Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak dosáhnout na nebe: 11 nejvyšších staveb planety

Nejvyšší mrakodrapy a věže jsou dnes budovány tak, aby odolaly i těm nejextrémnějším podmínkám, zároveň ale vypadají úchvatně. Ze země to navíc vypadá, jako by se doslova dotýkaly nebe. 

Burdž Chalífa

Kde stojí: Dubaj, Spojené arabské emiráty

Kolik měří: 828 metrů

Počet podlaží: 189

Výstavba: 2004–2010

Burdž Chalífa v Dubaji zaujímá od roku 2010 v žebříčku výškových budov první příčku. Jméno tato stavba dostala na počest prezidenta Spojených arabských emirátů, jenž ji pomohl finančně realizovat. Je součástí rozsáhlého projektu známého jako Donwtown Dubai.

Ten zahrnuje i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu. Vnější obklady budovy jsou z vyztuženého skla, speciálně vybraného pro extrémní podmínky.

Uvnitř mrakodrapu je 57 výtahů a 8 eskalátorů. Na návrhu interiérů spolupracoval i módní návrhář Giorgio Armani a v současnosti celých 37 pater zabírá jeho Armani Hotel. Zbytek tvoří luxusní byty, kanceláře a technologické prostory.

Tokyo Sky Tree

Kde stojí: Tokio, Japonsko

Kolik měří: 634 metrů

Počet podlaží: 32

Výstavba: 2008–2012

„Tokijský nebeský strom“ je nejvyšší budovou v Japonsku a stojí v městské části Sumida. Konkrétně se jedná o telekomunikační věž, která, kvůli nedostatečné výšce, nahradila Tokijskou věž (333 metrů).

Její povrch se skládá z ocelových trubek natřených barvou, jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro a které se říká „bílá nebeského stromu“. Vnitřek věže tvoří kruhová železobetonová šachta, v níž vedou výtahy a schodiště.

Ve výškách 350 a 450 metrů se nacházejí plošiny, na kterých jsou umístěny rozhledny nebo restaurace. Základna věže má tvar trojnožky, ve výšce 320 metrů má ale už tvar válce, aby odolala častým zemětřesením a silným větrům.

Shanghai Tower

Kde stojí: Šanghaj, Čína

Kolik měří: 632 metrů

Počet podlaží: 128

Výstavba: 2008–2015

Tato věž vyrostla na poloostrově Lu-ťia-cuej v Šanghaji. Jedním z jejích zajímavých prvků je dvojvrstvá izolační fasáda, díky které není v létě v budově horko a v zimě naopak chrání před chladem.

Stavba také využívá dešťovou vodu, která když spadne na střechu, steče do podzemních nádrží pod budovou a zde se upravuje pro další využití v mrakodrapu.

Na vrcholu stavby se ve fasádě nacházejí otvory, ve kterých jsou uloženy větrné turbíny s vertikální osou otáčení. Ty produkují přibližně 350 000 kWh za rok, takže fungují jako doplňkový zdroj energie budovy.

Abrádž Al-Bajt (Hodinová věž)

Kde stojí: Mekka, Saúdská Arábie

Kolik měří: 601 metrů

Počet podlaží: 120

Výstavba: 2004–2011

Budova známá také jako Mecca Royal Hotel Clock Tower se tyčí nad saúdskoarabskou Mekkou. Její věž přitom svým vzhledem nápadně připomíná londýnský Big Ben. Hodiny jsou postaveny tak, aby byly vidět ze všech míst a ulic Mekky.

Jejich ciferník pak zdobí arabské nápisy, složené do skleněné mozaiky. Ve svých útrobách budova ukrývá luxusní pětihvězdičkový hotel, muzeum islámu nebo měsíční observatoř.

Nachází se jen kousek od posvátné krychlové stavby Kaaba, k níž každoročně putují tisíce muslimů. Z hotelu je pak možné poutníky pozorovat.

Televizní věž v Kantonu

Kde stojí: Kanton, Čína

Kolik měří: 600 metrů

Počet podlaží: 37

Výstavba: 2010

Kantonská věž se pyšní nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve výšce 450 metrů), na které se nachází několik adrenalinových atrakcí. Jednou z nich je třeba jízda ve skleněných bublinách, která vlastně představuje nejvýše položenou horskou dráhu na světě.

Pochopitelně nemůže chybět ani procházka po skleněné podlaze, kterou lidé hledí do propasti pod sebou. Stavba byla postavena z 50 000 tun oceli a je natolik bezpečná, že vydrží i řádění tajfunu či zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy stupnice. Ve velkém větru může ale vyhlídka ve výšce 433 metrů mít až metrové výkyvy.

CN Tower

Kde stojí: Toronto, Kanada

Kolik měří: 553,3 metru

Počet podlaží: 150

Výstavba: 1973–1975

CN Tower je nejen neodmyslitelnou dominantou Toronta, ale i ikonou celé Kanady. Tato telekomunikační věž vznikla v roce 1975 a až do roku 2007 držela rekord jako nejvyšší samostatně stojící budova (dodnes se jedná o nejvyšší věž na celé západní polokouli).

Stavba měla původně zlepšit příjem televizního signálu, velice rychle si ji ale oblíbili turisté. Je velmi dobře dostupná (stojí na břehu jezera Ontario a lze k ní dojet metrem, autobusem či autem).

Náklady na výstavbu by dnes vyšly zhruba na 5 miliard korun. V roce 2011 byl ve výšce 356 metrů otevřen tzv. EdgeWalk, kde se návštěvníci mohou přivázat k okraji a chodit po něm. Uvnitř je také otočná restaurace, která plnou rotaci dokončí jednou za 72 minut.

One World Trade Center

Kde stojí: New York, Spojené státy americké

Kolik měří: 546 metrů

Počet podlaží: 109

Výstavba: 2006–2013

One World Trade Center, známé také jako Freedom Tower, je mrakodrap postavený v bezprostřední blízkosti místa, kde dříve stály budovy Světového obchodního centra, zničené teroristickými útoky 11. září 2001. Architekti ho symbolicky vyměřili na 1776 stop, jako nostalgický odkaz k roku schválení Deklarace nezávislosti.

Základem mrakodrapu jsou pak tři ocelové sloupy, z nichž jeden je popsán tisíci vzkazy, majícími připomínat tragédii z 11. září 2001.

Letadlo už do něj nenarazí…

S ohledem na zmiňovanou tragédii má mrakodrap mnoho bezpečnostních opatření, která by ho před případným teroristickým útokem měla ochránit.

Jde například o systém kontroly veškerých projíždějících vozidel nebo video-analytické přístroje, které detekují opuštěné předměty. Budova je také odolná proti nárazu letadel.

Televizní věž Ostankino

Kde stojí: Moskva, Rusko

Kolik měří: 537 metrů

Počet podlaží: 45

Výstavba: 1967–1975

Ostankino je nejen betonová televizní věž v severní části Moskvy, ale zároveň i nejvyšší stavba Evropy. Až do roku 2000 z ní všechny moskevské televizní stanice vysílaly až do vzdálenosti 120 kilometrů, pak ale věž zachvátil požár.

Došlo k němu 98 metrů nad vyhlídkovou plošinou a při počátečním výbuchu zahynuli tři lidé. Požár se sice během 90 minut podařilo uhasit, po události ale mělo kolem 18 milionů obyvatel Moskvy a jejího okolí problémy s příjmem televizního signálu.

Věž je také oblíbená u příznivců adrenalinových sportů, z její výšky se mohou vrhat střemhlav dolů.

Willis Tower

Kde stojí: Chicago, Spojené státy americké

Kolik měří: 520 metrů

Počet podlaží: 110

Výstavba: 1970–1973

Willis Tower (do roku 2009 označovaná jako Sears Tower) patří mezi dominanty amerického Chicaga. Jedná se přitom o první budovu, u níž se použila tzv. trubicová struktura (tj. inovativní design, díky kterému jsou budovy silnější, vyšší a lehčí).

Její výška se v průběhu let měnila. V roce 1982 do ní byly nainstalovány dvě televizní antény, které ji z původních 442 metrů zvětšily na dnešních 520 metrů.

Mrakodrap byl postaven jako nové sídlo společnosti Sears, která sem chtěla soustředit všechny své zaměstnance. Willis Tower váží celkem 225 500 tun a je celá pokryta sklem.

Tchaj-pej 101

Kde stojí: Tchaj-pej, Tchaj-wan

Kolik měří: 509,2 metru

Počet podlaží: 101 (+ 5 v podzemí)

Výstavba: 1999–2004

Tato stavba je 8. nejvyšším mrakodrapem světa. Hlavní věž obsahuje 8 segmentů po 8 podlažích. A to není náhoda. Číslo 8 je totiž v čínské kultuře spojeno s hojností, prosperitou a štěstím. Budova tak představuje symbol vývoje technologie a asijské tradice.

Svým vzhledem připomíná stonek bambusu, a funguje na stejném principu. Díky složité konstrukci je budova pevnější, pružnější a lehčí.

Při silném větru či tajfunu, ale i při zemětřesení ji totiž ve stabilní pozici udržuje vyvažovací těleso, které se nachází mezi 88. a 92. patrem. To z ní dělá nejbezpečnější budovu na Tchaj-wanu.

Shanghai World Financial Center

Kde stojí: Šanghaj, Čína

Kolik měří: 494,3 metru

Počet podlaží: 101

Výstavba: 1997–2008

Čínský mrakodrap je součástí obchodní čtvrti Pchu-tung a patří do vlastnictví státu. Budova je unikátní zejména svým tvarem, díky kterému i získala přezdívku „Otvírák lahví“.

V mrakodrapu jsou převážně kanceláře, dále hotel, nákupní střediska, restaurace, konferenční místnosti a tři vyhlídkové plošiny. Charakteristickým rysem této budovy je obdélníkový otvor v horní části, který má zmírňovat tlaky větru na budovu.

Práce na stavbě započaly v roce 1997, ale kvůli finanční krizi byly na čas přerušeny. Obnoveny pak byly až po roce 2003. Věž má tři samostatné vyhlídky, přičemž nejvyšší z nich se nachází ve výšce 474 metrů.

Budova drží kolem 15 prestižních rekordů. Například je nejvýše položenou mešitou na světě nebo první budovou, kterou lze najít na Google Maps i s jejím chodbami a výhledem. Součástí vyšší vyhlídky je i prosklený prstenec o šířce 5 metrů, ze kterého se lze dívat dolů na ulici. Náklady na stavbu věže se vyšplhaly zhruba k 53 miliardám korun. Výtah zvládne 119 pater za pouhých 55 sekund. Hodinová věž drží v současnosti dva rekordy, jako nejvyšší hotelová budova světa a jako nejvyšší hodinová věž s největším ciferníkem (ten má v průměru 43 metrů). Nachází se zde nejdelší, 1 kilometr dlouhé točité schodiště, zvané Spider Walk, které lemuje věž od výšky 168 metrů do 334 metrů. V budově se nachází nejvýše položený vinný sklep na světě. Další rekord drží CN Tower v souvislosti se světově nejvýše postaveným skleněným výtahem (byl instalován v roce 2008). Náklady na výstavbu mrakodrapu dosáhly téměř 4 miliardy dolarů (cca 87 miliard korun). Ve své době tak šlo o nejdražší budovu na světě. Základní atrakcí je hlavní vyhlídka ve 100. patře, umožňující výhled na New York v rozsahu 360°.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Udělal Galileo z papeže hlupáka?
Devětašedesátiletý učenec stojí v síni římského kláštera při kostelu Santa Maria sopra Minerva proti inkvizičnímu tribunálu. Své učení ze strachu odvolá, ale svobodného bádání se nikdy nevzdá!   Synové často přejímají povolání svých otců, a pokud by tomu tak bylo i v případě Galilea Galileiho (1564–1642), stal by se hudebníkem. Stejně jako otec je i on skvělým […]
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví…   Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New […]
Socha Svobody plula do USA v 214 bednách
Když 17. června 1885 dorazí do přístavu v New Yorku francouzská loď Isère, vítá ji přes 200 000 lidí a stovky člunů. Na její palubě se totiž nachází budoucí symbol Spojených států – socha Svobody. Momentálně je rozmontovaná na 350 kousků!   Nápad na její postavení přitom vznikl už o 20 let dříve, na jednom […]
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících i těch, kteří hledají ztracené věci. I když má přídomek z Padovy, svatý Antonín se narodil v portugalském Lisabonu.   V průběhu života však tento františkánský mnich strávil řadu let na Apeninském poloostrově a v jižní Francii. Křesťanům jde příkladem a […]
Zajímavosti
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví […]
Masticha: Léčivá pryskyřice, která píše dějiny
Počátkem léta se připraví půda pod stromem a posype se bílým vápencovým práškem. V červenci a v srpnu se poprvé nařízne kůra, míza odkapává a zároveň tuhne. Následuje sběr, čištění, třídění a cesta do prodeje nebo k dalšímu zpracování. A takto se to dělá už odnepaměti.   Látka s poněkud zvláštním názvem masticha je pryskyřice, […]
Hačiko: Pes, který se stal symbolem věrnosti
V roce 1923 se v Japonsku narodil pes, který se pro celý svět stane symbolem věrnosti. Dostal jméno Hači, ale svět ho dnes zná pod přezdívkou Hačiko, tedy „malý Hači“. Stává se hrdinou několika filmů a knih, které všechny v různých variacích vyprávějí stejný příběh.   Hači vykoukne na svět 10. listopadu 1923 v japonském […]
Důl Karowe: Obří zásobárna diamantů
V posledních letech je už takřka jistotou, že hledání diamantů zde vyústí v dole Karowe v nějaký fantastický objev. Z 10 největších diamantů světa jich je právě tady nalezeno rovnou pět.   Výraz karowe v jazyce místních znamená drahý kámen. Mimořádně štědrý důl je do provozu uveden v 50. letech minulého století. Na svůj první výraznější zápis do […]
Záhady a napětí
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických […]
Heale House: Zastavilo tamní strašení záhadné plátno?
V anglickém Devonu zažívá rodina Smithových roky zvláštní paranormální jevy. Z jejich obýváku se linou zvuky piana, přestože v domě žádné není, a mezi pokoji přechází každou noc bledá žena v bílém hávu. Strašení ustane až v okamžiku, kdy rodina získá roky ztracený obraz. Mohla by zde být nějaká souvislost?   Anglický důchodce Alan Smith, majitel […]
Muž ukazuje na fotce z roku 5000 ameriku pod vodou
Cestování časem je populární fenomén, který čas od času ožije, když se objeví někdo, kdo tvrdí, že nahlédl do budoucnosti a že se chce podělit o svůj příběh. V roce 2018 jeden takový „cestovatel“ tvrdil, že má důkaz v podobě obrázku z roku 5000. Šlo jen o podvod? A je cestování časem možné, nebo jde jen o […]
Tady na vlak nečekejte! Kde leží nejstrašidelnější železniční stanice?
Opuštěná vlaková stanice Begunkodar v Indii, asi 325 kilometrů od města Kolkata, si už dekády drží titul nejstrašidelnější vlakové stanice na světě. Kdysi živá a fungující stanice je prý místem extrémního řádění duchů, které se má dít dokonce i za denního světla. Co všechno se tu má dít? A opravdu jde o paranormální jevy?   Na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Letní vaření: Když se léto červená
panidomu.cz
Letní vaření: Když se léto červená
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr