Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Hrůzné osudy trosečníků. Jak přežívali opravdoví Robinsonové?

Příběhy trosečníků uvězněných na pustém ostrově nebo plujících bez dostatečných zásob na širém moři, vždy fascinovaly svět. O jejich osudech vznikla řada knižních i filmových příběhů. Čí osud byl ale nejstrašnější? Komu se bez naděje na záchranu podařilo přežít nejdéle? 

1) ALEXANDER SELKIRK alias Robinson Crusoe

Jak dlouho byl trosečníkem: 4 roky a 4 měsíce

Kdy k události došlo: 1704

Kdo by neznal Robinson Crusoa, hlavního hrdinu knihy anglického spisovatele Daniela Defoa (1660–1731)? Jako předloha pro dílo posloužil skotský námořník Alexander Selkirk (1676–1721).

Ten byl po neshodách s kapitánem lodi Cinque Ports v září 1704 vysazen na pustém ostrově Más a Tierra (později přejmenovaném na Ostrov Robinsona Crusoe) v souostroví Juan Fernandéz asi 670 km od Chile.

K dispozici měl pouze mušketu, sekyrku, nůž, hrnec, Bibli a nějaké přikrývky a oblečení.

Jak přežíval?

Selkirk nejprve trávil čas na pobřeží a živil se kraby.

Až později se odvážil do vnitrozemí, kde objevil divoké kozy, které mu dávaly mléko a maso, planou řepku, zelí i růžový pepř. V noci na něj útočily obří krysy, ale podařilo se mu ochočit si divoké kočky, které ho pak chránily.

Později si vybudoval z listů pepřovce obecného dvě chatrče, v jedné vařil a ve druhé spal. Často si četl v Bibli, což mu poskytovalo útěchu i zlepšovalo angličtinu.

Nehet místo jehly

Díky otci, který byl švec, byl schopen si spravit oblečení, nebo si ušít nové z kozích kůží. Jako jehlu používal vlastní nehet! Nové boty nepotřeboval, kůži na chodidlech měl dostatečně ztvrdlou. Na ostrově strávil Selkirk 4 roky a 4 měsíce.

Za tu dobu projely kolem ostrova dvě španělské lodě, ale před těmi se bývalý privatýr (korzár) raději skrýval. Zachráněn byl 2. února 1709 anglickou privatýrskou lodí Duke.

2) POSÁDKA LODI ESSEX Loď potopená velrybou

Jak dlouho byli trosečníky: 3 měsíce

Kdy k události došlo: 1820

Inspirací pro sepsání knihy Bílá velryba byla pro Američana Hermana Melvilla (1819–1891) malá velrybářská loď Essex.

Ta se vydala s 21 muži na palubě na lov vorvaňů do jižního Pacifiku, kde ji 20. listopadu 1820 napadla obří, asi 26 metrů dlouhá velryba a prorazila jí příď. Posádka se s nedostatečnými zásobami nalodila do záchranných člunů.

Nacházela se asi 3700 km západně od Jižní Ameriky. Kapitán Pollard chtěl plout k nejbližším ostrovům Markézám, od kterých je dělilo asi 1900 km. Námořníci se ale báli kanibalů, a proto se rozhodli plout až ke kontinentu.

Dočasná záchrana

Když už trosečníci téměř umírali žízní, narazili na neobydlený ostrov Henderson, který je dnes součástí Pitcairnových ostrovů. Tam našli pramen sladké vody i jídlo v podobě ptáků, krabů, ryb a rostlin. Ovšem do týdne ostrov prakticky vyjedli.

Rozhodli se tedy, až na tři členy posádky, opět vydat na moře. Během tří dnů jim však opět došlo jídlo. Jeden ze člunů, který vezl 6 námořníků, se oddělil od ostatních.

Když zemřeli první dva muži, vhodili je do moře, třetího zemřelého se ale zbylí 3 trosečníci rozhodli sníst. 18. února, 90 dní od potopení Essexu, byli na pokraji smrti zachráněni britskou velrybářskou lodí Indian.

Na koho padne los

Další člun se třemi muži se oddělil 20. ledna a jeho posádku už nikdy nikdo nespatřil. Na třetím člunu, jež vezl i kapitána, došlo jídlo 1. února. Posádka se rozhodla losovat o to, koho obětují, aby se najedli. Los padl na kapitánova bratrance.

Pollard se nabídl místo něj, ale neuspěl. Když zemřel další člen posádky, poslední dva trosečníci se živili ohlodáváním jeho kostí.

Byli tak vyhladovělí a vyčerpaní, že si ani nevšimli, když k nim 23. února 1821 připlula záchranná loď Dauphin. Přežili i trosečníci z ostrova Henderson, celkem tedy 8 námořníků.

Po zbytek svého života se kapitán Pollard vždy 20. listopadu na počest svých druhů postil.

3) JUANA MARÍA Osamělá žena ostrova San Nicolas

Jak dlouho byla trosečnicí: 18 let

Kdy k události došlo: 1835

Poblíž americké Kalifornie se nachází ostrovy Channel Islands, které dlouho obývaly domorodé kmeny. Když na ně roku 1814 zavítali lovci vyder z Aljašky, zdejší obyvatelstvo zmasakrovali.

Ty, co přežili, přepravili misionáři v roce 1835 na blízkou pevninu, do zálivu San Pedro. Všechny, až na ženu později známou jako Juana María (asi 1811–1853), která zůstala na ostrově San Nicolas opuštěná, a to dlouhých 18 let.

Až v roce 1853 ji zde objevil americký dobrodruh George Nidever (1802–1883), který ji odvedl na misii do Santa Barbary. Tam však po pouhých 7 týdnech zemřela na úplavici.

Výživný tulení tuk

Jak dokázala přežít? Juana si v nejvyšším bodě ostrova zbudovala chatrč z velrybích kostí, schovávala se také v jeskyni. Hlavní složkou její potravy byl na slunci sušený tulení tuk, měla i nádoby na vodu z tkaniny pokryté hmotou připomínající asfalt.

Šaty si vyráběla z tulení kůže a z peří mořských ptáků. Pletla misky a koše z trávy.

Jejím nejdůležitějším majetkem byly dvě krabice z červeného dřeva, ve kterých Juana uchovávala své poklady – náušnice z kostí ptáků, misky z mušlí, rybářské háčky a harpunové špičky, které na ostrově zanechali lovci z Aljašky.

4) POSÁDKA LODI DUNEDIN STAR Lze přežít na Pobřeží koster?

Jak dlouho byli trosečníky: 1 měsíc

Kdy k události došlo: 1942

Na severozápadním pobřeží africké Namibie se nachází Pobřeží koster, asi 500 km dlouhý nehostinný pás mezi Namibijskou pouští a zrádnými proudy Atlantiku. Dne 29. listopadu 1942 zde najela na mělčinu britská nákladní loď Dunedin Star se 107 pasažéry na palubě.

Protože rychle nabírala vodu, rozhodl její kapitán RB Lee o evakuaci cestujících na pevninu. Záchranné čluny zvládly, než je strhl proud, dopravit na Pobřeží koster 63 lidí, kteří byli v poušti zanecháni bez přístřeší a s minimálními zásobami. Zbytek posádky zůstal na lodi.

Peklo na poušti

Rozjela se obří záchranná akce, která zahrnovala pozemní operace, lodě i letadla. Dne 31. listopadu připluly k potápějící se Dunedin Star dvě lodě a zachránily všech jejích 44 pasažérů.

Kvůli nepříznivému počasí se však nedostaly k lidem na pobřeží, mezi kterými byly i ženy a malé děti. Trosečníci byli bez přikrývek nuceni snášet chladné pouštní noci, ve dne naopak příšerný žár. Trápil je rovněž absolutní nedostatek potravin a vody.

Záchranář trosečníkem

Pomoci se jim mělo dostat shora. Pilot bombardéru Lockheed Ventura Imminis Naudé se svojí posádkou shodil nad Pobřežím koster zásoby potravin a vody. V místě se pokusil přistát, aby odvezl alespoň ženy a děti, ale v dunách uvízl.

Připojil se tedy k trosečníkům. Záchranné akce pokračovaly, až se koncem prosince podařilo dostat do bezpečí všech 63 zbývajících pasažérů lodi Dunedine Star, ovšem za cenu nemalých ztrát na životech záchranářů i majetku.

5) POSÁDKA USS INDIANAPOLIS Žraloci zabili téměř 600 lidí!

Jak dlouho byli trosečníky: 4 dny v moři

Kdy k události došlo: 1945

Druhá světová válka se zvolna chýlila ke konci, když těžký křižník amerického námořnictva USS Indianapolis přivezl v červenci 1945 na ostrov Tinian poblíž japonských břehů atomovou pumu Little Boy, která pak byla dne 6. srpna 1945 svržena na Hirošimu.

Vzhledem k oslabení Japonska nikdo nečekal, že by se při zpáteční cestě na Filipíny měl vyskytnout jakýkoli problém, proto loď nedoprovázely ani torpédoborce. To se jí stalo osudným.

Nečekané napadení

Když 28. července křižník vyplul s 1200 muži na palubě, velice brzy byl spatřen japonskou ponorkou I-58. Její kapitán Morčicura Hašimoto nezaváhal a vyslal k nepřátelské lodi 6 torpéd, která svůj cíl neminula.

Indianapolis začala rychle nabírat vodu. Kapitán Charles McVay vydal rozkaz k jejímu opuštění. Ještě předtím byl vyslán nouzový signál. Asi devíti stovkám mužů se podařilo z lodi vyskočit, včetně kapitána. Všichni věřili, že jejich signál někdo zachytil a pomoc je na cestě.

Žraloci útočí

Bohužel je vzhledem k utajení akce dlouho nikdo nepostrádal, spatřil je až po 4 dnech pilot bombardéru Ventura, který v oblasti prováděl protiponorkovou hlídku. Řada mužů se utopila už první den, kvůli zraněním nezvládali plavat.

Jejich krev přilákala na místo žraloky, kteří nemilosrdně masakrovali zbylé muže. Bránili se kopáním či noži, ale moc šancí neměli.

Nedostatek pitné vody přinutil další muže pít mořskou vodu, jiní začali blouznit a napadat se mezi sebou v domnění, že bojují s Japonci. Z moře bylo vytaženo pouze 317 mužů, včetně kapitána, který ovšem později neunesl svoji vinu a spáchal sebevraždu.

6) JOSÉ SALVADOR ALVARENGA Byl moderní trosečník kanibalem?

Jak dlouho byl trosečníkem: 15 měsíců

Kdy k události došlo: 2012

Dne 17. listopadu 2012 se 36letý Salvador Alvarenga vydal na jednodenní lov žraloků u pobřeží Mexika. Jeho obvyklý partner nemohl, proto zaplatil 50 dolarů (asi 1240 korun) dvaadvacetiletému Ezequielu Cordobovi, aby ho doprovodil.

Člunu se však záhy polámal motor a bouře ho odnesla na moře. Přežívali díky chytání ryb a ptáků i pití krve mořských želv. Přesto však Cordoba po několika měsících zemřel.

Snědl svého kolegu?

Alvarenga strávil ve člunu 438 dní (asi 15 měsíců) a urazil přitom 9000 až 11 000 km. Dne 30. ledna 2014 spatřil v dálce zemi. Vyskočil z loďky a ke břehu doplaval. Nacházel se na atolu Ebon, který patří k Marshallovým ostrovům.

Byl vychrtlý, s dlouhými vlasy a vousy, a na sobě měl jen roztrhané spodní prádlo. Ač tvrdí, že Cordobu po smrti hodil do moře, pozůstalí mu nevěří a myslí si, že ho snědl. Chtějí se proto s Alvarengou soudit.

Selkirk byl zachráněn 2. února 1709 anglickou privatýrskou lodí Duke. Loď údajně potopila velryba. Žena byla trosečnicí na ostrově 18 let. Pro posádku byly největším problémem žraloci. Podle některých se trosečník dopustil kanibalismu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem