Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kudy jezdí smrt? 10 nejnebezpečnějších cest na světě

Denně se přesouváme z místa na místo, a tak již silnice či železnice vnímáme jako běžnou součást našich životů. Ovšem existují i místa, která byste při cestování měli raději vynechat. Seznamte se s nejnebezpečnějšími silnicemi světa…

1. Tunel Guoliang

Kde se nachází: vesnice Guoliang, provincie Henan, Čína

Tunel byl postavený bez zkušených stavitelů.
Tunel byl postavený bez zkušených stavitelů.

Když se obyvatelé horské vesničky Guoliang, odříznuté od zbytku světa strmou vysokou skálou, nedočkali silnice od vlády, rozhodli se zbudovat si ji sami. Bez inženýrů a strojů jim stavební práce trvaly pět let.

Roku 1977 dokončili zhruba 1,2 km dlouhý tunel, zasekaný do skály. Je široký necelé čtyři metry, takže potkat auto v protisměru byste v něm rozhodně nechtěli.

2. Železnice skrz tržiště Maeklong

Kde se nachází: město Maeklong, provincie Samut Songkhram, Thajsko

Trh se během chvíle změní v železnici.
Trh se během chvíle změní v železnici.

Jeden z největších trhů s čerstvými mořskými plody v Thajsku se nachází asi 70 km jihozápadně od Bangkoku. Vypadá jako stovky jiných, dokud neuslyšíte houkání vlaku.

Vede jím totiž 100 metrů železniční trati, po které osmkrát denně projíždí rychlostí 15 km/hod. vlak. Trhovci pak urychleně sbalí své stánky, aby po průjezdu soupravy vše vrátili na své místo.

3. Cesta Yungas

Kde se nachází: mezi městy La Paz a Coroico, Bolívie

Cestu postavili v roce 1930 paraguajští vězni. Od roku 2006 ji nahradila mnohem bezpečnější rychlostní silnice.
Cestu postavili v roce 1930 paraguajští vězni. Od roku 2006 ji nahradila mnohem bezpečnější rychlostní silnice.

Přezdívku „Silnice smrti“ si zhruba 60 kilometrů dlouhá cesta, oficiálně pojmenovaná Yungas Road, nevysloužila jen tak.

Prašná, místy jen tři metry široká silnice klesá z výšky 3300 do 360 metrů a je plná zatáček a serpentin. Často se na ní přitom v minulosti vyhýbaly přelidněné autobusy s plně naloženými náklaďáky. Lemují ji pomníky tisíce obětí dopravních nehod.

4. Eyre Highway

Kde se nachází: vede přes Nullarborskou pláň, západ a jih Austrálie

Australská cesta je tak monotónní, že na ní řidiči usnou.
Australská cesta je tak monotónní, že na ní řidiči usnou.

Dálnice vedoucí skrz Austrálii nese jméno průzkumníka Edwarda Johna Eyre (1815–1901), který jako první Evropan překročil mezi roky 1840 až 1841 poušť Nullarbor o rozloze 200 000 km2. Silnice je dlouhá 1660 km a patří k místům s největší nehodovostí v Austrálii.

Důvod je prostý – cesta je tak monotónní, že řada řidičů za volantem zkrátka usne.

5. Železnice přes „Ďáblův nos“

Kde se nachází: skalní stěna mezi městy Alausí a Sibambe, Ekvádor

Trať fungovala do roku 1997, kdy ji zpustošily sesuvy půdy, způsobené v důsledku jevu El Niño.
Trať fungovala do roku 1997, kdy ji zpustošily sesuvy půdy, způsobené v důsledku jevu El Niño.

Výstavba železniční trati, která měla spojit pobřežní město Guayaquil s hlavním městem Ekvádoru Quitem, začala v roce 1899. Nejobtížnějším úsekem byl 800 metrů vysoký útes, Ďáblův nos, do kterého vytesali dělníci řadu strmých výhybek.

Práce si vyžádaly nejméně 2000 životů, ale roku 1902 byla železnice na Nariz del Diablo dokončena.

6. Pambanský most

Kde se nachází: spojuje indickou pevninu s ostrovem Pamban, Indie

Most spojuje ostrov Pamban s pevninou.
Most spojuje ostrov Pamban s pevninou.

Železniční most, dlouhý 2065 metrů, vede přes moře v jižní Indii. Od roku 1914 spojuje ostrov Pamban s pevninou. Stojí na 143 betonových pilířích, kolejnice vedou jen 12,5 metru nad mořskou hladinou.

V centrální části se most zvedá, aby pod ním mohly proplouvat lodě. Roku 1964 most poškodil cyklon, a na 64 dní tak ostrov izoloval od pevniny. Od té doby je doprava vždy zastavena, pokud rychlost větru překročí 64 km/hod.

7. Karákóramská dálnice

Kde se nachází: vede z Kašgaru v Číně do Abbottábádu v Pákistánu

Dálnice vede přes 4 pohoří.
Dálnice vede přes 4 pohoří.

Dálnice vede přes čtyři nejvyšší světová pohoří (Karákóram, Hindúkuš, Himálaj a Pamír). Je dlouhá 1300 km. Její stavba, při které zahynuly stovky čínských dělníků, byla zahájena roku 1959 a trvala 20 let.

V průsmyku Chandžeráb dosahuje nadmořské výšky 4693 metrů, což z ní činí nejvýše položenou mezinárodní silnici s pevným povrchem na světě.

8. Passage du Gois

Kde se nachází: spojuje ostrov Noirmoutier s pevninou, Francie

Čtyři a půl kilometru dlouhý přejezd z francouzské pevniny na ostrov Noirmoutier zaplavuje dvakrát denně příliv. Výška vody se při něm pohybuje od 1,3 do čtyř metrů.

Roku 1999 přes něj vedla druhá etapa cyklistického závodu Tour de France a na jeho mokrém povrchu došlo k hromadnému pádu, který zničil naděje mnoha favoritů.

9. Horská cesta Tianmen

Kde se nachází: hora Tianmen, provincie Hunan, Čína

Na vrchol hory vede i lanovka, která v posledním úseku cesty s drsným skonem lan 37 °, překonává několik špičatých skal.
Na vrchol hory vede i lanovka, která v posledním úseku cesty s drsným skonem lan 37 °, překonává několik špičatých skal.

Silnice dostala jméno podle hory Tianmen, vysoké 1519 m n. m., po níž se vine. K vrcholu stoupá strmě a je plná zákrut. Podle místních musíte projet 99 zatáčkami, abyste dosáhli cíle. Nejedno auto však skončilo na dně propasti, když se cestu snažilo překonat. Přesto se zde odehrálo i několik automobilových a motocyklových závodů.

10. Salar de Uyuni

Kde se nachází: v departmentech Potosí a Oruro, Bolívie

Na solné silnici je velmi lehké zabloudit.
Na solné silnici je velmi lehké zabloudit.

Největší solná pláň na světě, Salar de Uyuni, byla dříve dnem jezera. Má rozlohu 10 582 km2, což je plocha velká jako Libanon. Přes ni vede v nadmořské výšce 3650 metrů silnice, na které je ovšem velice jednoduché zabloudit.

V takové situaci nepomůže ani mobilní telefon, protože zde často není signál. V noci přitom teploty klesají až k minus 30°C. Proto je bezpečnější se na cestu vydat s průvodcem.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup