Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Hranolky a zdravá strava? I tohle se dá skloubit!

Chcete se vrhnout na zdravý životní styl, ale nedokážete se vzdát hranolků? To vůbec ničemu nevadí. Teď si asi říkáte, že vám budeme tvrdit, že někdo někde objevil, že hluboce smažené pokrmy přece jen přinášejí nějaké pozitivum. Nebudeme.

Jen vám chceme ukázat, že hranolky se dají vyrobit i jinak než v tuně oleje ve fritéze nebo na pánvi. Hranolky připravené Jinak než smažením povýšíte mezi zdravé pokrmy, a to při zachování skvělé chuti.

Troška oleje se hodí vždy, ale raději až na konec

Brambory, aby si zachovaly maximum živin, by se měly upravovat buďto v páře nebo v horkém vzduchu, jinými slovy v parním hrnci, v pečicí troubě nebo v horkovzdušné fritéze.

Ta už dnes není žádnou novinkou a najdete ji v nabídce e-shopů s elektrem, dokonce i v nabídkách běžných supermarketů.

Jen si nejdříve pročtěte recenze, než se rozhodnete, zda do ní chcete investovat.

Parní hrnec dnes vynecháme, nechceme brambory vařené, ale hranolky. Nezapomeneme ani na to, že při každé úpravě brambor je vhodné je zkombinovat s trochou tuku, ovšem raději až po dovaření nebo dopečení.

Tepelná úprava tuku není pro naše tělo tím nejlepším. Pokapat hotové hranolky olejem nebo rozpuštěným máslem či sádlem, to je jiná. Vitamíny A, E, D a K se budou moci skvěle vstřebávat, ale přitom si nezatížíte trávení tukem, který prošel vysokou teplotou.

Šetřící dietu jen někdy

Vyhnout se tepelné úpravě tuku je jednou ze zásad tzv.

šetřící diety, která je v podstatě tou nejdůležitější dietou ve zdravotnictví.

Je vhodná nejen při akutních potížích s trávením, ale její základní zásady bychom měli aplikovat alespoň některé dny v týdnu, abychom odlehčili svému trávení.

Díky tomu se budeme cítit svěžeji, lehce, mít více chuti do života. Jen pozor, neberte šetřící dietu doslova, pokud jste jinak zdraví. Má celkem omezený okruh surovin, minimum vlákniny, aby nebyla drážděna střeva.

U zdravých lidí je ovšem nutné šetřící dietu kombinovat se stravou běžnou, kde se k vám dostane hlavně více pro střeva nepostradatelné vlákniny.

Jak je to s těmi hranolky a zdravou stravou?

Pokud chcete dodržovat zásady zdravého stravování, můžete si směle připravovat bramborové (ale i jakékoliv jiné zeleninové) hranolky. Jen je budete dělat v pečicí troubě nebo na grilovací pánvi s nepřilnavým dnem.

A pokud možno zcela bez tuku, případně jen s minimem sádla, přepuštěného másla nebo řepkového oleje, které odolávají i vyšším teplotám.

Díky tomu se z původně nezdravých hranolkových “hříchů“ stanou zdravé pokrmy. Jak na přípravu zdravých bramborových hranolků? Je to velmi snadné a také rychlé, protože brambory jen omyjete a nakrájíte. Loupání je „zakázáno“.

(Zákaz samozřejmě berte s rezervou. Pokud máte novější brambory, je jejich slupka vynikající. Ale jestliže ve sklepě skladujete vlastní úrodu brambor, bývají v březnu a později již celkem gumové a plné klíčků.

Takové brambory je lépe oloupat a vydloubat i zárodky klíčků). Teď už k samotným postupům přípravy:

Bramborové hranolky pečené v troubě

Na plech rozložte pečicí papír, pokud chcete péct brambory ve tvaru klasických hranolek.

Jestliže vám stačí nakrájet brambory na měsíčky, bude je stačit položit na plech slupkou dolů, připečení se obávat nemusíte, pokud nepoužijete tuk (trochu zvláštní, ale je to tak).

Pak už jen brambory omyjte a nakrájejte. Jakmile máte bramborové hranolky kteréhokoliv tvaru připraveny, dejte je do větší mísy, posypte solí, kmínem, paprikou, bylinkami, prostě podle chuti, a promíchejte, ihned klaďte na plech a dejte do rozpálené trouby.

Ochutit můžete hranolky také až po upečení, postup je čistě na vás, vyzkoušejte, co vám bude více vyhovovat. Podle velikosti kousků pečte 30 -45 minut při 180 – 200 stupních celsia. U horkovzduchu teplotu úměrně snižte.

Při servírování poklaďte brambory hoblinkami másla nebo je zakápněte dipem, či jen trochou oleje.

Větší porci vitamínů a minerálů dodáte svým zdravým hranolkům tehdy, když k bramborám přidáte další zeleninu, také nakrájenou na hranolky, měsíčky.

A vůbec to přitom nemusí vyjít draze, protože v každém Lidl letáku najdete slevy na zeleninu, které dosahují i 40 procent.

Takže když budete nakupovat zeleninu podle slev, vždy výrazně ušetříte. Vězte, že k pečení se hodí v podstatě každá, počínaje mrkví, přes tykve, papriky, až po kedlubny nebo červenou řepu.

Bramborové hranolky připravované na grilovací pánvi

Příprava hranolek na grilovací pánvi chce přece jen trochu tuku, protože na pánvi na sporáku neodhadneme správnou teplotu okolo 180 stupňů, a tak je snazší potřít pánev řepkovým olejem nebo sádlem, pak teprve na ni připravené hranolky dát a pravidelně míchat.

Zatímco v troubě lze připravit spoustu hranolků najednou, v grilovací pánvi půjde jen o menší dávky, ale také s menší spotřebou energie a s kratším časem na propečení hranolků.

Trochu smažené hranolky

Pokud vás přece jen někdy chytne mlsná na klasické smažené hranolky připravované v oleji, čas od času si je dopřejte.

A abyste pak neměli úplně černé svědomí, tak si brambory nakrájené na hranolky nejdříve cirka 5 minut předvařte, pak teprve je smažte. Samotné smažení bude výrazně kratší, přesto docílíte hranolek uvnitř jemných a na povrchu geniálně křupavých.

Podobně můžete vyzkoušet upravit i jinou zeleninu, která má tužší konzistenci, například řepu, pastinák, mrkev, celer, dýni hokkaido nebo kedlubny. Jistě budete překvapeni výsledkem! A možná naučíte na zeleninu i její nejzarytější odmítače.

Související články
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným  sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.    Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové […]
Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.   Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli. S alkoholem Flambování je spojeno s alkoholem. […]
Přepychová vila s pozemky, jež stojí na prestižní adrese v Beverly Hills, patří americkému zábavnímu magnátovi Steve Wynnovy. Areál nedávno prošel mnohamilionovou přestavbou, která zahrnovala zcela nové terénní úpravy a také rekonstrukci přepychových interiérů. Na prodej je nově za cenu  75 milionů dolarů.   Miliardář Steve Wynn, který patří mezi vedoucí magnáty ve světě kasin, se rozhodl […]
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem