Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kdo při psaní svých děl opisoval?

Pětice slavných autorů svá nejúspěšnější literární díla jen opsala od někoho jiného, nebo se alespoň příběhem napsaným jinými silně inspirovala. Řekli byste to do nich?

Kde vzal Shakespeare inspiraci?

William Shakespeare (1564–1616) je považován za celosvětově nejvýznamnějšího dramatika všech dob. Připisováno jen mu na 38 divadelních her. K vrcholům jeho tvorby pak patří tragédie Othello, mouřenín benátský.

Děj se odehrává v Benátkách a na Kypru v 15. století. Othello, původem Maur, uškrtí ze žárlivosti svoji ženu Desdemonu, protože uvěří svému prolhanému příteli Jagovi, že ho manželka podváděla s jiným.

Italská hra o podváděném maurském kapitánovi

Proč uznávaný dramatik zasadil svůj příběh právě do Benátek?

Má se za to, že se Shakespeare vydal do italské metropole, centra světového obchodu, jako kronikář a tam se seznámil s dílem italského autora Giovanniho Battisty Giraldiho (1504–1573) přezdívaného Cinzio.

Ten roku 1565 sepsal kolekci povídek Hecatommithi, jejíž součástí byl i příběh Un Capitano Moro, který vyprávěl o maurském kapitánovi podváděném manželkou. Shakespeare ho přetransformoval do hry, jež měla premiéru 1. listopadu 1604 v Londýně.

Shakespearovo drama, Romeo a Julie, bylo značně inspirováno básní Tragická historie Romea a Julie anglického básníka Arthura Brookea, která vznikla o 30 let dříve než slavná divadelní hra.
Shakespearovo drama, Romeo a Julie, bylo značně inspirováno básní Tragická historie Romea a Julie anglického básníka Arthura Brookea, která vznikla o 30 let dříve než slavná divadelní hra.

Odkud si George Orwell vypůjčil zápletku?

George Orwell (1903–1950), vlastním jménem Eric Arthur Blair, je světoznámým britským novinářem, esejistou a spisovatelem. Mezi jeho nejslavnější díla patří romány Farma zvířat a 1984, ve kterých kritizuje totalitní systémy.

V knize 1984 popisuje život úředníka v zemi ovládané tvrdou diktaturou v čele s tzv. Velkým bratrem, který se nikdy nemýlí a jehož musí každý milovat. Chování lidí je sledováno kamerami a čipy. Jakýkoli pokus o vzpouru je tvrdě potlačen.

Ruský román o Sovětském svazu

Jenže inspiraci i zápletku si Orwell pravděpodobně vypůjčil, a to z knihy My méně známého ruského spisovatele Jevgenije Zamjatina (1844–1937), která líčí příběh inženýra žijícího v totalitním Jednotném státě, jež je alegorií tehdejšího Sovětského svazu.

Za vydání knihy v zahraničí v roce 1925 byl Rus doma perzekvován. Je známo, že Orwell Zamjatinův román znal a netajil se obdivem k jeho obsahu i autorovi.

Orwell si vypůjčil zápletku od ruského autora.
Orwell si vypůjčil zápletku od ruského autora.

Nepůvodní almanach Benjamina Franklina

Benjamin Franklin (1706–1790) byl jedním z Otců zakladatelů Spojených států amerických. Podílel se na vzniku americké ústavy a dodnes zdobí stodolarovou bankovku.

Byl výborným šachistou, roku 1753 vynalezl bleskosvod, a dokonce pod pseudonymem Richard Saunders psal almanach Poor Richard’s Almanack, který u nás překládal Josef Jungmann (1773–1847) pod názvem Chudý Richard aneb Cesta k blahobytu.

Almanach vycházel nepřetržitě mezi roky 1732 až 1758 v nákladu převyšujícím deset tisíc výtisků.

Sborník plný převzatých děl jiných autorů

Obsahoval praktické rady do domácnosti, hádanky i předpověď počasí, stejně jako krátká literární dílka.

Při vykreslování osobnosti „chudáka Richarda“ se inspiroval u britského satirika Jonathana Swifta (1667–1745), autora Gulliverových cest, který podobnou osobu používal k psaní satirických dopisů.

Kde bral tak vytížený člověk, jakým Franklin bezesporu byl, čas na psaní almanachu po dobu 26 let? „Půjčoval“ si do něj útržky děl svých vrstevníků, spisovatelů. V autorská práva ostatně nikdy nevěřil.

Franklin se inspiroval britským spisovatelem Swiftem.
Franklin se inspiroval britským spisovatelem Swiftem.

Koho volala divočina?

Volání divočiny patří k nejčtenějším knihám amerického spisovatele Jacka Londona (1876–1916), vlastním jménem Johna Griffitha Chaneyho. Hlavním hrdinou románu, který se odehrává v době zlaté horečky na Klondiku, je pes jménem Buck.

Když je unesen od svého pána, aby tahal těžké sáně sněhem, zjistí, že jeho vrozené instinkty mu v divočině pomohou přežít. Román se stal předlohou pro několik filmových i divadelních adaptací.

Opisoval od misionáře a zápletky za něj vymýšleli jiní

Později bylo odhaleno, že si při psaní tohoto díla London vypůjčil celé pasáže z knihy My dogs in the Northland (Moji psi na severu) kanadského učitele a misionáře Egertona Ryersona Younga (1840–1909).

London inspiraci Youngovou prací nepopřel, hájil se však tím, že zatímco misionář psal literaturu faktu, on románovou tvorbu. Ačkoli i s tou si nechal pomáhat.

Za almužnu si najímal Sinclaira Lewise (1885–1951), pozdějšího držitele Nobelovy ceny za literaturu (1930), aby za něj vymýšlel zápletky jeho vlastních děl.

Jack London moc vlastních příběhů nevymyslel.
Jack London moc vlastních příběhů nevymyslel.

Tři mušketýři pocházejí z pera, nikoli však hlavy Alexandra Dumase

Nejznámější román francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího (1802–1870), Tři mušketýři, líčí osudy gaskoňského šlechtice d’Artagnana a jeho tří přátel, mušketýrů Athose, Porthose a Aramise od roku 1625 do d’Artagnanovy smrti roku 1673. Trilogie znamenala pro jejího autora cestu ke slávě.

Všechny hlavní postavy si ovšem Dumas vypůjčil z knihy Paměti hraběte d’Artagnana, kapitána-lieutenanta první setniny královských mušketýrů.

Kolonizované dílo z francouzského královského dvora

Autorem díla, které vyšlo roku 1700, tedy 27 let po d’Artagnanově smrti, byl francouzský prozaik Gatien de Courtilz de Sandras (1644–1712).

Ten byl několikrát uvězněn v Bastile, kde byl dozorcem jistý Besmaus, bývalý společník d’Artagnana, od kterého se Courtilz de Sandras pravděpodobně dozvěděl podrobnosti z d‘Artagnanova života.

Ve své knize pak vykreslil nejen mušketýry, ale i Milady de Winter, podlého kardinála či chystané spiknutí tak, jak je známe z Dumasova díla. Ten se za přejímání cizích textů nijak nestyděl. Naopak tvrdil, že je vylepšuje stejně jako kolonizátor dobytá území.

Ani příběh Třech mušketýrů od Alexandra Dumase není původní.
Ani příběh Třech mušketýrů od Alexandra Dumase není původní.

VÍTE, ŽE…

Dumas byl kreolského původu a měl poněkud černošské rysy. Jeho babička byla otrokyní na Haiti.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem