Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak se pražská ulice Pařížská stala stylovým fenoménem?

Značky jako Rolls-Royce, Gucci, Louis Vuitton a další spojuje v souvislosti s Českou republikou jedna věc, a to sídlo na ulici Pařížská, která je svou prestiží známá všude po světě.

Jak se z Pařížské třídy stala jedna z nejdražších a nejatraktivnějších ulic na světě?

Luxusní pražský koridor má jedny z největších nájemních cen bytů, ale především i obchodních ploch. Průměrně se jeho cena pohybuje okolo 68 000 Kč za metr čtvereční za rok.

Díky tomu se dostává třeba i s pražskou ulicí Na Příkopě mezi první desítky nejdražších ulic světa, kterým pravidelně dominují třeba Pátá Avenue v New Yorku, Champs-Élysées v Paříži či Causeway Bay v Hong Kongu.

Původně Mikulášská třída

Vznik ulice je datován na přelom 19. a 20. století, kdy probíhala asanace židovského města. Tak se říká radikální přestavbě centrálních částí Prahy, během které byla zdemolována a upravena velká část domů.

Vzhledem k jejímu rozsahu (zahrnuto bylo přes 600 domů) se jednalo o jednu z nejrozsáhlejších asanací v celé Evropě.

Důvodem takto rozsáhlého projektu byla přestavba bývalého židovského ghetta, ve kterém panovaly nevyhovující hygienické podmínky v podobě závadnosti studniční pitné vody či neexistence kanalizace, které by mohly vést k epidemii.

Dalším důvodem bylo také rozšíření úzkých a křivolakých uliček, jelikož takový vzhled Starého Města nevyhovoval představě tehdejší české politické reprezentace o velkoměstě na počátku 20. století.

Co se týče přímo Pařížské ulice, téměř jedinou stavbou, která byla během asanace zachována, je kromě kostela sv. Mikuláše také raně gotická Staronová synagoga, která spolu s dalšími stavbami okolo reprezentuje židovskou tradici místa.

Kvůli kostela sv. Mikuláše, který se nachází na úplném okraji ulice u Staroměstského náměstí, byla Pařížská ulice dříve nazývána Mikulášskou třídou.

Svůj současný název dostala až v roce 1926. Vzhledem k tomu, že má ulice připomínat pařížské bulváry, volba názvu byla jasná. V původním konceptu však měla být ještě rozsáhlejší.

Tehdejší návrhy počítaly s třídou, která by vedla od Národního muzea, skrze Václavské náměstí, Staré město, Staroměstské náměstí, dnešní Josefov, Letnou až k budově valného shromáždění. Měla tak přímo kopírovat již zmiňovanou pařížskou Champs-Élysées.

Vzhledem k nedostatku finančních prostředků a odpor obyvatel Starého Města se však k ničemu podobnému nedošlo.

Historická fotka dnešní ulice Pařížská
Historická fotka dnešní ulice Pařížská

Proměna v ulici luxusu

Ne náhodou punc prestižnosti odstartovala francouzská značka Louis Vuitton, když zde v roce 1997 otevřela svou pobočku.

Po této celosvětově známé značce přicházely další a potenciál ulice začal růst, a to až do takové míry, jaký má samotná pařížská Champs-Élysées.

Postupně se zde otevíraly butiky nejen s módou, ale také s nabídkou prestižních šperkařských či hodinářských domů a stejně je tomu dodnes.

Kromě vlastních obchodů prestižních světových značek se na Pařížské nachází třeba také butik Carollinum, který pod sebou sdružuje vícero prémiových značek jako Montblanc, Vacheron Constantin, Breitling, IWC, Cartier či Panerai, ale pod tuto společnost spadají také jediné značkové butiky Rolex a Patek Philippe v České republice a stojí za nimi česká podnikatelka Tamara Kotvalová.

Ta však není jedinou Češkou, která dokázala v této ulici světových značek prorazit. Na Pařížské jsme dříve mohli najít také společnosti Prospekta Moda a John Grove &

partners, které se v roce 2015 spojily a nyní působí pod společným názvem Luxury Brand Management.

Jejími majiteli jsou manželé Bakalovi a v současnosti v Praze provozuje 10 butiků a zastupuje více než 20 módních a hodinářských značek, mezi které patří třeba Diesel, Balmain, Valentino, Bottega Veneta, Roberto Cavalli, Balenciaga, Breitling a další.

Luxusní výlohy na každém kroku
Luxusní výlohy na každém kroku

Prestiž se rozrůstá i do vedlejších ulic

Vzhledem k tomu, že samotná Pařížská ulice není nafukovací, využívají některé značky k umístění svých butiků i vedlejší ulice, jako třeba značky La Perla či Hublot, které sídlí v ulici Široká.

Postupně tak v okolí ulice Pařížská vzniká obrovské prémiové open-air obchodní centrum s portfoliem těch nejprestižnějších značek světa.

Pařížská se stala jednou z nejdražších ulic celého světa
Pařížská se stala jednou z nejdražších ulic celého světa

Služby na nejvyšší úrovni

Přítomnost prémiových značek vyžaduje také perfektně proškolený personál, bez kterého by se žádný z přítomných butiků neobešel.

Heslem prestižních značek totiž je, aby se jejich zákazníci cítili v každém z jejich butiků stejně, a to ať už nakupují na Páté Avenue v New Yorku, nebo na Pařížské ulici v Praze.

Butiky s prestižním zbožím dbají na svou kvalitu, jelikož nejen v Praze je navštěvují lidé zcestovalí a zběhlí v nakupování. Často jsou to dle majitelů obchodů velcí odborníci.

Například co se šperků a hodinek týče, žádný dotaz klientů nesmí personál obchodu rozhodit či překvapit.

Samozřejmostí je, že v buticích na Pařížské máte na nakupování dostatek prostoru a můžete se třeba v klidu posadit, dát si kávu či šampaňské a všechny věci si bez spěchu prohlédnout.

Nejen Praha, ale i celé Česko získává díky Pařížské ulici prestižnější jméno ve světě a pravděpodobně se to v nejbližší době jen tak nezmění a punc prestižnosti této ulici zůstane i nadále.

Obchodníci se pravidelně těší velkým tržbám a díky tomu se některé z nich dokonce i rozšiřují, jako to před pár lety udělala třeba značka Louis Vuitton, která se přesunula do větších prostorů a nyní na třech patrech nabídne jeden z největších butiků této ulice.

Tímto to však nekončí. Praha si vydobyla zvučné jméno na světové mapě luxusu a na Pařížskou a okolní ulice přicházejí stále nové a nové značky, které každoročně zvyšují atraktivitu tohoto „venkovního nákupního centra“.

Najdete zde všechny známé prémiové butiky Pařížská ulice ze Staroměstské radnice
Související články
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí […]
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště.   V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly […]
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz