Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Most kozího muže má další oběť: Zaútočilo znovu děsivé monstrum?

Starý most v Texasu je už řadu let dějištěm různých strašidelných jevů a záhadných zmizení či úmrtí. Zmařené lidské životy má prý na svědomí kozí muž, děsivé monstrum připomínající křížence kozla s člověkem. Zabydlel se poblíž Altonského mostu nebezpečný netvor?

Přes malou říčku mezi městy Denton a Copper Canyon v severní části Texasu v roce 1884 vyroste nenápadný železný most, který mezi městy zajistí spojení.

Dnes se už přes něj motoristé ani chodci vydávat nemusejí, neboť v těsné blízkosti starého mostu byla před dvaceti lety zřízena moderní silnice a s ní také nový betonový most.

Leckomu přináší úlevu, zejména pak místním policistům, kterým svítá naděje, že jejich noční můra konečně končí.

Starý Altonský most je dějištěm několika nevysvětlitelných incidentů, s nimiž si zdejší autority marně lámou hlavu, a zvěsti, které mezi zdejšími obyvateli kolují,  vyšetřování příliš neusnadňují. Za zmizení řady motoristů je prý zodpovědný záhadný netvor.

Může na těchto zprávách být něco pravdy? A představuje obávaný kozí muž nebezpečí i v současnosti?

Napůl kozel, napůl člověk. Takové monstrum prý obchází okolím Altonského mostu.
Napůl kozel, napůl člověk. Takové monstrum prý obchází okolím Altonského mostu.

Zrození kozího muže

„Mám mnoho vzpomínek na starý Altonský most a miluji každičkou z nich,“ hlásá pamětní deska se jménem místního filantropa Wayna Stuarta Ryana, který se zasadil o renovaci mostu v roce 1998.  Ne každý se však s jeho slovy dokáže ztotožnit.

Opačný příběh by mohl vyprávět černošský farmář Oscar Washburn, který se v oblasti usadil se svou rodinou na přelomu 19. a 20. století, tedy krátce po vybudování mostu.

U místních je muž poměrně oblíben, je považován za spolehlivého a poctivého obchodníka a v komunitě si získá přátelskou přezdívku „kozí muž“. Washburn si bohužel získá také několik nepřátel.

Zejména stoupencům nechvalně známého Kukluxklanu (militantní organizace prosazující nadvládu bílých–pozn. red.) je úspěch kozího muže trnem v oku.

Když pak farmář u Altonského mostu umístí ceduli s nápisem „Tudy ke kozímu muži“, rozzuří to členy Kukluxklanu natolik, že se rozhodnou Washburna zabít. Mohla brutální vražda „kozího muže“ inspirovat vznik děsivých legend?

Vražda bez těla

Oscar Washburn je zavražděn v srpnu roku 1938, kdy  na jeho farmu přijede několik útočníků s vypnutými světly na autě, odvlečou jej od rodiny a dovezou ho až k mostu, kde mu kolem krku uvážou smyčku a svrhnou ho dolů.

Záhy v šoku zjišťují, že tělo z provazu zmizelo, jako by tam snad nikdy ani nebylo. Mohlo spadnout do řeky? Vodní hladina je naprosto klidná a také se neozvalo žádné šplouchnutí, které by pád těla dokazovalo.

Útočníky to znejistí a zároveň rozlítí natolik, že se vrátí na farmu a vyvraždí celou Washburnovuu rodinu. Tělo samotného farmáře nebylo nikdy nalezeno, což dá později vzniknout, fámám o jeho možném přežití.

Další se klaní k tomu názoru, že Washburn při útoku skutečně zahynul, ale na mostě zůstává jeho duch, který se mstí za svůj nespravedlivý osud. Jak ale vražda černošského farmáře souvisí s výskytem hrozivého a nebezpečného monstra?

Z tohoto mostu byl svržen oblíbený černošský farmář.
Z tohoto mostu byl svržen oblíbený černošský farmář.

Monstrum útočí

Zejména v 60. a 70. letech minulého století se v okolí starého Altonského mostu začnou množit podivné incidenty. Vyděšení svědkové hlásí pozorování obrovského asi 2,5 metru vysokého stvoření.

Má černou kůži bez chlupů a jeho břicho je vůči zbytku těla neúměrně velké. Hlavu má vsazenou přímo mezi ramena, jako by ani neměl krk, a jeho tváři dominuje velký špičatý nos.

Tvor se pohybuje zvláštním způsobem, slovy svědků „jako by se to snažilo dostat ven z hustého bahna“. A jeho chodidla směřují dozadu! Takové monstrum v létě roku 1969 zaútočilo na skupinu mladých lidí, kteří společně tráví čas u jezera.

Tvor prý narazí do auta Johna Reicharta a pak se pokouší popadnout jeho ženu. Přátelé jsou incidentem natolik otřeseni, že okamžitě spěchají na policejní stanici. „Ti lidé měli opravdu strach,“ podotýká strážník James S. McGee.

Co je tak vyděsilo? Ať už to bylo cokoliv, bylo to rozhodně skutečné, na kapotě Reichartova vozu totiž po útoku zůstal hluboký, asi 75 centimetrů dlouhý škrábanec.

Útočí na auta

Názory na to, jak se monstrum připomínající člověka kříženého s kozlem, v oblasti objevilo, se různí.

„Jedna legenda praví, že před mnoha lety, jistý rádoby uctívač ďábla v oblasti bezděčně otevřel portál do nějaké pekelné říše, který umožnil monstru vstup do našeho světa,“ navrhuje americký publicista Nick Redfern, který je kozímu muži na stopě již několik let.

Jiní mají za to, že na sebe doslovnou podobu kozího muže bere duch zavražděného farmáře. Této hypotéze nasvědčuje fakt, že monstrum velice často útočí na auta, která mu zřejmě připomínají Washburnovy poslední okamžiky.

Dokonce se mezi místními tvrdí, že se s kozím mužem či duchem farmáře setká každý, kdo přes most přejede se zhasnutými světly, jako to udělali jeho vrahové. Je duch farmáře zodpovědný také za sérii podivných zmizení poblíž mostu?

Záhadná zmizení

Vedle pozorování děsivého hybrida u mostu, kterému se mezi místními říká Most kozího muže,  60. letech odstartuje také série záhadných zmizení řidičů, po nichž zůstane pouze opuštěný vůz odstavený u cesty.

Jeden takový případ je zaznamenán 15. listopadu 1967. I tentokrát policisté nacházejí blízkosti starého Altonského mostu odstavený automobil. Vůz je prázdný, ale nezdá se, že by došlo k nějaké nehodě.

Jako by jeho posádka na cestě zastavila a jednoduše zmizela. K autu se nikdo nepřihlásí a jeho majitele se nepodaří vypátrat. To je scénář, který se v oblasti opakuje znepokojivě často. Komu vozy patří a co se stalo s lidmi, kteří v nich seděli?

Je kozí muž zodpovědný za řadu opuštěných aut nalezených poblíž mostu? Co se stalo s jejich pasažéry?
Je kozí muž zodpovědný za řadu opuštěných aut nalezených poblíž mostu? Co se stalo s jejich pasažéry?

Nejasná smrt

Postupem času incidentů v blízkosti mostu ubývá, naopak na něm ale přibývá množství lovců duchů a vyšetřovatelů paranormálních jevů, kteří touží přijít záhadě kozího muže na kloub.

Jejich zájem vzroste v roce 2018 poté, co je z řeky protékající pod Altonském mostem vyloveno tělo 17letého mladíka. Lermont Stowers-Jones zemřel 20. listopadu toho roku údajně poté, co z neznámých pohnutek skočil z mostu do ledové vody.

Rodiče chlapce však vylučují, že by se do řeky vrhl sám, Lermont má totiž panický strach z výšek, takže by se k ničemu podobnému neodhodlal. Rodina zesnulého chlapce věří, že byl zavražděn a že jeho smrt má co do činění s legendou o kozím muži.

Existuje podezření, že vražda Ocara Washburna mohla někoho v oblasti přinejmenším inspirovat, aby hrůzný čin zopakoval. Také Stowers-Jones totiž patří k černošské menšině. Může mít jeho smrt souvislost s dávnou legendou?

Související články
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii?   Je 4. července roku 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou […]
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb?   Jednu z takových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn