Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jižní Tyrolsko – Přes hřebeny hor po jedné stopě

Itálie není jen pizza, pasta a espresso. Temperamentní národ doslova miluje emoce z rychlé jízdy. Vždyť kdo by neznal příběhy tvořící auru kolem značek Ferrari, Maserati či Ducati a MV Agusta.

Jenže láska k rychlosti a serpentinám se projevuje i na kole. A ačkoli jsou Italové od nepaměti vyznavači silniční cyklistiky, jejich hory nahrávají i té horské.

Není divu, že se Jižní Tyrolsko, nejsevernější region země, stal rájem všech, kteří se chtějí pohybovat po jedné stopě.

Jarní měsíce byly pro mnoho cyklistů dobou k načerpání výtečné fyzické kondice. Ať už díky trenažérům a závodům prostřednictvím virtuálních realit Rouvy či Zwift, nebo díky individuálnímu tréninku – nicméně nyní přichází čas zužitkovat formu.

Přelom srpna a září je proto ideálním obdobím k cestování, ať už se silničním či horským kolem. I ty mají své trendy, stejně jako jména, jež všichni následují.

Po stopách legend

Stačí mít oči otevřené, a zjistíte, že v Itálii jsou značky Colnago, Bianchi, Pinarello či Wilier Triestina všudypřítomné.

Současné trendy nahrávají i malým producentům, jako je WR Compositi a Titici, které dokáží ve svých malých ateliérech konstruovat na zakázku ultralehké vrchařské speciály z populárního karbonu, které v horách Jižního Tyrolska přijdou vhod, nicméně tradice zde však stále převládají.

Ale vyrazit můžete samozřejmě i bikem neitalské provenience nebo dokonce bez něj. Místní letoviska jsou totiž prvotřídně vybavena špičkovými stroji – jen je potřeba rezervovat včas.

Věhlasný bike hotel

Za dva roky tomu bude šedesát let, co vůbec poprvé otevřely prostory hotelu Traminerhof ve vinicích jihotyrolského Traminu. Charakter okolí se však proměnil a z vesničky v Etschském údolí se stala poměrně rušná turistická destinace.

V první bike hotel regionu se Traminerhof proměnil až daleko později, tedy v době, kdy jeho řízení převzal syn majitelky Armin Pomella. Zamlada patřil k nejlepším cyklistům Jižního Tyrolska, i když do italské squadry azzury to nikdy nedotáhl.

Když objevil horské kolo, zamiloval se do něj. V roce 1993 připravil a začal nabízet hostům tři okruhy a psal o nich do různých magazínů. Nicméně projet si je s ním lze i dnes, vybírat lze ale až ze tří desítek cest.

Cyklistický ráj

Za 27 let odjezdil s hosty po okolních kopcích tisíce výprav, desetitisíce kilometrů. Dnes s ním čím dál častěji vyráží také syn Andreas, hlavní šéf hotelu. Hotel Traminerhof zájemcům nabízí 74 lůžek ve třech kategoriích moderních „urban style“ apartmánů.

Nechybí rozsáhlá vzdušná restaurace a nutné zázemí pro regeneraci cyklistů, jako je sauna či vnitřní a venkovní bazén. Nedílnou součástí je i garáž na kola s vybavenou servisní dílnou, stejně jako s půjčovnou kol, a to včetně e-MTB. Místem, kde se všichni potkávají a plánují trasy na další den je místní bar, kde připravují nejenom špičkové koktejly, ale ochutnat lze i místní Tramín červený.

Silniční dny v Sella Ronda

Letošní cyklistický kalendář nese mnoho výrazných změn, jelikož většina důležitých podniků si vyžádala odklad, anebo byla zrušena. To se týká i závodu Giro d’Italia, který v květnu neodstartoval a byl přesunut na nový říjnový termín, od 3. do 25. října.

To s sebou nese výrazné změny tréninku u profesionálních jezdců, stejně jako nutnost volby mezi závody Grand Tour, neboť Tour de France se historicky poprvé pojeden na začátku září, a harmonogram Giro d’Italia výrazně koliduje se španělskou obdobou jménem Vuelta.

Nicméně důležité je, že se tyto etapové závody pojedou. Mnoho cyklistických událostí totiž to štěstí možného posunu nemělo, a tak se na jejich trasy vydávají jezdci individuálně. Vždyť zažít si pitoreskní trasy privátně přináší jedinečný zážitek.

Některé výšlapy přeci jenom chtějí svůj čas, stejně jako sjezdy vyžadují prostor na širokých silnicích.

Sella Ronda Bike Day

Čtyři průsmyky vedoucí okolo ikonického dolomitského masivu Sella Ronda jsou každoročním magnetem pro tisíce jezdců. Letošní ročník Sella Ronda Bike Day se ale bohužel nekonal.

Pro automobily a motocykly zcela uzavřené silnici a na „nezávodní“ výzvu si tak budeme muset počkat až na třetí červnovou sobotu příštího roku.

Výjezd pro náročné

Do té doby lze nádhernou trasu natrénovat, projet si ji pro radost a vychutnat si každou zatáčku – a že jich je tu hojně.

Trať dlouhá pouhých šedesát kilometrů totiž překvapí nekompromisním dvoutisícovým převýšením, přičemž hřebeny majestátních hor mnohdy stále ještě pokrývá sníh. Pro mnohé peklo, pro jiné ráj.

Vždyť jen první stoupání ve směru ze Selvy k vrcholu horského průsmyku Sellajoch (2230 m.n.m) měří enormních deset kilometrů. Nic pro netrénované jezdce. Převýšení 800 metrů totiž prozrazuje, že sklon stoupání je nekompromisní.

Odměnou se však stává „Insta-friendly“ výhled na horský vrchol Langkofel, a nádherný, šest kilometrů dlouhý a velmi rychlý sjezd.

Následující stoupání jsou obdobná, jen trochu kratší, což ovšem neznamená, že nebolí – bonusové body zde získávají majitelé silničních elektrokol, ty mají čas se kochat úchvatnou scenérií.

Okouzlující vrcholky

Další horské sedlo na programu dne, Passo Pordoi (2241 m n.m.), je s nadmořskou výškou v Dolomitech druhým nejvyšším, které je zpřístupněné veřejnou silnicí, nicméně finální výhled za to stojí, stejně jako ten nabízející se po zdolání serpentin na vrcholy Passo Campolongo (1850 m n.m.) i závěrečného Passo Gardena (2119 m n.m.).

Z něho vede zpět do městečka Sëlva přísný osmikilometrový sjezd, ve kterém přijdou rozhodně vhod kotoučové brzdy.

Gastronomie bohů

Regenerace se nesmí podcenit, a jak jinak umocnit zážitek ze dne, než skvělou tečkou v podobě dokonalého gastronomického zážitku. Ten garantuje restaurace St.

Hubertus, která svou první hvězdu Michelin získala v roce 2000. Dnes má hned tři a šéfkuchař Norbert Niederkofler, mimochodem místní rodák, patří mezi nejuznávanější svého oboru.

Jen pro zajímavost, nedávno otevřel i nový restaurant AlpiNN na vrcholu Kronplatzu, který letos dostal kulinářského „Oskara“ Best Restaurant of the Year 2020 za nejlepší restauraci, která sídlí v nadmořské výšce 2275 m nad mořem v muzeu fotografií Lumen.

Harmonie chutí

Degustační menu v jeho domácí restauraci St. Hubertus zcela reflektuje sezónnost a okolní přírodu, která dodává nezbytné ingredience, jako jsou lesní plody, bylinky a houby, jež charakterizují místní kuchyni.

Ta využívá tradičních postupů a mnohdy rustikální koncepce chodů skvěle akcentují v moderním hávu.

Odhodlaností pracovat pouze s nejlepšími surovinami je místní ikona, která definovala kulinářství regionu pověstná, stejně jako puristickým přístupem k food stylingu.

Šarm a horský styl

Restaurace v samotném srdci italských Dolomit se nachází v prostorách hojně navštěvovaného pětihvězdičkového hotelu Rosa Alpina, který v okolí nabízí zcela jistě nejlepší ubytování a spa.

Exkluzivní chalet o třech ložnicích vyvedených v autentickém horském stylu vyjde zhruba na 200 000 korun za noc, klasický hotelový pokoj pak zhruba na desetinu.

V případě, že neodoláte svodům michelinského kuchaře, připravte si 6 800 korun na osobu za menu o osmi chodech.

S individuálně kalkulovaným vinným párováním poradí špičkový sommeliér, jehož enotéka disponuje více než tisícovkou různých lahví z celého světa, přičemž důraz je kladen na malé producenty z okolí.

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Toulky přírodou na horském elektrokole

Kompletní cyklistický zážitek ve Val Gardeně si je možné dopřát ideálně s rozjetím na eMTB, tedy horském elektrokole, den před silničním Sella Ronda Bike Day či den poté. Užijete si terén, který nabízí sousední náhorní plošina Seiser Alm i krásnou přírodu.

Obsáhnete delší trasu a neunavíte nohy. Oblíbená místní trať vede z městečka Sëlva traverzem přes Saslong, sjezdovku světového poháru, až na samotný Seiser Alm.

Okruh po této planině ve dvou tisících metrech měří zhruba čtyřicet kilometrů, přičemž počítá s převýšením dosahujícím jednoho tisíce metrů.

Na místní poměry poměrně nenáročnou turistickou vyjížďku dokáže zpříjemnit zastávka v lučním restaurantu Malga Gostner, kde se specializují na vlastní produkci sýrů a mléčných produktů, pracují ale s oblíbeným tyrolským špekem.

Opojný adrenalin

Náročnější a zkušenější jezdci mají k dispozici daleko pestřejší portfolio perfektně značených cest ze zdejší MTB mapy.

Val Gardena Trail Arena láká na pět singletrailů, o celkové délce 12,1 km s 1270 m sjezdů, velmi podobně je na tom nedaleká Alta Badia se šesti singletrialy, Arabba se sedmi či resort Fassa bike, který nabízí celkem osm singletrial, tedy 19 km tras a 3100 m sjezdů.

Velmi kvalitní stroje včetně eMTB zde pořídíte v půjčovnách zhruba od tisíce korun na den „Pokud si přidáte i průvodce, připlatíte zhruba čtyři až šest tisíc na den podle počtu lidí ve skupině,“ prozrazuje Hermann Runggaldier, bikový průvodce a bratr slavného lyžaře Petera, stříbrného ve sjezdu z mistrovství světa v Saalbachu 1991. Koneckonců slavnými sportovci se tu jen hemží.

V oblasti nejezdí jen sportovní cyklisti a rodiny s dětmi, ale například stále aktivní místní lyžař Peter Fill, vicemistra světa v superG z roku 2009.

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Kronplatz

Transformace lyžařského střediska v ráj singletrailů.

Patří mezi proslulou lyžařskou destinaci, centrum sportů, jež tepe životem. Na své si tu přijdou díky dlouhým tratím nejenom milovníci sjezdového lyžování, ale také běžkaři a skialpinisté, což se svým vlastním způsobem zrcadlí i v cyklistice.

Nejznámější lyžařská destinace Dolomit se totiž dokáže jako chameleon mávnutím proutku přizpůsobit i letním sportům, a svým charakterem je vskutku univerzální.

Kronplatz je zcela bezpochyby ideální pro enduro cyklistiku – kombinuje totiž to nejlepší z u nás populárního cross-country s jedinečnými sjezdy.

Této strategii s minimem nastoupených metrů v terénu nahrává také skutečnost, že po celé léto jsou v horském středisku stále v provozu tři lanovky a nabízí se 14 bezkonkurenčních tras, které vás dovedou z vrcholu až do kýženého výchozího střediska, jako jsou Valdaora, Riscone či San Vigilio di Marebbe.

Malebné vyjížďky

Jednotlivé stezky, vyráběné ručně i za pomocí těžké techniky, jsou velmi dobře upravované. Najdou se mezi nimi i panoramatické vyjížďky, které zavedou cyklisty, a to i na elektrokolech, za krásnými výhledy do malých vesniček a tradičních horských chat.

V takovém případě se už vyplatí najmout si průvodce, jež vás do zdejších krás zasvětí naplno.

Tajemství průvodce

Zná totiž tajná fotogenická zákoutí oblasti, horská bistra a místa, na kterých lze během výletu ochutnat prvotřídní vína. „Osobně mám nejraději různorodost enduro stezek. Některé jsou velmi rychlé, jiné technické a jiné pro změnu pomalé a vyhlídkové.

Každý si tak najde to své. Můj nejoblíbenější je Andreas Trail na severní straně Kronplatzu. Jedná se asi o dva kilometry dlouhou ručně vyráběnou stezku,“ prozrazuje Michaela Zingerle řídící komunikaci projektu Bike Hotels v Jižním Tyrolsku.

A dodává, „právě se zde dokončuje nová stezka, která by měla být hotova na konci sezóny, a to kvůli závodu Kronplatz Enduro Race, který se zde bude konat od 11. do 13. září.

Doporučuji ale také další podnik, který prověří vaší fyzičku, a to 30. srpna pořádaný Kronplatz King Marathon.“

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Sport pro každého

Není tedy divu, že je možné v okolí narazit během tréninku na takové ikony, jako je Greta Seiwald nebo maratonec Roel Paulissen. Kontra profesionálům vytváří samozřejmě cykloturisti, kteří rok co rok využívají nadstandartní servis organizace Bike Hotels zajišťující vše od ubytování, přes naplánování cest, až po špičkovou gastronomii.

Koneckonců trend horských elektrokol přináší nové možnosti, vždyť nárůst jejich zápůjček v okolí vzrostl o enormních 80 %, což znamená, že se cyklistika otevírá i nové cílové skupině.

Kolébka prestižních závodů

„Jižní Tyrolsko navštěvuji každý rok kvůli prestižnímu maratonu Dolomiti Superbike. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších závodů, který je postavený na těžkých stoupáních a navzdory několika technických pasáží se jede velmi příjemně.

Na 123 kilometrech nastoupáte poměrně krutých 3400 m. Závod, který se pojede až příští rok v červenci, doprovází i akce pro děti a tak zůstáváme s celou rodinou vždy i na několik dní.

Místní cesty a fantastická krajinu si užijí opravdu všichni,“ nechal se slyšet přední Kristian Hynek, mistr Evropy v maratonu, který má na kontě i takové triumfy, jako je vítězství Cape Epic.

„Krásné je, že ačkoli zůstává trasa závodu každoročně stejná, mění se její směr, který dokáže jednotlivé pasáže zpestřit,“ dodává majitel a jezdec stáje Future Cycling Northwave.

Související články
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte […]
Nové mini provedení stylových a nadčasových kabelek Cartier v sobě snoubí lehkost s nádechem ležérnosti. Hravé kožené kousky s praktickými popruhy zdobí ikonické motivy, jako je hlava pantera nebo protilehlá písmena C. Nechte se zlákat kabelkami, které perfektně zpracované do toho nejmenšího detailu.   Ikonické designy a emblematické kódy jednotlivých kolekcí zmenšené do miniaturních rozměrů na […]
Dá se z nich připravit spousta dalších pokrmů. Jsou bezlepkové a mají ještě jednu další obrovskou přednost. Jsou lehce stravitelné. Organismu také dodají minerální látky, vlákninu a vitamíny skupiny B. Nevyvolávají žádné potravinové alergie.   Jak na ně Protože mají sklon hořknout, měli bychom je vždycky před přípravou spařit vroucí vodou a pak propláchnout studenou. […]
Prostorný Emirates Lounge na letišti Düsseldorf byl po sedmitýdenní rekonstrukci znovu otevřen. Stylový design a dokonalé služby, kterými se proslavila špičková letecká společnost, jsou samozřejmostí i ve znovu otevřeném salonku.   Exkluzivní salonek o rozloze 700 metrů čtverečních přivítá cestující Emirates nejen zcela novými koženými sedadly v krémové barvě, novým nábytkem a koberci a novým osvětlením. S […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn