Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kde se vzali superhrdinové?

Superman, Iron Man, Batman nebo Captain America. Tyto hrdiny dnes zná každý. Komiksy slaví neuvěřitelný úspěch, a to hlavně díky filmovému zpracování. Svou cestu si však musely dlouho hledat. Jak vlastně tento fenomén vznikl? A proč se ujal i v našich končinách třeba v podobě Rychlých šípů?

Kladný maskovaný hrdina s výjimečnými schopnostmi nebo technologickými vymoženostmi, který pečlivě střeží svoji dvojí identitu. Takový muž nebo žena má reprezentovat kladné vlastnosti a dobrotu lidské povahy.

Jeho protikladem zákonitě musí být superzločinec s podobně silnými schopnostmi. Tak se dá ve zkratce popsat základní scénář komiksu. Ostatně k superhrdinům se dají zařadit již mytologičtí hrdinové, kteří disponovali nadlidskými dovednostmi.

Oblíbené novinové útržky

Samotné slovo komiks vzniklo z anglického „comic strip“.  Tak se označoval pruh dvou až šesti obrázků, který se objevoval nejčastěji ve spodní části novin či časopisů. Díky stripům se tak čtenáři mohli lépe orientovat v celém příběhu.

Strip většinou vycházel po jednotlivých dílech v pravidelných intervalech, třeba v sobotních přílohách. Později z něj vznikaly celé sborníky. Vizuální stránku komiksu tvoří rámečky, bubliny a další grafické symboly.

Každý symbol něco znamená

Jednotlivé rámečky obrázky rozdělují, čímž čtenáři zjednodušují „práci“, aby příběh snadno pochopil.

Nejtypičtější vizuální formou komiksu jsou bubliny zobrazující přímou řeč, která bývá někdy ohraničena vlnovkou, a tím autoři vyjadřují myšlenky konkrétních postav.

Velmi často se lze setkat také s grafickými symboly, jež zobrazují emoce a myšlenkové pochody postav. Takovým případem může být třeba rozsvícená žárovka, představující nápad nebo srdce, které symbolizuje lásku.

Citoslovce řeknou vše

Stejně důležitý je samotný text, umístěný v jednotlivých bublinách. Autoři používají různé typy písma a fonty, díky čemuž čtenář snadno zjistí, v jaké náladě se osoba nachází. Roztřepaný nebo tučný font například znázorňuje důležitost sdělení.

V neposlední řadě celou atmosféru podtrhují citoslovce. Většinou se jedná o výrazy symbolizující zvuky – například BUM! PRÁSK! GRR! a podobně.

Komiksy ve starověkých říších

Kde však komiksy vznikly? Jejich původ lze vystopovat již v prehistorických jeskyních nebo v egyptských hieroglyfech. Už tenkrát lidé znázorňovali svoje příběhy pomocí obrázků, propojených nějakým textem.

Zřejmě nejznámějším dílem, které se dá považovat za původní komiks, je francouzská, sedmdesát metrů dlouhá Tapisérie z Bayeux, která znázorňuje útok Normanů na Anglii v roce 1066.

Americká záležitost

Novodobý komiks má však pevné kořeny ve Spojených státech amerických. Poprvé se zde objevil v roce 1896. Jednalo se o vizuální strip Yellow kid neboli Žluťásek, jehož tvůrcem byl Richard Oucault.

Žluťásek se tak dá považovat za prvního moderního komiksového hrdinu. Jednoduché čtení si získalo u lidí obrovskou oblibu a jednotlivé stripy vycházející v denním tisku se začaly vázat do sešitů a následně i do knih.

První americký komiks je příběh o Žluťáskovi.
První americký komiks je příběh o Žluťáskovi.

Superman vs. Batman

Hlavní komiksový boom však odstartoval v roce 1938, kdy v časopise Action Comics vyšlo první číslo Supermana, kterého vytvořili židovští autoři Jerry Siegel a Joe Shuster.

Tento hrdina měl být původně zločinec, ovšem kreslíř Joseph „Joe“ Shuster z něj udělal kladného hrdinu. Superman se stal inspirací pro další příběhy. Krátce po něm se zrodil Batman, pravý opak Supermana.

Nedisponoval žádnou supersilou a bojoval jako obyčejný člověk. Při jeho tvorbě byla Bobu Kaneovi inspirací renesanční podoba létajících strojů Leonarda da Vinci. Batmanovo alter ego pak vymyslel Bill Finger.

Superman byl přesně tím hrdinou, který si získal srdce čtenářů.
Superman byl přesně tím hrdinou, který si získal srdce čtenářů.

Velký úpadek

Po tomto úspěchu se autoři pokoušeli rozšířit komiksy o další žánry, jako jsou westerny, horory nebo sci-fi. Jenže kvůli přílišnému násilí, které komiksy často zobrazovaly, byl vyhlášen tzv. Comics Code Authority, který celý žánr v očích veřejnosti poškodil.

Každý komiks se musel podrobit přísnému schvalovacímu řízení, a to zapříčinilo bankrot mnoha vydavatelů. Prodej i zájem o komiksy u čtenářů rapidně klesl.

Letíme do vesmíru

V 50. a 60. letech se ústředním tématem ve Spojených státech staly cesty do vesmíru, a to se zákonitě promítlo i do komiksového žánru. Začaly vznikat příběhy odehrávající se ve vesmíru, příběhy s mimozemšťany, roboty či nejrůznějšími nadčasovými vynálezy.

V té době se potřebovalo dostat z finančních problémů hlavně vydavatelství Marvel Comics. A podařilo se. V roce 1961 přišli Stan Lee s Jackem Kirbym s komiksem Fantastická čtyřka.

Tito dva muži následně vyprodukovali velké množství dodnes slavných komiksových postav – Hulk, Daredevil, Doctor Strange nebo naprosto zásadní sérii X-menů.

Zlomový Pavoučí muž

Největší průlom však zaznamenala postava Spidermana, který měl svůj debut v roce 1963. Čím se stal tento hrdina odlišným od ostatních?

Nenápadný kluk, jenž získá své nadlidské schopnosti pouhou náhodou po kousnutí radioaktivním pavoukem, si získal srdce mnoha čtenářů, kteří se s ním dokázali snadno ztotožnit. Díky tomuto úspěchu získal Marvel proti konkurenci obrovskou výhodu.

Po nezájmu přišel obrovský boom díky Spidermanovi.
Po nezájmu přišel obrovský boom díky Spidermanovi.

A co Evropa?

Komiks neslavil úspěch pouze v Americe, jeho vliv se promítl i v Evropě. Ovšem evropští autoři si šli vlastní cestou a cílili především na děti. Prvním francouzsko-belgickým komiksem se staly příběhy Zig et Puci.

Na tento úspěch pak navázal v roce 1929 Georges Prosper Remi, známější jako Hergé, který vytvořil oblíbeného Tintina, respektive Tintinova dobrodružství. Toho si lidé tak oblíbili, že první stripy byly převedeny okamžitě i do sešitů. Vyšlo přes dvacet čtyři alb.

Veleúspěšná galská dvojice

Francie jednoznačně zabodovala s dvojicí Asterixem a Obelixem, které v roce 1959 vytvořili René Goscinny a Alberto Uderzo. Asterix, bojovník s elixírem nadpozemské síly, se poprvé objevil v časopise Pilote.

O dva roky později bylo vydáno první komiksové album pod názvem Asterix z Galie. Goscinny vložil Asterixovi do vínku spíše chytrost než hrubou sílu, a proto se Uderzo rozhodl, že doplní tuto postavu o silného muže, kterého známe jako Obelixe.

Černobílé Japonsko

Zcela nezávisle vznikal komiks v Japonsku. Vyvíjel se hlavně po druhé světové válce, někteří literární historici jsou však přesvědčeni, že tento žánr zde sahá až do 11.–13. století. Podle všeho dnes představuje 40 procent všech tištěných publikací v Japonsku.

Manga, jak se japonskému komiksu říká, se vydává v časopisech, ve kterých se nachází více sérií od různých autorů. Pokud má u čtenářů úspěch, příběh se vydává samostatně. Manga se na první pohled pozná.

Postavy mají velké oči, různé tvary účesů, malý a špičatý nos a často používají citoslovce. Na rozdíl od amerických komiksů má černobílou barvu a čte se opačným směrem, tedy zprava doleva.

V Japonsku běžela nezávisle na amerických komiksech vlastní verze, zvaná manga.
V Japonsku běžela nezávisle na amerických komiksech vlastní verze, zvaná manga.

Válka přeje komiksům

Ani v našich zemích autoři neváhali. Jaroslav Foglar stvořil Rychlé šípy, jimž kreslíř Jan Fischer vtisknul charakteristickou podobu. Příběhy chlapecké pětice začaly vycházet 17. prosince 1938 jednou týdně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel.

Foglar Rychlé šípy považoval za své největší životní dílo, které mělo za cíl vést děti ke správnému chování, a díly tak často končí nějakou radou nebo poučením. Vedoucí Rychlých šípů Mirek Dušín se postupem času stal synonymem bezchybného kladného hrdiny.

Hlavně pro děti

V 50. a 60. letech u nás komiksy vycházely hlavně v časopisech pro děti a mládež – v Pionýru, ABC či Mateřídoušce. Největší úspěch přišel v roce 1969, kdy vznikl populární Čtyřlístek, jenž je populární i v dnešní době.

Série příběhů Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Pindi má na kontě již přes 600 čísel a dočkala se nejen několika knižních vydání, audioknih, ale i filmového zpracování.

VÍTE, ŽE…

Postavičky Čtyřlístku se dostaly i na vlastní poštovní známky.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Zajímavosti
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy […]
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Záhady a napětí
Tajuplný hrad Arundel: Hlídá ho duch bývalého majitele?
Anglický hrad Arundel není dnes známý díky své architektuře nebo slavné minulosti. Mluví se o něm spíše v souvislosti s paranormální aktivitou, která je tu údajně velmi častá. Dokonce vznikl i podrobný seznam, který má místní duchy kategorizovat a vést soupis jejich pozorování. Jaké přízraky tu obchází po chodbách?   Arundel leží nedaleko anglického města Littlehampton jen […]
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku