Nezařazené

Jaké hry hráli naši předkové

Jaké hry hráli naši předkové
Tento článek je reklamním sdělením

Historie her je stejně stará jako historie člověka. Prakticky od doby, kdy jsme poprvé vylezli z jeskyní, byly různé hry nedílnou součástí lidské kultury a především také jednou z nejstarších forem společenské interakce. Za jednu z nejstarších her vůbec je považována Královská hra města Ur, která se skládala z 29 hracích kamenů a její stáří je odhadováno na 5000 let.

První hry na území, kde se nyní najdeme Českou republiku, pochází již od keltských kmenů. Archeologům se podařilo v některých bohatších hrobech nebo poutních místech nalézt kostěné nebo skleněné hrací kameny, které byly pravděpodobně součástí komplikovanější hry. Z toho samého období je pak nález dvou kostěných hracích kamenů z naleziště u Hoštic.

Tyto hry pak také převzali slovanské kmeny, které na naše území přichází v 5. a 6. století. Svědčí o tom především nárůst nálezů hracích kamenů ve velkomoravském období. O jaké hry šlo a jaká byla pravidla, bohužel nevíme.

Hry středověku – šachy, kostky a vrhcáby

Hrací kostky v takové podobě jako je známe dnes (krychle s čísly od 1 – 6), byly zaznamenány již antickém období. Na českém území o nich ovšem první zmínku nalezneme až 11. až 13. století. Narážky na ně lze nalézt ve statutech města, které zmiňují tresty za falešnou hru. Podvodníci tak mohli přijít o výhry, majetek nebo dokonce o palec.

Právě kostky totiž byly jednou z prvních hazardních her na našem území. Jejich pravidla byla o dost jednodušší, než u současných kostek, které si můžete zahrát v kasinu. Cílem bylo hodit nejvyšší číslo se dvěma nebo třemi kostkami. Hra v kostky byla na našem území považována za nežádoucí a řada panovníků, včetně Karla IV, se ji snažilo úplně zakázat, nebo aspoň omezit.

Kromě hazardních kostek se na našem území ve středověku s oblibou hráli tako stolní hry. Mezi ty nejpopulárnější patřily šachy, dáma, ovce nebo třeba mlýnek. Na pomezí mezi kostkami a stolními hrami byly také vrhcáby.

vrchcaby
Hra vrhcaby

Foto: Moravská galerie v Brně

Právě vrhcáby byly jednou z nejrozšířenějších her středověku. Hráči zde házeli kostkami a posunovali se po herním poli. Cílem pak bylo dopravit všechny vlastní hrací kameny na druhou stranu desky. V Čechách o vrhcábech pochází první zmínky ze 14. století, obecně se nicméně předpokládá, že hru mohli znát již Féničané. U nás byly vrhcáby nejpopulárnější v 15. a 16. století.

Postupem času se pak z vrhcábů stala velmi populární hazardní hra, která vytlačila kostky. Stejně jako kostky i vrhcáby byly církví i městy omezovány. Již tehdy byl totiž hazard spojován s opilstvím, zadlužováním a dalšími společenskými neduhy.

Karetní hry

Karetní hry jako takové jsou známi již z roku 1375 z Francie a Itália, kde v té době vznikala první casina a vznikají první karetní hazardní hry jako baccarat nebo blackjack. Na našem území se karty poprvé objevují až v 15. století a v následujících 200 letech úplně vytlačí kostky i vrhcáby.

Historicky můžeme karty rozdělit do 3 hlavních skupin:

  • Německé karty – 4 barvy, 32 karet v balíku
  • Italské karty – 4 barvy, 36 karet v balíku
  • Francouzské karty – 4 barvy, 52 karet v balíku

Nejoblíbenější přitom byly karty italské a francouzské, se kterými se dala hrát řada her. V 16. a 17. století jste si s nimi tak mohli zahrát dnes již neznámé hry jako flus, hromádky, pikety, fanztrappola nebo lancknecht. V roce 1702 u nás byla dokonce otevřena první továrna na karty.

S rozmachem karetních her se množili také karetní podvodníci. Ti se často převlékali za nižší barony a s oblibou obírali opilé vesničany. Nejčastěji k tomu používali označené karty nebo domluvené signály.

Podobně jako vrhcáby a kostky, byl i hazard s kartami postaven částečně mimo zákon. Jak je tomu ostatní i dodnes. V dnešní době ovšem nehrozí nezákonným hráčům až 3 roky vězení nebo tělesné tresty, jak tomu bylo dříve.

puvodni-hraci-karty
Takto vypadaly první hrací karty

Foto: Walters Art Museum

Tento článek je reklamním sdělením

Více z Nezařazené

Knižní nabídka

Nezařazené23.7.2020

Opravdový odpočinek pro rodiče? 3 tipy na ubytování s animačním programem

Nezařazené16.3.2020

České páry často neví, do kdy založit rodinu

Nezařazené4.2.2020

Druhá generace Mercedes-Benz GLA přijíždí i ve sportovní verzi

Nezařazené27.12.2019

Černé díry: Největší záhady vesmíru

Nezařazené23.12.2019

Online půjčka je alternativou, pokud na peníze opravdu spěcháte

Nezařazené10.10.2019

Fotopast s wifi přináší řadu zajímavých možností

Nezařazené8.10.2019

Projekt modrá kniha: Některé případy UFO nedokázali objasnit ani experti

Nezařazené19.9.2019

Nebankovní půjčky Opava

Nezařazené22.8.2019
Nezařazené
Časopis, který by vás mohl zajímat