Nezařazené

Jaké hry hráli naši předkové

Tento článek je reklamním sdělením
Jaké hry hráli naši předkové

Historie her je stejně stará jako historie člověka. Prakticky od doby, kdy jsme poprvé vylezli z jeskyní, byly různé hry nedílnou součástí lidské kultury a především také jednou z nejstarších forem společenské interakce. Za jednu z nejstarších her vůbec je považována Královská hra města Ur, která se skládala z 29 hracích kamenů a její stáří je odhadováno na 5000 let.

První hry na území, kde se nyní najdeme Českou republiku, pochází již od keltských kmenů. Archeologům se podařilo v některých bohatších hrobech nebo poutních místech nalézt kostěné nebo skleněné hrací kameny, které byly pravděpodobně součástí komplikovanější hry. Z toho samého období je pak nález dvou kostěných hracích kamenů z naleziště u Hoštic.

Tyto hry pak také převzali slovanské kmeny, které na naše území přichází v 5. a 6. století. Svědčí o tom především nárůst nálezů hracích kamenů ve velkomoravském období. O jaké hry šlo a jaká byla pravidla, bohužel nevíme.

Hry středověku – šachy, kostky a vrhcáby

Hrací kostky v takové podobě jako je známe dnes (krychle s čísly od 1 – 6), byly zaznamenány již antickém období. Na českém území o nich ovšem první zmínku nalezneme až 11. až 13. století. Narážky na ně lze nalézt ve statutech města, které zmiňují tresty za falešnou hru. Podvodníci tak mohli přijít o výhry, majetek nebo dokonce o palec.

Právě kostky totiž byly jednou z prvních hazardních her na našem území. Jejich pravidla byla o dost jednodušší, než u současných kostek, které si můžete zahrát v kasinu. Cílem bylo hodit nejvyšší číslo se dvěma nebo třemi kostkami. Hra v kostky byla na našem území považována za nežádoucí a řada panovníků, včetně Karla IV, se ji snažilo úplně zakázat, nebo aspoň omezit.

Kromě hazardních kostek se na našem území ve středověku s oblibou hráli tako stolní hry. Mezi ty nejpopulárnější patřily šachy, dáma, ovce nebo třeba mlýnek. Na pomezí mezi kostkami a stolními hrami byly také vrhcáby.

vrchcaby
Hra vrhcaby

Foto: Moravská galerie v Brně

Právě vrhcáby byly jednou z nejrozšířenějších her středověku. Hráči zde házeli kostkami a posunovali se po herním poli. Cílem pak bylo dopravit všechny vlastní hrací kameny na druhou stranu desky. V Čechách o vrhcábech pochází první zmínky ze 14. století, obecně se nicméně předpokládá, že hru mohli znát již Féničané. U nás byly vrhcáby nejpopulárnější v 15. a 16. století.

Postupem času se pak z vrhcábů stala velmi populární hazardní hra, která vytlačila kostky. Stejně jako kostky i vrhcáby byly církví i městy omezovány. Již tehdy byl totiž hazard spojován s opilstvím, zadlužováním a dalšími společenskými neduhy.

Karetní hry

Karetní hry jako takové jsou známi již z roku 1375 z Francie a Itália, kde v té době vznikala první casina a vznikají první karetní hazardní hry jako baccarat nebo blackjack. Na našem území se karty poprvé objevují až v 15. století a v následujících 200 letech úplně vytlačí kostky i vrhcáby.

Historicky můžeme karty rozdělit do 3 hlavních skupin:

  • Německé karty – 4 barvy, 32 karet v balíku
  • Italské karty – 4 barvy, 36 karet v balíku
  • Francouzské karty – 4 barvy, 52 karet v balíku

Nejoblíbenější přitom byly karty italské a francouzské, se kterými se dala hrát řada her. V 16. a 17. století jste si s nimi tak mohli zahrát dnes již neznámé hry jako flus, hromádky, pikety, fanztrappola nebo lancknecht. V roce 1702 u nás byla dokonce otevřena první továrna na karty.

S rozmachem karetních her se množili také karetní podvodníci. Ti se často převlékali za nižší barony a s oblibou obírali opilé vesničany. Nejčastěji k tomu používali označené karty nebo domluvené signály.

Podobně jako vrhcáby a kostky, byl i hazard s kartami postaven částečně mimo zákon. Jak je tomu ostatní i dodnes. V dnešní době ovšem nehrozí nezákonným hráčům až 3 roky vězení nebo tělesné tresty, jak tomu bylo dříve.

puvodni-hraci-karty
Takto vypadaly první hrací karty

Foto: Walters Art Museum

Tento článek je reklamním sdělením
Nezařazené
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Nezařazené

3 tipy pro efektivní výběr půjčky

Nezařazené14.3.2019

Jak vybrat to správné jídlo pro kočičí miláčky?

Nezařazené4.3.2019

10 faktů o běhání, o nichž možná nemáte ani tušení

Nezařazené20.2.2019

Netradiční garáže, které vám vezmou dech

Nezařazené23.8.2018

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Nezařazené18.5.2018

Kvalitní nábytek z Německa

Nezařazené10.5.2018

Víte, jaký významný den připadá na 22. dubna?

Nezařazené18.4.2018

Blíží se konec klasického sledování televize?

Nezařazené11.4.2018

Únik, aneb jak se dostat z místa katastrofy!

Nezařazené21.2.2018

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o | Zásady ochrany osobních údajů | Cookies