Vačice virginská je poměrně hloupé zvíře. Málokoho by napadlo, že by mohla být nějak užitečná. Ale pozor! Vědci nedávno objevili v její krvi složku, která neutralizuje spoustu hadího jedu.
Pomůže toto nenápadné zvíře světu k vytvoření univerzálního protijedu?
Problém je v tom, že jedovatých hadů je na světě velké množství a jejich jed má nejrůznější složky, proti nimž jsou zapotřebí odlišné protilátky. Američtí vědci objeví, že jedna konkrétní složka v krvi vačic je imunní vůči velkému množství jedu.
Krev vačic by se tak mohla stát klíčem k boji proti hadímu uštknutí po celém světě. Jak na to vědci přišli? Vědecký tým se snaží najít protijedy tím, že vstřikuje laboratorním myším jed od různých hadů a pak se je pokouší léčit.
Po mnoha pokusech objeví v krvi vačice virginské konkrétní molekulu, takzvaný peptid (chemická sloučenina organického původu), který působí jako protijed u několika druhů hadů.
Levná univerzální záchrana?
Jakmile se izoluje složka, odpovědná za supersílu vačice virginské, budou moci vědci začít pracovat na masové výrobě levného univerzálního protijedu. Hlavně pro užití v rozvojovém světě, kde je ho nejvíc zapotřebí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že ročně zemře 94 000 lidí po uštknutí jedovatými hady. I když již existují protijedy pro mnoho druhů hadů, jejich složky jsou často drahé a lék musí být „šitý na míru“ konkrétním hadům.
Univerzální protijed by tento problém vyřešil a zachránil mnoho životů. Výzkum vačice je fascinující, ale odborník na hadí jed Zoltan Takacs by prý ještě šampaňské neotvíral.
Podle něj je problém v tom, že hadí jed obsahuje stovky různých složek a každá má vlastní metodu, jak zdolat svou oběť. „Je to komplexní útok. Jeden soubor toxinů napadá nervové buňky, zatímco další se zaměří na ochrnutí svalů,“ dodává Takacs.