Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Králové omezenosti: 10 nejhloupějších zvířat

Někteří obyvatelé živočišné říše jsou vyzdvihováni pro svoji inteligenci, kterou se téměř vyrovnají člověku. Na opačném konci škály pak stojí ti, jimž příroda takříkajíc nenadělila. Kdo je nejhloupějším z hloupých? A čím si zařazení mezi omezence tato zvířata vysloužila?

Lenochodi

Lenochodi považují své končetiny za větve stromů.
Lenochodi považují své končetiny za větve stromů.

Třída: savci

Velikost: 50 až 70 cm, 4 až 8 kg

Dožití: Až 30 let

Výskyt: tropické deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky

Tato šedě zbarvená chlupatá zvířata obývají větve vysokých a hustých stromů. Zavěšena hákovitými, až 10 cm dlouhými drápy zde spí, páří se i vychovávají mladé. Na předních končetinách mají dva nebo tři srostlé prsty, na zadních vždy tři.

Prospí 10 až 20 hodin denně, do lezení se pouštějí jen kvůli získání další potravy. Při spěchu ulezou asi 4 metry za minutu. Díky pomalosti svých pohybů však unikají pozornosti dravců. Jsou to býložravci, stravu tráví i několik dnů.

Proč jsou považováni za hloupé: Nikdy se nenaučili vylučovat ve větvích, proto jednou týdně (až měsíčně) sestoupí k úpatí stromů, aby vykonali potřebu. Po zemi se spíše vlečou, než chodí.

Při lezení či sestupu dolů si ale, zejména mláďata, často spletou svoje končetiny s větvemi stromů a snaží se jich chytit, což samozřejmě skončí jejich pádem, při kterém se mohou i zabít.

Pandy velké

Pandy zapomněly, že patří mezi masožravce.
Pandy zapomněly, že patří mezi masožravce.

Třída: savci

Velikost: 70–160 kg, 1,2–1,6 m

Dožití: až 30 let v zajetí, 20 v přírodě

Výskyt: Čína

Slovo panda vychází z nepálského označení pro požírače bambusu a bylo nejprve použito pro pandu červenou, malou stromovou šelmu.

Kvůli podobnému způsobu života byl za pandu (velkou) označen i černobílý medvěd, který s ní však není nijak spřízněn. Naopak, nejbližším příbuzným pandy velké je medvěd brýlatý z Jižní Ameriky.

Čína nabízí zapůjčení pand ostatním národům na 10 let, ovšem jakékoliv narozené mládě v době výpůjčky náleží automaticky Čínské lidové republice.

Proč jsou považovány za hloupé: Pandy patří mezi medvědy, proto je jejich trávicí trakt obdobný jako u masožravců, ač se živí především bambusem. Z něj ale získávají velmi málo živin a energie.

Aby jí šetřily, jsou velmi líné, většinu dne odpočívají. Mají také menší mozek, játra i ledviny (na energii náročné orgány) v poměru k tělu než jiní medvědi. Malý zájem mají tito tvorové také o sex, proto jim hrozí vyhynutí.

Samice si navíc často ani neuvědomí, že porodily, a následně své potomky nepovažují za vlastní, případně na ně zapomenou a ve spánku je zalehnou.

Krůty

Krůty vyhlížejí déšť, místo aby se schovaly.
Krůty vyhlížejí déšť, místo aby se schovaly.

Třída: ptáci

Velikost: malá plemena 3–7 kg, střední 7–15 kg, velká až 30 kg

Dožití: až 10 let

Výskyt: celosvětově, pochází ze Střední Ameriky

Krůta domácí je chována především pro maso, největší oblibě se těší v USA, kde je tradičním pokrmem při oslavě Dne díkůvzdání (čtvrtý čtvrtek v listopadu).

Předkem krůty je krocan divoký, s jehož domestikací začali Olmékové na pláních středního Mexika asi před 3000 lety. Po pštrosovi je to druhý největší domestikovaný pták.

Samci se odlišují od samic zejména nápadným lalokem pod krkem, na horní části zobáku a na hlavě, které mu při toku nabíhají krví, a dlouhými širokými pery v ocase, která roztahují do vějíře při hrozbě či námluvách.

Proč jsou považovány za hloupé: Když prší, místo toho, aby se krůty před deštěm chránily, vzhlížejí do nebe. Také se traduje, že jsou tak omezené, že zapomněly létat, to ale není úplně pravda.

S létáním mají problém jen ty největší (americké) druhy krůt, a to kvůli své velikosti. Opravdu hloupě se pak chovají samci v době námluv. Jsou velmi agresivní a ochotní pokoušet se pářit se i s pouhou hlavou samice, naraženou na kůlu.

Kakapové soví

Kakápové před dravcem neutíkají, ale „zamrznou“.
Kakápové před dravcem neutíkají, ale „zamrznou“.

Třída: ptáci

Velikost: 60 cm na výšku a 4 kg váhy

Dožití: až 100 let

Výskyt: několik ostrovů Nového Zélandu

Kakapo soví je jedním z nejvzácnějších papoušků na světě, zároveň je největším a nejtěžším papouškem světa, ač neumí létat. Svým obličejem i nočními aktivitami připomíná sovu.

Když se Nový Zéland odtrhl od pevniny, nebyl již přístupný pro čtyřnohé šelmy, proto se kakapové vzdali energeticky náročného létání. Po stromech tito žluto-zeleno-černí ptáci pouze šplhají, křídly jen zpomalují seskoky. Jsou velice ohrožení, na planetě jich zbývá už jen asi 200 kusů.

Proč jsou považováni za hloupé: Když narazí na predátora, místo aby se kakapové pokusili o útěk, prostě „zamrznou“, a stávají se tak snadnou kořistí. Ani v reprodukci nejsou papoušci soví příliš dobří.

Aby přilákali samičky, čechrají si samci peří a nafukují hrudní vak, díky čemuž vydávají charakteristický zvuk. Ovšem v jámách, které vyhloubí, se jejich zpěv rozléhá, a pro samičky je proto často obtížné je lokalizovat.

Rozmnožování také závisí na dostatku plodů stromu rimu – pak se rodí více samečků, kteří mají větší nároky na potravu.

Koalové

Koaloví nenajdou jídlo, ani když leží před nimi.
Koaloví nenajdou jídlo, ani když leží před nimi.

Třída: savci

Velikost: 70–90 cm na délku, plus 6 cm ocas, váha 5–12 kg

Dožití: až 18 let

Výskyt: jižní Austrálie

Koala medvídkovitý je jedním z nejznámějších australských zvířat, za medvídka ale bývá tento vačnatec označován nesprávně. Koalové mají hustou a měkkou srst a pět prstů na každé končetině, při šplhání po stromech jim pomáhají drápy.

Mají jako jedni z mála savců otisky prstů, které jsou podobné lidským. Samec má rozeklaný penis, samice dvě dělohy. Živí se eukalyptovými listy, což je energeticky velmi chudá strava.

Proč jsou považovány za hloupé: Mají mezi zvířaty nejmenší poměr velikosti mozku k tělu. Jejich lebeční dutina je až ze 40 % vyplněna mozkomíšním mokem. Přitom jejich předchůdci disponovali větším mozkem.

Ten se jim ale v důsledku přechodu na energeticky chudou stravu postupně scvrkl. Kvůli tomu občas nedokážou rozpoznat jídlo, ani když jsou hladoví a potrava leží přímo před nimi.

Ropuchy obrovské

Ropuchy sexuálně obtěžují i mrtvá zvířata.
Ropuchy sexuálně obtěžují i mrtvá zvířata.

Třída: obojživelníci

Velikost: 10 až 20 cm, největší nalezená až 40 cm a 2,7 kg

Dožití: 10 až 15 let v přírodě, v zajetí i 20 let

Výskyt: Jejich domovinou je Střední a Jižní Amerika, ovšem kvůli svému velkému apetitu byly tyto ropuchy vysazeny i v jiných oblastech, například v Austrálii či Karibiku, kde byly nasazeny proti škůdcům na plantážích.

Ropuchy obrovské požírají nejen živou, ale klidně i mrtvou kořist. Tam, kde byly vysazeny uměle, se samy staly škůdci, jejich maso je totiž pro většinu zvířat po požití vysoce toxické.

Disponuje jedem bufoteinem, který spadá do stejné skupiny drog jako heroin. Dospělé žáby se plně adaptovaly na suchozemský život, do vody chodí pouze kvůli rozmnožování.

Proč jsou považovány za hloupé: Samci ropuchy obrovské jsou velmi náruživí, zkoušejí to i na samičky, které leží rozjeté na silnicích. Ale také na živé i mrtvé mloky, hady, ještěrky či myši. Někdy dokonce na jiné ropuší samce, ti se ale proti tomu umějí hlasitě ohradit.

Plameňáci

Ač mají dvě nohy, stojí plameňáci vždy jen na jedné.
Ač mají dvě nohy, stojí plameňáci vždy jen na jedné.

Třída: ptáci

Velikost: 1 až 1,4 m výšky a 1,5 až 4,1 kg váhy

Dožití: 30 až 40 let

Výskyt: žijí v tropech, subtropech i mírném pásu, neobývají však východní Asii a Austrálii

Plameňáci původně obývali slaná jezera a pobřežní moře, postupem času se přizpůsobili i sladkovodní potravě vnitrozemských jezer. Plavou málo, spíše chodí po mělčinách. Před vzletem se musejí rozběhnout. Mají dobrý zrak, ale skoro žádný čich.

Jejich růžové až červené zabarvení je podmíněno dostatkem řas obsahujících karoteny ve stravě. V zajetí jim musí být toto barvivo nacházející se třeba v mrkvi dodáváno uměle, jinak by byli bílí. Jsou to monogamní tvorové, kteří žijí v hejnech.

Proč jsou považováni za hloupé: Ačkoli disponují dvěma dlouhýma nohama, většinu času tráví stojem pouze na jedné z nich. V této poloze také spí.

Potravu získávají, podobně jako jiní zástupci ptačí říše – třeba kachny nebo husy – filtrováním vody. Ovšem pouze a jen plameňáci to zvládají v poloze hlavou dolů, což vědci dlouho považovali za nepříliš chytrou strategii.

Až později byla v jejich ústní dutině nalezena topořivá tělíska, která vytvoří pevné dno pro tkáně na spodině jazyka, a pomáhají tak plameňákům v jejich podivném způsobu lovu.

Mandelíkovití

Třída: ptáci

Velikost: 36 až 38 cm na délku, 104 gramů

Dožití: asi 10 let

Výskyt: subsaharská Afrika, Arabský poloostrov

Mandelík fialovoprsý, jak už jeho jméno napovídá, má fialovou náprsenku, zelenou hlavičku, tmavomodrá křídla a tyrkysové bříško i ocas, ale na jeho těle lze nalézt až osm barev. Pro svoji krásu se stal neoficiálně národním ptákem africké Keni i Botswany.

Je to monogamní pták žijící spíše osaměle, živí se hmyzem, pavouky, štíry či stonožkami.

Proč jsou považováni za hloupé: Ke svému hnízdění si mandelíkovití často vybírají velice nevhodná místa, například nechráněné dutiny stromů či vysoko umístěné díry ve zdivu opuštěných stavení, odkud mohou mláďata snadno vypadnout.

Navíc se před predátory nikdy nesnaží prchnout, což z nich činí snadnou kořist pro pytláky.

Žraloci šotci

Žraloci šotci jsou líní obstarat si potravu.
Žraloci šotci jsou líní obstarat si potravu.

Třída: paryby

Velikost: 3,85 m a přes 160 kg, největší ulovený měřil až 5 m

Dožití: 30 až 35 let

Výskyt: ve všech světových oceánech, např. v Mexickém zálivu na jihu Brazílie, na západě Francie, u Japonska či Nového Zélandu

Pro žraloka šotka je charakteristický výrazný čenich, připomínající čepel meče. Má 35 až 53 horních a 31 až 62 dolních řad zubů. Jeho kůže je částečně průhledná, jinak bílá či šedá, případně růžová. Žije u mořského dna, v hloubce mezi 270 a 960 metry.

Jde o živoucí fosilii a jediného existujícího zástupce rodové linie, staré 125 milionů let.

Proč jsou považováni za hloupé: Jsou to velice pomalá a líná stvoření, což naznačuje jejich ochablé tělo i malé ploutve.

Kvůli tomu se jim ani nechce aktivně se rozhlížet po potravě a jen čekají, až se k nim nějaká kořist dostane tak blízko, aby ji mohli spolknout.

Veverky

Třída: savci

Velikost: 19 až 23 cm, 250 až 340 g, ocas pak měří 14,5 až 20 cm

Dožití: v přírodě maximálně 12 let

Výskyt: celosvětově kromě Austrálie a suchých oblastí

Pro veverky je typický huňatý ocas, který jim pomáhá udržovat rovnováhu při lezení a skocích, zároveň jim ve spánku slouží jako přikrývka. Tito hlodavci jsou aktivní přes den, žijí samotářsky. U nás se vyskytuje nejčastěji jejich červená a černá forma.

Až 80 % dne stráví veverky hledáním potravy, kterou tvoří hlavně semena šišek, houby, ptačí vejce a oříšky.

Proč jsou považovány za hloupé: Aby jim pracně nasbírané pochutiny někdo nesnědl, schovávají je na různých místech, aby zloděje zmátly.

Problém je, že když pak v nejtěžších obdobích roku, hlavně v průběhu zimy, své zásoby samy potřebují, často si nemohou vzpomenout, kam je ukryly.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř