Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Látkové rolety – nestárnoucí klasika ve stínění

Při snaze o vytvoření dokonalého domova asi nenastane chvíle, kdy si řeknete: „Tak, a mám hotovo!“ Práce na ladění designu a celkového vzhledu domu je zřejmě trvalý proces.

Zahrnuje pořízení správného nábytku, výběr barev na stěnách, instalaci doplňků a tak podobně.

Mít plně funkční moderní kuchyň, pohodlnou ložnici, příjemný obývák a koupelnu jako relaxační kout zahrnuje třeba i správný výběr látkové rolety.

My jsme se podívali na ty, které nabízí společnost FOA.

Designové látkové rolety mohou nahradit zastaralé záclony

Co jsou látkové rolety a jak fungují

Látkové rolety asi nemusíme příliš představovat. I kdybyste se s nimi ještě nikdy nesetkali, což je však samo o sobě málo pravděpodobné, nepotřebujete při nich mnoho představivosti. Základem je kvalitní a pevná látka, která se vyrábí v řadě barevných variant.

Dalo by se říct, že látkové rolety určitým způsobem nahrazují závěsy, přičemž mají o trochu lepší vlastnosti.

Oproti závěsům dokážou poskytnout kvalitnější ochranu před sluncem, co je však podstatnější – fungují výborně také jako tepelná izolace a částečně izolují hluk přicházející z ulice. 

Ovládání látkových rolet je velmi jednoduché a nabízí v podstatě jen jeden typ pohybu – roletu můžete vyhrnout a okno odkrýt, nebo naopak stáhnout a okno zakrýt. Samozřejmě si můžete také zvolit i určitý mezistupeň, kdy je okno zakryté pouze do určité výšky. 

Látkové rolety nabízí více výhod

Látkové rolety představují moderní okenní zastínění s jediným kusem látky, která se zatahuje do kazety, umístěné v horní části okna.

Jsou zářivým příkladem moderních a přizpůsobitelných žaluzií a rolet.

Už to dávno nejsou ta béžová monstra, která známe z oken panelových sídlišť v dobách socialismu. Tehdejší rolety se s těmi dnešními nemohou rovnat. Byly ošklivé, těžkopádné, se složitým mechanismem ovládání a často poruchové.

Současná moderní verze látkových rolet vyniká výběrem barev a dekorů, umožňuje zvolit si stupeň zastínění, snadno se ovládá, a nejen že nehyzdí byt, ale slouží jako krásná dekorace.

Dobře zvolená barva rolet přispívá k celkovému designu pokoje

Pojďme si představit několik klíčových výhod, které látkové rolety nabízejí.

Styl: Oko každé návštěvy i obyvatele bytu velmi brzy padne na stínění okna. Záclony se závěsy, žaluzie nebo různé druhy rolet tedy musí být i na pohled příjemné. To právě látkové rolety na 100 % splňují.

Snadné ovládání: Ta tam je doba, kdy měly rolety ocelová pera a brzdy, které často odmítaly poslušnost a samovolně se s hlukem samy zarolovaly. K ovládání dnešní verze rolet Vám stačí obyčejný řetízek, kterým pohodlně dostanete roletu do požadované výšky.

Výběr úrovně stínění: Jednou z hlavních výhod látkových rolet je to, že si můžete zvolit, jakou úroveň množství slunečního světla vpustíte dovnitř domu. Stačí věnovat náležitou pozornost výběru látky. Chcete jen vyměnit záclony?

Vyberte si částečně průsvitnou látku. Potřebujete tmu?

Zvolte plně stínicí látku blackout.

Regulace teploty: Látkové rolety rovněž zajišťují příjemnou pokojovou teplotu v kterémkoli ročním období. V létě brání v pronikání nadměrného tepla do místnosti, v zimě udrží teplo uvnitř bytu.

Pokud je toto Váš hlavní cíl, vybírejte z látek označených jako termo.

Boj proti alergenům: Existují materiály s antibakteriálními vlastnostmi, které chrání dům i před pyly a prachem. Ve skutečnosti je na světě spousta míst, kde je boj s alergeny ve vzduchu hlavním důvodem k pořízení rolet.

Snadná údržba: Látku rolety stačí občas jednoduše otřít vlhkým hadříkem podle pokynů o jejich péči. Prach na ně téměř nesedá. Při jejich pohyby se totiž oklepávají samy. Některé látky mají dokonce povrchovou úpravu, která prach odpuzuje.

Účinně chrání soukromí: To je hlavní důvod, proč lidé nakupují látkové rolety. Soukromí je důležité a vzácné. Všichni si ho chceme chránit. Rolety to dělají velmi účinně. A to dokonce i ty, které používají látky zčásti průhledné.

Zvenčí do bytu vidět není, zatímco pohled z bytu na ulici zůstane zčásti zachován.

Designová funkce: Jsou byty, kde se rolety používají hlavně jako dekorace a styling. Existují rolety v různých tvarech, velikostech, barvách a vzorech. Nic Vám nebrání mít roletu i na místě, kde okno nemáte. Prostě jen kvůli zajímavému vzhledu.

Automatizace: Rolety můžete ovládat i na dálku z pohodlí Vaší postele, pohovky nebo křesla. Stisknutím tlačítka ovladače můžete nastavit rolety na vámi požadovanou výšku. Dálkové ovládání rolet je vhodné zejména tam, kde jsou okna vysoko a nedosáhnete na ně.

Odolnost: Látkové rolety jsou vyrobeny z vysoce kvalitního materiálu a jsou speciálně navrženy tak, aby bojovaly proti ultrafialovému záření ze slunce. Mají dlouhou životnost podle toho, jak se k nim chováte. Budou fungovat a vypadat velmi dobře od prvního nainstalování na okna.

Látkové rolety se opět vrací do módy. Chrání domov před slunečním světlem, teplem a nežádoucími pohledy zvenčí. Díky modernímu designu se stanou elegantním a krásným dekoračním doplňkem Vašeho interiéru.

Díky množství barev látek, ze kterých si můžete vybírat, tvoří látkové rolety také výrazný designový prvek Vašeho domova.

Rolety jsou stále oblíbené i proto, že kryjí skleněnou plochu okna ze 100 %. Neprosvítá ani paprsek slunečního světla, jelikož v látce rolety nejsou žádné mezery.

V porovnání se žaluziemi, nebo roletami Den a noc, je pomocí látkových rolet snazší docílit úplného zatemnění.

Jak změřit okno před objednávkou

Tak jako špatně či křivě střižený závěs můžou i špatné rozměry rolety způsobit nepříjemné díry mezi oknem a roletou, kterými Vám bude dále unikat světlo. Ve FOA vyrábí každou roletu přesně na míru.

Před nákupem rolet proto okno pečlivě změřte a pamatujte na to, že v objednávce zadáváte výslednou šířku a výšku látky.

Při montáži do zdi nebo do stropu nezapomeňte připočítat k výšce rolety přibližně 10 cm a k šířce cca 5 cm z každé strany. Potřebujete při měření trochu vést ruku?

Na stránkách výrobce je spousta návodů a také návod na správné změření okna před nákupem látkové rolety.

Před měřením se ale rozhodněte, jak chcete rolety připevnit. Každý druh montáže totiž vyžaduje malinko jiný způsob měření. Jaké máte možnosti?

Možnosti montáže u látkových rolet

Některý typ montáže vyžaduje vrtání. Jindy stačí roletu jen zavěsit na okenní rám.

Látkové rolety od FOA jsou již složené a sešroubované, díky čemuž je jejich montáž velmi snadná a zvládne ji opravdu každý.

Jestliže se i tak bojíte pustit do montáže sami, nemusíte alespoň shánět drahého profesionála, stačí Vám poprosit šikovného kamaráda či příbuzného. 

Vybírat můžete z několika typů montáže: 

zavěšení na okno bez vrtání (platí pouze pro látkové rolety v otevřené kazetě) – nejjednodušší způsob montáže, nic nevrtáte, pouze roletu zavěsíte, případně přilepíte, na vrchní rám okna a na spodní rám ji upevníte pomocí silonu, 

vrtání na okno – rolety navrtáte ve dvou místech na horní rám okna a roletu do těchto navrtaných dílů nacvaknete, díl pro zajištění silonu navrtáte do spodního rámu okna,

vrtání do zdi – podobně jako u garnýže navrtáte kovové plíšky do zdi a roletu do nich nacvaknete, dbejte však na to, aby roleta přesahovala přes celý výklenek,

vrtání do stropu – stejný postup jako při vrtání do zdi, kovové plíšky jen navrtáte do stropu.

Nemáte s montáží rolet žádné zkušenosti a máte strach, že to nezvládnete? Nebojte se, ke každému typu zavěšení pro Vás ve FOA opět připravili přehledné video návody, které Vás povedou krok po kroku.

Z jakých látek můžete vybírat?

Stejně jako u závěsů je u látkových rolet v hlavní roli barva a druh látky. Látkové rolety obvykle ladíte k bytovým doplňkům, které mohou být nejrůznějších barev, proto Vás jistě potěší, že na FOA můžete vybírat z více než 140 druhů látek ve 3 kazetách. 

Kromě barvy Vás jistě bude zajímat také míra zatemnění, která může být střední nebo vysoká. Při výběru se řiďte především tím, jak si představujete, že bude po stažení rolet místnost prosvětlená.

Pokud si přejete například navodit v interiéru tmu, třeba v ložnici kvůli spánku, volte nejlépe blackout, případně vysoké zatemnění.

Je nám jasné, že rozhodovat se o látce pomocí malého obrázku na webových stránkách není úplně ideální. Ve FOA na to ale opět mysleli a nabízejí vzorník látek, který Vám zašlou zdarma.

Vše tak můžete dokonale sladit s Vaší domácností. Objednat si můžete až 8 vzorků zdarma.

Pokud Vám 8 vzorků nestačí, zkuste kontaktovat zákaznickou podporu. Určitě se nějak domluvíte.

S výběrem látky nespěchejte. Nechte si raději zaslat vzorník látek

Typy kazet pro látkové rolety

Na FOA najdete celkem 3 typy látkových rolet: s otevřenou kazetou, POLO kazetou nebo MAXI kazetou. Co si představit pod pojmem kazeta? Jde o mechanismus, ve kterém je celá látka, potažmo roleta, upevněná. Pojďme se nyní detailně podívat, jaký je mezi jednotlivými typy rozdíl. 

Otevřená kazeta

POLO kazeta

MAXI kazeta

hlavní výhoda: nejpraktičtější, možnost zavěšení, umístíte ji všude, má nízkou gramáž a malou velikost

hlavní výhoda: pevná a lehká konstrukce, lze získat šířku až 190 cm

hlavní výhoda: perfektní zpracování i funkčnost, nejlépe chráněna před prachem a znečištěním

má zadní nosný profil

hliníková krytka tvoří stříšku rolety, nesedá na ni prach

hliníkový profil lemuje všechny strany rolety

můžete si vybrat z bílé a hnědé barvy

můžete si vybrat z bílé a hnědé barvy

můžete si vybrat z bílé, hnědé a stříbrné barvy

dodávána složená a sešroubovaná

dodávána sešroubovaná

dodávána sešroubovaná

minimální šířka rolety je 30 cm, maximální 150 cm

minimální šířka rolety je 30 cm, maximální 190 cm

minimální šířka rolety je 30 cm, maximální 240 cm

výška rolety může být 150 cm nebo 240 cm

výška rolety může být 150 cm nebo 240 cm

výška rolety může být 150 cm nebo 240 cm

lze upevnit: zavěšením, lepením na okno, vrtáním do okna, do zdi a do stropu

lze upevnit: vrtáním do okna, do zdi a do stropu

lze upevnit: vrtáním do okna, do zdi a do stropu

 

Hlavní hodnotící kritéria pro výběr kazety jsou tedy 2:

Pokud chcete roletu jen zavěsit bez montáže, volte otevřenou kazetu

Potřebujete-li zakrýt široké okno, volte MAXI či minimálně POLO kazetu

Lze běžné rolety použít na střešní okna?

Jednoduše řečeno: ne. Nelze. Je to právě proto, že na běžné látkové rolety působí gravitační síla pouze ve směru její osy y čili ve stejném směru, v jakém se z kazety odvíjí.

Naproti tomu u nakloněného okna se gravitace projevuje jak v ose y, tak v ose z čili jakoby skrz látku. Čím větší sklon okna, tím větší síla se snaží roletu prohnout.

Bydlení v podkrovním bytě má jisté kouzlo. Šikmé linie a nepravidelné vzory zajímavě rozbíjejí pravoúhlou uniformitu běžných bytů a každý podkrovní byt je naprosto unikátní.

Za jistou exkluzivitu ale platí jeho obyvatelé určitou daň v podobě různých nestandardních rozměrů a unikátních řešení.

To se týká i zastínění střešních oken.

Nejde jen o výšku a šířku okna, ale hlavně o to, aby se rolety či žaluzie neprověšovaly do volného prostoru, ale stále přiléhaly k okenní tabulce. A to i v případě, kdy je okno otevřené.

Je to celkem výzva, jelikož střešní okna se nejčastěji otevírají podél horizontální osy otáčení, a tak vlastně zvyšují úhel sklonu. To vše musí rolety na střešní okna s přehledem zvládnout při zachování plné funkčnosti.

Specifikum střešních rolet je, že jsou vyžadovány vodicí lišty. Právě ty totiž zajistí, že rolety půjdou stahovat a vytahovat, aniž by se prověsily.

Prostě se posouvají v přimontovaných lištách a krásně drží i na oknech v extrémních pozicích, či dokonce na oknech, která překlopíte „vzhůru nohama“.

Celá kazeta a mechanismus rolety je za lištami skrytý, takže pohled z okna nic neruší. O pár centimetrů čtverečních se jen zmenší plocha okna, jelikož lišty ji zčásti překryjí.

Krycí lišta je z pevného materiálu a je navíc přišroubována k rámu okna. Nijak se neprohýbá a krásně tak podepírá roletu. Pokud tedy máte střešní okno, rovnou uvažujte o roletách, které jsou k tomu určeny.

Údržba a čištění látkových rolet 

Výhodou látkových rolet je také snadná a časově nenáročná údržba. Při běžném úklidu můžete rolety pouze otřít suchým či lehce navlhčeným hadříkem, odstranění prachu Vám však jednoznačně usnadní vysavač.

Ten můžete používat bez obav, avšak pouze s vhodným nástavcem a na minimálním výkonu. 

Při větších skvrnách, například pokud máte rolety umístěné v kuchyni, můžete znečištění odstranit jemným čisticím prostředkem. Každý prostředek ovšem před použitím otestujte na skrytém místě látky, ať si roletu nezničíte.

Rolety rozhodně nikdy neperte, ani nežehlete, nepoužívejte ani kartáče či jiné drsné předměty.  

Při údržbě oken jistě oceníte fakt, že rolety můžete velmi snadno z okna sundat, aniž byste se pouštěli do složité demontáže. Můžete si tak bez problému okna umýt a naleštit. 

Výhody nákupu látkových rolet od FOA

A proč si vybrat rolety právě od FOA? Sepsali jsme pro Vás 7 výhod, které nás oslovily a odlišují FOA od konkurence:

látkové rolety od FOA jsou již složené, montáž je tak mnohem snazší než u jiných dodavatelů,

vybírat můžete až ze 3 typů kazet s různými typy montáže

a až ze 140 druhů látek s rozdílnou úrovní zatemnění,

FOA nabízí také individuální řešení – můžete si přizpůsobit velikost rolet i pro atypická okna,

výběr Vám také usnadní vzorky látek, které zasílají zcela zdarma,

na webu nabízí propracované návody a video manuály

a vždycky se můžete obrátit na příjemnou a profesionální zákaznickou podporu, ať už po telefonu, nebo skrze e-mail.

Související články
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít […]
Uvádí se, že na světě je asi 2000 druhů pepře. Přesné číslo se neví, protože některé bobule, které se jako pepř užívají, nepochází z pepřovníku. Ale pojďme si v tom udělat trochu pořádek.   Černý – nedozrálé bobule se suší na slunci až 10 dní nebo se krátce namočí ve vařící vodě a suší v sušárnách. Jde o […]
Chcete si vyladit podobný životní styl, jako mělo Batmanovo civilní miliardářské alter ego Bruce Wayne? Není problém! Společnost Warner Brothers totiž spustila nový internetový obchod Wayne Enterprises Experience, který se specializuje na luxusní kousky vyrobené speciálně v tomto duchu. Jedním z prvních produktů je toto exkluzivní piano od Alpange.     Nový maloobchodní koncept The Wayne Enterprise […]
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Záhady a napětí
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro