Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Legendy Divokého západu: Znáte nejznámější pistolníky?

Pustá prérie, kovbojové, drsní šerifové, indiáni a divoké pitky v saloonech. Tak si představujeme Divoký západ známý hlavně z filmových westernovek. Jak ale vzniklo toto fascinující období historie? Jak nakonec dopadli nejznámější pistolníci?

Divoký západ začal vznikat již v 18. století, velkého rozmachu se dočkal až na začátku 19. století, když skončila občanská válka mezi britskými koloniemi.

Třináct bývalých britských kolonií na východním pobřeží se sjednotilo, a kolonisté tak velmi záhy obrátili pozornost k neprozkoumanému území na západě severoamerického kontinentu.

Ještě před válkou byl hlavní motivací lov kožešin, po válce se jí stal chov dobytka. Díky tomu vzniklo i označení kovboj neboli poháněč krav.

Všudypřítomné zlato

První kovbojové byli především veteráni občanské války a zkrachovalí farmáři, často se jednalo i problémové existence. Obrovská migrační vlna nastala v polovině 19. století, a to díky objevení zlata v Kalifornii.

V prvních pěti letech se zde vytěžilo až 370 tun zlata v hodnotě 16 miliard dolarů (podle přepočtu na dnešní ceny). Důsledky zlaté horečky byly velmi výrazné. Začala se stavět velká města, v nich školy a kostely.

Postupně se také vyvinuly nové způsoby přepravy, oba konce kontinentu spojila železnice. V každém případě ale nastala velmi tvrdá a krutá éra.

Konflikty s indiány

Při své pouti po americkém kontinentu se kolonisté velmi často dostávali do potyček s původními domorodými indiány a Mexičany, postupně je začali vytlačovat. Není ale pravda, že by kolonisté indiány brutálně a masově vyvražďovali.

Rapidní pokles domorodců nastal ještě před příchodem bělochů, jelikož se kmeny mezi sebou vybíjely samy, a to ve velkém počtu. Na vině byly také epidemie nemocí, proti kterým se původní obyvatelé nedokázali bránit.

Zákony ve vlastních rukou

Nově vzniklé osady se staly brzy místy bez pravidel a zákonů. Kvůli tomu stoupala míra zločinnosti a o bitky a přestřelky nebyla nouze. Kolonisté převzali roli soudců, poroty i vykonavatelů rozsudků, které často končily popravou.

Proto se postupem času přesunoval zákon a pořádek z východu směrem na západ. Jednotlivé kolonie si začaly najímat šerify a maršály, kteří měli na starosti udržovat pořádek.

Psanci za odměnu

Šerifům se zločinci ochotně vypomáhali i občané měst. Za účelem dopadení každého „psance“, jak se kriminálníkům říkalo, se vylepovaly po městech plakáty s jejich přibližnými portréty a nápisem „Hledá se“.

Velkou motivací pro obyvatele měst byla vysoká finanční odměna za chyceného uprchlíka, živého nebo mrtvého. Na ty nejznámější zločince se vypisovaly obrovské sumy, například u Jesseho Jamese se částka vyšplhala až na 5000 dolarů.

Reklama na Divoký západ

Předlohou pro mnoho umělecký děl s tematikou Divokého západu se stal slavný Buffalo Bill (1846–1917). Původně lovec bizonů a unijní voják založil show nazvanou jednoduše Wild West, se kterou cestoval nejprve po USA, později po celém světě.

Divákům předváděl značně zromantizovanou představu o drsných kovbojích, indiánech a přestřelkách, kterou známe dodnes.

Nejznámější pistolníci:

Butch Cassidy (1866–1908) a The Sundance Kid (1867–1908)

Butch Cassidy, rodným jménem Robert LeRoy Parker, a jeho parťák Harry Alonzo Longabaugh alias Sundance Kid, prosluli především jako vlakoví lupiči, kteří unikali před spravedlností velmi dlouhou dobu.

Cassidy se poprvé vydal na dráhu zločinu ve svých 14 letech, kdy se vloupal do obchodu, ukradl kalhoty a něco k jídlu. Když pak odešel z města s tím, že si bude hledat práci, skončil opět jako zločinec.

Prodával lidem ukradené koně, později je přihlašoval do závodů, za které inkasoval peníze.

Tajný úkryt gangu

Cassidy je také považován za zakladatele gangu Wild Bunch. Ten byl všeobecně známý jako nenásilný, ale i přesto došlo při přepadávání bank či vlaků k několika úmrtí. Za ukradené peníze si Cassidy pořídil farmu, která sloužila především jako tajný úkryt.

Zásadní se stal rok 1896, kdy se ke gangu připojil Harry Alonzo Longabaugh. K nejslavnější loupeži došlo v roce 1899, kdy skupina přepadl banku Union Pacific ve Wyomingu. Po tomto incidentu začala být celá parta masivně pronásledována.

Nechycení kamarádi

Pro Cassidyho bandu bylo typické, že se po loupeži všichni rozprchli do různých stran a později se sešli v úkrytu. A i když později zůstali pouze tři, ještě v roce 1900 vyloupili První národní banku v Nevadě a odnesli si přes 30 000 dolarů.

O měsíc později přepadli vlak, odkud ukradli téměř 60 000 dolarů v hotovosti. Smyčka se kolem nich ale utahovala ještě pevněji. Byl najat lovec odměn, zabiják Tom Horn, aby členy gangu dopadl a přivedl před soud.

Nepoučitelní lupiči

Aby oba dva unikli před spravedlností, rozhodli se odjet do Jižní Ameriky, kde je nikdo neznal. Dlouho ale žít slušným životem nevydrželi a začali opět loupit.

Roku 1905 přepadli banku a odnesli si lup ve výši 100 000 dolarů a stali se i zde hledanými zločinci. Pomyslná smyčka se na ně stáhla v roce 1908, kdy je obklíčila přesila vojáků a oba při divoké přestřelce padli.

Billy the Kid (1859–1881)

Zločinec, který byl po své smrti zproštěn obvinění. I tak by se dal popsat krátký a drsný život Billyho Kida. Už ve velmi mladém věku ho opustil otec a po smrti matky skončil v sirotčinci.

Svou první vraždu provedl v roce 1877 při hospodské rvačce s místním kovářem, který ho urazil. Přisuzuje se mu více než 20 vražd, spolehlivě se dají prokázat jen čtyři.

Slavný útěk z vězení

Kid se neustále zaplétal do krvavých šarvátek, až na něj byla nakonec vypsána odměna ve výši 500 dolarů s jasným cílem: Dopadnout Kida za každou cenu! To se také povedlo. Kid byl poslán před soud a obviněn z vraždy šerifa Williama Bradyho. Rozsudek zněl: Smrt!

Když ale čekal na popravu, zosnoval svůj největší plán útěku na svobodu. Útěk se nevydařil podle jeho představ, zastřelil při něm dva zástupce šerifa. Dlouho se ze svobody neradoval, o pár měsíců později ho našel a zastřelil šerif Pat Garrett. Billy Kid umírá ve svých 21 letech.

Jesse James (1847–1882)

Jesse James patří k nejvýraznějším osobnostem odvrácené strany zákona a dá se označit jako Robina Hooda Divokého západu, který bohatým bral a chudým dával.

Během občanské války působil jako záškodník ve službách Jihu, činnost neukončil ani po skončení konfliktu. Svůj gang založil spolu se svým bratrem Frankem a bratry Youngery, brzy se stali nejproslulejší lupičskou skupinou.

Specialisté na přepadávání vlaků

Gang provedl svou první bankovní loupež v roce 1866 ve městě Libery ve státě Missouri, odkud si odnesl 60 000 dolarů. Na útěku pak zastřelili šestnáctiletého chlapce, který je zahlédl. Největší lupy ale získával při přepadávání vlaků a dostavníků.

Vlaky vždy buď vykolejili nebo je jinak přinutili zastavit, vybrali pokladní vůz a cestující připravili o všechny cennosti a peníze. Při svých loupežích si nebrali žádné servítky a podle některých pramenů během své „loupežné kariéry“ zabili až 80 lidí.

Z hrdiny psancem

Kvůli zabíjení a brutalitě se od nich odklonila i veřejnost, kterou měli zločinci zpočátku na své straně. Během nejaktivnějšího řádění vyplenili celkem sedm vlaků, dvanáct bank a pět dostavníků.

Smrtelný úder gangu se nakonec podařilo zasadit lovecké agentuře, patřící Allanu Pinkertonovi. Ten si najal bratry Roberta a Charlieho Fordovy, kteří se do skupiny infiltrovali. V roce 1882 pak šéfa gangu, Jesseho Jamese, Robert zastřelil zezadu ranou do hlavy.

Wild Bill Hickok (1837–1876)

Ješitný, charismatický, spravedlivý, ale také nenapravitelný karbaník. Na rozdíl od ostatních byl téměř vždy na straně zákona a několikrát se stal šerifem. Základ slávy Divokého Billa stojí především na jeho schopnostech a dovednostech jako pistolníka a zvěda.

Během občanské války stál na straně Unie. Na Západ přišel jako dostavníkový kočí, poté se stal ochráncem zákona.

Osudné karty

Hickok si nijak neliboval v násilí a sám prý nikdy nevyprovokoval pistolnický souboj. Když se ale naskytla příležitost, neodolal. Střelecký souboj vnímal jako vysoce ideovou a prestižní záležitost. Jeho záliba v hazardu se mu nakonec stala osudnou.

Když se jednoho dne sešel se svými přáteli na partičku pokeru, jeden z nich zasedl židli, na které obvykle sedával on. Hickok mu několikrát nabízel výměnu míst, byl ale odmítnut. Tak zůstal slavný pistolník poprvé v životě sedět s odkrytými zády.

Do salonu pak vešel mladík jménem Jack McCall a střelil Divokého Billa nekompromisně do hlavy.

Tom Horn (1860–1903)

Tom Horn také nepatřil mezi typické zločince. Velkou část svého života strávil jako muž zákona a detektiv. Zároveň to byl jeden z nejchladnokrevnějších zabijáků.

Jeho nenávist ke zločincům, hlavně zlodějům, pramenila z vlastní zkušenosti, když zloději dobytka ukradli všechny jeho zásoby a Horn zbankrotoval. Horn si také za války vybudoval skvělou reputaci jako zvěd. I díky tomu pracoval pro slavné Pinkertony jako stopař a lovec odměn.

Podezřelý z vraždy

V roce 1894 ale musel rezignovat na post detektiva poté, co jej začali spojovat s vraždami 17 osob. Přímo zodpovědný byl za smrt několik zlodějů dobytka. Horna nakonec chytili a oběsili v roce 1903 za vraždu čtrnáctiletého chlapce. Ironií osudu je, že tuto vraždu Tom Horn ve skutečnosti nespáchal.

Hlavní důvod, proč se na Divoký západ přicházeli lidé, bylo zlato. O přestřelky nebyla na Divokém západě nouze. I když lupiči utekli, nedokázali se zříci minulého života. Billy the Kid žil život na plno, zemřel ale v pouhých 21 letech. Jesse James byl nejprve hrdinou, poté zatracencem.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn