido nebo kedlubny. Jistě budete překvapeni výsledkem! A možná naučíte na zeleninu i její nejzarytější odmítače.

Související články
Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.   Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli. S alkoholem Flambování je spojeno s alkoholem. […]
Přepychová vila s pozemky, jež stojí na prestižní adrese v Beverly Hills, patří americkému zábavnímu magnátovi Steve Wynnovy. Areál nedávno prošel mnohamilionovou přestavbou, která zahrnovala zcela nové terénní úpravy a také rekonstrukci přepychových interiérů. Na prodej je nově za cenu  75 milionů dolarů.   Miliardář Steve Wynn, který patří mezi vedoucí magnáty ve světě kasin, se rozhodl […]
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a