Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jaké vynálezy dala světu 2. světová válka?

Byla dosud největším a nejničivějším válečným konfliktem v dějinách lidstva. Ačkoli znamenala zkázu a smrt milionů lidí, přinesla snad i něco pozitivního – díky ní byly vynalezeny některé předměty denní potřeby, používané dodnes. Které to jsou?

Mikrovlnná trouba

Kdy: 1945

Kde: Massachusetts, USA

Kdo: americký vynálezce Percy Spencer (1894–1970)

Během 2. světové války se k zaměřování nepřítele začaly masivně využívat radary, a to zejména ve Velké Británii. V roce 1940 tamní vědci zkonstruovali dutinový magnetron (zdroj vlnění radaru), který umožnil zpřesnění a hlavně zmenšení radaru.

Díky tomu bylo později možné je montovat na paluby lodí i letadel. S tím Britům pomohli Američané.

Magnetrony pod britskou licencí vyráběli v Massachusettském technologickém institutu a ve společnosti Raytheon v USA. Tam působil i konstruktér Percy Spencer, který v kapse svého pláště vždy nosil čokoládovou tyčinku.

Roku 1945 se mu v kapse rozpustila, když stál před spuštěným magnetronem. Spencera účinky přístroje zaujaly a začal ohřívat další potraviny, například udělal první popcorn. Jeho zkoumání vedlo ke vzniku první mikrovlnné trouby.

Počítač

Kdy: 1943

Kde: Británie

Kdo: anglický inženýr Thomas Flowers (1905–1998)

První počítač vznikl kvůli potřebě Britů dešifrovat německé rádiové depeše během 2. světové války. Nedaleko Londýna, v Bletchley Park, sídlilo oddělení zabývající se právě dešifrováním.

To mělo sice k dispozici systém Heath Robinson, který umožňoval číst německé zprávy, ale se zpožděním 6–8 týdnů. Inženýr Thomas Flowers byl proto pověřen vytvořením lepšího stroje.

Vytvořil počítač Colossus, skládající se z 1500 elektronek (nejbližší konkurent jich měl jen 150) a schopný dekódovat zprávy za 2 až 3 hodiny. V roce 1944 pak vznikla verze Colossus Mark II, která měla  2500 elektronek a běžela 5x rychleji než její předchůdce.

Navíc to byl první (semi)programovatelný počítač na světě. Později byl zničen, ale v roce 1994 vznikla jeho věrná kopie pro muzeum.

Vteřinové lepidlo

Kdy: 1942

Kde: Rochester, stát New York, USA

Kdo: americký vynálezce Harry Coover (1917–2011)

Vynález vteřinového lepidla, označovaného jako Super Glue, byl dílem náhody. V roce 1942 pracoval Harry Coover se svým týmem pro společnost Kodak Laboratories. Snažili se vyvinout transparentní plast, který by byl vhodný pro výrobu dělových zaměřovačů.

Objevili tzv. kyanoakryláty, které uměly rychle a pevně spojovat nejrůznější povrchy, k výrobě zaměřovačů se ale nehodily.

Když 9 let později hledal Coover materiál pro výrobu překrytů stíhaček, kyanoakryláty opět zamítl, ale tentokrát už věděl, že představují skvělé lepidlo. To se začalo roku 1958 prodávat. Oblibu si získalo v 70. letech, ale používáno je s úspěchem dodnes.

Penicilín

Kdy: 1928

Kde: Londýn, Anglie

Kdo: skotský lékař Sir Alexander Fleming (1881–1955)

I když antibiotické účinky penicilinu rozpoznal lékař Alexander Fleming už v roce 1928, až roku 1940 z něj vědci Ernst Chain (1906–1979) a Howard Florey (1898–1968) extrahovali účinnou látku, která umožnila jeho masové využití.

Druhá světová válka tak byla prvním válečným konfliktem, ve kterém mohl být tento lék účinně vyzkoušen. Předtím však bylo potřeba ověřit, zda není pro člověka toxický. Pokusným králíkem se stala asi padesátiletá žena v posledním stadiu rakoviny prsu.

Neprojevily se u ní žádné negativní následky. Zda je lék schopen i léčit, vyzkoušeli lékaři na třiačtyřicetiletém policistovi, který po zranění trpěl rozsáhlou infekcí. Zabral téměř zázračně, ovšem lékaři neměli penicilinu dostatek, proto muž bohužel zemřel.

Díky americkým dotacím se penicilin začal roku 1943 vyrábět a o rok později byl využit ve válce.

Nylonky

Kdy: 1940

Kde: Willmington, Delaware, USA

Kdo: americký chemik Wallace Carothers (1896–1937)

Roku 1930 vyvinul chemik Wallace Carothers v laboratořích americké společnosti DuPont první syntetické (umělé) vlákno nylon. Roku 1935 si jej společnost nechala patentovat.

Začaly se z něj vyrábět štětiny kartáčů a další podobné předměty, až v roce 1940 bylo použito na výrobu prvních 5 milionů kusů nylonových punčoch, tzv. nylonek. Rozprodány byly během několika hodin. Do konce války se z nylonu rovněž vyráběly padáky pro vojáky.

U nás se od roku 1941 obdobně používal silon, na jehož vzniku se podílel i Otto Wichterle (1913–1998), otec kontaktních čoček.

Lepicí páska

Kdy: 1943

Kde: Dixon, Illinois, USA

Kdo: Američanka Vesta Stoudová (1891–1966)

Nápad na vytvoření lepicí pásky patří ženě. Vesta Stoudová pracovala v závodě Green River Ordinance v Dixonu v Illinois, kde měla na starosti balení munice do krabic.

Zjistila však, že kvůli způsobu, jakým jsou krabice zapečetěny, musí být pro vojáky pod palbou velmi obtížné je otevřít. Napadlo ji, že by krabičky mohly být zajištěny pomocí voděodolné lepicí látkové pásky. Když s tím ale přišla za nadřízenými, nepochodila.

Proto se 10. února 1943 rozhodla napsat dopis prezidentu Franklinu D. Rooseveltovi. Tomu se její myšlenka zalíbila a dopis přeposlal Výboru pro válečné plánování, který výrobu pásky zajistil.

Ta měla a dodnes má v armádě všestranné využití, slouží k vyspravení bot i nárazníků džípů.

Kuličkové pero

Kdy: 1931

Kde: Budapešť

Kdo: maďarský vynálezce židovského původu László Bíró (1899–1958)

Vynález kuličkového pera sice přímo nesouvisel s válečnou vřavou, své uplatnění v ní však našel. Lászlo Bíró byl žurnalista a zajímal se také o malování. Všiml si, že inkoust používaný při tisku novin rychle schne a nezanechává stopy.

Chtěl jej proto použít do klasického plnicího pera, byl však pro něj příliš hustý. Ve spolupráci se svým bratrem Georgem, který byl chemik, proto roku 1931 vymyslel první prototyp kuličkového pera.

Roku 1938 začala v Maďarsku protižidovská opatření, a tak bratři prchli do Paříže, kde si pero nechali patentovat. Později emigrovali do Argentiny, kde si založili podnik.

Patent od nich odkoupila britská vláda, aby kuličková pera mohli využívat piloti RAF ke psaní ve vysokých nadmořských výškách. V 60. letech začala pero využívat široká veřejnost.

Vynález mikrovlnné trouby byla pouhá náhoda. První počítače sloužili k dešifrování zpráv nepřátel. Vteřinové lepidlo vzniklo při vyvíjení transparentního plastu na výrobu dělových zaměřovačů. Penicilin se hojně využíval během druhé světové války. V roce 1930 vyvinul chemik Wallace Carothers první syntetické vlákno zvané nylon.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly