Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jižní Tyrolsko – Přes hřebeny hor po jedné stopě

Itálie není jen pizza, pasta a espresso. Temperamentní národ doslova miluje emoce z rychlé jízdy. Vždyť kdo by neznal příběhy tvořící auru kolem značek Ferrari, Maserati či Ducati a MV Agusta.

Jenže láska k rychlosti a serpentinám se projevuje i na kole. A ačkoli jsou Italové od nepaměti vyznavači silniční cyklistiky, jejich hory nahrávají i té horské.

Není divu, že se Jižní Tyrolsko, nejsevernější region země, stal rájem všech, kteří se chtějí pohybovat po jedné stopě.

Jarní měsíce byly pro mnoho cyklistů dobou k načerpání výtečné fyzické kondice. Ať už díky trenažérům a závodům prostřednictvím virtuálních realit Rouvy či Zwift, nebo díky individuálnímu tréninku – nicméně nyní přichází čas zužitkovat formu.

Přelom srpna a září je proto ideálním obdobím k cestování, ať už se silničním či horským kolem. I ty mají své trendy, stejně jako jména, jež všichni následují.

Po stopách legend

Stačí mít oči otevřené, a zjistíte, že v Itálii jsou značky Colnago, Bianchi, Pinarello či Wilier Triestina všudypřítomné.

Současné trendy nahrávají i malým producentům, jako je WR Compositi a Titici, které dokáží ve svých malých ateliérech konstruovat na zakázku ultralehké vrchařské speciály z populárního karbonu, které v horách Jižního Tyrolska přijdou vhod, nicméně tradice zde však stále převládají.

Ale vyrazit můžete samozřejmě i bikem neitalské provenience nebo dokonce bez něj. Místní letoviska jsou totiž prvotřídně vybavena špičkovými stroji – jen je potřeba rezervovat včas.

Věhlasný bike hotel

Za dva roky tomu bude šedesát let, co vůbec poprvé otevřely prostory hotelu Traminerhof ve vinicích jihotyrolského Traminu. Charakter okolí se však proměnil a z vesničky v Etschském údolí se stala poměrně rušná turistická destinace.

V první bike hotel regionu se Traminerhof proměnil až daleko později, tedy v době, kdy jeho řízení převzal syn majitelky Armin Pomella. Zamlada patřil k nejlepším cyklistům Jižního Tyrolska, i když do italské squadry azzury to nikdy nedotáhl.

Když objevil horské kolo, zamiloval se do něj. V roce 1993 připravil a začal nabízet hostům tři okruhy a psal o nich do různých magazínů. Nicméně projet si je s ním lze i dnes, vybírat lze ale až ze tří desítek cest.

Cyklistický ráj

Za 27 let odjezdil s hosty po okolních kopcích tisíce výprav, desetitisíce kilometrů. Dnes s ním čím dál častěji vyráží také syn Andreas, hlavní šéf hotelu. Hotel Traminerhof zájemcům nabízí 74 lůžek ve třech kategoriích moderních „urban style“ apartmánů.

Nechybí rozsáhlá vzdušná restaurace a nutné zázemí pro regeneraci cyklistů, jako je sauna či vnitřní a venkovní bazén. Nedílnou součástí je i garáž na kola s vybavenou servisní dílnou, stejně jako s půjčovnou kol, a to včetně e-MTB. Místem, kde se všichni potkávají a plánují trasy na další den je místní bar, kde připravují nejenom špičkové koktejly, ale ochutnat lze i místní Tramín červený.

Silniční dny v Sella Ronda

Letošní cyklistický kalendář nese mnoho výrazných změn, jelikož většina důležitých podniků si vyžádala odklad, anebo byla zrušena. To se týká i závodu Giro d’Italia, který v květnu neodstartoval a byl přesunut na nový říjnový termín, od 3. do 25. října.

To s sebou nese výrazné změny tréninku u profesionálních jezdců, stejně jako nutnost volby mezi závody Grand Tour, neboť Tour de France se historicky poprvé pojeden na začátku září, a harmonogram Giro d’Italia výrazně koliduje se španělskou obdobou jménem Vuelta.

Nicméně důležité je, že se tyto etapové závody pojedou. Mnoho cyklistických událostí totiž to štěstí možného posunu nemělo, a tak se na jejich trasy vydávají jezdci individuálně. Vždyť zažít si pitoreskní trasy privátně přináší jedinečný zážitek.

Některé výšlapy přeci jenom chtějí svůj čas, stejně jako sjezdy vyžadují prostor na širokých silnicích.

Sella Ronda Bike Day

Čtyři průsmyky vedoucí okolo ikonického dolomitského masivu Sella Ronda jsou každoročním magnetem pro tisíce jezdců. Letošní ročník Sella Ronda Bike Day se ale bohužel nekonal.

Pro automobily a motocykly zcela uzavřené silnici a na „nezávodní“ výzvu si tak budeme muset počkat až na třetí červnovou sobotu příštího roku.

Výjezd pro náročné

Do té doby lze nádhernou trasu natrénovat, projet si ji pro radost a vychutnat si každou zatáčku – a že jich je tu hojně.

Trať dlouhá pouhých šedesát kilometrů totiž překvapí nekompromisním dvoutisícovým převýšením, přičemž hřebeny majestátních hor mnohdy stále ještě pokrývá sníh. Pro mnohé peklo, pro jiné ráj.

Vždyť jen první stoupání ve směru ze Selvy k vrcholu horského průsmyku Sellajoch (2230 m.n.m) měří enormních deset kilometrů. Nic pro netrénované jezdce. Převýšení 800 metrů totiž prozrazuje, že sklon stoupání je nekompromisní.

Odměnou se však stává „Insta-friendly“ výhled na horský vrchol Langkofel, a nádherný, šest kilometrů dlouhý a velmi rychlý sjezd.

Následující stoupání jsou obdobná, jen trochu kratší, což ovšem neznamená, že nebolí – bonusové body zde získávají majitelé silničních elektrokol, ty mají čas se kochat úchvatnou scenérií.

Okouzlující vrcholky

Další horské sedlo na programu dne, Passo Pordoi (2241 m n.m.), je s nadmořskou výškou v Dolomitech druhým nejvyšším, které je zpřístupněné veřejnou silnicí, nicméně finální výhled za to stojí, stejně jako ten nabízející se po zdolání serpentin na vrcholy Passo Campolongo (1850 m n.m.) i závěrečného Passo Gardena (2119 m n.m.).

Z něho vede zpět do městečka Sëlva přísný osmikilometrový sjezd, ve kterém přijdou rozhodně vhod kotoučové brzdy.

Gastronomie bohů

Regenerace se nesmí podcenit, a jak jinak umocnit zážitek ze dne, než skvělou tečkou v podobě dokonalého gastronomického zážitku. Ten garantuje restaurace St.

Hubertus, která svou první hvězdu Michelin získala v roce 2000. Dnes má hned tři a šéfkuchař Norbert Niederkofler, mimochodem místní rodák, patří mezi nejuznávanější svého oboru.

Jen pro zajímavost, nedávno otevřel i nový restaurant AlpiNN na vrcholu Kronplatzu, který letos dostal kulinářského „Oskara“ Best Restaurant of the Year 2020 za nejlepší restauraci, která sídlí v nadmořské výšce 2275 m nad mořem v muzeu fotografií Lumen.

Harmonie chutí

Degustační menu v jeho domácí restauraci St. Hubertus zcela reflektuje sezónnost a okolní přírodu, která dodává nezbytné ingredience, jako jsou lesní plody, bylinky a houby, jež charakterizují místní kuchyni.

Ta využívá tradičních postupů a mnohdy rustikální koncepce chodů skvěle akcentují v moderním hávu.

Odhodlaností pracovat pouze s nejlepšími surovinami je místní ikona, která definovala kulinářství regionu pověstná, stejně jako puristickým přístupem k food stylingu.

Šarm a horský styl

Restaurace v samotném srdci italských Dolomit se nachází v prostorách hojně navštěvovaného pětihvězdičkového hotelu Rosa Alpina, který v okolí nabízí zcela jistě nejlepší ubytování a spa.

Exkluzivní chalet o třech ložnicích vyvedených v autentickém horském stylu vyjde zhruba na 200 000 korun za noc, klasický hotelový pokoj pak zhruba na desetinu.

V případě, že neodoláte svodům michelinského kuchaře, připravte si 6 800 korun na osobu za menu o osmi chodech.

S individuálně kalkulovaným vinným párováním poradí špičkový sommeliér, jehož enotéka disponuje více než tisícovkou různých lahví z celého světa, přičemž důraz je kladen na malé producenty z okolí.

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Toulky přírodou na horském elektrokole

Kompletní cyklistický zážitek ve Val Gardeně si je možné dopřát ideálně s rozjetím na eMTB, tedy horském elektrokole, den před silničním Sella Ronda Bike Day či den poté. Užijete si terén, který nabízí sousední náhorní plošina Seiser Alm i krásnou přírodu.

Obsáhnete delší trasu a neunavíte nohy. Oblíbená místní trať vede z městečka Sëlva traverzem přes Saslong, sjezdovku světového poháru, až na samotný Seiser Alm.

Okruh po této planině ve dvou tisících metrech měří zhruba čtyřicet kilometrů, přičemž počítá s převýšením dosahujícím jednoho tisíce metrů.

Na místní poměry poměrně nenáročnou turistickou vyjížďku dokáže zpříjemnit zastávka v lučním restaurantu Malga Gostner, kde se specializují na vlastní produkci sýrů a mléčných produktů, pracují ale s oblíbeným tyrolským špekem.

Opojný adrenalin

Náročnější a zkušenější jezdci mají k dispozici daleko pestřejší portfolio perfektně značených cest ze zdejší MTB mapy.

Val Gardena Trail Arena láká na pět singletrailů, o celkové délce 12,1 km s 1270 m sjezdů, velmi podobně je na tom nedaleká Alta Badia se šesti singletrialy, Arabba se sedmi či resort Fassa bike, který nabízí celkem osm singletrial, tedy 19 km tras a 3100 m sjezdů.

Velmi kvalitní stroje včetně eMTB zde pořídíte v půjčovnách zhruba od tisíce korun na den „Pokud si přidáte i průvodce, připlatíte zhruba čtyři až šest tisíc na den podle počtu lidí ve skupině,“ prozrazuje Hermann Runggaldier, bikový průvodce a bratr slavného lyžaře Petera, stříbrného ve sjezdu z mistrovství světa v Saalbachu 1991. Koneckonců slavnými sportovci se tu jen hemží.

V oblasti nejezdí jen sportovní cyklisti a rodiny s dětmi, ale například stále aktivní místní lyžař Peter Fill, vicemistra světa v superG z roku 2009.

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Kronplatz

Transformace lyžařského střediska v ráj singletrailů.

Patří mezi proslulou lyžařskou destinaci, centrum sportů, jež tepe životem. Na své si tu přijdou díky dlouhým tratím nejenom milovníci sjezdového lyžování, ale také běžkaři a skialpinisté, což se svým vlastním způsobem zrcadlí i v cyklistice.

Nejznámější lyžařská destinace Dolomit se totiž dokáže jako chameleon mávnutím proutku přizpůsobit i letním sportům, a svým charakterem je vskutku univerzální.

Kronplatz je zcela bezpochyby ideální pro enduro cyklistiku – kombinuje totiž to nejlepší z u nás populárního cross-country s jedinečnými sjezdy.

Této strategii s minimem nastoupených metrů v terénu nahrává také skutečnost, že po celé léto jsou v horském středisku stále v provozu tři lanovky a nabízí se 14 bezkonkurenčních tras, které vás dovedou z vrcholu až do kýženého výchozího střediska, jako jsou Valdaora, Riscone či San Vigilio di Marebbe.

Malebné vyjížďky

Jednotlivé stezky, vyráběné ručně i za pomocí těžké techniky, jsou velmi dobře upravované. Najdou se mezi nimi i panoramatické vyjížďky, které zavedou cyklisty, a to i na elektrokolech, za krásnými výhledy do malých vesniček a tradičních horských chat.

V takovém případě se už vyplatí najmout si průvodce, jež vás do zdejších krás zasvětí naplno.

Tajemství průvodce

Zná totiž tajná fotogenická zákoutí oblasti, horská bistra a místa, na kterých lze během výletu ochutnat prvotřídní vína. „Osobně mám nejraději různorodost enduro stezek. Některé jsou velmi rychlé, jiné technické a jiné pro změnu pomalé a vyhlídkové.

Každý si tak najde to své. Můj nejoblíbenější je Andreas Trail na severní straně Kronplatzu. Jedná se asi o dva kilometry dlouhou ručně vyráběnou stezku,“ prozrazuje Michaela Zingerle řídící komunikaci projektu Bike Hotels v Jižním Tyrolsku.

A dodává, „právě se zde dokončuje nová stezka, která by měla být hotova na konci sezóny, a to kvůli závodu Kronplatz Enduro Race, který se zde bude konat od 11. do 13. září.

Doporučuji ale také další podnik, který prověří vaší fyzičku, a to 30. srpna pořádaný Kronplatz King Marathon.“

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Sport pro každého

Není tedy divu, že je možné v okolí narazit během tréninku na takové ikony, jako je Greta Seiwald nebo maratonec Roel Paulissen. Kontra profesionálům vytváří samozřejmě cykloturisti, kteří rok co rok využívají nadstandartní servis organizace Bike Hotels zajišťující vše od ubytování, přes naplánování cest, až po špičkovou gastronomii.

Koneckonců trend horských elektrokol přináší nové možnosti, vždyť nárůst jejich zápůjček v okolí vzrostl o enormních 80 %, což znamená, že se cyklistika otevírá i nové cílové skupině.

Kolébka prestižních závodů

„Jižní Tyrolsko navštěvuji každý rok kvůli prestižnímu maratonu Dolomiti Superbike. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších závodů, který je postavený na těžkých stoupáních a navzdory několika technických pasáží se jede velmi příjemně.

Na 123 kilometrech nastoupáte poměrně krutých 3400 m. Závod, který se pojede až příští rok v červenci, doprovází i akce pro děti a tak zůstáváme s celou rodinou vždy i na několik dní.

Místní cesty a fantastická krajinu si užijí opravdu všichni,“ nechal se slyšet přední Kristian Hynek, mistr Evropy v maratonu, který má na kontě i takové triumfy, jako je vítězství Cape Epic.

„Krásné je, že ačkoli zůstává trasa závodu každoročně stejná, mění se její směr, který dokáže jednotlivé pasáže zpestřit,“ dodává majitel a jezdec stáje Future Cycling Northwave.

Související články
Nejen v lese či u vody se touto roční dobou nevyhneme útoku bodavého hmyzu. V přírodě nás navíc může ohrozit i jediný jedovatý český had – zmije.   Včelí bodnutí je bolestivé a pálí, ale nebezpečné je jen pro alergiky. Nejčastější reakcí je zčervenání místa vpichu a bolestivý otok. Stejně jako postižené místo oteče na povrchu, […]
Krása města se neměří jen vysokými budovami nebo architektonickými skvosty, ale také půvabem zeleně. Saúdská Arábie se proto rozhodla v poušti Tuwaiq kousek od Rijádu vybudovat Mezinárodní zahrady krále Abdulláha. Mají se stát největšími zahradami s řízenou teplotou na světě a překonat tak pověstné singapurské botanické zahrady s největší expozicí orchidejí na světě. Když stojíte […]
Lepí se na zuby a je strašně sladký, odolat se mu ale nedá. A což teprve, když si ho připravíte doma z kvalitních surovin.   Turecký med není turecká specialita, kdepak, proto má také řadu dalších názvů, ale žádný jiný se tak dobře neuchytil jako obecné označení této cukrovinky. Přitom doma je také v Itálii, […]
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít […]
reklama
Historie
Vezl Amundsen k pólu gramofon?
Loď Fram napíná plachty a 9. srpna 1910 vyplouvá z norského Kristiansandu. V té chvíli ví jen tři muži na palubě, jaký bude její cíl. „Jižní pól,“ oznamuje velitel výpravy Roald Amundsen zbytku posádky až na Madeiře. Severní točna již padla, chce to novou výzvu!   Moře a led jsou jeho život…Poprvé se Roald Amundsen […]
Brodili se křižáci ve Svatém městě krví?
Dřevěné obléhací věže se tyčí nad hradbami města. Ty jsou i přes zoufalý odpor obránců právě prolomeny a dovnitř se ženou zástupy křižáků. V božím jménu už neběží dobývat, ale loupit a vraždit.   Dobytí Antiochie v červnu 1098 je nesporným úspěchem první křížové výpravy do Svaté země, ale současně také zdrojem bojů o moc mezi veliteli […]
Vymyslel Sedžong písmo na dopoledne?
Králem se vůbec stát neměl, ale když už ho osud na trůn posadil, stal se rovnou největším panovníkem historie. Sedžong Veliký toho dal svému národu tolik, že se před ním sklánějí Korejci ještě po šesti staletích.   Území Korejského poloostrova je v polovině 14. století součástí mongolské říše Jüan, mezi obyvatelstvem ale stoupá nespokojenost. Do čela […]
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává […]
Zajímavosti
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím […]
Slova s děsivým původem: Křičící duch a čára smrti!
Věci okolo nás občas dostanou své jméno vcelku nečekanou cestou. Vybíráme pro vás slova, která spojuje tak trochu strašidelný původ!   Maskoty dnes máme pro štěstí, dříve však měli lidi chránit před zlými čarodějnicemi! Těm se v jednom ze starých jazyků Francie říkalo „masca“. Podobných slov je mnohem víc. Dnes neškodných, dříve z nich mrazilo… […]
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém […]
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Záhady a napětí
Tajemství francouzské katedrály: Působí v ní bájná podzemní energie?
Katedrála Notre-Dame v Chartres je odedávna považována za magické místo, které působí i na nevěřící. Již v dávných dobách se zde rozprostíral posvátný háj, kde se ke svým obřadům scházeli keltští kněží – druidové. Je snad toto místo dodnes ovlivněno nějakou záhadnou silou?   Předchůdkyně dnešní katedrály tady stojí už v roce 1144. O její […]
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je […]
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v […]
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu