Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Krvežíznivá bestie jménem bodalog: Řádí ve Walesu zvířecí upír?

Lochneska, yetti, čupakabra. Notoricky známá monstra, po kterých pátrají tisíce lidí z celého světa. Jenže vedle nich existují i příběhy o daleko méně slavných tvorech. Tvorech, kteří však možná řádí na místech mnohem bližších, než bychom čekali.

Vítejte ve Walesu,  zemi zelených lesů a mokřadů. Číhá tam krvežíznivý bodalog?

U ohrady nedaleko městečka Rhayader v centrálním Walesu postává několik zachmuřených lidí. Obloha je zatažená a zlověstné ticho ruší jen bečení nedalekého stáda ovcí. Stáda, ze kterého však po této noci několik kusů chybí.

Skupina obyvatel postávajících nad ostatky zabitých zvířat zamyšleně diskutuje, co způsobilo taková jatka. Všem je jasné, že o vlky nejde. Ovcím totiž něco prokouslo hrdlo či oblast hrudního koše způsobem, který jejich majitel nikdy předtím neviděl.

A co víc, vlci by nikdy nenechali zabitou kořist jen tak ležet, aniž by ji roztrhali a alespoň částečně sežrali. V dalších dnech a týdnech se situace opakuje a problém s neznámým predátorem útočícím po nocích na hospodářská zvířata se stává neudržitelným.

Rozběhne se rozsáhlé vyšetřování, které má za cíl přijít celé záhadě na kloub a ukončit krvavé řádění. Podaří se zjistit, jaká bestie za vším stojí?

Rány jako od upíra

Desítky ovcí během dvou měsíců. Všechny s jedinou ranou na hrdle, žádná však roztrhaná či sežraná. Zdá se, že bodalog, jak si místní nazvou tajemného tvora, zabíjí především pro zábavu a nikoliv kvůli potravě.

Vyšetřování se mezitím zaměřuje především na hledání stop a případných svědků, kteří by mohli neznámého predátora zahlédnout.

Záhy se objevují informace o černé kočkovité šelmě, která se údajně vyskytuje v okolí a která by mohla stát i za útoky na farmy v okolí Rhayaderu. Právě velké kočky často útočí na hrdlo oběti, které trhají, dokud není mrtvá.

Jenže rány na krcích či hrudnících hospodářských zvířat rozhodně řádění velké kočky nepřipomínají – jsou příliš malé a svým způsobem čisté.

Když se ukázalo, že útoky se odehrávají vždy jen v okolí nedaleké řeky Wye, začínají se v rozhovorech místních objevovat dvě slova: vodní upír.

Neznámý zabiják hospodářských zvířat řádil v okolí městečka Rhayader.
Neznámý zabiják hospodářských zvířat řádil v okolí městečka Rhayader.

Marné pátrání

Do terénu vyrážejí nejen stopaři, ale i experti s loveckými psy. Ti nacházejí zválenou trávu a stopují pach neznámého tvora k řece, kde však už jen bezmocně přešlapují. Vše se dostává i do novin, kde se objevuje celá řada spekulací o možné identitě bestie.

„Také univerzitní vědci zkoumali napadená těla a museli přiznat, že jsou naprosto zmatení.

Těžko se tomu divit, bestie bodalog se totiž vymyká veškerým předpokladům a konzervativním vysvětlením,“ uvádí britský zoolog a záhadolog Karl Shuker (*1959).

Fakt, že se tvor zřejmě vracel do vodního toku, totiž vylučuje nejen hypotézu o černé kočkovité šelmě, ale i prakticky všechna zvířata, která by něco takového mohla mít na svědomí – lišky, zbloudilé psy a další suchozemské šelmy.

Nemohlo by jít tedy o nějakého vodního dravce, který se do zdejší řeky zatoulal z nějaké jiné oblasti?

Agresivní vodní tvor

První podezření padlo na poměrně dravou a dostatečně velkou vydru nebo na menšího a výrazně krvežíznivějšího norka. Jenže ani jedno z těchto zvířat nezabíjí popsaným způsobem a už vůbec neloví ovce. „Evropská vydra nezabíjí ovce.

Její primární potravou jsou ryby doplněné o korýše, ptáky, malé savce nebo žáby.

Americký norek zase sice zabíjí králík, kočky a psy, ale ovce jsou na něj příliš velké,“ uvádí americký autor George M. Eberhart ve své známé knize o mysteriózních tvorech. Někteří experti tak jdou ve svých spekulacích ještě dál:

Za vším by prý mohl být abnormálně velký norek. Možná s nějakou genetickou vadou či snad extrémně vzácný druh, o kterém věda vůbec neví. Problém je, že pro takováto tvrzení neexistují žádné důkazy. Zmíněný Karl Shuker tak přichází ještě s jednou možností: za vším prý mohl být vzácný druh hada.

Způsobil všechno nějaký exotický had, který utekl svému chovateli?
Způsobil všechno nějaký exotický had, který utekl svému chovateli?

Na běžné hady to nesedí

Užovka stromová. Tak zní název hada žijícího na území Evropy, a to dnes už včetně Velké Británie. Oficiálně nejdelší jedinec měřil 225 centimetrů, což by podle Shukera bez problémů stačilo k tomu, aby si dovolil zaútočit na ovci.

Problémem však je, že užovka stromová není jedovatá a podobně jako další druhy hada žijící na britských ostrovech tak úplně nesedí na zabijáka, který by kousnutím útočil na hrdla a hrudní koše bezbranných ovcí.

To i u nás v České republice dobře známá zmije obecná samozřejmě jedovatá je. Jenže pro změnu není zase dost velká na to, aby tímto způsobem útočila na ovce.

Zde navíc narážíme také na nedostatek informací o onom řádění v roce 1988. Neexistují totiž údaje o tom, zda byly jednotlivé ovce otráveny. Patrně v té době nikoho nenapadlo zjišťovat, zda se v jejich těle zbytky jedu nacházejí. Pokud by tomu tak bylo, jaké hypotézy nám zbývají?

Utekl někomu mazlíček?

Většina badatelů má jasno. Pokud byly ovce otráveny, byl za vším nejspíš nějaký velký jedovatý had, který unikl ze soukromého chovu. To by vysvětlovalo i záhadu, proč útoky začátkem prosince definitivně ustaly a o tvorovi už nikdy nikdo neslyšel.

Buď ho totiž našel a odchytil majitel, nebo – pokud šlo o teplokrevného hada – po nějaké době ve studeném prostředí Walesu prostě zemřel. Jenže i takové spekulace mají spoustu děr, a mnozí kryptozoologové se proto obracejí k úplně jiným závěrům.

Tedy že ve skutečnosti vše způsobil dosud neobjevený tvor, který není příbuzný s žádným zmíněným zvířetem. Britský záhadolog Nick Redfern (*1964) k tomu přichází se zajímavým postřehem.

Objevil totiž knihu o místním folkloru z roku 1912, ve které jsou velmi zvláštní informace. „Lidé v okolí řeky Wye věřili, že v ní žije něco děsivého.

Něco, co jednou ročně vyžaduje lidskou oběť, která zajistí, že tvor nezačne své vražedné běsnění po okolí,“ popisuje Redfern.

Známý norek je sice dostatečně agresivní, velikostí ale neodpovídá.
Známý norek je sice dostatečně agresivní, velikostí ale neodpovídá.

Démon, či experiment?

Je otázkou, jak by bodalog měl vypadat. Údajně by mohlo jít pouze o zvláštní druh velkého hada, který se zdržuje v okolí řeky nebo přímo v ní a po většinu doby prostě jen odpočívá nebo loví divokou zvěř.

Ještě odvážnější teorie si pak zahrávají s možností, že ve skutečnosti jde o jakéhosi upířího démona či mystickou bytost žijící v srdci Walesu. Někteří lidé ho každoročně potají usmiřují – nikoliv lidskou, ale zvířecí obětí.

Když se tak v roce 1988 z neznámých důvodů nestalo, tvor začal řádit v okolí, dokud svou pravidelnou oběť nedostal. Nebo snad za vším stál výsledek nějakých vojenských experimentů?

I taková konspirační teorie se prý podle Redferna mezi místními obyvateli dlouhou dobu držela. Máme snad nedostatek informací o tomto případu právě proto, že je britská vláda zamlčuje?

Byl to člověk?

Existuje ovšem ještě jedna hypotéza, která však míří úplně mimo svět kryptozoologie. Někteří záhadologové se domnívají, že za vším mohl ve skutečnosti stát člověk.

Bodalogem mohl být psychicky narušený jedinec, který se z nějakého důvodu uchýlil k zabíjení ovcí. Dost možná proto, aby ukojil svou touhu ubližovat živým tvorům. To by vysvětlovalo i pachovou stopu končící u řeky.

Dotyčný se prý mohl pohybovat na lodi – V noci vždy vystoupil, zabil pár ovcí a zase se vrátil na loďku, se kterou odplul do bezpečí. Teorie má samozřejmě několik nedostatků:

Pokud by šlo o člověka, patrně by dříve nebo později museli vyšetřovatelé najít nějaké jeho stopy. Navíc by to nevysvětlovalo zmíněnou legendu z minulosti. Žila tedy v řece v centrálním Walesu skutečně nějaká tajemná a vědou dosud nepoznaná zvířecí bytost?

Související články
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii?   Je 4. července roku 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou […]
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb?   Jednu z takových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn