Lifestyle

Látkové rolety – nestárnoucí klasika ve stínění

Látkové rolety – nestárnoucí klasika ve stínění
Tento článek je reklamním sdělením

Při snaze o vytvoření dokonalého domova asi nenastane chvíle, kdy si řeknete: „Tak, a mám hotovo!“ Práce na ladění designu a celkového vzhledu domu je zřejmě trvalý proces. Zahrnuje pořízení správného nábytku, výběr barev na stěnách, instalaci doplňků a tak podobně.

Mít plně funkční moderní kuchyň, pohodlnou ložnici, příjemný obývák a koupelnu jako relaxační kout zahrnuje třeba i správný výběr látkové rolety.

My jsme se podívali na ty, které nabízí společnost FOA.

Designové látkové rolety mohou nahradit zastaralé záclony

Co jsou látkové rolety a jak fungují

Látkové rolety asi nemusíme příliš představovat. I kdybyste se s nimi ještě nikdy nesetkali, což je však samo o sobě málo pravděpodobné, nepotřebujete při nich mnoho představivosti. Základem je kvalitní a pevná látka, která se vyrábí v řadě barevných variant. Dalo by se říct, že látkové rolety určitým způsobem nahrazují závěsy, přičemž mají o trochu lepší vlastnosti.

Oproti závěsům dokážou poskytnout kvalitnější ochranu před sluncem, co je však podstatnější – fungují výborně také jako tepelná izolace a částečně izolují hluk přicházející z ulice.

Ovládání látkových rolet je velmi jednoduché a nabízí v podstatě jen jeden typ pohybu – roletu můžete vyhrnout a okno odkrýt, nebo naopak stáhnout a okno zakrýt. Samozřejmě si můžete také zvolit i určitý mezistupeň, kdy je okno zakryté pouze do určité výšky.

Látkové rolety nabízí více výhod

Látkové rolety představují moderní okenní zastínění s jediným kusem látky, která se zatahuje do kazety, umístěné v horní části okna.

Jsou zářivým příkladem moderních a přizpůsobitelných žaluzií a rolet.

Už to dávno nejsou ta béžová monstra, která známe z oken panelových sídlišť v dobách socialismu. Tehdejší rolety se s těmi dnešními nemohou rovnat. Byly ošklivé, těžkopádné, se složitým mechanismem ovládání a často poruchové.

Současná moderní verze látkových rolet vyniká výběrem barev a dekorů, umožňuje zvolit si stupeň zastínění, snadno se ovládá, a nejen že nehyzdí byt, ale slouží jako krásná dekorace.

Dobře zvolená barva rolet přispívá k celkovému designu pokoje

Pojďme si představit několik klíčových výhod, které látkové rolety nabízejí.

 1. Styl: Oko každé návštěvy i obyvatele bytu velmi brzy padne na stínění okna. Záclony se závěsy, žaluzie nebo různé druhy rolet tedy musí být i na pohled příjemné. To právě látkové rolety na 100 % splňují.
 2. Snadné ovládání: Ta tam je doba, kdy měly rolety ocelová pera a brzdy, které často odmítaly poslušnost a samovolně se s hlukem samy zarolovaly. K ovládání dnešní verze rolet Vám stačí obyčejný řetízek, kterým pohodlně dostanete roletu do požadované výšky.
 3. Výběr úrovně stínění: Jednou z hlavních výhod látkových rolet je to, že si můžete zvolit, jakou úroveň množství slunečního světla vpustíte dovnitř domu. Stačí věnovat náležitou pozornost výběru látky. Chcete jen vyměnit záclony? Vyberte si částečně průsvitnou látku. Potřebujete tmu? Zvolte plně stínicí látku blackout.
 4. Regulace teploty: Látkové rolety rovněž zajišťují příjemnou pokojovou teplotu v kterémkoli ročním období. V létě brání v pronikání nadměrného tepla do místnosti, v zimě udrží teplo uvnitř bytu. Pokud je toto Váš hlavní cíl, vybírejte z látek označených jako termo.
 5. Boj proti alergenům: Existují materiály s antibakteriálními vlastnostmi, které chrání dům i před pyly a prachem. Ve skutečnosti je na světě spousta míst, kde je boj s alergeny ve vzduchu hlavním důvodem k pořízení rolet.
 6. Snadná údržba: Látku rolety stačí občas jednoduše otřít vlhkým hadříkem podle pokynů o jejich péči. Prach na ně téměř nesedá. Při jejich pohyby se totiž oklepávají samy. Některé látky mají dokonce povrchovou úpravu, která prach odpuzuje.
 7. Účinně chrání soukromí: To je hlavní důvod, proč lidé nakupují látkové rolety. Soukromí je důležité a vzácné. Všichni si ho chceme chránit. Rolety to dělají velmi účinně. A to dokonce i ty, které používají látky zčásti průhledné. Zvenčí do bytu vidět není, zatímco pohled z bytu na ulici zůstane zčásti zachován.
 8. Designová funkce: Jsou byty, kde se rolety používají hlavně jako dekorace a styling. Existují rolety v různých tvarech, velikostech, barvách a vzorech. Nic Vám nebrání mít roletu i na místě, kde okno nemáte. Prostě jen kvůli zajímavému vzhledu.
 9. Automatizace: Rolety můžete ovládat i na dálku z pohodlí Vaší postele, pohovky nebo křesla. Stisknutím tlačítka ovladače můžete nastavit rolety na vámi požadovanou výšku. Dálkové ovládání rolet je vhodné zejména tam, kde jsou okna vysoko a nedosáhnete na ně.
 10. Odolnost: Látkové rolety jsou vyrobeny z vysoce kvalitního materiálu a jsou speciálně navrženy tak, aby bojovaly proti ultrafialovému záření ze slunce. Mají dlouhou životnost podle toho, jak se k nim chováte. Budou fungovat a vypadat velmi dobře od prvního nainstalování na okna.

Látkové rolety se opět vrací do módy. Chrání domov před slunečním světlem, teplem a nežádoucími pohledy zvenčí. Díky modernímu designu se stanou elegantním a krásným dekoračním doplňkem Vašeho interiéru. Díky množství barev látek, ze kterých si můžete vybírat, tvoří látkové rolety také výrazný designový prvek Vašeho domova.

Rolety jsou stále oblíbené i proto, že kryjí skleněnou plochu okna ze 100 %. Neprosvítá ani paprsek slunečního světla, jelikož v látce rolety nejsou žádné mezery.

V porovnání se žaluziemi, nebo roletami Den a noc, je pomocí látkových rolet snazší docílit úplného zatemnění.

Jak změřit okno před objednávkou

Tak jako špatně či křivě střižený závěs můžou i špatné rozměry rolety způsobit nepříjemné díry mezi oknem a roletou, kterými Vám bude dále unikat světlo. Ve FOA vyrábí každou roletu přesně na míru. Před nákupem rolet proto okno pečlivě změřte a pamatujte na to, že v objednávce zadáváte výslednou šířku a výšku látky.

Při montáži do zdi nebo do stropu nezapomeňte připočítat k výšce rolety přibližně 10 cm a k šířce cca 5 cm z každé strany. Potřebujete při měření trochu vést ruku?

Na stránkách výrobce je spousta návodů a také návod na správné změření okna před nákupem látkové rolety.

Před měřením se ale rozhodněte, jak chcete rolety připevnit. Každý druh montáže totiž vyžaduje malinko jiný způsob měření. Jaké máte možnosti?

Možnosti montáže u látkových rolet

Některý typ montáže vyžaduje vrtání. Jindy stačí roletu jen zavěsit na okenní rám.

Látkové rolety od FOA jsou již složené a sešroubované, díky čemuž je jejich montáž velmi snadná a zvládne ji opravdu každý. Jestliže se i tak bojíte pustit do montáže sami, nemusíte alespoň shánět drahého profesionála, stačí Vám poprosit šikovného kamaráda či příbuzného.

Vybírat můžete z několika typů montáže:

 • zavěšení na okno bez vrtání (platí pouze pro látkové rolety v otevřené kazetě) – nejjednodušší způsob montáže, nic nevrtáte, pouze roletu zavěsíte, případně přilepíte, na vrchní rám okna a na spodní rám ji upevníte pomocí silonu,
 • vrtání na okno – rolety navrtáte ve dvou místech na horní rám okna a roletu do těchto navrtaných dílů nacvaknete, díl pro zajištění silonu navrtáte do spodního rámu okna,
 • vrtání do zdi – podobně jako u garnýže navrtáte kovové plíšky do zdi a roletu do nich nacvaknete, dbejte však na to, aby roleta přesahovala přes celý výklenek,
 • vrtání do stropu – stejný postup jako při vrtání do zdi, kovové plíšky jen navrtáte do stropu.

Nemáte s montáží rolet žádné zkušenosti a máte strach, že to nezvládnete? Nebojte se, ke každému typu zavěšení pro Vás ve FOA opět připravili přehledné video návody, které Vás povedou krok po kroku.

Z jakých látek můžete vybírat?

Stejně jako u závěsů je u látkových rolet v hlavní roli barva a druh látky. Látkové rolety obvykle ladíte k bytovým doplňkům, které mohou být nejrůznějších barev, proto Vás jistě potěší, že na FOA můžete vybírat z více než 140 druhů látek ve 3 kazetách.

Kromě barvy Vás jistě bude zajímat také míra zatemnění, která může být střední nebo vysoká. Při výběru se řiďte především tím, jak si představujete, že bude po stažení rolet místnost prosvětlená. Pokud si přejete například navodit v interiéru tmu, třeba v ložnici kvůli spánku, volte nejlépe blackout, případně vysoké zatemnění.

Je nám jasné, že rozhodovat se o látce pomocí malého obrázku na webových stránkách není úplně ideální. Ve FOA na to ale opět mysleli a nabízejí vzorník látek, který Vám zašlou zdarma.

Vše tak můžete dokonale sladit s Vaší domácností. Objednat si můžete až 8 vzorků zdarma.

Pokud Vám 8 vzorků nestačí, zkuste kontaktovat zákaznickou podporu. Určitě se nějak domluvíte.

S výběrem látky nespěchejte. Nechte si raději zaslat vzorník látek

Typy kazet pro látkové rolety

Na FOA najdete celkem 3 typy látkových rolet: s otevřenou kazetou, POLO kazetou nebo MAXI kazetou. Co si představit pod pojmem kazeta? Jde o mechanismus, ve kterém je celá látka, potažmo roleta, upevněná. Pojďme se nyní detailně podívat, jaký je mezi jednotlivými typy rozdíl.

Otevřená kazeta POLO kazeta MAXI kazeta
hlavní výhoda: nejpraktičtější, možnost zavěšení, umístíte ji všude, má nízkou gramáž a malou velikost hlavní výhoda: pevná a lehká konstrukce, lze získat šířku až 190 cm hlavní výhoda: perfektní zpracování i funkčnost, nejlépe chráněna před prachem a znečištěním
má zadní nosný profil hliníková krytka tvoří stříšku rolety, nesedá na ni prach hliníkový profil lemuje všechny strany rolety
můžete si vybrat z bílé a hnědé barvy můžete si vybrat z bílé a hnědé barvy můžete si vybrat z bílé, hnědé a stříbrné barvy
dodávána složená a sešroubovaná dodávána sešroubovaná dodávána sešroubovaná
minimální šířka rolety je 30 cm, maximální 150 cm minimální šířka rolety je 30 cm, maximální 190 cm minimální šířka rolety je 30 cm, maximální 240 cm
výška rolety může být 150 cm nebo 240 cm výška rolety může být 150 cm nebo 240 cm výška rolety může být 150 cm nebo 240 cm
lze upevnit: zavěšením, lepením na okno, vrtáním do okna, do zdi a do stropu lze upevnit: vrtáním do okna, do zdi a do stropu lze upevnit: vrtáním do okna, do zdi a do stropu

Hlavní hodnotící kritéria pro výběr kazety jsou tedy 2:

 1. Pokud chcete roletu jen zavěsit bez montáže, volte otevřenou kazetu
 2. Potřebujete-li zakrýt široké okno, volte MAXI či minimálně POLO kazetu

Lze běžné rolety použít na střešní okna?

Jednoduše řečeno: ne. Nelze. Je to právě proto, že na běžné látkové rolety působí gravitační síla pouze ve směru její osy y čili ve stejném směru, v jakém se z kazety odvíjí. Naproti tomu u nakloněného okna se gravitace projevuje jak v ose y, tak v ose z čili jakoby skrz látku. Čím větší sklon okna, tím větší síla se snaží roletu prohnout.

Bydlení v podkrovním bytě má jisté kouzlo. Šikmé linie a nepravidelné vzory zajímavě rozbíjejí pravoúhlou uniformitu běžných bytů a každý podkrovní byt je naprosto unikátní. Za jistou exkluzivitu ale platí jeho obyvatelé určitou daň v podobě různých nestandardních rozměrů a unikátních řešení.

To se týká i zastínění střešních oken.

Nejde jen o výšku a šířku okna, ale hlavně o to, aby se rolety či žaluzie neprověšovaly do volného prostoru, ale stále přiléhaly k okenní tabulce. A to i v případě, kdy je okno otevřené.

Je to celkem výzva, jelikož střešní okna se nejčastěji otevírají podél horizontální osy otáčení, a tak vlastně zvyšují úhel sklonu. To vše musí rolety na střešní okna s přehledem zvládnout při zachování plné funkčnosti.

Specifikum střešních rolet je, že jsou vyžadovány vodicí lišty. Právě ty totiž zajistí, že rolety půjdou stahovat a vytahovat, aniž by se prověsily. Prostě se posouvají v přimontovaných lištách a krásně drží i na oknech v extrémních pozicích, či dokonce na oknech, která překlopíte „vzhůru nohama“.

Celá kazeta a mechanismus rolety je za lištami skrytý, takže pohled z okna nic neruší. O pár centimetrů čtverečních se jen zmenší plocha okna, jelikož lišty ji zčásti překryjí.

Krycí lišta je z pevného materiálu a je navíc přišroubována k rámu okna. Nijak se neprohýbá a krásně tak podepírá roletu. Pokud tedy máte střešní okno, rovnou uvažujte o roletách, které jsou k tomu určeny.

Údržba a čištění látkových rolet

Výhodou látkových rolet je také snadná a časově nenáročná údržba. Při běžném úklidu můžete rolety pouze otřít suchým či lehce navlhčeným hadříkem, odstranění prachu Vám však jednoznačně usnadní vysavač. Ten můžete používat bez obav, avšak pouze s vhodným nástavcem a na minimálním výkonu.

Při větších skvrnách, například pokud máte rolety umístěné v kuchyni, můžete znečištění odstranit jemným čisticím prostředkem. Každý prostředek ovšem před použitím otestujte na skrytém místě látky, ať si roletu nezničíte. Rolety rozhodně nikdy neperte, ani nežehlete, nepoužívejte ani kartáče či jiné drsné předměty.

Při údržbě oken jistě oceníte fakt, že rolety můžete velmi snadno z okna sundat, aniž byste se pouštěli do složité demontáže. Můžete si tak bez problému okna umýt a naleštit.

Výhody nákupu látkových rolet od FOA

A proč si vybrat rolety právě od FOA? Sepsali jsme pro Vás 7 výhod, které nás oslovily a odlišují FOA od konkurence:

 • látkové rolety od FOA jsou již složené, montáž je tak mnohem snazší než u jiných dodavatelů,
 • vybírat můžete až ze 3 typů kazet s různými typy montáže
 • a až ze 140 druhů látek s rozdílnou úrovní zatemnění,
 • FOA nabízí také individuální řešení – můžete si přizpůsobit velikost rolet i pro atypická okna,
 • výběr Vám také usnadní vzorky látek, které zasílají zcela zdarma,
 • na webu nabízí propracované návody a video manuály
 • a vždycky se můžete obrátit na příjemnou a profesionální zákaznickou podporu, ať už po telefonu, nebo skrze e-mail.
Tento článek je reklamním sdělením

Více z Lifestyle

Balenciaga se vrací ke svým kořenům

Lifestyle22.2.2024

Některé mýty o zubech

Lifestyle20.2.2024

Jaký má životní pojištění význam pro finanční stabilitu mladé rodiny?

Lifestyle20.2.2024

Krmení ptáků má svá pravidla

Lifestyle15.2.2024

Zakázkový katamarán pro pilota F1

Lifestyle13.2.2024

Co pěstovat v zimě? Zkuste minipapričky

Lifestyle8.2.2024

Collection Two: Styl s technologií Bugatti

Lifestyle6.2.2024

Zachumlat se a zahřát

Lifestyle1.2.2024

Rolls-Royce ve světě virtuálního golfu

Lifestyle30.1.2024
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Budík ohlásil čas babiččiny smrti
skutecnepribehy.cz

Budík ohlásil čas babiččiny...

S babičkou jsem měla výjimečný vztah....
Za pokladem Slezskoostravského hradu
epochanacestach.cz

Za pokladem...

O poničených a znovuobnovených stavbách občas...
Historie se možná opakuje. Nevěra! Ondřeji, už zase?
nasehvezdy.cz

Historie se možná opakuje....

Manželství...
Stále populární sprchové vaničky
rezidenceonline.cz

Stále populární sprchové...

Přestože mnozí uživatelé dávají přednost...
Ke třetí největší jaderné katastrofě na světě došlo už roku 1957
21stoleti.cz

Ke třetí největší jaderné...

Jako velmi těžké havárie bývají označovány...
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz

Nekynuté lívance

Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do...
Posuvy pro dveře od JAP FUTURE – v minimalistickém designu
iluxus.cz

Posuvy pro dveře od JAP FUTURE...

Jste v situaci, kdy už nemůžete využít posuv...
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz

Bylinky pro zdraví: Hřejivá a...

Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si...
Velký přehled magických knih: Ukrývají pravdu o pekle?
enigmaplus.cz

Velký přehled magických knih:...

Zažloutlé stránky s vybledlými ilustracemi a...
Za svou nevěru brzy zaplatí. Spočítá mu vše u soudu?
nasehvezdy.cz

Za svou nevěru brzy zaplatí....

Hrozně moc to bolelo....
I kuchyňská linka potřebuje péči
panidomu.cz

I kuchyňská linka potřebuje...

V kuchyni vznikají mastné páry a ty se...
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz

Přepadení v Paříži: Dámy si...

Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a...