Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mají Lurdy zázračnou léčivou moc?

Na světě existuje řada míst, kde se opakovaně odehrávají jevy, které nelze označit jinak než jako zázrak. V novém seriálu vám ENIGMA představí ta nejslavnější z nich. V prvním díle zavítáme do světoznámých Lurd, kam denně míří zástupy nemocných. Zázračná uzdravení tu probíhají jako na běžícím páse!

Pod skalou za malou vesnicí Lurdy na jihozápadě Francie se začíná tvořit hlouček lidí. K nim se připojují další a další, z nichž někteří přicházejí i ze vzdálených obcí. Nakonec jsou jich asi čtyři stovky.

Oči všech přihlížejících se upínají na drobnou dospívající dívku, která v jakémsi transu leze po zemi kolem vchodu do zdejší jeskyně a zdá se, že v prachu cosi hledá. Holýma rukama pak hrabe v zemi, dokud se důlek nezačne plnit vodou.

Před zraky zděšených svědků dívka nabere do dlaní vodu plnou hlíny a listí, napije se a zbytkem si potře obličej. To už někteří znechuceně odvracejí tvář. Jiní však trpělivě sledují bizarní podívanou a čekají, co se bude dít dál.

Brzy se dočkají se možná ještě pozoruhodnějších událostí než si sami dokázali představit!

Dívkou, kterou v tu chvíli mnozí považují za duševně nemocnou, totiž není nikdo jiný než budoucí světice Bernadetta Soubirous (1844–1879), a to, co v zemi vyhrabala, je slavný pramen zázračné léčivé vody. Jak k vzniku slavného poutního místa vůbec došlo?

Zjevení ve skalním výklenku stálo za zrodem poutního místa.
Zjevení ve skalním výklenku stálo za zrodem poutního místa.

Nádherné zjevení

Příběh Lurd jakožto nejnavštěvovanějšího poutního místa se začíná psát 11. února 1858, kdy se čtrnáctiletá Bernadetta, její sestra Toinetta a jejich kamarádka Jeanne Abadie vydají za vesnici na sběr dřeva.

Když Bernardetta dojde ke skále Massabielle, ozve se zahřmění, které ji přiměje zvednout oči. Ve skalním výklenku přitom spatří překrásné ženské zjevení obklopené oslnivým světlem.

Dívka pro zjevení používá označení „Aqueró“ (v překladu „ono“ nebo „tamto“), z popisu však mnozí vyvozují, že se jedná o zjevení samotné Panny Marie!

Žena ve výklenku je oděna v bílých šatech přepásaných modrou šerpou, přes hlavu má natažený dlouhý závoj a u každé nohy žlutou růži. Její ruce jsou sepnuty k modlitbě a na předloktí jí visí růženec. Dívka v úleku padne na kolena a začne se modlit.

Přízračná žena natáhne ruku a vybídne Bernardettu, aby přistoupila blíže, ta je však zcela paralyzovaná strachem. V dalším okamžiku se světlo zmizí a zjevení se rozplyne. Co mladičká sběračka dřeva vlastně spatřila?

Zjevení se vrací

Bernardetta se na místo podivného setkání vydá ještě několikrát. Sedmnáctkrát přitom znovu spatří „ Aqueró“, které k dívce promlouvá a předává jí různá poselství.

Bernardetta během těchto zjevení, která si postupem času získávají čím dál početnější publikum, upadá do transů, v nichž vypadá a chová se spíše jako šílená. Toho si všímá také do poslední chvíle skeptický policejní komisař D. Jacomet.

„Soubirous je ubohé, nemocné dítě, je třeba ji dát do ústavu,“ prohlašuje na adresu budoucí světice. Jsou to všechno jen halucinace?

Bernardetta i posledního pochybovače nakloní na svou stranu v okamžiku, kdy přetlumočí slova přízraku, který nikdo další nikdy nespatří. „Jsem neposkvrněné početí.”  Sama Bernardetta netuší, co tato slova znamenají, církevní představitelé však ano.

Papež Pius IX. (1792–1878) krátce před touto událostí prohlásil neposkvrněné početí za dogma.

Mnozí právě tento okamžik chápou jako důkaz toho, že dívka z Lurd skutečně spatřovala Pannu Marii a o deset let později je mariánské zjevení v Lurd oficiálně uznáno i církví.

Zázracnou moc Lurd uznává i Vatikán.
Zázracnou moc Lurd uznává i Vatikán.

Pramen zdraví

Nyní ve skalním  výklenku, kde dívka zjevení viděla, stojí socha Panny Marie a mnoho poutníků vypovídá, že pozorovalo, jak se socha hýbe. I nadále někteří spatřují zjevení Matky Boží.

Už jen opakovaná mariánská zjevení by vesnici zařadila na seznam zázračných míst. Dnes jsou však Lurdy známy především díky zázračnému pramenu, který Bernardetta v transu dne  25. února 1858 vyhrabala. Jeho zázračné účinky se prý projeví ještě téhož dne.

Odpoledne, když už je po všem, se někteří místní ke skále vypraví znovu a všimnou si, že z důlku vyhrabaného Bernardettou nyní vyvěrá malý potůček. Vodu z něj začnou nabírat a pít a nabudou přitom přesvědčení, že voda je léčivá.

Podle všeho nejde pouze o zvěsti hrstky věřících, neboť řady těch, kterým lurdský pramen přinese úlevu od zdravotních potíží všeho druhu, se začínají bleskově rozšiřovat. V čem spočívá léčivá moc pramene?

Tisíce uzdravených

Pozoruhodná uzdravení se odehrávají v takovém množství, že je v Lurdech časem zřízen speciální úřad, jehož úkolem je tyto zázraky zaznamenávat. Dodnes se díky léčivé moci lurdského pramenu uzdravilo přes 7000 tisíc nemocných.

Nezřídka jsou to závažné případy nevyléčitelných chorob, se kterými si nevědí rady ani ti nejlepší lékaři. Jeden z nejranějších případů hlásí Croisine Bouhouts,  matka ochrnutého a na smrt nemocného chlapce Justina.

Nešťastná žena v poslední zoufalé snaze o jeho záchranu namočí dítě do pramene a zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Chlapcův stav se začne rapidně zlepšovat a už dalšího dne nejenže dokáže znovu jíst, ale dokonce udělá první krůčky!

Justin se nakonec v pevném zdraví dožije 81 let. Podobně nepochopitelný je podstatně mladší případ z roku 1989, kdy Lurdy navštěvuje teprve desetiletá Delízia Cirolli trpící zhoubným osteosarkomem, tedy rakovinou kosti.

Bezprostředně po návštěvě se nic mimořádného neděje. Uplynou dva měsíce a dívka se konečně ráno probudí a cítí se zdravá. To potvrzují i kontrolní vyšetření v nemocnici. Nádor je pryč a nikdo si nedokáže vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít. Zapůsobila tajemná moc pramenu v Lurdech?

Bernadette moriau po návštěvě Lurd mohla vstát z vozíku.
Bernadette moriau po návštěvě Lurd mohla vstát z vozíku.

Potvrzeno církví 

Navzdory obrovskému množství zaznamenaných případu je jen malý zlomek z nich církví uznán jako skutečný zázrak. Každému takovému rozhodnutí předchází zdlouhavý proces dokazování.

Jednotlivé případy musejí být dokonale zdokumentovány, musí být prokázána nemoc dotyčného i jeho vyléčení.

Každý případy je následně podrobně zkoumán a pokud lékaři úřadu v Lurdech dospějí k závěru, že možnost uzdravení vlivem stávající léčby, či spontánního vyléčení a dočasné úlevy, je vyloučena, může být uzdravení prohlášeno za zázračné.

Naposledy se tak stalo v roce 2018, za v pořadí 70. lurdský zázrak byl prohlášen případ, k němuž došlo o deset let dříve.

Lurdy tehdy navštívila Bernadette Moriau, francouzská jeptiška, která byla od roku 1980 kvůli onemocnění páteře na vozíčku. Musela také užívat morfium jako úlevu od přetrvávajících bolestí.

Brzy po návštěvě Lurd se dokázala zvednout z invalidního vozíčku a odejít po svých. Lékaři pro náhlé uzdravení sestry Moriau nemají vysvětlení. Došlo v Lurdech k dalšímu z mnoha zázraků?

Související články
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe