Planeta Země

Jak dosáhnout na nebe: 11 nejvyšších staveb planety

Jak dosáhnout na nebe: 11 nejvyšších staveb planety

Nejvyšší mrakodrapy a věže jsou dnes budovány tak, aby odolaly i těm nejextrémnějším podmínkám, zároveň ale vypadají úchvatně. Ze země to navíc vypadá, jako by se doslova dotýkaly nebe.

Burdž Chalífa

Kde stojí: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Kolik měří: 828 metrů
Počet podlaží: 189
Výstavba: 2004–2010

Burdž Chalífa v Dubaji zaujímá od roku 2010 v žebříčku výškových budov první příčku. Jméno tato stavba dostala na počest prezidenta Spojených arabských emirátů, jenž ji pomohl finančně realizovat. Je součástí rozsáhlého projektu známého jako Donwtown Dubai. Ten zahrnuje i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.

Vnější obklady budovy jsou z vyztuženého skla, speciálně vybraného pro extrémní podmínky. Uvnitř mrakodrapu je 57 výtahů a 8 eskalátorů. Na návrhu interiérů spolupracoval i módní návrhář Giorgio Armani a v současnosti celých 37 pater zabírá jeho Armani Hotel.

Zbytek tvoří luxusní byty, kanceláře a technologické prostory.

Tokyo Sky Tree

Kde stojí: Tokio, Japonsko
Kolik měří: 634 metrů
Počet podlaží: 32
Výstavba: 2008–2012

„Tokijský nebeský strom“ je nejvyšší budovou v Japonsku a stojí v městské části Sumida. Konkrétně se jedná o telekomunikační věž, která, kvůli nedostatečné výšce, nahradila Tokijskou věž (333 metrů). Její povrch se skládá z ocelových trubek natřených barvou, jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro a které se říká „bílá nebeského stromu“.

Vnitřek věže tvoří kruhová železobetonová šachta, v níž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 a 450 metrů se nacházejí plošiny, na kterých jsou umístěny rozhledny nebo restaurace.

Základna věže má tvar trojnožky, ve výšce 320 metrů má ale už tvar válce, aby odolala častým zemětřesením a silným větrům.

Shanghai Tower

Kde stojí: Šanghaj, Čína
Kolik měří: 632 metrů
Počet podlaží: 128
Výstavba: 2008–2015

Tato věž vyrostla na poloostrově Lu-ťia-cuej v Šanghaji. Jedním z jejích zajímavých prvků je dvojvrstvá izolační fasáda, díky které není v létě v budově horko a v zimě naopak chrání před chladem. Stavba také využívá dešťovou vodu, která když spadne na střechu, steče do podzemních nádrží pod budovou a zde se upravuje pro další využití v mrakodrapu.

Na vrcholu stavby se ve fasádě nacházejí otvory, ve kterých jsou uloženy větrné turbíny s vertikální osou otáčení.

Ty produkují přibližně 350 000 kWh za rok, takže fungují jako doplňkový zdroj energie budovy.

Abrádž Al-Bajt (Hodinová věž)

Kde stojí: Mekka, Saúdská Arábie
Kolik měří: 601 metrů
Počet podlaží: 120
Výstavba: 2004–2011

Budova známá také jako Mecca Royal Hotel Clock Tower se tyčí nad saúdskoarabskou Mekkou. Její věž přitom svým vzhledem nápadně připomíná londýnský Big Ben. Hodiny jsou postaveny tak, aby byly vidět ze všech míst a ulic Mekky. Jejich ciferník pak zdobí arabské nápisy, složené do skleněné mozaiky.

Ve svých útrobách budova ukrývá luxusní pětihvězdičkový hotel, muzeum islámu nebo měsíční observatoř. Nachází se jen kousek od posvátné krychlové stavby Kaaba, k níž každoročně putují tisíce muslimů.

Z hotelu je pak možné poutníky pozorovat.

Televizní věž v Kantonu

Kde stojí: Kanton, Čína
Kolik měří: 600 metrů
Počet podlaží: 37
Výstavba: 2010

Kantonská věž se pyšní nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve výšce 450 metrů), na které se nachází několik adrenalinových atrakcí. Jednou z nich je třeba jízda ve skleněných bublinách, která vlastně představuje nejvýše položenou horskou dráhu na světě. Pochopitelně nemůže chybět ani procházka po skleněné podlaze, kterou lidé hledí do propasti pod sebou.

Stavba byla postavena z 50 000 tun oceli a je natolik bezpečná, že vydrží i řádění tajfunu či zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy stupnice.

Ve velkém větru může ale vyhlídka ve výšce 433 metrů mít až metrové výkyvy.

CN Tower

Kde stojí: Toronto, Kanada
Kolik měří: 553,3 metru
Počet podlaží: 150
Výstavba: 1973–1975

CN Tower je nejen neodmyslitelnou dominantou Toronta, ale i ikonou celé Kanady. Tato telekomunikační věž vznikla v roce 1975 a až do roku 2007 držela rekord jako nejvyšší samostatně stojící budova (dodnes se jedná o nejvyšší věž na celé západní polokouli). Stavba měla původně zlepšit příjem televizního signálu, velice rychle si ji ale oblíbili turisté.

Je velmi dobře dostupná (stojí na břehu jezera Ontario a lze k ní dojet metrem, autobusem či autem). Náklady na výstavbu by dnes vyšly zhruba na 5 miliard korun. V roce 2011 byl ve výšce 356 metrů otevřen tzv. EdgeWalk, kde se návštěvníci mohou přivázat k okraji a chodit po něm.

Uvnitř je také otočná restaurace, která plnou rotaci dokončí jednou za 72 minut.

One World Trade Center

Kde stojí: New York, Spojené státy americké
Kolik měří: 546 metrů
Počet podlaží: 109
Výstavba: 2006–2013

One World Trade Center, známé také jako Freedom Tower, je mrakodrap postavený v bezprostřední blízkosti místa, kde dříve stály budovy Světového obchodního centra, zničené teroristickými útoky 11. září 2001. Architekti ho symbolicky vyměřili na 1776 stop, jako nostalgický odkaz k roku schválení Deklarace nezávislosti.

Základem mrakodrapu jsou pak tři ocelové sloupy, z nichž jeden je popsán tisíci vzkazy, majícími připomínat tragédii z 11.

září 2001.

Letadlo už do něj nenarazí…

S ohledem na zmiňovanou tragédii má mrakodrap mnoho bezpečnostních opatření, která by ho před případným teroristickým útokem měla ochránit. Jde například o systém kontroly veškerých projíždějících vozidel nebo video-analytické přístroje, které detekují opuštěné předměty. Budova je také odolná proti nárazu letadel.

Televizní věž Ostankino

Kde stojí: Moskva, Rusko
Kolik měří: 537 metrů
Počet podlaží: 45
Výstavba: 1967–1975

Ostankino je nejen betonová televizní věž v severní části Moskvy, ale zároveň i nejvyšší stavba Evropy. Až do roku 2000 z ní všechny moskevské televizní stanice vysílaly až do vzdálenosti 120 kilometrů, pak ale věž zachvátil požár. Došlo k němu 98 metrů nad vyhlídkovou plošinou a při počátečním výbuchu zahynuli tři lidé.

Požár se sice během 90 minut podařilo uhasit, po události ale mělo kolem 18 milionů obyvatel Moskvy a jejího okolí problémy s příjmem televizního signálu.

Věž je také oblíbená u příznivců adrenalinových sportů, z její výšky se mohou vrhat střemhlav dolů.

Willis Tower

Kde stojí: Chicago, Spojené státy americké
Kolik měří: 520 metrů
Počet podlaží: 110
Výstavba: 1970–1973

Willis Tower (do roku 2009 označovaná jako Sears Tower) patří mezi dominanty amerického Chicaga. Jedná se přitom o první budovu, u níž se použila tzv. trubicová struktura (tj. inovativní design, díky kterému jsou budovy silnější, vyšší a lehčí). Její výška se v průběhu let měnila.

V roce 1982 do ní byly nainstalovány dvě televizní antény, které ji z původních 442 metrů zvětšily na dnešních 520 metrů. Mrakodrap byl postaven jako nové sídlo společnosti Sears, která sem chtěla soustředit všechny své zaměstnance.

Willis Tower váží celkem 225 500 tun a je celá pokryta sklem.

Tchaj-pej 101

Kde stojí: Tchaj-pej, Tchaj-wan
Kolik měří: 509,2 metru
Počet podlaží: 101 (+ 5 v podzemí)
Výstavba: 1999–2004

Tato stavba je 8. nejvyšším mrakodrapem světa. Hlavní věž obsahuje 8 segmentů po 8 podlažích. A to není náhoda. Číslo 8 je totiž v čínské kultuře spojeno s hojností, prosperitou a štěstím. Budova tak představuje symbol vývoje technologie a asijské tradice. Svým vzhledem připomíná stonek bambusu, a funguje na stejném principu. Díky složité konstrukci je budova pevnější, pružnější a lehčí.

Při silném větru či tajfunu, ale i při zemětřesení ji totiž ve stabilní pozici udržuje vyvažovací těleso, které se nachází mezi 88. a 92. patrem.

To z ní dělá nejbezpečnější budovu na Tchaj-wanu.

Shanghai World Financial Center

Kde stojí: Šanghaj, Čína
Kolik měří: 494,3 metru
Počet podlaží: 101
Výstavba: 1997–2008

Čínský mrakodrap je součástí obchodní čtvrti Pchu-tung a patří do vlastnictví státu. Budova je unikátní zejména svým tvarem, díky kterému i získala přezdívku „Otvírák lahví“. V mrakodrapu jsou převážně kanceláře, dále hotel, nákupní střediska, restaurace, konferenční místnosti a tři vyhlídkové plošiny.

Charakteristickým rysem této budovy je obdélníkový otvor v horní části, který má zmírňovat tlaky větru na budovu. Práce na stavbě započaly v roce 1997, ale kvůli finanční krizi byly na čas přerušeny. Obnoveny pak byly až po roce 2003.

Věž má tři samostatné vyhlídky, přičemž nejvyšší z nich se nachází ve výšce 474 metrů.

Více z Planeta Země

Péče o štěně – jak uvést nového psa do domácnosti?

Planeta Země22.3.2023

Ohrožené ekosystémy jsou všude po celém světě

Planeta Země16.3.2023

Za divočinou nemusíte cestovat daleko

Planeta Země4.2.2023

Znáte historii těžby uhlí v okolí Ostravy a Karviné?

Planeta Země26.1.2023

Korálová planeta potřebuje záchranu. Je ale naděje na úspěch?

Planeta Země4.1.2023

Bývalý zápasník MMA se vydá za ztraceným španělským zlatem

Planeta Země2.1.2023

Jaký je vztah lidstva k planetě?

Planeta Země14.12.2022

Co se stane se životem po jaderné katastrofě? Na to se pokouší najít odpověď unikátní dokument Fukušima

Planeta Země3.11.2022

Víte, v jakých měsících se vydat na Bali?

Planeta Země27.10.2022
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
John a Yoko: (Téměř) nerozlučná dvojice
epochaplus.cz

John a Yoko: (Téměř)...

Vztah světové hvězdy kapely The Beatles a umělkyně s japonskými...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
První křesťané v Čechách: Přijali novou víru jen z vypočítavosti?
epochaplus.cz

První křesťané v Čechách:...

Pramínek svěcené vody dopadá na hlavu dospělého muže....
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...