Planeta Země

Leonardo da Vinci: Jaké záhady skrývají jeho obrazy?

Leonardo da Vinci: Jaké záhady skrývají jeho obrazy?

Renesanční génius Leonardo da Vinci nepřestává ani po více než 500 letech fascinovat. Jeho tvorba je i přes nové poznatky stále zahalena mnoha tajemstvími. Opravdu do svých obrazů zakomponoval šifry? Co doopravdy ukrývají jeho nejslavnější obrazy?

Kdo byl Leonardo da Vinci?
Vědec, malíř, sochař, hudebník i vynálezce. Jeho díla ukrývají mnohá tajemství hlavně proto, že své poznatky nikdy nezveřejňoval a málokdo o jejich existenci věděl. Jako vědec předznamenal činnost Galilea Galileie, Francise Bacona nebo Isaaca Newtona. Přibližně v polovině svého života si rozšířil obzory studiem aerodynamiky, fyziky, anatomie a astronomie.

Mona Lisa
Rok vzniku: 1503-1506
Umístění: Louvre, Paříž
Technika: Olej na topolu

Tajemství úsměvu Mony Lisy
Mona Lisa patří mezi nejzáhadnější malbu vůbec. Hlavní rozruch budí především její úsměv. Podle malíře Giorgia Vasariho vyvolala úsměv Mony Lisy hudba, kterou ji hráli při portrétování. Velice častou teorií je, že žena na obraze si zakrývá rukama břicho kvůli těhotenství, což má dosvědčit mladistvý vzhled a oblé tvary. Dalším vysvětlením nesouměrného tvaru úst může vysvětlovat ochrnutí tváře zvané Bellova Paralýza.

Kdy úsměv mizí
Jane Jonesová, oční specialistka z Washingtonské kliniky Bellevue, vysvětluje rozdílné vnímání světla dopadající na různé zóny oční sítnice. Prchavost úsměvu spočívá v použití nízkofrekvenčních barev, takže je nejlépe zřetelný periferním viděním. Úsměv se objeví pouze tehdy, díváme se Moně Lise do očí nebo na kterékoliv místo na tváři. Jakmile ale pozorujete jen její ústa, úsměv povadá.

Mona Lisa v šifrách
Záhadou není pouze její úsměv, ale také oči. V levém oku se skrývají symboly, které se zatím nepodařilo identifikovat. Pravděpodobně se ale jedná o písmena „C“ a „E“ nebo „B“. Tyto kódy by mohly znamenat iniciály modelky. V pravé zornici našli badatelé písmena „L“ a „V“ identifikující zřejmě samotného Leonarda.

Mystický význam čísel
Kromě písmen vědci objevili pod klenutým mostem i číslici „72“, která má dle prezidenta Národního institutu pro kulturní dědictví, Silvana Vincetiho, mystický význam. Sedmička například symbolizuje stvoření světa. Mohlo by to potvrzovat i zmíněné těhotenství. Dvojka zase značí dualitu muže a ženy. V místě, kde má Lisa překřížené ruce můžeme najít číslici 5. Pětka má podobný význam jako pentagram a klade důraz na život sám.

Co dělají na malbě zvířata?
Grafik a umělec Ron Piccirillo přišel s dalším odvážným tvrzením. Na plátně totiž objevil skrytě namalovaná zvířata. Nalevo od Mony Lisy, kde jsou zobrazeny hory, si všiml tváře opice a hlavy lva, kteří se dívají směrem doprava. Dalšího tvor se ukrývá přímo za Monou Lisou. Jedná se o hlavu krokodýla. Oko je za její postavou vpravo, otevřené čelisti vlevo. Proč je tam malíř nakreslil? To zatím nevíme.

Totožnost neznámá
O tom, kdo je na malbě vyobrazen, se vedou stále četné debaty. Hovoří se o prostitutce nebo těžce nemocné ženě. Podle četných teorií se jedná o autoportrét samotného Leonarda, namalovaný podle odrazu v zrcadle. Často se také uvádí, že obraz je podobiznou manželky florentského obchodníka Franceska del Giocondo.

Záhada techniky malby
Další hádankou nadále zůstává, jakou technikou byl obraz namalován. Nevykazuje totiž žádné stopy štětce. Tato skutečnost se nedávno potvrdila při rentgenové a infračervené analýze obrazu. Rozbor potvrdil možný technický postup, který se zakládal na nanášení prchavých emulzí z rostlinných barev. Podle historiků Leonardo použil techniku zvanou „sfumato“, kdy se nám zobrazený motiv jeví jako by byl zahalený temným oparem.

Poslední večeře
Rok vzniku: 1495–1498
Umístění: Santa Maria delle Grazie, Milán
Technika: Tempera na sádře

Okamžik zrady
Realistická malba zachycuje Ježíše a dvanáct apoštolů při Poslední večeři. Leonardo obrazem vytvořil iluzi skutečnosti, kde je zachycena celá škála emocí. V díle apoštolové diskutují o zprávě, kdy Kristus vypráví o budoucí zradě. Některé postavy ho přesvědčují o své nevině, jiné čekají na vysvětlení. Jediný Jidáš je v záklonu a na rozdíl od ostatních negestikuluje, pouze pozoruje ostatní.

Obraz jako mapa Jeruzaléma?
Vědci zjistili, že pokud se na obraze protnou úhlopříčky a zakreslí osy, sedící postava Ježíše se nachází přímo v samotném středu malby. Při zkoumání úhlů na obraze také objevili, že pokud se bere obraz jako zeměpisná mapa, udává přesně zeměpisnou šířku Jeruzaléma. Byl to snad Leonardův záměr?

Kdo sedí po Ježíšově pravici
Podle některých konspiračních teorií sedí po pravici Ježíše Máří Magdaléna. Kontroverznímu tvrzení přispívá i fakt, že na postavě, kterou má být svatý Jan, je vidět náznak ňader a ženských rysů ve tváři. Navíc, pokud by tato postava seděla po Ježíšově levici, bude ležet na Ježíšově levém rameni. Zrcadlové postavy mají symbolizovat princip jing a jang. Profesorka Veronica Fieldová, prezidentka Společnosti Leonarda da Vinciho ale ve své studii dokazuje, že postava žena není.

Písmena v obrazu a proroctví o konci světa
Místo mezi postavami vytváří písmeno V, což v symbolice může znamenat tvar kalichu, ale i symbol ženy. Obě osoby také tvoří písmeno M, který prý symbolizuje jméno Máří Magdalény. Podle italské badatelky Sabriny Galiztiové je přímo za Kristem vyobrazeno proroctví o konci světa. Badatelka tvrdí, že zánik přijde 21. března 4006 v podobě ničivé potopy. Celý svět pak bude zničen za 8 měsíců od katastrofy.

Více z Planeta Země

10 nejhorších důlních neštěstí všech dob

Planeta Země25.2.2021

Zkrocení elektrické energie jednou provždy změnilo svět

Planeta Země22.2.2021

Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je?

Planeta Země18.2.2021

Největší loupež v dějinách Británie spáchal gang důchodců!

Planeta Země15.2.2021

Tajemství psychologie davu. Proč se lidé mění ve zvířata?

Planeta Země11.2.2021

10 nejšílenějších dobrodruhů všech dob

Planeta Země8.2.2021

Dvojí tvář Winstona Churchilla: Uznávaný politik se pro vítězství neštítil ničeho!

Planeta Země4.2.2021

Nenápadný strašák: Vysoký tlak nebolí, ale zabíjí!

Planeta Země1.2.2021

Podmořské rajské zahrady: 10 nejkrásnějších korálových útesů světa

Planeta Země28.1.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ptačí park ve východních Čechách
epochanacestach.cz

Ptačí park ve východních...

Josefovské louky, ptačí...
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Aby se vám lépe a lehčeji dýchalo
nasehvezdy.cz

Aby se vám lépe a lehčeji...

Více než pětina obyvatel Česka trpí potížemi s dýcháním....
Zůstaly mi jizvy na těle i na duši
nasehvezdy.cz

Zůstaly mi jizvy na těle i...

Bylo mi jednačtyřicet, když jsem se...
Pražští řezníci vytáhli na Jindřicha Korutanského sekery
epochaplus.cz

Pražští řezníci vytáhli na...

28. listopadu 1310 dorazí Jan Lucemburský k branám...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Strašidelný hotel v Anglii čeká demolice. Co se stane s jeho paranormálními obyvateli?
enigmaplus.cz

Strašidelný hotel v Anglii...

Anglické město Dudley bylo v minulosti...
8x jídelníček pro zdravější kůži
panidomu.cz

8x jídelníček pro zdravější...

Jídlo není lék, ale někdy dokáže divy....
4x sebeobrana proti záchvatu paniky
panidomu.cz

4x sebeobrana proti...

Je to jeden z nejnepříjemnějších stavů, které...
Vodní zámek Červená Lhota: Jaké záhady jsou s ním spjaty?
epochanacestach.cz

Vodní zámek Červená Lhota:...

Vodní zámek Červená...
Zpátky na parket! 6 strhujících národních tanců
epochaplus.cz

Zpátky na parket! 6...

Plesová sezóna vrcholí, taneční sály ale letos zejí...
Po čem sáhnout, když při pečení chybí…
panidomu.cz

Po čem sáhnout, když při...

Komu by se to někdy nestalo: Pečete koláč,...