Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jsou superpotraviny opravdu tak zázračné? Jaký vliv mají na naše zdraví?

Určitě jste se již s pojmem superpotravina setkali. Co vlastně přesně znamená? Především v sobě mají superpotraviny vyšší obsah zdraví prospěšných látek. 

V dnešní době patří zdravý životní styl mezi fenomény. Vyvážená strava, přiměřený pohyb, dostatek spánku a málo stresu. To vše ovlivňuje naše zdraví. Proto se stále častěji hledají nové potraviny, které tento způsob života ještě více podporují.

A výživoví poradci jim dávají zelenou. Tyto potraviny v sobě totiž mají mnohem více vitaminů, minerální látek nebo antioxidantů, které pomáhají zvyšovat odolnost organismu.

Jsou zázračné?

Někteří kritici ale argumentují tím, že neexistují prokazatelné důkazy o tom, že by měly nějaké „superschopnosti“. A ani v případě superpotravin neplatí, že velké množství rovná se větší efekt.

Navíc se řada z nich dováží z ciziny, což sebou nese i určitou ekologickou zátěž, a zároveň za ně zaplatíme peníze navíc.

Chlorella

Tato sladkovodní řasa existuje na světě již několik miliard let. Její složení je tak komplexní, že dokáže poskytnout širokou škálu výživných látek, které jsou pro naše tělo nezbytné.

Chlorella je bohatým přírodním zdrojem vitaminů A, B1, B6, C a E. Obsahuje také hořčík, který pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi, zdravé srdce, mírní podrážděnost a nervozitu a je důležitý také pro správnou činnost svalů a nervů.

Chlorella se cení pro svoji schopnost detoxikovat a upravovat trávení, jelikož na sebe dokáže navázat toxiny a odvádět je z těla pryč. Podporuje také správnou mikroflóru ve střevech a pomocí rozpustné vlákniny čistí střevní stěny.
Chlorella se cení pro svoji schopnost detoxikovat a upravovat trávení, jelikož na sebe dokáže navázat toxiny a odvádět je z těla pryč. Podporuje také správnou mikroflóru ve střevech a pomocí rozpustné vlákniny čistí střevní stěny.

Potřebný chlorofyl

Dále obsahuje vysoký podíl bílkovin nebo betakarotenu. Už dle svého názvu se v řase vyskytuje velké množství chlorofylu, díky němuž se urychluje hojení ran a brání vzniku infekčního prostředí. Příznivě působí i na jaterní tkáň, kterou regeneruje.

Zajímavá je i v Chlorelle obsažená aminokyselina tryptofan, ze které se tvoří serotonin. Večer ho tělo přeměňuje na melatonin, a proto se nám lépe usíná.

Spirulina

Tuto modrozelenou sinici si často pleteme s řasou Chlorella, jedná se ale o odlišné rostliny. Také tento organismus existuje na Zemí asi 3,5 miliardy let. Hojně ji využívali Aztékové, Mayové, ale i Afričané a Asiaté.

V současnosti začíná být na vzestupu hlavně kvůli obrovskému množství bílkovin, které obsahuje.

Je také skvělým zdrojem antioxidantů, vitamínů B nebo esenciálních aminokyselin.

Pro vysoký obsah železa se doporučuje i pro vegetariány.

Zelený ječmen

Důkazy o konzumaci výhonků zeleného ječmene lze najít už v době před 7000 lety, jako nejdříve pěstovanou sladkou trávu na světě. Nejčastěji se konzumuje jako nápoj a jeho účinky jsou vskutku zázračné.

Jedná se bohatý zdroj vitaminů (A, B1, B2, B3, B6, C, E, K) a minerálů, mezi nimiž lze vyjmenovat zinek, železo, vápník, ale také hořčík, fosfor a draslík.

Ukrývá v sobě také antioxidanty a esenciální aminokyseliny a dodává tělu cennou vlákninu.

Patří mezi detoxikační potraviny, posiluje naši imunitu a bojuje i s infekcemi.
Patří mezi detoxikační potraviny, posiluje naši imunitu a bojuje i s infekcemi.

Nejen detoxikace organismu

Vzhledem k obsahu chlorofylu, vitamínu B, železa a fykocyaninu podporuje růst kostní dřeně a tvorbu bílých i červených krvinek.

Šťáva z ječmene obsahuje 4x více vápníku, než se nachází v mléce, 22x více železa než ve špenátu a tolik bílkovin, jako ve kvalitním steaku.

Ječmen navíc organismu navrací zásadité prostředí a odstraňuje překyselení, které je všeobecně považováno za hlavní příčinu vzniku civilizačních chorob a oslabeného imunitního systému.

Goji

Goji neboli kustovnice pochází z Číny, kde je již mnoho let využívána pro své léčebné účinky. Má světle červenou barvu a špičatý tvar, přičemž velikostí se podobá větším rozinkám. Chutí připomíná něco mezi brusinkou, višní a šípkem.

Tyto plody velmi cenným zdrojem živin, obsahují velké množství aminokyselin, desítky minerálů a vitaminů.

Díky těmto látkám má významné antioxidační účinky.

Přínos plodů goji je hlavně ve velkém množství vitaminu C a vlákniny.
Přínos plodů goji je hlavně ve velkém množství vitaminu C a vlákniny.

Obnovování buněk

Mají nízký obsah kalorií a jsou přírodním zdrojem železa a vitaminu A. Červenou barvu získala díky obsahu betakarotenu. Tato potravina má příznivý vliv na játra a snižuje hladinu cukru v krvi. Bylo dokonce prokázáno, že plodina zvyšuje sexuální apetit. Používá se i v přírodní kosmetice.

Brusinky

Zdravotní prospěšnost brusinek je všeobecně známá a znali ji již Indiáni, kteří je používali jako prostředek při léčbě horečky, zažívacích problémů nebo otoků.  Plody brusnice se cení zejména pro vysoký obsah vitaminů C, K a E. Dále obsahuje i mnoho minerálů, jako je mangan, hořčík, draslík, vápník a fosfor.

Mají také silný antioxidační účinek.

Užívání brusinek je známé hlavně při léčbě a prevenci infekcí močových cest.
Užívání brusinek je známé hlavně při léčbě a prevenci infekcí močových cest.

Lék na močové cesty

Látky obsažené v brusinkách totiž ztěžují bakteriím usazovat se na povrchu sliznic, a tím zabrání dalšímu rozšíření infekce. Velmi příznivě působí i na naše zuby, jelikož snižují vznik zubního kazu, zánětu dásní a paradentózy.

Slouží také jako prevence proti některým typům rakoviny, zlepšují funkci imunitního systému a snižují krevní tlak.

Lněné semínko

Příznivé účinky lněného semínka znali už staří Babyloňané a Egypťané, kteří ho přidávali do potravy i do léků. Léčivým účinkům natolik věřili, že mu dali dokonce královskou pečeť a přijali zákony prosazující pravidelnou konzumaci lněného semínka.

Málo se ví, že obsahuje více omega-3 mastných kyselin než losos. Významně se podílí na snížení hladiny škodlivého cholesterolu v těle, chrání cévy a udržuje zdravý trávicí trakt.

Lněné semínko pomáhá především ženám.
Lněné semínko pomáhá především ženám.

Hormony v semínku

Hlavním důvodem, proč lidé konzumují semínka, jsou nenasycené mastné kyseliny a fytoestrogeny zvané lignany, které se velmi podobají lidským hormonům a pomáhají hlavně ženám s hormonální rovnováhou, především při menstruaci nebo menopauze.

Lněná semínka se doporučuje užívat i před porodem, jelikož uvolňují porodní cesty a pomáhají nastartovat správnou tvorbu mateřského mléka. Dovedou potlačovat únavu, pomáhají při stresu, a dokonce snižují i cholesterol a tím riziko mozkové příhody.

Chia semínka

Už staří Aztékové a Mayové s oblibou využívali příznivých účinků chia semínek, která jim poskytovala dlouhodobou energii. Semínka dokonce Mayové pojmenovali výrazem pro sílu.

Jsou ceněna hlavně pro vysoký obsah antioxidantů, které bojují proti účinkům volných radikálů. Nutričně obsahují významné množství manganu, hořčíku, fosforu, selenu a železa.

Nabobtnají a zasytí

Jelikož obsahují velké množství vlákniny, užívají je lidé, kteří mají problémy s váhou. Musí s tím ale zároveň dodržovat pitný režim, aby semínka nabobtnala. Potom spolehlivě zaženou hlad.

Obsahují také velkou porci bílkovin a esenciálních aminokyselin, ze kterých tělo čerpá energii. Semínka stabilizují hladinu krevního cukru a ovlivňují činnost střev.

Díky vysokému obsahu zdravých tuků omega-3 mastných kyselin mají vliv na srdce, cévy a nervy a zlepšují činnost mozkových funkcí. Jako prevence tak mohou sloužit proti Alzheimerově chorobě, lupénce, osteoporóze a rakovině.

Zakysané mléčné výrobky

Zakysané výrovky tvoří velmi širokou škálu produktů, jako jsou kefíry, kysané podmáslí, jogurty apod. Jsou velmi důležité hlavně pro správné složení střevní mikroflóry, což má značný vliv na naše zdraví.

Významná je ochrana střevní sliznice před tvorbou a vstřebáváním toxických látek. Pomáhá také posílit imunitní systém a snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Významná probiotika

Zakysané výrobky prospívají našemu tělu i díky velkému množství minerálů jako je vápník, fosfor a vitaminů A, D a B. Samostatnou kapitolu tvoří kysané mléčné výrobky s bifidokulturou, do které se přidávají probiotické bakterie.

Velkou výhodou je také relativně nízká energetická hodnota a vysoký obsah plnohodnotných bílkovin.

Výrobky z ovsa (ovesné vločky)

Zájem o ovesné produkty v současné době stále stoupá. Průkopníky v jeho pěstování byli nejspíš staří Slované. Rychle si ho ale oblíbily i germánské kmeny, pro které se stal dokonce hlavním zdrojem obživy a nazývali jej plodinou bohů.

Vyráběli si již v té době ovesnou kaši, která jim dodávala fyzickou sílu a pevné nervy.

Není lepek jako lepek

Oves se má svůj význam i kvůli obsahu betaglukanů, což je látka na bázi vlákniny, která snižuje hladinu krevního cholesterol, a příznivě ovlivňují hladinu glukózy v krvi. To ocení hlavní diabetici.

Kromě toho obsahují i hořčík, zinek nebo vitamin B. Energie obsažená v ovsu se také pomaleji vstřebává a prodlužuje pocit nasycenosti. Stejně jako jiné obiloviny obsahuje lepek, ale v jiné formě, takže ho mohou využívat i lidé na něj alergičtí.

Červená řepa

Červená řepa patří mezi jednu z nejzdravějších a nejuniverzálnějších druhů zeleniny. Pochází z oblasti Středozemního moře a velmi často ji konzumovali ve starověké Babylonii. Za jejím rozšířením po Evropě stojí hlavně Římané.

V polovině minulého tisíciletí se začala pěstovat prakticky na celém území Evropy kromě severských zemí. Obsahuje vitaminy B a C, karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, železo, kyselinou listovou nebo oxid křemičitý.

Řepa zlepšuje také činnost srdce, snižuje krevní tlak a funguje také jako pomocník správného zažívání a vylučování.
Řepa zlepšuje také činnost srdce, snižuje krevní tlak a funguje také jako pomocník správného zažívání a vylučování.

Řepa na všechno

Podle některých se má řepa konzumovat kvůli prevenci rakoviny. Zároveň slouží jako podpůrný lék při jejím překonávání a následné rekonvalescenci po vyléčení.

To vše kvůli její schopnosti neutralizovat škodlivé látky v těle a podporovat jejich následné vylučování z těla, a to především z mozku a střev.

Zelený čaj matcha

Všeobecně se zelené čaje považují za zdravé a detoxikační. Matcha je nejstarší japonský čaj, který se používá i při buddhistických ceremoniálech. Tento speciální práškový zelený čaj má ale ještě další účinky.

Obsahuje aminokyselinu s názvem L-Theanin, které je v matcha čaji nejvíc ze všech potravin, konkrétně 100x víc než v ostatních zelených čajích. Spolu s obsahem teofylinu stimuluje náš organismus, zvyšuje bdělost a zlepšuje koncentraci.

Společník při hubnutí

Ovlivňuje i na naši mozkovou činnost, jelikož zlepšuje paměť a navozuje soustředění. Obsahuje také další množství živin jako draslík, vitaminy A a C, železo, bílkoviny a vápník. L-Theanin podporuje produkci hormonů dopaminu a serotoninu, které zlepšují náladu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř