Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kde hledat nejfotogeničtější mosty světa?

Hlavním úkolem mostu je překlenout řeku, aby se lidé dostali suchou nohou z jednoho břehu na druhý. Některé mosty jsou však navíc dechberoucími uměleckými díly…

Most Golden Gate

Kde ho najdete: v Sanfranciském zálivu v Kalifornii, vede přes průliv Golden Gate

Rozměry: délka 2737,4 metru, šířka 27,4 metru, výška 227,4 metru

Otevření: 27. května 1937

Ikona kalifornského San Francisca, visutý most Golden Gate neboli Zlatá brána, je natřena červenooranžovou barvou, aby byla dobře viditelná pro lodě i za mlhy.

Zpočátku byla stavba tohoto mostu považována za nemožnou z důvodu zdejších silných přílivů a odlivů, povětrnostních podmínek, mlh a riziku zemětřesení. Než byl most zbudován, sloužil k dopravě přes průliv trajekt.

Kdo stojí za stavbou mostu?

Výstavba Golden Gate trvala čtyři roky. Řídil ji inženýr Joseph B. Strauss (1870–1938), ovšem velký podíl na její konstrukci měl hlavní inženýr Charles Ellis (1876–1949), kterého Strauss propustil hned v počátcích stavby.

Ellis se však nenechal odradit a na stavbě participoval i nadále, bez nároku na honorář. Hlavní zásluha za konstrukci mostu mu byla přiznána až roku 2007.

Dopravní tepna i ráj sebevrahů

Celé dílo drží pohromadě 600 000 nýtů, ten poslední měl být dokonce z ryzího zlata. Kvůli měkkosti ale nevydržel, při nýtování odletěl do moře a byl nahrazen klasickým nýtem.

Dnes se na mostě se nachází šestiproudá vozovka, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění dle denní doby a hustoty dopravy. Denně přes most přejede na 120 000 aut.

Je bohužel také oblíbeným místem sebevrahů, skokem z něj ukončilo svůj život už asi 1600 osob.

Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.
Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.

Tower Bridge

Kde ho najdete: na řece Temži v Londýně

Rozměry: délka 244 metrů, výška 65 metrů

Otevření: 30. června 1894

Tower Bridge je jedním ze symbolů Londýna. Stojí nedaleko hradu Tower a spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets.

Když se v druhé polovině 19. století začala v Londýně rozmáhat průmyslová výroba, vznikl požadavek na další most přes Temži, který by ovšem nebránil lodní dopravě.

Stavba Tower Bridge započala roku 1886 a trvala osm let, slavnostně byl most otevřen za přítomnosti prince z Walesu, budoucího krále Edwarda VII. (1841–1910), dne 30. června 1894.

Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.
Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.

Loď má přednost před prezidentem

Most je vystavěn v novogotickém stylu, díky čemuž „ladí“ s vedle stojícím Towerem. Mostní rámy jsou zvednuty asi 500x ročně, v minulosti byly ovládány parním strojem.

Paradoxem je, že lodní doprava má vždy přednost před silniční, jak se o tom v květnu 1997 při své návštěvě Londýna přesvědčil tehdejší prezident USA Bill Clinton. Uvízl totiž v koloně před mostem, když pod ním právě projížděla loď.

Brooklynský most

Kde ho najdete: v New Yorku v USA

Rozměry: délka 1825,4 metru, šířka 25,9 metru, výška 84,3 metru

Otevření: 24. května 1883

Vede přes řeku East River a spojuje dvě části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření šlo o největší visutý most na světě a první, který visel na ocelových lanech. Jeho věže byly v té době nejvyššími stavbami na západní polokouli.

Stavba byla zahájena 3. ledna 1870 a trvala dlouhých 13 let. Návrh mostu zhotovil architekt John A. Roebling (1806–1869). Při poslední kontrole místa stavby si ale nevšiml lodi, která mu při nárazu do mola rozdrtila nohu.

Ač mu byly amputovány prsty, zemřel za dva týdny na související infekci. Stavbu pak řídil jeho syn Washington.

Most spojuje Manhattan a Brooklyn.
Most spojuje Manhattan a Brooklyn.

Prošlo se po něm 21 slonů

Dne 30. května 1883 se rozkřiklo, že most nezvládá nápor a může se zřítit, v panice bylo ušlapáno 12 lidí. Pochybnosti pak byly vyvráceny, když se po mostě prošlo 21 slonů z nedalekého cirkusu.

Dnes po mostě přejede 150 000 aut denně ve třech pruzích každým směrem, nad nimi je „lávka“ pro cyklisty a pěší.

Po svém otevření se stal Brooklyn Bridge symbolem New Yorku, od roku 1964 patří mezi národní historické památky a vede přes něj i trasa Newyorského maratonu.

Viadukt Millau

Kde ho najdete: u města Millau na jihu Francie

Rozměry: délka 2460 metrů, šířka 32 metrů, výška 343 metrů

Otevření: 16. prosince 2004

Viadukt Millau je dálniční most na jihu Francie. Leží v Centrálním masivu asi 5 km západně od města Millau, vede přes údolí řeky Tarn. Jeho stavba byla nutností, aby ulevila složité dopravní situaci v regionu.

Je součástí dálnice A 75 (zvané Méridienne), spojující jih Francie s Paříží. Projekt byl schválen už roku 1989, stavět se ale začalo až roku 2001.

Most Millau je součástí dálnice.
Most Millau je součástí dálnice.

Nejvyšší stavba ve Francii

Nejprve vzniklo sedm pilířů různé výšky, přičemž 246 metrů vysoký pilíř P2 je nejvyšší stavbou ve Francii, převyšuje i Eiffelovu věž. Přes most vede asfaltová vozovka se dvěma pruhy v každém směru, denně ji přejede 12 000 aut.

Viadukt byl slavnostně otevřen v prosinci 2004 za přítomnosti tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca (1932–2019).

Most Gateshead Millennium

Kde ho najdete: město Gateshead v hrabství Tyne and Wear v severovýchodní Anglii

Rozměry: délka 126 metrů, šířka 8 metrů, váha 850 tun

Otevření: 17. září 2001

Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.
Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.

Most Milénia v anglickém Gatesheadu je vskutku neobvyklý, možná proto si vysloužil přezdívku „Mrkající oko“. Spojuje v sobě totiž prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem (prvním na světě), díky kterému pod ním mohou po řece Tyne proplouvat lodě. Po mostě vede cyklostezka a cesta pro pěší, spojující Gateshead s Newcastlem.

Karlův most

Kde ho najdete: Praha, Česká republika

Rozměry: délka 515,76 metru, šířka 9,4 – 9,5 metru, výška 13 metrů

Otevření: 1402

Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu. Jeho předchůdcem byl Juditin most, který nechal zbudovat král Vladislav II. v roce 1172 a pojmenoval ho po své manželce.

Most strhla povodeň v roce 1342. Stavba nového mostu, označovaného jako Kamenný, započala roku 1357, dokončen byl v roce 1402.

Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.
Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.

Hartland Covered Bridge

Kde ho najdete: Hartland, New Brunswick, Kanada

Rozměry: délka 390,75 metru

Otevření: 13. května 1901

Než u kanadského města Hartlandu v Novém Brusnswicku vznikl most, bylo řeku Saint John možné překonat pouze trajektem. Stavba mostu započala roku 1898, dokončen byl o tři roky později.

Původně nebyl krytý, k tomu došlo až v letech 1921 až 1922 i přes značný odpor veřejnosti, která se bála, že zničí morálku mladých lidí. Proč?

Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.
Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.

Doupě neřesti

Obávali se, že se změní v tzv. „líbací most“ a zamilované dvojice budou zastavovat své koňmi tažené vozy v polovině, aby se tam mohly políbit. Každou zimu musel být na podlahu mostu navezen sníh, aby tudy projely sáně.

Osvětlení bylo do mostu instalováno v roce 1924, boční chodník roku 1945. Most má pouze jeden pruh a projedou jím pouze vozidla s hmotností nižší než 10 tun a výškou pod 4,2 metru.

Most Helix

Kde ho najdete: v Marina Bay v Singapuru

Rozměry: délka 280 metrů

Otevření: 24. dubna 2010

Most pro pěší Helix se klene nad singapurským přístavem. Při jeho navrhování byla hlavním požadavkem lehkost jeho konstrukce, protože se nachází v blízkosti poměrně těžkopádně působícího mostu Bayfront pro automobily.

Tvar dvojité šroubovice DNA tento požadavek splňuje na jedničku, díky němu bylo na stavbu použito 5x méně oceli, než by vyžadovalo klasické pojetí.

V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.
V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.

Most Si-o-seh Pol

Kde ho najdete: na Zayanderudu, největší řece íránské náhorní plošiny v Isfahánu, Irán

Rozměry: délka 297,76 metru, šířka 14,75 metru

Otevření: 1602

Isfahán, třetí největší íránské město, byl i v minulosti významným místem. Nachází se v něm proto řada památek tzv. Safavidského umění.

Safavidská říše byla jednou z nejvýznamnějších vládnoucích dynastií v Íránu mezi roky 1501 a 1722. Vedle náměstí Nakš-e džahán, které je na seznamu UNESCO, je památkou na ni rovněž most Si-o-seh Pol, označovaný také jako Most 33 oblouků.Během dne jde o rušné místo, v krajních pilířích se nachází čajovny, v noci je pohled na nasvícený most nevšedním zážitkem.

Most Nanpu

Kde ho najdete: v srdci čínské Šanghaje

Rozměry: délka 760 metrů, rozpětí 432 metrů

Otevření: 1. prosince 1991

Nanpu je jedním z hlavních mostů přes řeku Huangpu v čínské Šanghaji. Spojuje centrum města s okresem Pudong, jež se díky tomu rychle rozvíjí. Stavba mostu započala 15. prosince 1988, dokončen byl o 3 roky později.

Samotný most měří 846 metrů na délku, jde o zavěšený most se dvěma hlavními věžemi ve tvaru písmene H. To, co jej ale činí zajímavým, je jeho kruhová část – spirálovitě se zvedající, 6 km dlouhý nájezd na most. Díky němu dosahuje celková délka mostu 8343 metrů.

Vede po něm sedmiproudá silnice, která výrazně ulevuje rušnému provozu nejlidnatějšího města Číny, jež obývá 27 milionů lidí.

Délku má most díky spirálovitému nájezdu.
Délku má most díky spirálovitému nájezdu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá